המכונית של גוגל – כך יראה העתיד

גGoogle_Self-Driving_Prototypeוגל הציגה לפני מספר ימים את האב טיפוס שלה למכונית עתידית. לאתרי החדשות לקח כמה שעות לעכל את ההפתעה הואיל ולא היתה הודעה מה-PR של גוגל שהם הולכים להציג את המכונית, ולאחר שעיתונאים עיכלו, החלה החגיגה – מ-GIZMODO שתמיד ימצאו איזה כותב טורים שמיד מסמן חצי מהדברים כ-FAIL מהסיבות הכי מפגרות שיש, ועד The Verge עם דייויד פירס שכותב מאמרים מעולים כולל על האוטו החדש של גוגל.

אבל לפני שנתייחס לאוטו החדש (וה-OMG כמה הוא חמוד!) של גוגל, אני רוצה לחזור בזמן 18 שנה אחורה.

EV1בשנת 1996 הכריזה החברה האמריקאית GM על התחלת יצור ומכירה של רכב שהוא מודרני וכולו אלקטרוני. שמו: EV-1. הרכב יוצר  מ-96 עד 99 וחברות הרכב האחרות, יחד עם הלובי הענק של חברות הדלק עשו הכל כדי להעיף אותו מהכביש. מי שמעוניין, יכול לראות את הסרט על האוטו ועל המלחמה כאן.

גם לגוגל מחכה "מלחמה" כזו.

Google_Self-Driving_Prototype2נתחיל בבסיס: האב טיפוס שגוגל הציגה היא גירסה שלא תעזוב את הקמפוס של גוגל לשום מקום. אין לה פנסים, אין לה פנסי איתות ואין לה הגה או דוושות. היא המכונית שמראה מה גוגל רוצה שיהיה על הכביש: רכב קטן ונחמד שמסיע אנשים ממקום למקום על ידי הקשה על המסך של הכתובת או דיבור ישירות דרך Google Now (וכמיטב המסורת, הכל רץ על … Linux). אתה תשב לך ותעשה מה שתרצה, המכונית כבר תיסע לבד ליעד ותדאג להכל.

הוידאו שליווה את התצוגה הזו גרם להרבה התלהבות, אבל העיר עדת שמרנים שמיד צווחו שאם תהיה תקלה, האוטו יהרוג את הנוסעים שבו. הפעם, בניגוד ל-EV1, יחסי הכוחות שונים ומאוד גדולים.

גוגל מאז ומתמיד טענה טענה פשוטה ודי נכונה בכל הקשור לנהיגה על הרכב: אנחנו כבני אדם גרועים בנהיגה בהשוואה למה שמחשב יכול לנהוג. שדה הראיה שלנו צר מאוד עם פינות "מתות", אנחנו יכולים להסתכל רק לכיוון אחד כל פעם וזמן התגובה שלנו נע בין כמה עשרות מילישניות לשניות שלמות. למחשב לעומת זאת, יש ראיה של 360 מעלות, זמן התגובה שלו הוא אלפית השניה, והוא יכול להגיב לדברים הרבה, הרבה לפני שהם קורים. נהג שיכור חותך אותך? המחשב כבר חישב זוויות כיצד להטות את מסלול הנסיעה שלא תתנגשו. ילד צץ? המחשב יעצור את הרכב ואם צריך יבחר נתיב חלופי. יש גם דברים פחות קריטיים ויותר נוחים: המחשב מתעדכן כל הזמן בתנועה שבמסלול שהאוטו נוסע, אז הוא יכול להחליט לפנות לנתיב זה או אחר על מנת להגיע כמה שיותר מהר ובבטיחות.

חברות הרכב הגדולות לא ממש אהבו את פרויקט המכונית שנוסעת לבד של גוגל, בוודאי לא ראשי אותן חברות שראו כיצד גוגל הולכת להכניס בעתיד טכנולוגיות שיפתרו המון דברים שחברות הרכבים לא נותנות כיום. קחו את הדבר הכי פשוט שלא קיים ברכב שתקנו מחר: האוטו שלכם, במידה ולא רכשתם אותו במעל 400K, לא יגיע עם מערכת שתאט את הרכב אוטומטית אם הרכב לפניכם החליט לעצור פתאומית. מדובר במערכת שהיא די פשוטה אך עדיין היא נכללת רק ברכבים מהקצה הגבוה, לא במאזדה שתקבלו מהעבודה.

אז אותן חברות החלו להמציא כל פתרונות תחרותיים למה שגוגל עובדת עליהן. חלקן המציאו דברים מעניינים וחלקן מפתחות דברים שאני בספק אם אי פעם יעלו על הכביש בצורה מסחרית. כך לדוגמא חברת וולבו פיתחה טכנולוגיה שהמחשב ינהג באוטו אך את המידע הוא יקבל מסנסורים שיהיו בצידי הכביש תקועים באספלט, מה שכמובן יצריך השקעות גדולות מצד המדינות לעבור על כל הכבישים ולשתול סנסורים. מי בדיוק המדינה שתסכים לממן לעשות דבר כזה בשביל יצרן רכב יחיד?

הרכב שגוגל הציגה ייוצר בכמות של 100-200 חתיכות שיסתובבו בקליפורניה. באותם דגמים יהיה כמובן הגה ודוושות כך שתוכל לקחת שליטה במידה וצריך, אבל המידע שמכונית כזו תביא לשרתי גוגל תציג משהו מעניין: 200 מכוניות מסתובבות בשטח ונוסעות X מיליוני מיילים. מתוכם, Y אנשים לחצו על כפתור ההחלפה לנהיגה ידנית ונהגו בעצמם במקום המחשב. האחוזים של ההחלפה יהיו מאוד קטנים ויצביעו על בעיות שגוגל תצטרך לתקן, בין אם זה צורך בהוספת מסלולים למפה או עקב בעיות אחרות. לגוגל יהיה כל המידע מה היתה הבעיה כי הרכב מקליט הכל החל במצלמה למעלה שמצלמת 360 מעלות ועד לשלל המצלמות שנמצאות ברכב שמצלמות מה קורה בחוץ בזמן אמיתי, כך שכפי הנראה ברכב עתידי שייוצר ע"י שותף של גוגל (גוגל עצמה ציינו שהם עובדים בשיתוף עם יצרנים, אך לא ציינו מי היצרנים) יהיה הגה ודוושות בדיוק כמו שיש לכם כיום ברכבכם ABS – זה נמצא שם מתחת ל-Dashboard וכשקורה משהו – זה יוצא, אבל ביום יום במצב רגיל, אין לזה שימוש.

גוגל רוצה שהמחשב ינהג במקומך כי הוא עושה זאת הרבה יותר טוב מבני אדם, אבל לרבים מאיתנו, כפי שציינתי לעיל, קשה לסמוך על המחשב שינהג במקומנו ולא ידפוק לנו את החיים, אבל מי שקובע בסוף אם מכונית כזו תנסע ותנהג בעצמה הם מקבלי ההחלטות בממשלות השונות בעולם, חלקן ליברליות וחלק סופר שמרניות. איך יהיה אפשר לשכנע אותן לאמץ טכנולוגיה כזו?

יש כמובן את עניין ההרוגים ופצועים: בכל שנה בעולם מתים כ-1.2 מיליון איש כתוצאה מתאונות דרכים, תאונות שאת רובן המכוניות של גוגל יכולות לחסוך, אבל עדיין המספר "לא מדבר" כל כך לקובעי ההחלטות. יש חשש גדול של אותם קובעים שמה יקרה אם יפרצו למחשב הרכב ויחליטו לגרום לרכב לנסוע במהירות 200 קמ"ש ישירות לתוך קיר. אי אפשר סתם לאמר לאותם קובעי החלטות ש"יהיה בסדר", במיוחד אם הנהג ברכב נמצא בפאניקה ואם הוא ינהג, לא בטוח שהוא ידע לצאת מזה בצורה שלא תהרוג אף אחד..

גוגל, כמה שהיא גדולה, צריכה איזה גורם שיש לו הרבה יותר השפעה וכח והרבה יותר כסף מגוגל, ושאותו גורם יהיה מספיק אמין כדי שמקבלי ההחלטות יאזינו לו.

מי יכול להיות אותו גורם? תכירו את החברות שאנחנו אוהבים לשנוא והן יכולות להיות האביר הלבן של גוגל ויצרני המכוניות: חברות הביטוח.

מבחינת חברות הביטוח, ברגע שהן יכירו יותר את הטכנולוגיה של גוגל, הן יבינו שהגיע להן המשיח, לא פחות! חברות הביטוח יכולות לקבוע פרמיות ומכיוון שהמחשב נוהג, רוב הסיכויים שתאונות לא תקרנה והן לא תאלצנה לשלם פיצויים למבוטחים, כלומר המון הכנסות, מעט הוצאות. מה רע?

ברגע שחברות הביטוח תהיינה בתמונה, דברים ישתנו. חלקן לדוגמא לטובה: כל גירסת תוכנה תצטרך לעבור סידרת מבחנים קשה לאשר שכל המערכות החיוניות ישארו תקינות. מישהו נכנס בך ברכב או מנסה לרמות את הביטוח בכך שהוא "נפצע" בגלל רכב ממוחשב? לחברות הביטוח יקח דקות ספורות להוריד את הצילומים מכל המצלמות ולדחות מיידית את התביעה: רואים שה"פצוע" עשה זאת בכוונה. בבית המשפט הן פשוט תצטרכנה לשלוף טאבלט, להראות לשופט את הוידאו ולקבל נצחון מהשופט.

יש גם חלק לא כל כך נעים: לא שילמת את הביטוח? תלחץ על כפתור ההפעלה כמה שתרצה, המכונית לא תזוז ללא ביטוח. אם אתה שלול רשיון, המכונית תזהה שאתה יושב ליד ההגה (חברות הביטוח יתעקשו על כך) והמכונית לא תניע. החלטת ללחוץ על כפתור הנהיגה הידנית ועשית תאונה? חברות הביטוח ידעו מיידית שעברת למצב Manual וצילומי הוידאו יראו בפירוש אם התאונה שהתרחשה היא באשמתך או לא (גם אם תנהג ידנית, המצלמות ממשיכות לצלם).

כך יוצא שגוגל יחד עם החברות ביטוח יכולות להציע לממשלות "חבילה" שמקבלי ההחלטות יכולים להיות רגועים. המפסידים הכי גדולים? עו"ד הקושרים לתאונות כלי רכב. עם צילומים שמכוניות גוגל מנפיקות, יהיה קשה מאוד להגן על לקוח שהתמונות מראות שהתאונה באשמתו.

איך גוגל ירוויחו מכל העניין? (גוגל הרי לא הולכת להתחרות ביצרני הרכב, אלא כמו עם אנדרואיד, גוגל תעבוד רק בשת"פ עם היצרניות) מהנוסעים. תחשבו על זה: ברכב כזה סביר להניח שינסעו 4 נוסעים אם לא יותר. גוגל תוכל לסגור עסקאות עם היצרנים שכל נוסע יהיה מולו טאבלט כך שהנוסע יקבל שרותי אינטרנט בדרך ושרותי גוגל, ומהשרותים שאתה משתמש בדסקטופ או בטאבלט – גוגל כבר יודעת להרוויח.

יקח לזה עוד 4-7 שנים, אבל זה העתיד, רכב שנוהג במקומך ולוקח אותך למחוז חפצך, נוסע לבד לקבל תחזוקה, נטען בעצמו, והכי חשוב – יודע להסיע את האנשים בביטחה ממקום למקום בצורה יעילה וחסכנית. יקח זמן עד שיגמרו לפתח ועד שזה יכנס לשוק, אבל מהרגע שהיא מתחילה להיכנס לשוק ויש חוות דעת חיוביות, הפריסה בשוק רק גודלת.

עכשיו אני מחכה למכוניות מעופפות 🙂

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “המכונית של גוגל – כך יראה העתיד

 1. מה עם הפרטיות?
  מה יעשה מישהו שלא רוצה שיידעו לאן נסע. לפגישה עם המאהבת הנשואה, להדליף לעיתונאי על מעשים רעים של הארגון שלו, לפתח המצאה מהפכנית בלי שהמתחרים שלו יידעו על התוכניות שלו, לרופא שיטפל בו בגלל מחלה בלתי מקובלת חברתית כמו איידס.

 2. רעיון מעניין.
  למה שהמשתמש יצטרך רשיון נהיגה אם הוא לא נוהג?

  אגב נקודה צדדית – גם טייסים חדשים על מטוסים עם טייס אוטומטי מתקשים לסמוך בזמן נחיתה וצריכים לתרגל בכח לתת לו לעשות הכל.

 3. חברות הביטוח יפשטו את הרגל והיד אם לא יהיו תאונות דרכים. הן זקוקות לתאונות ברמה מסויימת כמו גם לגנבים ולמחלות כדי למכור את מרכולתן

 4. מה שבטוח זה שגוגל רשמה כמה עשרותמאות פטנטים בנושא, טוב יכול להיות שיהיה לזה שימוש חיובי בעתיד.
  ולכול מי שמפחד ממעקב אין סיבה לפחד כבר היום מסוגלים לעקוב אחרי רכבים על ידי איכון טלפונים סלולרים וגם על ידי רשת מצלמות בכול מני מקומות כמו תחנות דלק וכו שמצלמות (לגמרי במקרה) צמתים או דרכים ראשיות, פלוס ערים (כמו מרכז לונדון למשל) שבה התקינו רשת מצלמות כללית.

סגור לתגובות.