ויתרתי על אסוס טרנספורמר TF300

no-more-tf300

בעבר כתבתי מספר פוסטים על האסוס טרנספורמר, הסברתי למה מדובר בטאבלט שהוא לדעתי מעולה ושהוא יכול לשמש להרבה דברים, אם יש לך את הידע והסבלנות להתקין ולסלוח על כל מיני מחלות ילדות.

אתמול נתתי את הטרנספורמר שלי לידידתי. לה יספיק האנדרואיד שמגיע עם המכשיר, היא לא צריכה פתיחת נעילה, root ודברים נוספים.

מדוע עשיתי זאת? הסיבה די פשוטה: במכשירים שהמספר הסידורי שלהם מתחיל ב-C9 קיים באג בתהליך פתיחת הנעילה (אתה חייב לפתוח את הנעילה כדי להתקין כל אפליקציה שמצריכה גישה למערכת הפנימית, ל-Partitions או לבצע שינויים כלליים מערכתיים), מה שמשאיר אותי במצב של מכשיר פועל, אבל ללא אפשרות לפתוח אותו.

בעבר הטרנספורמר שלי היה פתוח, אולם לצערי עקב באג באחת ההתקנות של גירסה חלופית ל-ROM שמגיע איתו הטרנספורמר, נדפק לי כל תהליך ה-Boot והפתרון שמעבדת CDATA (אלו שנותנים שרות לכל מוצרי ASUS) – החלפת כל לוח האם (במחיר של 1200 שקל כולל מע”מ וחוסר עמידה בזמנים – הייתי אמור לקבל את המוצר מתוקן תוך שבועיים, לקח “רק” 3 חודשים!). מכיוון שלוח אם מגיע עם מספר סידורי משלו והמספר שלי מתחיל ב-C9, חוויתי על עצמי את הבאג בתהליך פתיחת הנעילה. הבאג עצמו, אגב, הוא לא באפליקציה, אלא בשרת אצל ASUS שאינו מכיר את המספרים החדשים. כל נסיון ליצור קשר עם ASUS שיתקנו את התקלה – עלה בתוהו, בדיוק כמו כל נסיונותיי לפרוץ את הטרנספורמר שלי (יש עליו אנדרואיד JB 4.1.1 כך שטריקים ישנים לא עובדים עליו).

הדבר שמתסכל אותי הוא שמונח ליידי טאבלט בן שנתיים, הלו הוא ה-Nook Color. למכשיר יש ליבה אחת במהירות 700 מגהרץ, ועם חצי ג’יגהבייט זכרון, בלי מיקרופון ובלי מצלמה. הוא הגיע עם אנדרואיד 2.1 ולאחר השדרוג שלי הוא נמצא עתה עם אנדרואיד 4.1.2 וכיום הוא יכול לבצע הרבה יותר ממה שהטרנספורמר יכול לעשות אצלי, ולטרנספורמר יש 4 ליבות ו-1 ג’יגהבייט זכרון, ה-GPU הרבה יותר חזק – אבל כל מה שיש לטרנספורמר לא שווה אם אתה לא יכול לעשות פעילות שמצריכה הרשאות root.

אחד הדברים העצובים באנדרואיד ובטאבלטים זה שיצרנים פשוט לא עושים כמעט כלום כדי לתת לך אנדרואיד משופר עם אופטימיזציות טובות. חברות כמו אסוס, אייסר, לנובו, טושיבה – כמעט לא משקיעות כלום באנדרואיד למעט באיזה ממשק מעטפת, כמה אפליקציות צד שלישי, עוד כמה אפליקציות זבל, ואת האנדרואיד שספק הצ’יפ המרכזי שבטאבלט נותן לך – וזהו, מוכרים את זה לציבור. קחו טאבלט של אייסר עם טגרה 3 וטאבלט של אסוס כמו ה-TF300 עם טגרה 3, ותקבלו את אותו אנדרואיד בשינויים מינוריים של המעטפת ומספר דרייברים שונים (כמו הדרייבר של המצלמות). קח טאבלט כזה, פתח לו את הנעילה, התקן עליו ROM מעודכן יותר (כמו של CM כאן, שהוא כבר אנדרואיד 4.2 או ROM אחר יותר יציב) ותראה שלא רק שתקבל מהירות יותר גבוהה, אלא שתוכל לעשות מה שתרצה עם הטאבלט שלך, כולל להעיף תוכנות זבל, להאיץ את החומרה, להתקין תוכנות שנותנות לך יותר אפשרויות לבצע ובקיצור – להנות באמת מאנדרואיד. היחידים שכן עושים משהו זה סמסונג, אבל סמסונג מראה לאחרונה יחסים משתנים עם הקהילה: מצד אחד היא שוכרת לעבודה את אחד ממפתחי ה-ROM של Cyanogenmod, ומצד שני היא לא משחררת מידע מספיק למתכנתים על מעבד ה-Exynos 5 שלה, מה שמעצבן מפתחים.

אני לא מתייאש מאנדרואיד, אני רוצה לרכוש טאבלט אחר, ואני מעדיף משהו כמו ה-TF300 עם מקלדת שמתחברת, ואני מעדיף מחברה שאשכרה עבדה קצת יותר משבוע על תכנון הטאבלט, ואולי ניסתה פעם לשים טאבלט עם מקלדת על מיטה או משטח לא כל כך שטוח והיתה אולי פותרת את הפאדיחה שכששמים את ה-TF300 על מיטה, הוא נופל אחורה על הצד של הטאבלט והמקלדת נשארת באוויר (בעיות של שיווי משקל), אני מחפש טאבלט עם מקלדת הרבה יותר איכותית ומשטח מגע הרבה יותר נוח. אני אמתין לשנה הבאה לראות מה גוגל ישחררו ואז אחליט.

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות בנושא “ויתרתי על אסוס טרנספורמר TF300

 1. לצרכנים לקח 25 שנה כדי לקלוט שווינדוס זה גרוע (עם כל השגיאות וכלי) ואז כשמגיעה ווינדוס 8 הצרכנים כבר לא מאמינים שהפעם זה כן יעבוד כמו של APPLE.

  אני רואה שאותו תהליך בווריאציה אחרת קורה עם האנדרואיד בכללותו. אפל מציעה משהו חלק וטוב, ואנדרואיד מציעה אינספור באגים ובעיות.

  • לא מסכים איתך. אנדרואיד גירסה 4.1 ומעלה מציעה מערכת טובה מאוד. זה לא אומר שהיא מתאימה לכולם בדיוק כמו ש-iPad לא מתאים לי מסיבות טכניות. אפל מציעה משהו שהוא סגור. זה יכול להתאים לחלק מהאנשים ויכול לא להתאים לחלק מהאנשים, ואותו דבר כמו אנדרואיד.

 2. חץ,

  בתור מישהו שעבד בחברה שמפתחת אנדרויד… שבעצם מקבלת אותו מוכן ממישהו אחר (יענו אנחנו הידיים השלישיות או רביעיות הזה שהקוד עובר לפני שקוסטומיזציה שלנו) אני יכול להגיד לך בוודאות שמה שאתה אומר פה זה רצף שטויות.

  כמויות העבודה שחברות משקיעות מעבר למה שגוגל מספקים כדי לעייל את ההתקנה על החומרה שלהם היא מדהימה. אני ראיתי בעצמי איך זמן אתחול ירד באותה גרסה אנדרויד (2.3.6) מכמעט דקה אל 30 שניות לאחר כמה חודשי עבודה.

  אבל.. באמת אני מרגיש שהדרעק ששמים בהתקנות של החברות הסלולריות הוא נוראי. כמות הדברים המיותרים שלא עובדים היא מגוחכת. 

  אני מאוד מעניין בטאבלת הזה ואני עוקב אחרי מה שאתה אומר כאן… ואני עוד לא מבין למה אי אפשר לפרוץ אותו. כמו כן – ניסית להתקין עליו לינוקס? 

  • ידידי, טאבלטים מהחברות הנ"ל עברו תחת הידיים שלי ואני דיברתי על אנדרואיד ש-nVidia העבירה לאותן חברות והן פשוט שמו אותו והוסיפו פה ושם דרייברים והרבה זבל שלהן. קח טאבלט של אסוס, אייסר, טושיבה – ותראה שזה אותו אנדרואיד בלי קאסטומיזציה מיוחדת מעבר למה שעשו nVidia, למעט אנימציית הפתיחה שכוללת את הלוגו של החברה + עוד כמה שינויים קוסמטיים להראות שהטאבלט שייך לאותה חברה. אפילו גירסת ה-Boot Loader הוא אותו דבר בכולם (למעט כמובן המפתחות נעילה שהם שונים מחברה לחברה).

   כפי שטענתי, יש חברות שעובדות אחרת, כמו סמסונג שהן כן משקיעות ברמת הקרנל. אני לא טוען שאף אחת לא משקיעה, אבל רוב הטאבלטים לצרכן מאותן חברות הנ"ל – אין כמעט שוני בין אחת לשניה.

   אי אפשר לפרוץ כי כדי לפתוח את נעילת ה-Boot loader, יש צורך שיתבצע חילופי מפתחות בין ASUS לטאבלט. אפליקציית פתיחת הנעילה שולחת לשרת של ASUS את המספר הסידורי שלך והיא אמורה לקבל מפתח לעשות Unlock ל-Boot loader, ולצערי ה-Handshake הזה לא עובד ובינתיים גם אף אחד לא מצא פריצה רצינית לאותו טאבלט עם JB כדי לאפשר לקבל root ולכתוב על ה-Partitions, כך שכרגע כל נסיון לכתוב על ה-Boot Loader או על אחד מהפרטישנים פשוט לא עובד, וכך לא ניתן להתקין שום ROM ושום מערכת הפעלה אחרת.

 3. למרות המחמאות הרבות על סמסונג, אני לא בטוח כלל אם אכן קיים יחס חיובי אל הקהילה מבחינתם. בטלפון גלקסי ּS2 שברשותי אמנם יכולתי להתקין רום חלופי די בקלות, אבל ברגע שמחליפים את הרום מאבדים גישה לחלק מיכולות המכשיר, לרבות האפשרות לחבר מסך חיצוני למכשיר וגם מקלט הרדיו, שאמנם לא פוגמים בהנאה ממכשיר "פתוח" בהרבה, אבל משאירים טעם רע כשלא רואים שום שינוי בעמדתם של יצרני המכשיר גם זמן רב לאחר שחרורו. אתה מבקש גישה למפרט של רכיבים חדשים, אבל לאור ההיסטוריה שלהם להימנע משחרור מידע על רכיבים מסדרות ישנות לצערי אני בספק אם נראה שינוי כלשהו בהתנהלותם בעתיד הנראה לעין.

 4. שלום חץ.

  2 נקודות:

  1. תשקול את ה-Nexus בתור המכשיר הבא שלך.

  פתיחתו אינה מחייבת עבודה מול שרתים, אלא נעשית בצורה לוקלית לחלוטין בעזרת כלי ה-fastboot. (בלי שום מפתח שצריך לקבל מבחוץ!)

  אישית, אני מאוד מרוצה מה-Nexus 7 שלי, ולא חושב שצריך מסך גדול יותר, אבל יש היום גם את Nexus 10.

  יש לו USB OTG מובנה שאינו דורש root והוא מזהה חיבור מקלדת ועכבר פיזיים ישר מהקופסה. (בדקתי עם מקלדת ועכבר קומפקטיים ודונגל 2.4GHz)

   

  2. לא מזמן נתקלתי בתהליך root שמתיימר לעבוד על כל מכשיר עם Android 4 ומעלה, אינו דורש צריבה ומנצל למעשה את מנגנון הגיבויים שעובד דרך adb.

  עד כה יצא לי לבצע אותו בהצלחה על 2 מכשירים מאוד שונים מ-2 חברות שונות. אולי הוא יעזור גם לך:

  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1886460

 5. חברים, אני לא מומחית גדולה בטאבלטים ונכנסתי כדי לקבל המלצה על האסוס טרנספורמר ויצאתי מבולבלת. האם מישהו מכם יכול להציע לי טאבלט בנגיד 80 אחוז שכנוע עצמי שזה הטאבלט הנכון לצרכי עבודה ולא משחק? המטרה היא  שימוש במיילים, תמונות ופרזנטציות כשאני עובדת ברחבי העולם. תודה לעצתכם , אלי

 6. חץ שלום

  ~~~~~~

  יש לי TF300 מזה כשנה וחצי ואני מאוד מרוצה. בעיקר משמש אותי להקלדות במסגרת סיורי שטח.

  השבוע משום מה המקלדת הפסיקה לעבוד. היא מטעינה את הטבלט , קולטת USB אבל כאמור המקלדת מתה.

  אתה מכיר את התופעה? יודע על פקודה או RE-SET שמסדר את זה?

 7. איפוס ל TF300 . .

  1.  לכבות את הטאבלט  (כיבוי מלא לא שינה)

  2.ללחוץ על כפתור הדלקה במשך 3 שניות,לשחרר ואז מיד ללחוץ על מינוס(זהו מקש ארוך-החלק התחתון שלו זה מינוס) עד שנדלק המכשיר,לאחר שנדלק לשחרר את המינוס

  3.ללחוץ על מינוס עד להגעת לאופציה WIPE DATA 4.לבחור באופציה WIPE DATA ע"י לחיצה פעמיים על פלוס.

  הערות….

  בסעיף 2 המקש הארוך הכוונה למקש הווליום בדופן המכשיר.  

  צריך שיהיה לך גיבוי לנתונים ולתכנות. הריסטרט הזה דומה לפירמוט במחשב שולחני. ואתה בעצם נישאר עם מערכת ההפעלה.        ישנו גם ריסטרט עם סיכה בחור בדופן המכשיר נסה אותו לדעתי לא יעזור. וליפנה הכול בדוק שהמחבר בין המקלדת למסך נקי ותקין.

  בהצלחה.

סגור לתגובות.