תכירו את אנדרואיד 4.4 (Kit Kat)

ביום חמישי האחרון גוגל הכריזה רשמית על אנדרואיד 4.4, הלו הוא Kit Kat. באתרים טכנולוגיים רבים דובר על כל מיני דברים חדשים שיש ב-4.4, על צריכת הזכרון הנמוכה שלו, אבל דברים רבים לא הוזכרו שם, והם יוזכרו בפוסט זה.

אנדרואיד 4.4 נועד בראש ובראשונה לפתור בעיה כרונית שקיימת באנדרואיד: פרגמנטציה. מכשירים רבים מגיעים עם גירסת אנדרואיד 4.0 או 4.1 או אפילו 2.3 ולאחר התקנה של מספר אפליקציות נוספות שהמשתמש מתקין (במיוחד את פייסבוק וטוויטר) המכשיר עובד ל-א-ט. גלילת המסך נהיית איטית, מעבר בין אפליקציות הוא איטי ואפילו לתוכנת קבלת שיחות לוקח זמן לעלות ולאפשר מענה לשיחה נכנסת.

 

רבים מקווים שעם שחרור עדכון גירסת אנדרואיד מיצרן הטלפון והתקנת העדכון, המכשיר שלהם יהפוך להיות מאוד מהיר בהשוואה למצב כרגע. האם כך באמת יקרה? האם פתאום המכשיר שלך שבקושי מגיב כרגע, יתעורר לחיים חדשים והכל יטוס, גם אם המכשיר שלך בן שנתיים פלוס? התשובה, כמו שנשיאנו היקר פרס אומר היא .. “כן ולא”.

מדוע המצב כך? ניקח כמה צעדים אחורה, ונסתכל מה קורה בכל הקשור לריבוי ישומים רצים אצל השכנים ממול, במכשירי האייפון למיניהם.

תהיתם פעם כמה זכרון יש למכשירי האייפון והאייפד? (כן, גם החדשים ביותר). התשובה תפתיע חלק מכם: כמות ה-RAM שיש במכשיר בצורה המקסימלית היא … 1 ג’יגהבייט זכרון. זהו. נשמע מעט, לא? ובכל זאת, כל משתמש אייפון יספר לכם בחדווה איך המכשיר שלו רץ בצורה מהירה וחלקה, גם אם מתקינים עשרות אפליקציות נוספות.

איך אפל עושים זאת? בצורה פשוטה: מאפשרים ריבוי משימות מאוד מצומצם. רק חלק מהתוכנות יכול לרוץ בצורת ריבוי משימות, וגם אז הוא צריך לעבוד מול ה-API של אפל בכל הקשור לעבודה ברקע (אפשר לקרוא בהרחבה על כך כאן). שאר האפליקציות, ברגע שלחצת על כפתור ה-HOME במכשיר האייפון/אייפד – ביי ביי אפליקציה, היא נסגרת ונמחקת מזכרון ה-RAM, כך שבמצב רגיל כשהאייפון שלך מונח על השולחן עם מסך כבוי, הוא לא מריץ כמעט כלום למעט כמה שרותים ברקע (שמקבלים עדכונים מנקודות שונות ורק אז מפעילים את האפליקציות) וזהו. כשאתה לדוגמא פותח דפדפן או משוחח בטלפון, רוב הסיכויים שרק האפליקציות האלו רצות ותו לא. כך נשאר זכרון פנוי והמערכת רצה מהר.

באנדרואיד לעומת זאת, המצב הפוך לחלוטין. מפתחי אנדרואיד בגוגל הכריזו לא פעם כי הם לא רוצים לראות בשום אפליקציה אפשרות יציאה/סגירה. בשביל לעבוד במצב ריבוי משימות, כל שעליך לעשות הוא להפעיל את האפליקציה וללחוץ על Home. האפליקציה תמשיך לרוץ ברקע ואם תלחץ על כפתור ריבוי המשימות (הכפתור הימני במכשירים מבוססים אנדרואיד 4 ומעלה), תקבל תמונה קטנה של אפליקציות שרצות ואם הרצת אפליקציה אחרת לפני מספר דקות, לחיצה על התמונה שלה תחזיר אותה לאפליקציה בדיוק איך שעזבת אותה. התכנון היה שאנדרואיד ידאג לתצרוכת זכרון והמשתמש לא יצטרך לסגור אפליקציות.

רק שתכנון זה משהו אחד, והמציאות היא משהו אחר: אפליקציות רבות הן כבדות (במיוחד אפליקציית פייסבוק שמריצה לא פחות מ-25 שרותים ברקע, לא כולל את האספקט הויזואלי!), ומה שקורה הוא שאנדרואיד צריך “להיאבק” עם האפליקציות מה לסגור ומה להשאיר, ולפעמים המאבק הזה גורם למערכת כולה להיות איטית בטירוף, במיוחד כשחוזרים למסך הבית והכל נטען לאט..

באנדרואיד 4.4 בוצעו שינויים ואופטימיזציות למערכת אנדרואיד עצמה, אבל זה לא מספיק. השינוי ההכרחי הנוסף צריך להגיע מצד האפליקציות עצמן. מפתחים שרוצים שהאפליקציה שלהם תרוץ בצורה מיטבית על טלפונים עם פחות מ-1 ג’יגהבייט זכרון, יצטרכו להכיר פונקציה שנקראת ActivityManager.isLowRamDevice ושעליה ניתן לקרוא כאן.בעזרת השימוש בפונקציה הזו, המערכת תדע לנהל את זכרון האפליקציה בצורה הרבה יותר טובה במכשיר עם כמות קטנה של זכרון.

נחזור לאנדרואיד 4.4 – האם היצרנים יוציאו אותו לכל המכשירים הישנים? סביר להניח שהתשובה בכלליות תהיה “לא”. מה לעשות, לסמסונג ולאחרים אין ממש רצון/חשק ללכת להשקיע בשדרוג לאנדרואיד 4.4 למכשירי גלקסי 1 או 2. סביר להניח שמכשירים כמו S3 ו-S4 יקבלו תוך כמה חודשים את גירסת ה-4.4 (וכמובן מכשירי Note-2 ו-Note-3, ושאר מכשירים בני פחות משנתיים מיצרניות שונות). אלו שכן רוצים קושחה מבוססת אנדרואיד 4.4 למכשיריהם הישנים יותר, סביר להניח שיוכלו למצוא גירסת ROM שנבנות ע”י קבוצות מפתחים קטנות ואפשר יהיה לחפש בעתיד בפורומים כמו XDA לגבי ROM מבוסס אנדרואיד 4.4 עבור המכשירים הישנים.

אנדרואיד 4.4 מכיל גם פונקציות חדשות שלא כל כך הוזכרו באתרים טכנולוגיים רבים, הנה חלק מהדברים החדשים המעניינים:

 1. תמיכה במסך נוסף: עד היום מכשירים מבוססי אנדרואיד תמכו בהקרנה חיצונית למסך טלויזיה (דרך HDMI) או למסך מחשב (VGA) דרך דברים כמו MHL (שסמסונג מאוד אוהבת) או דרך יציאת מיני HDMI (סוני). במכשירי הנקסוס החדשים יש דבר שנקרא Slim Port שהוא משולב בתוך כניסת המיקרו USB, כך שניתן להקרין על המסך מה שרץ על הטלפון וגם להטעין את המכשיר.
  באנדרואיד 4.4 לעומת זאת, יש מסך וירטואלי נוסף, כך שניתן לחבר מסך חיצוני ולעבוד בעצם עם 2 מסכים, כאשר המסך הראשון הוא המסך הרגיל בטלפון/טאבלט שלך, ובמסך מחשב תוכל להריץ דברים אחרים, בדיוק כמו שאתה יכול לעשות עם ה-PC או המק שלך כיום.
 2. שיפורים בתמיכת שפות ימין שמאל: כן, גם לנו ולאחינו הערבים (והתאילנדים, והאיראנים) מגיעים שיפורים, והפעם השיפור הוא שניתן להגדיר את המסך כימין-שמאל, גם אם אני נמצא ב-LOCALE אחר. אפשר לקרוא על כך כאן.
 3. עוד אבטחה: זוכרים SELinux? (סמסונג הכניסו את זה תחת KNOX), עכשיו הרמה שלו עלתה מ-Permissive ל-Enforcing, ובמילים אחרות – תתכוננו שחלק לא קטן מהאפליקציות שדורשות root לא יפעלו טוב. גם האלגוריתמים להצפנה שודרגו (שלום לקריפטוגרפיה אליפטית), ועוד פונקציה נחמדה שהתווספה – הגדרות כמו VPN הם פר משתמש (אם המכשיר מוגדר למספר משתמשים). עוד פרטים – כאן.
 4. הדפסה: זה ישמע לאנשים קצת מוזר, מה למכשיר סלולרי ולהדפסות? אבל אנדרואיד מיועדת לכל מיני מכשירים ולפעמים רוצים גם להדפיס מהטלפון או הטאבלט. אל דאגה, סוף סוף גוגל שילבו את ה-Cloud Print שלהם כך שבלחיצה קלה תוכל לבחור להדפיס במדפסת שלך בבית (אם היא תומכת ב-Cloud Print. אם המדפסת שלך היא בת שנתיים מינוס והיא של HP לדוגמא, אז היא כבר תומכת בכך), תוכל להגדיר דברים כמו גודל דף, שחור לבן/צבע וכו’. פרטים – כאן.
 5. סביבה חדשה ל-Storage: מכירים את זה שיש לכם אחסון קבצים ב-Drop Box, ב-BOX, בגוגל דרייב, בסקיי דרייב וכו’? כמו שאתם יודעים, כל שרות כזה מצריך אפליקציה, וגם לגוגל נשבר מהמצב והתוצאה היא Storage Access framework. במנהל הקבצים שלכם ובכל אפליקציה שמאפשרת ניהול קבצים, תוכלו לבחור את שרות אחסון הקבצים שלכם ולשמור/לטעון משם את הקובץ שאתם רוצים. כרגע יש שם תמיכה לגוגל דרייב ו-BOX (לא Drop Box) אבל אני מאמין שכבר בחודש הקרוב שאר מציעי אחסון קבצים בענן יתעדכנו מול אנדרואיד 4.4 מול ה-Framework הנ”ל.
 6. ביצועי מחשוב יותר גבוהים: מי שמכיר את Renderscript ישמח לדעת שיש שיפור של עד 60% בביצועי מחשוב וזאת מבלי לקמפל מחדש את הקוד.
 7. שידור בבית: רוצים לראות וידאו שנמצא על הטלפון/טאבלט שלכם ויש לכם טלויזיה שכבר תומכת WIFI? תכירו את Wifi TDLS. בשיטה הזו, כל עוד גם המכשיר טלויזיה וגם הטלפון והטאבלט מחוברים לאותה רשת WIFI, קצב שידור הקובץ יהיה מהיר בהרבה מבעבר (אפשר לקרוא על כך כאן).
 8. בדיקת צריכת זכרון: מכירים את זה שאתם קצת חושדים באפליקציה מסויימת שהיא אוכלת לארוחת בוקר את ה-RAM של המכשיר שלכם? באנדרואיד 4.4 יש לכם את Procstats, כך תוכלו לראות לא רק כמה זכרון האפליקציה משתמשת כשהיא פתוחה, אלא כמה מקסימום זכרון היא משתמשת בכלל, כך שאם אתם מוצאים שהאפליקציה הנחמדה שהורדתם לא מזמן לוקחת לה בשקט 400 מגהבייט זכרון, אולי כדאי יהיה שתבעטו אותה החוצה מהמכשיר שלכם.
 9. מרנדר דפים חדש: מכירים את זה שאפליקציה שהתקנתם משתמשת ברינדור HTML שמובנה באנדרואיד במקום לפתוח את הכרום/פיירפוקס שמותקן לכם והתוצאה נראית זוועה? אז גם בגוגל לא אהבו את זה, והתוצאה – מנוע הרינדור דפים של כרומיום “גויס” לאנדרואיד 4.4. הקץ לרינדור זוועתי ואיטי!
 10. הקלטת מסך: אם אתם ה”טכנאים”/”גאונים” בבית בכל הקשור לתחזוקת טלפונים וטאבלטים, אתם תאהבו את הפוקנציה הבאה שמוטמעת באנדרואיד – החל מעתה תוכלו להקליט שימוש במכשיר האנדרואיד, כך שבסוף הקלטת השימוש יש לכם קובץ MP4, כך שאם דודה גילה שוב יוצרת קשר ומבקשת איך להגדיר משהו, אז פשוט תבצעו את זה במכשיר שלכם או על אמולטור אנדרואיד, תקליטו בעזרת פקודת ADB, שלחו לה את הקובץ ושתעזוב אתכם בשקט.
 11. אפקטים: מקנאים במכשירי האייפון שיש באפליקציות שלהם כל מיני אפקטים נחמדים? לא צריך לקנא יותר. מעתה יש את ה-Transition Framework למפתחים, כך שאפשר לעשות כל מיני אפקטים להחלפת מסך.

ולבסוף, אחת הפוקנציות שדווקא מאוד אהבתי (ושנקווה שמישהו ישחרר אותה במהירות לעבוד במכשירים שלא כוללים אנדרואיד 4.4) זה החייגן החדש.

החייגן החדש, לעניות דעתי, הוא לא פחות ממהפכני! קודם כל הוא משלב לא רק את אנשי הקשר שלך שקיימים בטלפון (SIM) ואנשי הקשר שלך שקיימים בחשבון ה-GMAIL שלך, אלא גם את אנשי הקשר מגוגל פלוס, ובנוסף, תוכל לחפש ישירות דרכו עסקים שאין לך את הטלפון שלהם והם קרובים אליך. עכשיו 10 בלילה ואתם נמצאים באיזה חור ואתם מרגישים התקפת רעב? חיפוש מסעדה או שם גנרי (כמו פיצה או קפה), והחייגן יתן לכם על סמך מיקומכם הגיאוגרפי שמות וטלפונים של מסעדות ובתי קפה שקרובים אליכם! תוכלו גם לשלוח דרך החייגן גם הודעות SMS אבל אם גם הצד השני מפעיל את החייגן הזה, תוכלו לוותר על הודעות SMS ופשוט להתחיל Hangout שכולל גם אודיו ווידאו. פתאום כל אלו שברחו מגוגל פלוס ישתמשו בפונקציה הזו, מה שאומר צרות ל-Whatsapp ו-Viber בעתיד..

אנדרואיד 4.4 יצא כבר בשבועות הקרובים למכשירי נקסוס 4, 7, 10, וגם למכשירי נקסוס קודמים (למעט Galaxy Nexus. למה? כי TI כבר לא מייצרת את הצ’יפ ולא תומכת, אז גוגל לא מוציאים לו עדכון, מה שאומר לבעלי הגלקסי Nexus – חכו לגירסת CyanogenMod).

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “תכירו את אנדרואיד 4.4 (Kit Kat)

 1. לגבי מה שרשמת על הקרנת סרטים לטלויזיה: זה יפתור את הבעיה של הקרנת קבצים מקומיים לכרום קאסט?

 2. עוד חידוש – גרסה זו היא גרסת אנדרואיד הראשונה שקרויה על שם מוצר מסחרי (עם קידום הדדי בין גוגל לנסטלה).

  בגרסאות הקודמות לא הייתה נוכחות כה בולטת לממתק.

 3. אולי אתה יכול לעזור לי…עידכנתי ל4.4 את הנקסוס 4.בעת ההתקנה הוא כתב לי שגיאה.כעת כשאני מדליק את המכשיר הוא נדלק,מופיע google,וזהו.הוא לא ממשיך אלא נתקע.מה עושים?

סגור לתגובות.