כמה מילים על רכישת נוקיה ע”י מיקרוסופט

למי שלא מעודכן בחדשות, מיקרוסופט רכשה את חטיבת הטלפונים הסלולריים של נוקיה בסכום של 7.2 מיליארד דולר. רבים תוהים האם מדובר בעיסקה שתגרום למיקרוסופט להצליח הרבה יותר מהמצב הנוכחי של מיקרוסופט (אחוזים בודדים), או שתגרום למיקרוסופט לשקוע יותר עמוק ממצבה הנוכחי.

כל מי שניהל חברה או עסק, חווה בוודאי קשיים לאחר הקמת העסק וביסוסו, במיוחד כשיש מתחרים רבים לעסק. מה לעשות, לפעמים המתחרים מזנבים בך, לפעמים מצב השוק הוא על הפנים, ואותו אדם שהוא בעלים של העסק מתחיל לחשוש ומתי שהוא זה מגיע למצב שצריך להחליט: או שאתה מפסיק לפחד ו”מתנפל” על השוק עם מוצרים/פתרונות חדשים/משופרים מתוך תקווה להרוויח הרבה יותר (אך עם סיכון לא קטן להפסיד) או שאתה נותן לפחד להשתלט ואתה מתחיל לעשות שטויות (לקבל לקוחות שבקושי משלמים, לקוחות בעייתיים וכו’).

גם נוקיה הגיעה למצב הזה לאחר שהחברה התמהמהה מלהחליט לאן להתקדם. הם ניסו קצת לינוקס (Meego), ניסו לשפר את המערכת הישנה, ואז הגיעו אפל וגוגל (במיוחד סמסונג) ופשוט חטפו לנוקיה את השוק מהידיים תוך ניצול חוסר ההחלטיות של נוקיה לגבי התקדמות. אפל הצליחה להלהיב לקוחות רבים עם טלפונים יפים ומערכת פשוטה מאוד לשימוש, סמסונג התקיפו את השוק מכל צד (תוך חתימה עם כל ספק סלולרי שקיים בעולם) עם מגוון ענק של מכשירים בכל גודל ולכל כיס. רוצה מכשיר טלפון עם צג מגע ואין לך כסף לאייפון? סמסונג תמכור לך מכשיר במחצית (ופחות) המחיר שאפל ידרשו. השוק, בתגובה, הסתער בהמוניו.

ומה קרה לנוקיה באותו זמן שגוגל/סמסונג/יצרני אנדרואיד אחרים ואפל השתלטו? הם הפסידו את השוק. כל רבעון חברות שונות הוציאו דוחות שמראים איך נוקיה מוכרת פחות והמתחרים יותר. אחרי כמה שנים המנכ”ל הותיק התפטר וסטפן אלופ נכנס. אחת מההחלטות הראשונות? (כמובן שקודם מפטרים אלפים ואחר כך רק מתחילים לחשוב): לא לבנות מכשירים מבוססי אנדרואיד. מדוע? כי סמסונג שולטת בשוק ונוקיה לא רצתה להתחרות בסמסונג. החלטה סופית – לבנות מכשירים מבוססי Windows Phone של מיקרוסופט ולקצה התחתון של השוק – להמשיך עם סימביאן סידרה 40.

כיום בהסתכלות לאחור, כולם יודעים מה שרבים מהכתבים הטכניים אמרו: זו היתה החלטה אומללה ונוקיה כיום מחזיקה אחוזים בודדים מהשוק (בהשוואה ל-40+ אחוז שסמסונג מחזיקה עם להיטי הסמסונג גלקסי שלהם).

מבחינת מיקרוסופט, זו עיסקה ששווה כל דולר. בל נשכח שנוקיה עד היום יודעים לעצב בצורה מעולה מכשירי טלפון, ואין ספק שמהנדסי העיצוב בנוקיה יודעים להתמודד יפה מאוד עם האתגרים שמהנדסי החומרה זורקים עליהם. קחו לדוגמא את מכשיר הלומיה 1020. חברות אחרות שהיו בונות מכשיר כזה, היו מוציאות מכשיר מכוער שמזכיר לבנת חבלה. מהנדסי העיצוב בנוקיה ידעו היכן לחתוך והיכן להוסיף וכמעט כל סקירה מציינת שהמכשיר פשוט נראה מעולה (אותם סקירות, כולן, מבכות את המכשיר שהוא לא מבוסס אנדרואיד, אחרת הוא היה להיט). אז מיקרוסופט תקבל חטיבת מהנדסי עיצוב מקצועיים (שבתקווה יעיפו את מהנדסי העיצוב שבנו את ה-Surface!). מיקרוסופט מעכשיו גם יוכלו להחליט איך הם מפלחים את השוק ואיזה מכשירים הם מוציאים לאיזה סקטור.

הבעיה של מיקרוסופט (והקניה של נוקיה לא תעזור בכך) היא ש-Windows Phone כמעט ולא מעניין אף אחד. סמסונג, HTC ואחרים הוציאו מכשיר או 2 מבוסס WP8 כדי לבדוק את השוק ואז להחליט – יש מכירות טובות? מוציאים שורה של מוצרים לסקטורים השונים. אין? מצמצמים השקעה, ועד כה אף אחד מהיצרנים לא ממש דיווח על מכירות מלהיבות, ואם מישהו חושב שהיצרניות ישקיעו עכשיו ב-WP לאחר שמיקרוסופט רכשה את נוקיה – אז הוא טועה.

מיקרוסופט צריכה להלהיב מפתחים בשביל שיכתבו אפליקציות שעדיין לא קיימות ל-WP8 ובשלב זה היא עדיין לא מצליחה. משתמש גוגל ממוצע לא יקבל את מה שהוא רגיל לקבל עם אייפון או עם אנדרואיד, מתלהבי האיסנטגרם עדיין לא מקבלים את האפליקציה החביבה עליהם (כולל את האפקטים הזוועתיים), ואופיס ל-WP8 לא בדיוק מלהיב אנשים לרוץ לקנות את המכשירים הנ”ל. אין בעיה של חומרה, את זה נוקיה פתרו, יש בעיה של תוכנות ומיקרוסופט מתקשה לשכנע מפתחי אנדרואיד ו-IOS “לערוק” ל-WP8. בגלל זה מיקרוסופט קבעה מטרה שעד 2018 הם יגרפו כ… 15% מהשוק, לא בדיוק המספר שיגרום לסרגיי/לארי או לטים קוק לא לישון בלילה.

לעניות דעתי, מדובר פה על “מוות” של חברה שהיתה יכולה לתת פייט רציני גם לאפל וגם לסמסונג, אם הם כן היו משתמשים באנדרואיד עם תוספות משלהם. נוקיה ידעו ויודעים לבנות מכשירים מעולים, אבל זו המערכת הפעלה שמפילה את המכירות שלהם וחבל שבדירקטוריון נוקיה לא החליטו לזרוק את המנכ”ל ולהביא מישהו שיכניס אנדרואיד ויתן צ’אנס יותר טוב לנוקיה להצליח. המכירה הזו של נוקיה, אחרי 160 שנה שהחברה קיימת (הם יצרו הרבה מוצרים, לא רק טלפונים, אפילו צמיגים הם יצרו!), די מביישת את הבעלים ואת הפינים שהיו גאים בנוקיה.

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות בנושא “כמה מילים על רכישת נוקיה ע”י מיקרוסופט

 1. קצב ההחזרה של לומיה עומד על 90% לפי מה ששמעתי ממספר אנשי מכירות של חברות סלולריות בארץ.
  הם בהתחלה לוקחים את הלומיה כי מיקרוסופט מספקת איתו את xbox. אבל הטלפון כל כך לא מתאים להם, שהם מחליטים פשוט להחזיר אותו.

   

  למי שכן יש, הטלפון נתקע המון, התוכנות של החייגן, השיחה עצמה וכיוב' קורסות על מימין ועל שמאל.הוא כבד יחסית. וההרגשה כאילו מיקרוסופט ממשיכים לעשות את אותם השטויות שהם עשו בדסקטופ, רק בטלפון.

  • בתור בעלים של לומיה 920 אני קובע שאתה מדבר שטויות. מערכת ההפעלה יציבה מאוד, זורמת היטב (טאצ' חלק שאנדרואיד יכול רק לחלום עליו) ובסך הכל די פשוטה.

   כל הביקורת באתרים טכניים מהללים את Windows Phone, כמערכת הפעלה מצוינת, כאשר החיסרון היחיד הוא האפליקציות, אז מספיק להפיץ FUD

   • היכן, שמעון, ראית שאני אומר שמערכת ההפעלה אינה יציבה? מעולם לא טענתי זאת. אני כן טוען שחסר פונקציות מתקדמות כמו תמיכה ב-VPN ובעוד מספר דברים וכמובן – אין מספיק אפליקציות. הגיע הזמן שתדע להפריד בין FUD (שלא מופץ כאן) לבין ביקורת עניינית.

    • נראה לי ששמעון הגיב ל IK_5 ולא לחץ.

     ה 920 יציב ומהיר, יש אותו למישהו במשרד שלי (היחיד בחברה שאין לו סמארטפון אפל או אנדרואיד…)

 2. נוקיה היו יכולים לעשות אנדרואיד שירגיש שונה עם התוספות שלהם. כלומר אנדרואיד בבסיס (או אפילו בשכבה נפרדת כמו במקרה של BlackBerry), ומערכת משלהם שתדגיש את היתרונות של נוקיה בזמן שכל שאר המכשירים נראים פחות או יותר זהים. הם כאמור לא בחרו בדרך הזו, אלא ללכת על מערכת הפעלה שאף־אחד לא משתמש בה, בתקווה שהיא תהיה הימור מנצח. כן, מיקרוסופט יכולה להגיע למספרים שהם התחייבו אליהם עד 2018, ואפילו הרבה יותר, לו הם ימכרו מכשירים במחירים ששווים לכול נפש (ולכול מגירה), ויחלקו מכשירים בהמוניהם לכול המפתחים המוכשרים; יש להם את הכסף לעשות את זה, אבל מדובר בסופו של דבר בהתנהגות של עסק בקריסה.

  רק לי זה נראה מוזר שבכיר בחברת מיקרוסופט פרש ועבר לנוקיה רק בשביל למזג אותה לתוך מיקרוסופט? לי זה נראה כאילו מדובר כאן בסוס טרויאני, ואולי כול התכנית הזו נרקמה הרבה לפני שהתחילו המגעים בין נוקיה למיקרוסופט…

 3. מספר נקודות למחשבה !

  לפי הדיבורים בסביבתי החומרה הנוכחית של נוקיה לא מסוגלת להתמודד ולהריץ אנדרואיד ברמה של המכשירים המובילים בשוק , זאת כניראה הסיבה שנוקיה לא יצאו עם קו אנדרואיד.

  Meego – יצא לשוק עם כניסתו של המנכ"ל אלופ , המכשיר N9 מריץ Meego ונחשב למכשיר מוצלח שנמכר כניראה טוב מאוד , מסיבות מוזרות קו הMeego ניסגר למרות שכול השקעת הפיתוח הושלמה .

  Surface – על פי מיטב ידיעתי מהסקירות השונות החומרה של המכשיר היא טובה מאוד, רוב הבעיות הם ממערכת ההפעלה , אופיס שלא מותאם למסך מגע ,מיעוט אפליקציות ותימחור גבוה.

  לסיום – ימים יגידו אבל יש לי הרגשה שלמנכ"ל היוצא היתה תכנית מסודרת שבסיומה מיקרוסופט קונה את נוקיה , הוא עבד יפה לסגור את כול המפעלים שלא היה בהם צורך , את המשרדים בפינלנד הם מכרו ומעשית כמעט כול קו הטלפונים עובד אך ורק על פיתוח ויצור של חומרה למכשירי חלונות , בנוסף לנוקיה לא היה שום סיכוי לרווח ולכן מחיר הקניה של מיקרוסופט היה מתאים (נמוך).

 4. הם צריכים להוציא מכשיר לומיה עם אנדרואיד נקי, ופשוט לראות איך זה מתקבל בשוק.

  לאיש הפשוט מהרחוב ממש אין צורך בלאנצ'ר שהחברות השונות בונות.

   

 5. סקירה מעניינת ואכן קל ליפול למחשבה הזאת ש-WP לא תמריא ומדובר בטעות.

  אני חושה שכדאי לתת קרדיט למיקרוסופט. אחרי הכל מדובר בחברה מעולה עם הרבה נסיון בשוק וכן הם לא חפים מטעויות.

  אבל יש להם את היכולת -תקציבים, זמן וכוח אדם ללכת על פרוייקט שהם מגדירים כחשוב ולהצליח בו.

  אז יכול להיות שעוד שנה שנתיים נשמע שפרוייקט WP בוטל עקב הפסדים כבדים, אבל בהחלט יכול להיות שמיקרוסופט בשיתוף האנשים הטובים מנוקיה ידעו להפיק את המיטב מהפלטפורמה החדשה ויום אחד נדבר בנוסטלגיה על הימים של IOS.

  • אין להם נסיון מזהיר בחומרה. יש להם נסיון בקונסולות וגם בזה הם הפסידו כספים רבים עד שהגיעו למצב שהגיעו כיום וזה עוד כשהיו לה 2 מתחרות שמחדשות אחת ל-3-5 שנים. שוק הסלולרי הוא שוק הרבה יותר תזזיתי, מכשירים יוצאים כל כמה חודשים, מעבדים מתחדשים אחת ל-9-12 חודשים, ואפילו מיקרוסופט מתכננת מקסימום 15% מהשוק עד 2015, ו-15% זה לא משהו שאפל וגוגל ילחמו בגללו. 

   לגבי תקציבים ויכולות – זה כבר תלוי במנכ"ל הבא מה שיחליט. 

   שלמה, אם לא שמת לב, מיקרוסופט גם מפסידה במקומות אחרים. קח את שוק הדסקטופ (לא בחברות, בבתים), זה לא שלאנשים אין PC בבית, אבל רובם עדיין מעדיפים את חלונות 7 וגם קונים טאבלט שתופס יותר ויותר שימוש על חשבון ה-PC והפתרון של מיקרוסופט לעניין הטאבלטים פשוט לא ממריא, במיוחד בכל הקשור ל-RT. אני לא אומר שמיקרוסופט "תמות" מחר, אבל לאט לאט השוק מצביע ברגליים.

סגור לתגובות.