השדרוג ל-4.3 והטריקים של סמסונג

בחודשים האחרונים בסמסונג החלו לקחת ברצינות את עניין שדרוגי הקושחה למכשירים שלהם. בעבר לקח להם שנים עד שהם שדרגו מגירסת אנדרואיד 2.3 לגירסה 4 (חס ושלום לגירסה האחרונה!), אך כעת המצב משתפר לאיטו וגירסת אנדרואיד 4.3 תעשה במהלך השבועות הקרובים את דרכה לבעלי מכשירי גלקסי S3, S4 ו-Note-2. אנדרואיד 4.4 יגיע במהלך חודשי ינואר-אפריל למכשירים השונים כאשר החדשים יקבלו זאת כבר בינואר.

אך סמסונג, כחברה ששולטת בשוק האנדרואיד, החלה בשנה האחרונה להתנהג כמו שאפל מתנהגת (במובן השלילי) ללקוחותיה. בעבר היו לה קשרים מצויינים עם מפתחים והיא היתה משתתפת פעילה בפורומי XDA שונים על מכשירים שונים ואילו כיום הם בקושי טורחים להגיב או לשחרר תיעוד או קוד לדברים שלהם (למעט דברים שנכנסים לקרנל), והח"מ כמו אחרים יצא לו לטעום מהדייסה הזו.

החלטתי לשדרג ל-Note-2 שלי לגירסה 4.3 הרשמית של סמסונג, וכמו תמיד – כשלא קוראים מספיק דברים לעומק, חוטפים.

גירסה 4.3 הרשמית שיוצאת למכשירי הגלקסי שזכאים לשדרוג, כוללת כמה דברים. יש שיפורים משמעותיים בביצועים (כולל תמיכה ב-TRIM), ועניין האבטחה קיבל תפנית של 180 מעלות בכך שסמסונג החליטו לאמץ בחום את טכנולוגיות ה-SELinux עד הסוף. מה זה אומר? למשתמש שלא מחפש לבצע Root למכשירו, הוא יהנה מהגנה יותר רצינית אם תוכנה תנסה לגרום נזק לאחד מחלקי התוכנה האחרים (הודעה תקפוץ ותבקש להתעדכן ב-KNOX). לאלו שרוצים Root ו-Recovery, התוכנה תבצע את החיים יותר קשים. לא ברמה של בלתי אפשרית, אבל מי שינסה להתקין Recovery סתם כך לאחר Root יקבל הודעה שהמערכת מסרבת לכך.

אבל זה עוד כלום לעומת טריק די נבזי שסמסונג עשתה.

במהלך השדרוג, סמסונג מחליפה את ה-Boot Loader לגירסה סופר נעולה. מה זה אומר? כמה דברים:

 1. שדרגת לגירסה 4.3 הרשמית? תשכח מלחזור אחורה. אין שום אפשרות (כרגע) לחזור לגירסאות אנדרואיד אחרות קודמות, כולל Custom ROM שמבוססים על 4.2 ומטה.
 2. סמסונג השתמשו בטריק מיוחד כדי לגרום למכשיר לכתוב ביט מסויים באזור שאמור להיות לקריאה בלבד, והם הוסיפו דגל שנקרא Void Warrenty. הווה אומר – שיחקת את המכשיר שלך ועשית לו Root ואתה רוצה לחזור למצב של ללא Root? שכח מזה, המערכת מעדכנת אוטומטית את הביט הזה ואם מחר תביא את מכשירך למעבדה, כל מה שהטכנאי יצטרך לעשות הוא לעבור למצב Download Mode ולהסתכל על השורה של ה-Warranty. כתוב שם 1? שיחקת עם המכשיר, ביי ביי אחריות!
 3. אחד השינויים שסמסונג החליטו לעשות, זה לשנות את כל החלק שמאחסן את המספר הסידורי של המכשיר שלך, ה-MAC Adress של המכשיר ועוד ובקיצור – החלק של ה-EFS. זהו חלק שגם שאתה עושה WIPE למכשיר, הוא נשאר וכולל את כל הדברים היחודיים למכשיר שלך, בלעדיו, מכשירך הוא לא יותר מאשר פלסטיק נחמד ויקר ולא שימושי. סמסונג החליטו לשדרג אותו לגירסה 2 שכמובן לא תואמת לאחור. מה זה אומר? שוב, כל נסיון שנמוך (כן, גם עם ODIN), גם כשיצליח, לא יאפשר לך להתחבר ל-WIFI, לקבל/להוציא שיחות או כל דבר שקשור לתקשורת. מדוע סמסונג החליטו על כך (וכמובן שלא הודיעו לאף אחד)? שאלה מצויינת. מספר ה-IMEI שלך יתחיל ב-0049, הווה אומר – מספר מת. נכון ש"כיף"?

אחד הדברים הכי מוזרים שקרו לי לאחר השדרוג, הוא שמכשירי לא מסוגל להתחבר לגולן טלקום. ה-IMEI שלי מוצג נכון, אני רואה את רשת גולן טלקום ואחרות, אך אינני רואה את סלקום, אך ב-About devices אני רואה שהמכשיר כביכול מחובר לרשת ה"בלתי נראית" הזו של סלקום. כל נסיון חיוג נותן לי הודעה מעצבנת של "Not Registered to Network". החלפתי תוכנת מודם, החלפתי גירסת אנדרואיד, ביצעתי כל דבר אפשרי ולשווא, כרגע ה-Note-2 שלי לא מקבל/מוציא שיחות ומי שמחליף אותו בתפקיד הזה כרגע הוא ה.. Nokia 100 שלי. הידעתם שהנוקיה 100 יודע לאמר את השעה בעברית בקול כמו של ראומה וייצמן? 🙂

אגב, אם מדברים על גולן טלקום, גיליתי משהו מעניין: כשאתם מפעילים את המכשיר שלכם, הוא קודם כל מתחבר למרכזיה של סלקום, וברגע שהמכשיר רואה שאפשר לעבור ל-3G או HSPA ומעלה, הוא "מתנייד" לגולן טלקום. במכשיר שלכם כשאתם במצב 2G (בהפעלת המכשיר והתחברות), אתם תראו שאתם בסלקום למרות ששם המפעיל באותיות גדולות יהיה GOLAN T.

המסקנה שלי מהשדרוג: סמסונג נהיו נבלות. עניין ה-Warranty הוא די דבילי. המשתמש הסופי ברוב המקרים לא יודע בכלל להגיע ל-Download Mode כדי לראות שמישהו כבר "עבד" על המכשיר שלו (אם הוא קונה אותו עכשיו), ומבחינת תוכנה, תמיד אפשר עם ODIN להחזיר מצב להתחלה (טוב, לא לאחר השדרוג ל-4.3). מערכת KNOX היא רעיון מעניין, אבל הפתרון צריך לבוא ברמה של סריקת מה שנכנס מבחינת APK הן כ-Sideload והן כ-Download. חסימה של הרבה דברים אחרים אינה ערובה להגנה.

האם אני ממליץ למשתמשים סופיים שלא ביצעו Root להתקין את השדרוג הרשמי? בזהירות. שינוי ה-EFS שבוצע, נועד כנראה לטפל בעניין מכירת מכשירים מחוץ לארצות מקור (ושינוי CSC אגב, לא עוזר, המכשיר שלי מתעקש שהוא EUR למרות שניסיתי לשנות אותו ל-ILO), ואם המכשיר שלכם לא נרכש מהיבואן סאני אלקטרוניקה, יכול להיות שגם אתם תגיעו למצב כמוני. לכן, אם מופיעה לכם הודעת שדרוג, בקשו ממי שמכר לכם שהוא יבצע את השדרוג ולא אתם. אם תהיה בעיה, הוא יצטרך לשבור את הראש, לא אתם ואתם לא תשלמו מחיר על תיקון.

אני מבחינתי הולך לבדוק מחר עם SIM של אחרים אם המכשיר מתחבר לרשתות אחרות. אם לא, אתן אותו לצערי לתיקון (בתשלום כמובן) ולאחר מכן אותו לאבא שלי (שרוצה מכשיר עם אותיות גדולות…). לאן אני עובר? לגוגל, לנקסוס 5. שם לפחות לא מסתכלים עליי כקרימינל ומאפשרים לי לשדרג את ה-Firmware מתוך תפריט ההגדרות גם אם עשיתי Root למכשיר (זה מה שקרה לי עם הנקסוס 7 שלי).

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות בנושא “השדרוג ל-4.3 והטריקים של סמסונג

 1. שמי יוסי, אני סאונדמן בתעשיית הסרטים ומוסיקאי לעת מצוא למחייתי, ולאחר קריאת המאמר שלך כאן בבלוג על האנדרואיד 4.3 נראה לי שתוכל לשפוך לי אור על נושא כאוב ואולי אפילו לעזור לי להבין איפה הבעיה:

  לפני כחודש חזרתי מתאילנד, שם קניתי NOTE 3 מקורי בחנות אמינה שם אני קונה טלפונים כבר שנים. ביומיים לפני הטיסה חזרה, מהרגע שקניתי את המכשיר, עשה רושם שהכל עובד, אם כי לא ממש התקשרתי ממנו…כשחזרתי לארץ גיליתי להפתעתי שהכל עובד למשך זמן מסויים-שעה שעתיים או יותר ולאחר מכן המכשיר פשוט מתנתק מהרשת (אני בסלקום), לא יכול להוציא או לקבל שיחות, וגם לא לגלוש באינטרנט (פרט ל WI FI)….

  הייתי בסלקום, הסבירו לי שזה יכול להיות הסים, למרות שהוא עובד מצויין על ה S3 הנוכחי שלי (כרגע הנוט הוא הכל פרט לטלפון…), החלפתי סים אך מן הסתם הבעיה לא נפתרה.

  במקרה, הורי נסעו לתאילנד שבוע אחרי שחזרתי, שלחתי איתם את המכשיר חזרה בתקווה שיסדרו לי אותו, אבא שלי השתמש בו כל שלושת השבועות שהם היו שם וסיפר שלא נתקל בבעיות מיוחדות, והצליח להתקשר והכל עבד. בסוף הטיול שלהם הוא הלך לחנות בה קניתי את המכשיר, אני ביקשתי שיחליפו את המכשיר אך לא התעקשתי, הם אמרו לו שהם מתקינים איזו תוכנה שתסדר את זה, התקינו או לא אני לא ממש יודע, מה שכן, כשחזרו הורי ושמתי את הסים שלי המכשיר התנהג בדיוק כפי שהיה. אציין כי אני לא ממש זוכר עם איזו מערכת הפעלה קניתי אותו, אך יומיים לפני ששלחתי אותו איתם חזרה שידרגתי באמצעות KIES ל 4.3 אך גם זה לא פתר את הבעיה. 

  אני לא ממש מבין בטכנאות של סלולאריים, אשמח אם יש לך איזשהו רעיון מה יכולה להיות הבעיה ולמי עלי לפנות- לסלקום, ליבואני סמסונג, או לבודהה שיארגן לי מכשיר חדש ותקין?

   

  תודה גדולה ושבוע טוב,

   

  יוס

  • תנסה לבדוק אם ההגדרה של חיבור לרשתות סלולריות היא אוטומטית. אם לא תנסה לשנות לבחירה אוטומטיתץ הכוונה לבחירה אוטומטית בין GSM לWCDMAץ
   זה נמצא תחת
   Settings > Connection > More Networks > Mobile Networks > Network Mode

 2. היי חץ,

  ראשית – אחלה מאמר.

  שדרגתי את מכשיר הגלקסי אס 3 שלי לגרסא 4.3. באופן דומה למה שרשמת, איני מצליח להתחבר לרשת Home Cellular שגם היא עובדת על התשתית של סלקום.

  איני מצליח למצוא שום פתרון ראוי באינטרנט.

  הייתי שמח אם תוכל לעדכן איך פתרת את הבעיה בסופו של יום?

  תודה רבה!

   

  גיא

  • היי גיא,

   לצערי עד כה לא מצאתי פתרון וכפי הנראה אני אצטרך לחפש מעבדה רצינית לתקן את המכשיר, ושיחנקו סמסונג.

 3. שלום יש ברשותי סמסונג 3, אם אני כותבת הודעה האם יש אופציה שבפעם הבאה שארשום אותה הודעה הוא ישמור לי את רצף המשפט ? תודה

 4. היי
  התקנתי את גרסה 4.3 על S3 ברשת גולן וגם אצלי המכשיר לא מתחבר לרשת, למרות שהרשת מופיעה ברשימת המפעילים.
  מישהו הצליח למצוא פיתרון לבעיה הזאת?

  • כן, תצטרך מישהו עם מכשיר Octapus שיאפס לך ויגדיר מחדש את הגדרות המודם/דיבור. עשיתי את זה באלנבי, עלה לי 200 שקל.

 5. צודק כל מילה.דוגמא:קניתי מכשיר גלקסי 3 מפלאפון ולא מחנות ברחוב .רציתי לבדוק משהו במכשיר בקשו מס מכשיר חזרו אלי ואמרו שהמכשיר לא יובא על ידם אלא על ידי רון לייט .לא חשוב מי .מה .כאן לא תקבל שרות בפלאפון נהיו עיוורים וחרשים ולא רואים.שלושה קופים.מכירים.כולם מפילים את הטעויות שלהם על אחרים.ומי אוכל אותה .נכון אנחנו.לדעתי צריך לקנות מכשירים רק של גוגל .העדכונים הכי טובים והכי מהירים ובלי טובות של חברות אחרות.

 6. עדכנתי נוט 2 n7100 לגירסה 4.3 ומאז אני חווה ניתוקים מהוויפיי, מעבר לגלישה סלולרית וחזרה לוויפיי לסירוגין. יש מישהו שחווה את אותה הבעיה? יש פתרון? האם זאת הגירסה הכי חדשה או שיש גירסה אחרת שפותרת את הבעיה?

סגור לתגובות.