הבוקר השחור של מקדמי האתרים

לאלו שעוסקים בקידום אתרים היה (יש?) יום שחור אם הם בדקו מיקומי מילות מפתח של אתרים שהם מקדמים עבור לקוחות שלהם. בזמן שאנשים ישנו בלילה, בגוגל “עשו שפטים” באתרים רבים. חלק עפו אחורה והגיעו למקומות נידחים (מקום 85, 200 ושאר מיקומים שאף אחד לא מגיע אליהם), וחלק מהאתרים דווקא עלו.

סביר להניח שבזמן הקרוב יחול עוד שינוי (כבר יש דיווחים על כך שדווקא מספר אתרי זבל טיפסו למעלה במקום לעוף), ואז יכול להיות ששוב נחזה בהעפה של אתרים וקידום אתרים אחרים. אישית אני יכול להעיד שכאחד העוקב אחרי המתחרים, לפחות 3 עסקים המוכרים שרותי VPS חטפו מכה רצינית מאוד, ואחד הגדולים פשוט נעלם כמעט מגוגל (מתוך יותר מ-20 מילות מפתח שאני עוקב לגביהן, אותו ספק מופיע רק במילה אחת בחמישיה הפותחת, השאר במיקומים של 60 ומטה).

כך קורה שעסקים שמרוויחים את לחמם מהפניות מגוגל פתאום מגלים את הצד הלא נעים של לא להיות במיקומים הגבוהים: המכירות צונחות, ולך תנסה לדבר עם מישהו בגוגל.

אבל יש נקודה יותר גרועה. מי שקורא את הפוסטים בבלוג החיפוש של גוגל, יכול לראות שגוגל מעדכנים את המיקומים כי הם מעיפים כל מיני תוצאות זבל. תארו לכם עכשיו לקוח שהאתר שלו חטף צניחה ובעל האתר קורא את הפוסט הרשמי של גוגל? גוגל טוענים “המקדם שלך השתמש בשיטות פסולות”. תנחשו מה הצעד הבא של בעל העסק יהיה? טלפון לעו”ד לתבוע את מקדם האתר (או לברר מה כתוב בחוזה, אם קיים בכלל חוזה). מה אם אותו בעל עסק ירים טלפון למקדם אתרים מתחרה? סביר להניח שהמקדם המתחרה ירמוז בעדינות לבעל העסק שמקדם האתרים “כנראה לא פעל לפי כללים ידועים”.

בקיצור, גם אם מקדם אתרים עבד בשיטות הכי כשרות שיש והאתר נפל במיקומים, מקדם האתרים נדפק (אם בעל האתר ירצה לסיים חוזה מיידית או יותר גרוע – לתבוע תביעת נזיקין את מקדם האתר, קראו מה כתב על כך עו”ד תומר בכר), וגם בעל האתר עצמו נדפק (צניחה חדה בהכנסות ובמבקרים באתר, לידים וכו’).

אני משער שמקדמי אתרים רבים לא יעבירו בחדווה ובשמחה את חג העצמאות הקרוב.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “הבוקר השחור של מקדמי האתרים

 1. אפשר להוכיח בכל בית משפט עם שופט מעט הגיוני שהאלגוריתם של גוגל עושה המון טעויות ואין לסמוך על האימרה הזו של גוגל.
  מאידך לך תיפול על שופט הגיוני.

 2. כל מקדמי האתרים כמעט עושים טריקים ופעולות בכדי לעבוד ולרמות את גוגל ככה שיקדם את האתרים, אין כמעט כאלו שלא עושים. קידום אתרים תמיד היה סוג של הונאה למנוע חיפוש, ואני לא חושב שאותם אנשים שכביכול עושים דברים לגיטימיים באמת עשו משהו לגיטימי. אני יכול להגיד בתור עסק לבניית אתרים, שתמיד אמרנו לעסקים וחברות שהדבר הנכון ביותר הוא לעשות את האתר הנכון ביותר, עם כמה שיותר תוכן איכותי, וכמה שיותר עניין לגולש להשאר באתר ולקרוא תוכן שמתאים באמת למה שהוא מחפש. זה בכלל לא לגיטימי לעשות דברים כגון השתלת מאמרים שעלו בין 25 ל35 שקל למאמר, שאלו מאמרים ששווים לתחת והגולש מגיע לדף של עסק רק לגלות שהוא רשם שם הרבה מאוד פעמים את הביטוי לקידום ולא השקיע בכלל בתוכן – זה סוג של ספאם.
  עבדתי בעבר בחברה לקידום אתרים לזמן קצר ואני יודע איך זה מתנהל, אנשים יושבים ומשתילים תוכן זול, קישורים באתרים שונים, תקצירים באתרי מאמרים וכו' – אין באמת "קידום" של אתר הלקוח, הוא נשאר כמו שהוא, רק שעושים כל מיני טריקים, שלאורך זמן לא יוכיחו את עצמם…

  • בדיוק – הבעיה הגדולה היא שגם המקדמים הכי לבנים בונים קישורים וחלק מהם נפגעו בעדכון… אם אתה בונה היום אתר סופר איכותי ומשווק אותו בגוגל.קום, לא תגיע לשום מקום בלי בניית קישורים כי כל מיני אתרים שמייצרים אלפי עמודים על כל ביטוי קיים עדיין יעקפו אותך.

   מי שיקרה לדעתי שדווקא הם (המקדמים הלבנים לכאורה) יהפכו להיות זהירים מדי והספאמרים ימשיכו לחגוג. מבחינת גוגל, כרגע יחסי הציבור של פינגווין נראים על הפנים. לא תמצא כמעט שום פוסט בבלוגספירה העולמית שמשבח את העדכון הזה, בניגוד למה שהיה עם פנדה.

   גוגל אולי רוצים לשבור את שוק הקידום,אבל יכול להיות שמהר מאוד הם יגלו שמרוב סינונים, הם יחזרו לתוצאות החיפוש של 2001… כבר עכשיו יש כמה תוצאות שפשוט מביש להסתכל עליהן כמו העמוד הראשון למילה "ויאגרה" שאפילו לא מפנה לאתר הרשמי למרות כל הזיופים שיש בתחום הזה .

   זו דעתי, והגיע הזמן להודות שלמרות שאני בדרך כלל מנסה להיות אוביקטיבי, הצעדים האחרונים של גוגל נראים לי כמו תגובה של חיה פצועה שנכנסה לפאניקה…

 3. אני שמח שגוגל מתחשבת בגולשים שרוצים תוצאות חיפוש איכותיות ולא ספאם, גם אם זה לא עובד ב-100%. בהתחשב בזה שמקצוע קידום האתרים לא ברור מלכתחילה, שמתייחסים אליו כסוג של קסם ומשחקי חתול-עכבר אינסופיים, מה לעשות. מגיע לכל מקדמי האתרים הלא כשרים לחטוף אגרוף בבטן מגוגל. מן הסתם האינטרס של גוגל הוא שאתם אתה באמת רוצה לפרסם את עצמך תשתמש ב-AdWords ותגדיל את הרווחים של גוגל מאשר של איזה חברה לקידום אתרים. זה ודאי מעצבן מלא אנשים צבועים שנהנים ממוצרי גוגל בחינם ולא מבינים מאיפה מגיע המימון.

סגור לתגובות.