ההתבטאות המוזרה של שר השיכון אורי אריאל

מי שעקב אחרי כל המו"מ להרכבת הקואליציה ראה בוודאי איך המפלגות החרדיות נכנסות להלם, מאיימות שיעזבו את הארץ (בסוף לא עזבו…) ואיימו כל מיני איומים, ובמיוחד האשימו את הבית-היהודה בכל דבר שאפשר להאשים. בהתחלה הם קראו להם "אחים", אחר כך כבר היו כל מיני רבנים ועיתונאים דתיים שקראו להם לא פחות מ"עובדי עבודה זרה" שזו העלבה מאוד גדולה לאדם דתי. היום, לאחר שרשמית קמה הממשלה, נראה כי אמנם המפלגות החרדיות הלכו, אבל השטויות שמחליפיהם עושים יהיו פחות או יותר אותו דבר. נהדר!

השבוע נזכרתי בבית היהודי בגלל התבטאות מאוד מוזרה של אורי אריאל, הלא הוא שר השיכון החדש שלנו ממפלגת הבית היהודי.

הנה ציטוט מדבריו: "האפשרות לדיור היא דבר בסיסי שמגיע לכל אחד במדינה אבל צריך לומר ביושר – לא כל אחד יוכל לבחור לגור בין חדרה וגדרה. מי שיש לו כסף אז שיקנה דירה איפה שהוא רוצה. אבל מי שאין לו כסף לא יכול גם לבקש לגור במרכז וגם ליילל כמה כסף אין לו". (לינק לכתבה המלאה עם וידאו)

אינני חושב שלאחר ההתבטאות הזו דובר המשרד חייך. סביר להניח שהוא (הדובר) לא ממש אהב את מה שהשר אמר, ומי שלא הבין – השר בעצם הופך את הדור הצעיר, בני ה-20+ שלא גרים במרכז ל"יללנים". 

אז נתחיל בבסיס: מדוע בעצם צעירים קמים ומחליטים לעבור למרכז הארץ מצפון הארץ או דרומה? זו לא האהבה לשריפת 2000-3000 שקל לגור עם שותף שב-12 בלילה אוהב מוסיקת טכנו ושאר צרות של מגורים עם שותפים. הסיבה העיקרית בד"כ למעבר היא פשוטה:

הזדמנויות.

פה במרכז הארץ, הסיכוי שלך ללמוד תואר ולמצוא עבודה לשלם את הלימודים ואת המחיה. פה במרכז הסיכוי שלך למצוא עבודה בתחומים שונים הרבה יותר גבוה מאשר בצפון או בדרום הארץ, וזו הסיבה שאנשים גם רוצים לגור פה במרכז: קרוב לעבודה, קרוב לבית, קרוב להזדמנויות להתפתח ולהסתדר יותר.

כאחד ש"בילה" את המחצית השניה של שנת 2012 בצפת, ושוחח וטייל בגליל, בכרמיאל ובמקומות נוספים בצפון, אני יכול לאמר שמצב התשתית הוא על הפנים. הנה דוגמא פשוטה: מישהו הציע לי בזמן שהייתי בצפת לעשות עבורו פרויקט ואותו פרויקט הצריך קו יעודי עם רוחב פס של 20 מגהביט סימטרי. שוחחתי עם בזק, נתתי לו הצעת מחיר (שהיממה אותו) והוא היה מוכן לשלם זאת אבל .. לבזק אין אפשרות להרים בצפת קו יעודי עסקי של 20/20. שוחחתי עם מספר טכנאים בבזק, כולם בדקו וכולם חזרו עם התשובה: אי אפשר באזור. 

תשתית תקשורת גרועה היא רק אחת מהבעיות. המדינה עד כה לא מפתחת לא את הצפון ולא את הדרום. לחברות היי-טק ומשקיעים אחרים אין שום מוטיבציה לבוא ולהשקיע שם בהקמת חברות ומיזמים, כך קורה שמצב האבטלה בצפון ובדרום הוא עדיין גבוה. קחו דוגמא אחרת: למעט עכו ונהריה, אין רכבות בצפון. קשה לרכבת לטפס לגליל? לא, היא מצליחה לטפס לא רע לירושלים שזה בערך אותו גובה, אבל הממשלה (ובמיוחד האוצר)  בכל פעם מעוכבת ע"י האוצר ומשרדים אחרים. בוויקיפדיה כתוב כי התכנון הוא שהמסילה והתחנות יהיו מוכנות ב-2016, ולפי מה שקורה בארץ בכל מה שקשור לפרויקטים כאלו (נתיבי איילון, זוכרים?) הרכבת הראשונה שתעבור שם, אני מעריך, תהיה ב-2018-2019, כלומר עוד 6 שנים וזה לכרמיאל, לא דיברנו על טבריה, צפת, קרית שמונה, חצור, כפרים ומושבים ובמילים אחרות: כשבעולם יחלו להופיע רכבים מעופפים, תהיה רכבת בגליל.

גם מבחינת תחבורה ציבורית המצב על הפרצוף בצפון. כך לדוגמא למדתי שהאוטובוס האחרון שמאפשר לך לצאת מצפת לכיוון חיפה (ישיר – 361,362) הוא ב… 19:30 בערב. מה עם צעירים שירצו לעבוד בחיפה ומעבר לכך וירצו לחזור בתחבורה הציבורית? יש קווים נוספים, שעוברים פעם בשעה, שעה וחצי. 

מה ששר השיכון צריך להבין הוא שעד שהממשלה לא תשקיע ברצינות בצפון הארץ ובדרום מבחינת עידוד השקעות, עידוד יזמות, סבסוד דברים שונים ומיזמים – לזוגות צעירים לא תהיה הרבה ברירה אלא ללכת לגור במרכז, ומכיוון שגם במרכז משרד השיכון הפסיק לבנות, מחירי הדיור רק עולים ועולים.

במקום להתלונן על זוגות צעירים וצעירים  ש-"מייללים", הגיע הזמן שהשר החדש יתחיל לשנות דברים, החל משינוי הקריטריונים לקבלת משכנתאות (מ"ותק בנישואין" לדבר יותר סטנדרטי כמו כושר מיצוי השתכרות"), ועד פתיחת מכרזים חדשים לבניית בנייני דירות במרכז. משרד השיכון אינו אחראי על עידוד יזמות ועידוד משקיעים להשקיע, זה תפקיד הממשלה, והתקווה היא שאולי הפעם הממשלה תעודד חברות להשקיע בצפון או בדרום תמורת אי אלו הטבות שונות במיסוי, זיכוי וכו', אבל עד שלא תהיה בצפון ובדרום הרבה יותר עבודה, צעירים רבים יצטרכו למצוא את מזלם במרכז.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “ההתבטאות המוזרה של שר השיכון אורי אריאל

 1. יותר מזה – מה ששרי ישראל והח"כים לא מבינים – כבעלי רכבים פרטיים – הוא שגם במרכז התחבורה הציבורית היא לא פעם ביזיון מוחלט.

  נסה לנסוע מכפר סבא לאזור התעשייה הרצליה, היכן שמקומות העבודה נמצאים, בשעות העומס. לאוטובוס יש כל כך הרבה תחנות והמסלול כה ארוך, שלעתים הנסיעה נגררת לכדי שעה וחצי – כמו לנסוע לצפון. רכבת? לא, המסלולים לא מתחברים – צריך לנסוע לתל אביב ואז משם לחזור צפונה ברכבת אחרת. נסה להיות סטודנט באוניברסיטת ת"א שגר בלב רעננה, היכן שיש רק אוטובוסים מאספים ארוכים במיוחד בתדירות מוגבלת. ובכלל, האוטובוסים הגרועים והישנים של אגד, העובדה שבסופ"ש אתה במצור כי אנשי המפלגות החרדיות והדתיות (כן, גם הבית היהודי מסכימים לכך כמובן) קובעים בשבילך את דתך ומצוותך ושאסור להפעיל תח"צ בשבת.

   

  באיזה יום שישי ניסיתי לבדוק איך מגיעים באוטובוס לקניון שבאזור התעשייה רעננה בשביל איזה סידור. מרחק רבע שעה נסיעה ברכב, אבל בתח"צ זה שני אוטובוסים שכמובן לא ממש תואמים זה לזה.

  ואחר כך שואלים למה אנחנו רוצים לגור בתל אביב. אנחנו לא. אנחנו רק רוצים להפסיק לבזבז את זמננו היקר במהלך השבוע בהמתנה לתח"צ ובסבל הנסיעות בה, ואת הסופ"ש שלנו במעצר בית. אין שום סיבה שלא תהיה פה בגוש דן והשרון תחבורה ציבורית כמו בניו יורק – 40 דקות נסיעה גג ממקום למקום, בכל שעה של היום ובכל ימות השבוע.

 2. *סטנדרטי 

  לא סדנדרטי

  המאמר מצויין אבל הוא לא מופנה לכתובת הנכונה. האשם הוא משרד התחבורה ולא משרד השיכון.

  אני באמת לא מבין מה הבעיה לעשות כמה וכמה קווי רכבת שיחברו בין הצפון לדרום.

  אגב, דווקא נתניהו תיכנן לעשות רכבות כאלו אבל כמובן, זה נתניהו, אז העסק נתקע.

  • תודה, תוקן.

   הנקודה של התחבורה היא לא הנקודה היחידה. הנקודה העיקרית של הפוסט זה שהשר לא יכול לקרוא לאלו שרוצים לעבור למרכז ולא יכולים לרכוש דירה "יללנים"

   • "ראש העיר הנבחר הוא לא ראש העיר שהצבעתי עבורו, ושנינו יודעים את זה.."

    אריאל יודע מי הצביע לו ולמי הוא חייב, ומי לא הצביע לו ולכן לא יקבל כלום. אחלה מדינה:)

סגור לתגובות.