הטריק של ASUS, הטמטום של nVidia

יש באנגלית משפט יפה: the devil is in the details – השטן הוא בפרטים הקטנים, וזה מה שבדיוק נוכחתי אתמול.

כפי שקוראי הבלוג יודעים, רכשתי את ה-ASUS Transformer TF300T (החבילה שמגיעה עם מקלדת). המכשיר כמובן מגיע נעול ומי שרוצה לעבוד ברצינות על המכשיר, יצטרך בשלב מוקדם או מאוחר לפרוץ אותו.

ASUS שיודעים כמה קהילת המשתמשים מעוניינת להשתמש במכשיר בכל יכולותיו וביכולות אנדרואיד, שחררה תוכנת Unlock שבעצם פותחת את המכשיר, ומשם אתה כבר יכול להתקין ROM אחר, קונסולת Recovery אחרת, su ועוד.

השטן נמצא בפרטים הקטנים? בהחלט! כשאתה מריץ את תוכנת ה-Unlock, יופיע לך טקסט משפטי ארוך מאוד. רובנו הרי לא קוראים את הטקסט ומאשרים אותו, ואז המכשיר נפתח, אבל חוץ משחרור הנעילה קורה משהו נוסף שלא רבים מודעים אליו: תוכנת ה-Unlock מתחברת לשרתים של ASUS ומיידעת אותם במספר הסידורי של הטאבלט שלכם ומעדכנת סטטוס ל-Unlocked. הסטטוס הזה לא ישתנה גם אם תחליטו לאפס לגמרי את הטאבלט. הרצת Unlock? הלכה האחריות על המכשיר לגמרי מבלי אפשרות לחזור אחורה, כך שאם תמכרו את המכשיר ושלא רואים עליו שום פריצה, טלפון אחד לנציג ASUS יגלה לך מיידית אם הטאבלט נפרץ בעבר או לא.

ל-TF300T יצא לפני מספר שבועות Jelly Beans. אתמול בלילה החלטתי להתקין אותו, אך בגלל שרץ אצלי Rom Manager של ClockworkMod במקום ה-Recovery של ASUS, העדכון לא הצליח, ובנוסף גירסת ה-CWM ל-TF300T סובלת מבאג מעצבן: היא לא מכירה במיקרו SD (שעליו נמצא קובץ העדכון). ניסיתי לעשות מספר פעולות עד ש… המכשיר ננעל. כל הטריקים עם כפתור ה-VOLUME וה-POWER לא עובדים (הוא נותן הודעה של boot loader ואם משתמשים בטריק של Volume Down + Power הוא אומר שהוא מטעין Recovery רק שה-Recovery שלי כפי הנראה נדפק). נסיונות להגיע למצב APX (כפתור Voume Up + power) מצב המאפשר לך לא לראות כלום על הטאבלט אך כן להתחבר ב-ADB – גם לא פועל.

שיחה עם הנציגים בארץ לא עזרה כמובן (הנציגה מתעקשת איתי שהטריקים שציינתי כן יעבדו, למרות שהסברתי לה שוב ושוב שביליתי חצי לילה עם הטריקים – וזה לא עובד). הפתרון? להביא את המכשיר אליהם, יש עלות של 200 שקל בדיקה ועלות תיקון אם תחליט לתקן.

כאן מגיע החלק המטומטם של nVIDIA. הרי ASUS אינה חברת תוכנה. היא חברה שמשווקת ברזלים כאשר התכנות נעשה ע”י חברות אחרות, ובמקרה של הטרנספורמר, מי שבעצם עושה את כל העבודה של האנדרואיד על סידרת טרנספורמר זו nVidia.

מהו החלק המטומטם? החלק של ה-Boot loader. כל איש לינוקס יודע היטב שניתן להפעיל לינוקס ממגוון ציודים וכיום כל Boot loader מאפשר לך לעשות mount לציוד חיצוני, בין אם זה מיקרו SD או ציוד אחר. הנה סצינת של Boot שיכולה לסייע בכל מצב:

 • המכשיר מופעל, מציג לוגו וכו’
 • ה-Boot loader מבצע mount למיקרו-SD אם יש כרטיס בתוך המכשיר
 • ה-Boot loader בודק אם קיים קובץ boot.iimg על המיקרו-SD
 • במידה וקיים והמשתמש לחץ בזמן הפעלת המכשיר על כפתור Volume Down, הוא ישאל את המשתמש האם להפעיל boot מהכרטיס. לחיצה על כפתור ה-power תאשר בחירה של כן/לא.
 • אם המשתמש בחר “כן”, ה-loader יתעלם מכל boot בטאבלט ומכל recovery וישר יפעיל את ה-boot מכרטיס המיקרו SD.

כך במקרה כזה, גם אם הכל נדפק, יש עדיין אפשרות לעשות Boot מכרטיס מיקרו SD וקובץ ה-boot.img יהיה בעצם גירסת אנדרואיד בסיסית שתאפשר לך להתחבר ל-ADB, ולהפעיל דברים שונים.

מישהו ב-nVidia חשב על זה? אולי, אבל ב-boot loader הנוכחי אין זכר לדבר כזה, לפחות לא ממה שאני ראיתי. אני עדיין לא רץ למעבדה של היבואן, אני עדיין בודק אופציות אחרות.

ועוד עניין אחד שקשור לטאבלט וחוויית המשתמש. היו כמה ששאלו האם הטאבלט יכול לשמש כתחליף למחשב נייד.

ובכן, לאחר שימוש כחודש שבמהלכו השתמשתי רבות בטאבלט כתחליף מחשב, אני יכול לאמר שעדיף לרכוש מחשב נייד אמיתי מאשר לסמוך על הטאבלט. המקלדת של הטרנספורמר לא יודעת להגיב טוב להקלדה מהירה, משטח המגע של העכבר הוא בכלל אסון שלא נראה אפילו במחשבים סופר-זולים, והרבה מאוד אפליקציות כלל לא מתייחסות למצב ה-landscape כשאתה מחובר עם מקלדת, כך שתצטרך לסובב את הראש הרבה. מעבר לכך, החלפת שפות הקלדה עדיין בנויה בצורה שלוקחת יותר מדי זמן (אין משהו כמו Alt-Shift להחליף שפות). בקיצור, מעבר ליתרון של סוללה נוספת, המקלדת היא גימיק נחמד שיכול לסייע בכתיבת מיילים, אבל מעבר לכך לא הייתי ממליץ לבנות עליה. אם גוגל ישקיעו (הרבה) יותר בכיוון הזה, זה בהחלט יכול לסייע, אבל כרגע זה עדיין לא שם.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “הטריק של ASUS, הטמטום של nVidia

 1. מעניין מאוד.
  הקטע אם האחריות מובן. שלא תדפוק הכל ואז תאפס ותרצה אחריות כחדש.
  נשמע שווינדוס 8 על טאבלט תפטור אותך מכל הצרות האלו.

 2. בסמסונג גלקסי 1 קיימת אפשרות לרמוס את כל מה שמותקן בקובץ אחד. כך למעשה מתקינים את המערכות אצל המפעילים הסלולרים.

  • כמדומני שהם משתמשים ב-ODIN, אבל גם עם ODIN אתה צריך להגיע למצב שהמכשיר מדבר עם המחשב, מה שלא מצליח במקרה שלי לצערי.

סגור לתגובות.