על כספומטים, XP, וסיום חיי מערכת הפעלה

לאחרונה מפורסמים באינטרנט כל מיני מאמרים המפחידים את הציבור (והבנקים?) על כך שמכיוון שכספומטים רבים מריצים את Windows XP כמערכת הפעלה שלהם, ומכיוון שמיקרוסופט הפסיקו את התמיכה, אז הכספומטים יהיו חשופים לפריצות חדשות ויהיה תוהו ובוהו.

אמנם אינני עובד של בנק כלשהו, אך הח"מ מכיר מספיק מערכות כספומטים ומערכות אחרות וחדשות אלו הם לא יותר מטעות מפגרת של מי שכותב מאמרים כאלו.

מערכת ההפעלה שבכספומטים היא גירסה מיוחדת של XP שנקראת XP Embedded. בניגוד ל-XP רגיל, חלקים רבים ממערכת XP סטנדרטית פשוט לא מותקנים בכספומטרים. XP Embedded נותנת לאינטגרטור מאות אפשרויות להתקין רק חלקים קטנים מאוד מכל ה-XP, כך שפריצה שתעבוד על מכונת XP, יש סיכוי לא רע שהיא כלל לא תעבוד על XP Embedded כי אותם חלקים שהפריצה עובדת עליהם כלל לא מותקנים במערכת. ברוב כספומטים לדוגמא לא מותקן דפדפן או כל חלק אחר שמרנדר דף HTML ועוד חלקים רבים שקיימים ב-XP לא נמצאים שם.

מעבר לכך, מיקרוסופט מכרה את XP Embedded עם חוזה תמיכה ארוך מאוד. כמה ארוך? מערכת XP Embedded נתמכת עד 12/1/2016, כלומר יש כמעט שנתיים נוספות עד שהבנקים יצטרכו להחליף מערכות כספומטים. אגב, עם XP Embedded אין יותר את יום שלישי כיום שחרור טלאים. שם – אם יש טלאי אבטחה, הוא נשלח באותו יום. אך הוא כמובן מוטמע מתי שחברת התמיכה בכספומטים מחליטה. 

אז אפשר להרגיע עם כל הפאניקה. לבנקים יש עדיפות מאוד גבוהה בשמירה על מערכות כספומטים. אחרי הכל, זה המקור הכי קרוב לגנבים לגנוב שטרות. 

אגב, אחת השמועות מחברה ידועה מעובדי רד-האט היא שישנם כמה בנקים שמתעניינים דווקא בלהסב מערכות כספומטים מבוססות לינוקס כל עוד רד-האט תתן תמיכה מאוד ארוכה למערכת הפעלה. סביר להניח שאם זה יגיע לשלב חתימת חוזים, זה יפורסם. אני בספק גדול אם בנקים פה יכניסו כספומטים מבוססי לינוקס (אם כי כיום כמעט כל הבנקים מריצים או עוברים להריץ Linux כמערכת מרכזית ב-Back End או לינוקס כ-VM על מערכות zOS (מיינפריים).

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “על כספומטים, XP, וסיום חיי מערכת הפעלה

 1. מאוד מרגיע, תודה.
  מעניין אם ומתי זה יתפרסם באתרי חדשות רגילים. ואם לא, למה…

 2. עדיין מדובר על בזבוז, להריץ ווינדוס (ולשלם עליו) עבור מכונה פשוטה. אני תמיד נחרד מהבזבוז הזה כשאני רואה מכונות כמו קופה או שילוט אלקטרוני שמריצים ווינדוס.

 3. באסה… אני בדיוק עובד על תוכנה לניצול פרצות בכספומטים עם XP… 🙂

  טוב, נעבור לתוכנית B – למשוך אותם מהקיר עם בולדוזר…

 4. טוב לדעת! שיהיה עדכונים אבל אני מקווה שיהיה להם מספיק שכל לעבור ללינוקס.
  כי לראות את Windows XP מערכות רבות כל כך זה פשוט עצוב במיוחד שאפשר היה לחסוך הרבה מאוד אם זה לא היה לינוקס ולא Windows.

 5. חתול, מערכות כאלה (בנקים, לא כספומטים) חייבות להוציא כסף על מערכות הפעלה. הם חייבים שהכל יהיה מבוטח, ויש להם בעיות עם הביטוח (או עם תביעות ביטוחיות על חומרה, ליתר דיוק) כשלמערכת ההפעלה אין "אמא ואבא", כלומר מישהו שמשלמים לו ושאפשר לגלגל את התביעה לפתחו אם מערכת ההפעלה אשמה בנזק לחומרה.
  זו גם הסיבה שכל כך הרבה ארגונים שעושים שינויי קרנל לרדהאט (ולכם לא זכאים מלכתחילה לתמיכה) עדיין משלמים לרדהאט עבור הרשיונות.
  במקרה כזה נראה לי ש XP זול יותר 🙁

 6. מיקרוסופט , די בצדק, מזהה את שוק משתמשי הXP כיעד קל להכנסות בסדר גודל ענק, ולכן ניראה לי שהם פתחו במסע פירסום כלל עולמי כשהדגש הוא על הפסקת התמיכה האוטומטית של טלאים בנוסף למסע הפחדות בנוסח הידוע , אבל יש כאן מספר נקודות חשובות :
  חלק ניכר מהמערכות מותקנות על מכשירי OEM שהתמיכה לא תיפסק בקרוב בנוסף רוב המכשירים לא מחוברים ישירות לרשת האינטרנט הכללית , וקרוב להניח שמיקרוסופט לא תפסיק את התמיכה בתאריך הקבוע.
  חלק מהמחשבים מותקנים עבור תפקיד מוגדר כמו למשל בקרה על מדפסת או מיכשור אחר כך שאין גלישה יום יומית לאתרים מסוכנים והמחשב מאחורי רשת חברה מסודרת.
  מה שנשאר הוא אנשים פרטיים שקרוב לוודאי שהמחשב שלהם שותף באי אלו רשתות בוט-נט פלוס אי אלו קישקושים וסרגלי כלים מטופשים למינהם (תוצרת הארץ – דרך אגב) המשתמשים בדרך כלל סתם חושבים שהרשת היא עמוסה ומהירות המחשב מספקת לשימוש יום יומי פשוט.
  בנוסף רוב המשתמשים הביתיים בכלל לא יודעים איך לעשות שידרוג מערכת הפעלה כך שהפעולה מבוצעת על ידי החלפת המחשב.
  לסיום – מיקרוסופט תחת לחץ כבד כיוון שחלונות-7 לא מהווה שיפור משמעותי לעומת חלונות-XP ולחלונות-8 זה ממש אסון ,בנתיים גוגל מצליחה בכול תחום .
  טוב למנכל החדש יש קצת עבודה.

  אגב לי יש במחשב Virtual-box עם חלונות XP שזה ממש טוב לפתיחת מסמכי אופיס (צפיה בלבד) וחיבור לרשתות VPN של לקוחות שמספקים כלים שרק עובדים בסביבת חלונות.

 7. סה"כ אתה צודק במה שאתה כותב. יש לך שגיאה מרכזית אבל אחת. רוב מכריע מהכספומטים שמריצים ווינדוס XP מריצים גרסה מאלה ולא embedded. והדבר נכון גם בארץ וגם בעולם.

סגור לתגובות.