כמה מילים על ההתנתקות של נטויז'ן מה-IIX

עדכון: נראה כי השפיות חזרה לנטויז'ן בסופו של יום (לינק לגרפים מעודכנים)

היום בבוקר ביצעה נטויז'ן 013 התנתקות חד צדדית מרשת ה-IIX. הסיבה הרשמית? המחיר היקר, וכך ש"אין צורך" בהתחברות ל-IIX מצד נטויז'ן. 

מי אלו שנדפקים מכך? לא הספקים הגדולים (בזק בינלאומי, 012), אלא הקטנים כמו Fast, אקספון ואחרים, אלו שמציעים התחברות גם במהירות גבוהה במחירים נמוכים. 

אני רוצה לפתוח בהסבר קצר לגבי IIX: הרעיון של IIX הוא שכל הספקים מחוברים ל"צומת" אחת. זה כמובן לא מונע מהספקים מלהתחבר ספק אחד לספק שני ישירות ולהתחשבן ביניהם לגבי תמחור קו ישיר כזה. ה-IIX מאפשר בעצם לכולם לקבל (יחסית) מהירות גבוהה של גלישה, בין אם האתר שאתה גולש אליו נמצא ב-013 או אצל ספק אחר. הרעיון של ה-IIX אגב אינו יחודי לישראל. בבריטניה קם בזמנו ה-LINX ומאוחר יותר קם ה"אח הגדול", הלו הוא ה-Euro IX.

אישית, אני מחובר לאינטרנט דרך אקספון ולמען האמת, אינני רואה בעיות בגלישה לאינטרנט, הואיל והניתוב של 018 עובר ישירות דרך בזק בינלאומי ומשם לנטויז'ן. הנה צילום מסך איך נראה Traceroute מה-Fedora שלי (לחצו על התמונה להגדלה):

traceroute

כן, כמו שאתם יכולים לראות, יש כמה Hops שהמנהלים שלהם צריכים איזו תזכורת לתחזק קצת יותר את הנתבים שלהם, אבל יחסית המצב לא רע. מבחינת פינג, אני מקבל בממוצע 25-26 מילישניות נכון לשעת כתיבת פוסט זה, כך שהמצב לא ממש רע.

אבל המצב רע במהות שלו ולצערי ההנהלה בנטויז'ן אינה ממש מבינה כמה דברים וחבל שהיא לא מפנימה אותם:

 • הניתוק מה-IIX פוגע לא רק בלקוחות הספקים הקטנים, אלא גם בלקוחות נטויז'ן שמאחסנים אתרים ושרתים בחווה שלהם. תחשוב שיש לך שרת/VPS/אתר ב-013 והלקוחות של הספקים הקטנים מתקשרים אליך כדי להתלונן שהגלישה לאתרים שאצלך היא איטית. לא נעים להתחיל לתרץ ולהתנצל כל פעם לכל לקוח על הבעיה. הבעיה יותר חמורה זה ששיש לך לקוחות שמתארחים על השרתים שלך והם מתלוננים שגולשים שמגיעים לאתרים שלהם מדווחים על איטיות. מבחינת אותם לקוחות, זה שנטויז'ן התנתקה לא מעניין אותם, הם רוצים שכל הלקוחות יקבלו כמה שיותר מהר את האתר בדפדפן שלהם, ואם אתה מתעקש להישאר עם השרתים שלך בנטויז'ן, הם יעברו למתחרה ממול. אתה תפסיד לקוחות, לנטויז'ן זה לא יזיז.
 • הניתוק מה-IIX פוגע גם בלקוחות שמנהלים את השרתים שלהם שנמצאים ב-013. אם מישהו מארח שרת ב-013 אבל הוא בבית מחובר לספק קטן ויש Latency גבוה בהתחברות כמו SSH או HTTP, בעל השרת רק יסבול ואולי יחליט לעבור לספק אחר שלא מנותק מה-IIX, מה שיכול לגרום לנטויז'ן הפסד בין מאות לאלפי שקלים בחודש.
 • ההצעה שהוצעה לספקים הקטנים (לפי הכתבה בדה-מרקר) היא הצעה הזויה. 70 אלף שקל לשנה? הרי זה לא מסתכם ב-70K לשנה, המחיר לא כולל את עלות התשתית שגם היא ממש לא זולה, ולספק קטן פשוט אין תקציבים כאלו.
 • החיבור ל-IIX יכול לשמש כפתרון מעולה כקו גיבוי. דוגמא אמיתית: לפני מספר חודשים קיבלתי עשרות שיחות טלפון מלקוחות שלא הצליחו לגלוש לאתרים שהתארחו אצלי. המכנה המשותף? כל המתלוננים היו מחוברים ל-012 והחיבור בין 012 לנטויז'ן (שם היו השרתים) התנתק. אם מישהו היה מתכנן את מערכת הניתוב שאם התקשורת בין 012 ל-013 מתנתקת, הניתוב יעבור דרך IIX – אז לא הייתי מקבל תלונות, אבל למיטב ידיעתי לא היה ניתוב כזה, אז כל הלקוחות סבלו בגלל חוסר מחשבה מצד נטויז'ן.

לכן, החיבור ל-IIX הוא חשוב כדי לשמור על רמת גישה מהירה לכל האתרים שמאוחסנים בארץ, יהיה הספק אשר יהיה.

עוד נקודה שאני רוצה להתייחס אליה היא עניין ה"מונופול של IIX". בניגוד לדומיינים ישראליים (שמסתיימים ב-co.il/net.il/org.il) של-ISOC יש מונופול עליהם, אין שום גורם שמונע הקמת מתחרה ל-IIX. אם מחר הספקים יחליטו להקים גוף חדש המאגד חיבורים בין הספקים, איגוד האינטרנט הישראלי לא יוכל לעשות מאומה בנידון. יחד עם זאת, אם מישהו חושב שהמחירים יהיו נמוכים יותר אצל מתחרה פוטנציאלי כזה, כדאי שיחשוב שוב – הספקים ידרשו מחירים גבוהים מאוד להתחבר אליהם, תסתכלו כמה נטויז'ן דורשים ותבינו לבד כמה תחרות מצד גוף חדש כזה לא תועיל.

יותר מכך – נטויז'ן מבקשת 70K להתחברות אליה בלבד לשנה, בשעה שה-IIX מבקש 72K וזה חיבור לכל הספקים בארץ. בנוסף, אם תסתכלו בטבלה שבקישור, כל ספק יכול לקחת חיבור יותר איטי במחיר יותר נמוך. רבים שוכחים את העובדה של-IIX יש עלויות גבוהות על ציוד יקר (מה לעשות, לא מדובר בסוויצ'ים פשוטים שמעבירים 1 ג'יגהביט), על שרידות של 99.98%, טכנאים בשכר, הגנות נגד DDOS ועוד. כל זה עולה לא מעט כסף. אדרבא, תרימו טלפון לכל ספק אינטרנט ותבקשו מחיר לקו 1 או 10 ג'יגה ואז תשוו ל-IIX (רמז: IIX יהיו יותר זולים). עדיין חושבים ש-IIX "שודדים"?

בארה"ב קיים ויכוח שלם בנושא Net Neutrality ואנחנו בישראל ממש לא צריכים את הויכוח הזה. הנהלות של ספקים גדולים וכל הגופים האחרים צריכים להסתכל ברמת המאקרו: תן לכולם גישה אחידה, ותרוויח מהשרותים האחרים שאתה מציע. כך זה היה עד היום, וחבל לדפוק לקוחות שלך ושל אחרים בגלל סעיף הוצאות כזה.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “כמה מילים על ההתנתקות של נטויז'ן מה-IIX

 1. יש משהו שלא הבנתי.
  בתחילת הפוסט הראית שמצב הפינג הוא ממש בסדר.
  בהמשך הראית נזקים לכאורה לכל מיני סוגי אנשים.
  כיצד מתיישבות שתי הקביעות הנ"ל? אם הניתוב דרך בזב"ל עושה את שלו, ואתה מקבל איכות גלישה / ניתוב סבירה יחסית, מדוע כל האנשים שתיארת נפגעים?
  כמובן שאינני מדבר על אופציית הגיבוי שהזכרת, אבל זה נושא אחר.

  • אמרתי שחלק מהספקים הקטנים. בדה-מרקר הזכירו את אקספון (018), אבל כמנוי לא ראיתי את זה ועל כך הצילום מסך. הספקים האחרים לעומת זאת לא מחוברים לאחד הגדולים, כך שעבורם גולשים שיכנסו לאתרים ב-013 יעברו טיול דרך אירופה עד הארץ, כלומר Latnecy תוספת של 100 מילישניות בממוצע.

   • ישנם ספקים שמחוברים ישירות לאירופה?
    כיצד?
    הם לא אמורים להיות מחוברים קודם לאחד הספקים הגדולים שינתב אותם לאירופה?
    ממילא נשאלת השאלה – אם הם כבר מנותבים לאירופה, מדוע שלא ינותבו מחדש לנטויז'ן?

    במילים אחרות – למיטב הבנתי, השינוי אמור לגרום ל hop מיותר אחד (אולי שלושה…) – ספק נוסף בארץ, שממילא מחוברים אליו. איך זה יכול לגרום לשינוי כ"כ גדול?

    אשמח שתאיר את עיני אם המצב איננו כפי שתיארתי אותו.

    • לא, לא לאירופה. 

     קח דוגמא את Fast, הם מחוברים ישירות ל-IIX (תבצע Traceroute), קח שגולשים שלהם מגיעים קודם ל-IIX ואז לאתרים אחרים, כשהאתר בארץ. 

     מכיוון שנטויז'ן מנותקים מ-IIX, לקוח של Fast כשירצה לגלוש לאתר ישראלי שמתארח ב-013, בעבר היה מגיע ל-IIX ומשם ל-013. עכשיו אין חיבור כזה, אז מבחינת ה-IIX הוא מעביר את החיבור לאירופה, ומאירופה הגולש מועבר לארץ כמו שגולש אירופאי מתחבר לאתר שמתאחסן ב-013, כך שהגלישה הרבה יותר איטית.

     • תיקון: ה-IIX לא מפנה לחו"ל, הניתוב מתבצע אוטומטית דרך חו"ל אלא א"כ יש קביעה אחרת, כרגע הפרסום ב-BGP שאיפשר לספקיות להפנות תעבורה לנטויז'ן דרך ה-IIX בוטל, לכן הניתוב עובר דרך הרגל הקרובה ביותר של נטויז'ן שיש לספקיות הקטנות, אנגליה, זה למי שמשתמש בטמרס או במד-1, מי שמשתמש בבזק בינלאומי נהנה מהחיבור שיש בין בב"ל לנטויז'ן.

 2. יש כמה אי דיוקים.
  1. המספר 70K המצוטט בכתבה של דה-מרקר אינו נכון. NV טוענים בתוקף שהמחיר שהם הציעו נמוך משמעותית. לדעתי הכתב התבלבל עם מחיר החיבור ל-IIX.
  2. האפשרות "הזולה" יותר היא חיבור של 1Gb אך היא זולה בסה"כ ב-8K לשנה – לא ממש מציאה גדולה.
  3. ללא אישור משרד התקשורת אין אפשרות להקים IIX מתחרה.

  • נמוך משמעותית? בתור אחד שרצה מהם קו של 1 ג'יגה, המחיר שלהם היה הרבה יותר ממה ש-IIX ביקשו. נטויז'ן יכולים לטעון בתוקף מה שהם רוצים. בתכל'ס מול המת"לים שלהם, המחירים הרבה יותר גבוהים. למה ללכת רחוק? צור קשר עם נטויז'ן ובקש קו 10 ג'יגה, ואתה תיווכח בעצמך שהמחיר שהם מבקשים פרוע לחלוטין.

   אז במטותא ממך, תרים כמה טלפונים אליהם לפני שאתה מגיב בבקשה.

 3. אני גם באקספון ומשום מה אני מגיע מהר יותר לנטיזן דרך הIIX

   

  traceroute to nadavvin.com (212.150.186.149), 30 hops max, 60 byte packets
   1  10.0.0.138 (10.0.0.138)  4.258 ms  4.393 ms  4.374 ms
   2  BB-205-152-49.018.net.il (91.205.152.49)  20.912 ms  22.200 ms  23.582 ms
   3  mx-b.vl10.pttk01.018.net.il (91.205.152.13)  24.931 ms  25.980 ms  27.136 ms
   4  IIX-10G-XPhone.iix.net.il (192.114.62.73)  28.659 ms  30.381 ms  31.042 ms
   5  Netvision013-10G-IIX.iix.net.il (192.114.62.26)  33.844 ms  35.908 ms  36.766 ms

   

  אולי הם הספיקו לחזור בהם?

סגור לתגובות.