"מתקפת" טאבלטים/מחשבים ניידים זולים בקרוב – עם טוויסט

בימים אלו מיקרוסופט עושה את הכל כדי שלא להציג את הפאשלה שלה בכל הקשור לטאבלטי ה-Surface שלה או מערכת ההפעלה "חלונות 8" שלה, שהאימוץ שלה יותר גרוע מהאימוץ של Vista. האשמה כמובן מונחת על כתפי מיקרוסופט, שהוציאה זול טאבלטים שההבדל ביניהם אינו נהיר לציבור הרוכשים שאינו טכני, נוסיף לזה ממשק משתמש חצי מבושל (אייקונים גדולים במסך פתיחה, אבל מצב ה-Desktop רחוק מאוד מאופטימיזציה עבור מגע אצבעות), נמשיך בכך שהיצרנים מתלוננים על מכירות מאוד נמוכות, ונקנח בכך שבגירסת חלונות 8.1 המתקרבת ושהודלפה, מיקרוסופט עדיין מתעלמים מהבעיה המרכזית שרבים מתלוננים עליה – חוסר תפריט ה"התחל" (Start Menu). ב-8.1 יהיה כפתור תפריט התחל, אולם מה שהוא יעשה בעצם הוא את אותה פעולה כמו שתלחץ על הכפתור הפיזי של ה-Windows מתחת לצג מגע. 

אינטל ויצרני המחשבים נמצאים בבעיה: אתה לא יכול למכור מחשבים עם חלונות 7, מכירות מחשבים עם חלונות 8 זוחלים והחברות הנ"ל רוצות למכור כמה שיותר ברזלים.

מה עושים? למי פונים?

למתחרים ממול, לגוגל.

לא, אני לא מתכוון לכרום OS שכל היצרנים כבר מוכרים, אלא משהו יותר מוכר לכם..

androidמוכר לכם האייקון מצד שמאל? אז כן, הם פונים לאנדרואיד… 🙂

מה שקרה בחודשים האחרונים, זה שאינטל עבדה מול גוגל ויצרנים אחרים על פיתוח מחשב חדש וזול שיהיה מבוסס אנדרואיד. כמה זול? מדובר על מחיר מוערך של בערך כ-500$. הוא יהיה טאבלט משולב מקלדת (כלומר מחשב נייד פשוט עם מסך מגע) ומכיוון שאינטל דוחפים, זה יגיע עם מעבד אינטלי מסידרת Atom. איזה דגם זו שאלה טובה, אבל אני יכול לנחש שזה יהיה באזור ה-Atom Z2420 או מעליו, משהו מהחדשים שאינטל תכריז בקרוב. אני מעריך שהיצרנים גם ישתמשו במעבדים שהם קצת יותר דסקטופים ואני מהמר שסמסונג תוציא משהו כזה מבוסס ARM Exynous 5 עם 8 ליבות.

המחשב הזה תופס מקום מעניין. הוא לא מכוון לשוק הנטבוקים ז"ל (שנמכרו בסביבות ה-200-300$ לחתיכה), והוא גם לא מתוכנן להתחרות במחשבים הניידים הרגילים שנמכרים ב-700 דולר ומעלה מיצרנים שונים. הוא מכוון בדיוק היכן שמיקרוסופט מיצבה את גירסת ה-RT.

האם זה יצליח? זו שאלה טובה. אסוס מכרה ומוכרת לא רע את דגמי הטרנספורמר (במיוחד דגמי 300T/700T/TF שכוללים בחבילה את המקלדת שכוללת בתוכה סוללה נוספת), אבל לאסוס אין את המשאבים והמפתחים שיש לאינטל להכניס באנדרואיד שינויים מספקים לעבודה נוחה עם המקלדת וליצרנים אחרים יש פתרונות מקלדת ותצורה אחרים כמו ה-Lenovo Yoga הכולל מקלדת בהחלט נאה ושימושית (יש שמועות על כך שללנובו כבר יש גירסת Yoga עם אנדרואיד כמערכת הפעלה עיקרית והם מחכים להכרזה של אינטל).

מבחינת אפליקציות שייועדו למחשבים כאלו, המצב דווקא לא רע: סביר להניח שגוגל תכריז בכנס I/O הקרוב על Quick Office כאפליקציה Native לכרום וגם גירסה משופרת לאנדרואיד, וכיום יש כבר הרבה מאוד אפליקציות שיודעות לעבוד היטב במצב Landscape. כמובן שישנם אפליקציות שלא פועלות על X86 (לדוגמא: האפליקציות של פייסבוק וכל אפליקציה שנכתבה כ-Native, אפליקציות אלו יהיו צריכות להיות מקומפלות מחדש ל-X86).

אז האם אנדרואיד בתצורת מחשב זול עם מסך מגע יתן איום רציני למיקרוסופט? שאלה טובה. אישית, אני מקווה שכן 🙂

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “"מתקפת" טאבלטים/מחשבים ניידים זולים בקרוב – עם טוויסט

 1. אנדרואיד ושאר מערכות הפעלה לסמארטפונים הן פלטפורמה טובה למשחקים. מחשב לעבודה צריך קצת יותר שטח מסך ויכולות עיבוד ממה שיש טאבלטים.

  נחכה ונראה, אם אנדרואיד יוכלו להציע סביבת עבודה, ולא רק play.

 2. הפנייה החדה (מדי לדעתי) וישומה הגרוע שמ"ס עשתה לכיוון מסכי המגע במערכת הפעלה שמיועדת (גם) למחשבים
  שולחניים וגם למחשבים ניידים עם מקלדת וללא מסך מגע נראית הזדמנות טובה לכניסתן של מערכות הפעלה נוספות לשוק זה.
  שינוי הרגלים, ממשק אחר ומעבר למערכת הפעלה אחרת הם דבר לא פשוט עבור חלק מהציבור וגם עבור חברות מסחריות.
  האם לגוגל יש תוכנית מסודרת בעניין ?
  היא הוציאה דפדפן מצליח, יש גוגל דוקס ואחרי שני אלו אנדרואיד שמאוד מצליח בסלולרים ובטבלטים.
  לאחר שחלק לא מבוטל מהציבור כבר מכיר את מ"ה אנדרואיד מעבר למחשבים ניידים ושולחניים מבוססי אנדרואיד נראים לי המשך טבעי של התהליך אבל עדיין יש
  מספר מסוכות לעבור כמו דריברים למדפסות, סורקים, מצלמות וכו', תמיכה טכנית
  עבור חברות, תאימות ישומי אופיס למ"ס אופיס, ישומי אופיס לא ענניים וכו'.

 3. כבר ראיתי בפרסומים בעיתונות של רשתות החשמל הגדולות שהם מוכרים מחשבים ניידים וטאבלטים שמריצים אנדרואיד במחיר של מאות שקלים לחתיכה (300 שקל לטאבלט, 500 שקל ללפטופ). זוהי כנראה חומרה סינית זולה שלא כדאי להסתמך עליה יותר מידי, אבל בהחלט ישנם מקרים שחומרה כזו תספיק לשימושים של המשתמש.

  לגבי תאימות, זכור לי שאינטל פיתחה שכבת תאימות בתוכנה שאפשרה להריץ יישומי Android ARM על חומרה של x86, שאינטל מתעקשים משום מה לא להפיץ בצורה נרחבת יותר שככל הנראה תאפשר להם להכניס את המעבדים שלהם לתחום שנמצא בשליטה כמעט בלעדית כיום של מעבדי ARM.

סגור לתגובות.