ממשלת ישראל ומיקרוסופט, סיבוב 234098492084

לפני מספר דקות נתקלתי בלינק הזה, והכותרת הצליחה לעצבן אותי: "מיקרוסופט והממשלה ישתפו פעולה בתחומי ממשל זמין וסייבר".

מדוע זה מעצבן אותי? הסיבה פשוטה: כרגיל בממשלת ישראל יעדיפו ללכת עם מיקרוסופט מאשר להשקיע פה בארץ ולהתעניין/להטמיע טכנולוגיות ישראליות או קוד פתוח ישראלי ומתן תעסוקה לעסקים ישראליים ואינטגרטורים שמטמיעים פתרונות קוד פתוח.

אני מעוניין לסייג: אינני מדבר פה על דסקטופים שכולם בממשלה רצים עם מערכות של מיקרוסופט כולל עיבוד תמלילים ואופיס של מיקרוסופט (וזאת לאחר שמשרד האוצר זרק כמה שקלים ל-TKOS לפתח את הגירסה ותמיכה עברית). בקטע הזה הממשלה שבויה לגמרי בידיים של מיקרוסופט, בשעה שמדינות אירופאיות אחרות דווקא מעדיפות לעבוד בפתרונות אחרים שחוסכים להם כספים, אבל נו שוין..

אני מדבר פה על דברים כמו:

  • מחשוב ענן: ללמוד ממיקרוסופט? באמת? אמזון, החלוצה בתחום מחשוב הענן, יש להם חטיבת פיתוח בישראל והם ישמחו לעזור לישראל. לגוגל יש 2 חטיבות פיתוח בארץ, וגם להם יש (ככה שמעתי, שמועה כזו) ידע חזק מאוד במחשוב ענן. הממשלה יכלה לפחות להוציא את זה למכרז כלשהו ואז להשוות בין המתחרים, אבל למה להוציא מכרז כשאפשר לתת זאת במתנה למיקרוסופט (שמצידה תדגיש ללקוחות פוטנציאליים שממשלת ישראל סומכת על מחשוב הענן שלה, מתנה למיקרוסופט שלא תסולא בפז!)
  • הגנות סייבר: ריבונו של עולם! חברות מישראל מייצאות פתרונות חומרה ותוכנה לחו"ל להגנות שונות מפני סייבר בכל רמה העולה על הדעת, החל מ-IDS ועד פתרונות שונים לסוגי התקפות (DDOS ואחרים). מדוע שממשלת ישראל לא תשתמש בפתרונות של חברות מקומיות ובכך תעודד תעסוקה מקומית? אני די בטוח שחברה ישראלית שתקים דבר כזה עבור הממשלה, לא רק שתתן מחיר טוב לממשלת ישראל, היא גם תרוויח אחלה פרסום מזה. כך 2 הצדדים מרוויחים, אבל שוב – הולכים "על בליינד" ונותנים את זה למיקרוסופט.
  • קידום תקשוב ממשלתי: למה, למה לתת למיקרוסופט את זה? האם חסרות בארץ חברות שיכולות להציע פתרונות שהם מפתחות ומייצאות? לא, לא חסר. שוב, כך הממשלה יכולה להשקיע בתעסוקה מקומית ואותן חברות יכולות להרוויח מכך רבות. עסק ישראלי, ממשלת ישראל, אפשר להגיע לתוצאות יפות במקום לזרוק את זה למיקרוסופט ועל הדרך אפשר לחסוך את כספי משלם המסים. מישהו שם חושב על כך?

לממשלת ישראל יש רקורד מחורבן במיוחד בכל הקשור לבחירת והטמעת פתרונות, החל מאתרי טפסים שלא רצים על שום דפדפן נורמלי, דרך אתרים לתשלום שגם לא רצים על דפדפנים מודרניים, אתרים ממשלתיים שנראים כאילו ילד בן 17 בנה אותם (ואני די בטוח שהממשלה שילמה מחיר מופרז בהשוואה למחירים בשוק), אתרים כמו "נט המשפט" שמביכים בקלות הפריצה אליהם, ורשימת הפדיחות הנוספות היא מכאן ועד הודעה חדשה. איש אינו בודק את מי מעסיקים ומה איכות הקוד שמוכנס לשרתים (בדיקה פשוטה של גירסת מינימום דפדפן ולא מקסימום, קשה לכתוב ב-JS??? לא קשה, אבל שלוקחים מתכנתים מחורבנים בתשלום מופרז, מה ציפיתם?) והכסף ממשיך להיזרק בדיוק למקומות הלא נכונים.

עצת לממשלת ישראל: במקום להקשיב לעצות של מיקרוסופט וישר לרכוש אותם בהתלהבות, תקימו פורום פתוח לציבור, ותעלו שם דברים ושאלות. לדוגמא: אתם מחפשים להקים מערכת X (תנו מפרט של מה צריך להיות בה, בלי שמות מוכתבים של אפליקציות) ותנו לציבור הטכני להציע לכם פתרונות כולל הסבר מדוע הפתרון הזה מתאים והפתרון ההוא לא מתאים, מה מבחינת מחירים, וכו' וכו'. מי יודע, אולי תמצאו שם פתרונות שחברות ישראליות כבר מממשות במחיר זול יותר, כי בינינו, הפתרון ללכת "בעיוור" אך ורק על מוצרי/שרותי/שרתי מיקרוסופט אינו תמיד הפתרון המומלץ.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “ממשלת ישראל ומיקרוסופט, סיבוב 234098492084

  1. בדיוק אותו הדבר בדנמרק , כול מוסדי הממשלה מכורים למיקרוסופט , הבעיה היא שמיקרוסופט השקיעו הרבה מאמצים כדי להיכנס לBack-Office ולעבוד על מקבלי ההחלטות שיש להם מוצרים מושלמים .

    אבל יש לי הרגשה שזה ענין של זמן כיוון שמיגזר המוצרים שלהם די עומד במקום והדור הבא של מקבלי ההחלטות לא יקנה את הלוקשים שהם מוכרים.

    אבל בשורה התחתונה – עם מנהל הIT בוחר בפרויקט של קוד-פתוח מי יזמין אותו לארוחה במיסעדת יוקרה ?

סגור לתגובות.