עוד סקר שטותי: מחשוב ענן ומנמרי"ם

מי שמכיר אותי אישית או מי שקורא את הבלוג הזה זמן רב יודע היטב את דעתי על "חברות מחקר" שמפרסמות מידע עם תחזיות מופרכות בכל מיני נושאים, החל מאימוץ לינוקס (גרטנר טענו בשנת 2000 בערך שלינוקס לא יקח את הבכורה על מערכות יוניקס, וכולנו יודעים מה קרה בסוף עם לינוקס) ועד תחזיות מופכרות על מגמות שונות שבסופו של דבר התגלו כעורבא פרח. בקיצור – לעניות דעתי, חברות מחקר הם כמו שמחה השכנה שלי מהבניין ממול: פותחת בקלפים (50 שקל מבצע!), רק שלחברות מחקר יש יותר תקציב והם עם משרדים וחליפות, אבל התוצאות (בכל הקשור לתחזיות על טרנדים ומגמות) הן אותן תוצאות.. אפילו ב-The Register חשדו מספר פעמים שיועצים מסויימים של אותן חברות מחקר הן "חברים" של אותם מיסטיקנים..

בכלכליסט פורסם מאמר על כך שחברת BMC פרסמה סקר שהוזמן על ידי ממכון מחקר פורסטר, ובו נשאלו מנמרי"ם שונים מספר שאלות. הנה ציטוט מעניין מהמאמר: "מבין המנמ"רים שנשאלו, 72% הסכימו או הסכימו מאוד שהמנהלים העסקיים בחברה מתייחסים לענן כאל דרך להפסיק את התלות במחלקת המחשוב. שילוב הלחצים של הפחתת עלויות ופישוט מצד אחד והדרישה לספק ביצועים טובים, מהירים וזולים יותר פוגם ביכולתן של מחלקות המחשוב לעמוד בציפיות."

תרשו לי להגיב בקצרה באופן לא רשמי: פפפפפפפפפפפפחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח!!!

ועתה לתגובה קצת יותר רצינית.

אם מחר אתה הקורא תקפוץ לאתר שלנו ("חץ ביז") ותחליט לבחור לך את אחת החבילות בארץ (או את החבילות במחירים זולים בחו"ל), או שתקפוץ לאתר של אמזון, או Rack Space או Soft Layer או vps.net, ותחליט לקחת חבילת שרת כלשהי. מה תקבל? תקבל שרת Linux או Windows, עם מייל קצר שמפרט מה הפרטים לכניסה לשרת, מה הפורטים הפתוחים, איך לפנות לגבי תקלות ו… זהו.

מישהו (זה יכול להיות אתה או מישהו שאתה שוכר) יצטרך להתחיל להקים על השרת את מה שאתה מעוניין. צריך להרים אפליקציות, להגדיר דברים, לנסות, לכוון, להעביר תוכן משרת אחר אל השרת החדש וכו' וכו'. אז זה יכול להיות אתה או מישהו שתשכור, או בחברה – אחד מצוות סיסטם.

יש כמובן חברות (כולל "חץ ביז") שנותנות שרות ניהול (כמו החבילה הזו שמתאימה לעסקים לבניית אתרים וכוללת שרותי ניהול), אבל שרות הניהול הוא יותר שרות תחזוקה כללית והקמה של דברים פה ושם. אם צריכים לדוגמא Tomcat, אז זה נכלל, אבל אם הם רוצים חקר ביצועים איך ה-Tomcat יעבוד, אלו הגדרות צריך לשנות ואיך להוסיף Varnish Cache, אז מדובר במשהו שכבר מצריך תשלום נוסף והכל כתוב בחוזה, כמו אצל כל ספק רציני, כלומר בשום מצב שום ספק VPS או מחשוב ענן לא תהיה הוזלה מבחינת עלויות תחזוקה של השרתים. תהיה הוזלה בכך שהם לוקחים VPS ושהם משלמים מחיר מופחת בהשוואה לשרת פיזי, אבל גם כאן ההוזלה תיעלם ברגע שהלקוח צריך 20 שרתי VPS באופן קבוע בנקודה מסויימת: יהיה לו יותר זול לרכוש שרת פיזי ולשלם מחיר זול על אירוח שרתים בחווה, אבל שוב, מישהו יצטרך לתחזק את השרתים הללו ומחשוב ענן לא חוסך בכך כסף.

מחשוב ענן בהחלט יכול לחסוך כספים רבים בסיטואציות מסויימות. אם אתה צריך שרות כמו Load Balancing או שרות CDN והספק מציע לך את זה לפי כמות תעבורה או לפי שעה, אז זה יכול לחסוך (עד גבול מסויים, אחרי זה עדיף יהיה לך לרכוש את הציוד או לעשות מימוש בעצמך), אבל בכל הקשור לכח אדם, מחשוב ענן לא חוסך ולא הולך לגרום לפיטורים המוניים (אלא אם יש בוסים שהם לא בדיוק הסכין הכי חדה במגירה שיאמינו לשטויות של אותן חברות מחקר).

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “עוד סקר שטותי: מחשוב ענן ומנמרי"ם

 1. הי,
  אני חושד שמדובר בשירותים כגון github או dotcloud, יותר מאשר שרתי VPS. הרעיון הוא שאתה לא צריך יותר לדעת להרים git על השרת שלך, ומספיק להשתמש ב github, או לחלופין אין צורך לדעת להתקין nginx בשביל להרים שרת ווב ברובי/פרל שמשתמש בתשתית.

  • בין אם מדובר בשרותים של GIT או SVN או אפילו CVS או כל דבר אחר, אתה לא שוכר בנאדם למשרה מלאה רק לנהל לך GIT נכון? סביר להניח שאחד המתכנתים (או מנהל הפרוייקט) מנהל את זה כחלק מהעבודה, כך שאני לא רואה פה שום חסכון.

 2. הנבואה ניתנה לטיפשים…

  אני יודע שמה שאני הולך לומר איננו פופולרי – אבל מציאות,לא בכי נעימה בעולם. בישראל יש מנהג שבו אנשי ה IT הם "ראשים" ובמקרה אחר "משרות". אבל לא עובדים/בני אדם.

  מחלקת ה IT,בד"כ, היא מחלקה שמוציאה כסף. גם אם מדובר בחברה שכותבת קוד – המתכנתים ואנשי התתשתיות הם שעות אדם ועלות בשורת ה ROI לא יותר מזה.

  כשבא אחד מעונב ובידו חשבונית שעליה מתנוססת שם חברת יעוץ בסכום של 5 ספרות בדולרים ומשגל את המוח על ענן VPS ומחלקת IT שאפשר להוריד עלויות – לא קם המנמ"ר שמכבד את עצמו ולא אומר אחריו כן/אמן/רעיון מצויין ואח"כ רץ למנכ"ל שלו עם הבשורה נוסח יהושוע מנצרת.

  בפועל: מעט מאוד ארגונים מישמים את טכנולוגיית ה IT שלהם על ענן ועל מיקור חוץ מלא,ובמעט האלה רובן חברות רב לאומיות שמחריכות את הסניפים בארצות השונות לעבוד בשפה אחת,באפליקציה אחת (או הרבה אבל משותפות) וכו וגו.

  לכל השאר זה חוסך את משרת המנמ"ר אחרי שהשורה התחתונה לא מראה על רווח ועל הוצאות IT גבוהות ויחד עם ה"מכתב הורוד" (הודעות הפיטורין הממלכה המאוחדת נמסרות המכתב ורוד) מתבקש הגאון התורן להסביר איך הרעיון הכביר של סגירת מחלקת ה IT הסתיים בפיאסקו.

  ככה זה שמנמר"ים הפכו לעבדי הטרנדים וחשוב יותר לשאת חן בעיני המנכ"ל/בעל הבית/בעלי המניות כדי להמשיך לקבל שכר לא פורפורציונאלי לביצועים – והשאר איננו חשוב והוא רק "שעות אדם" ראשים" ו"משרות".

  אמרתי לכם,שלא תאהבו את זה…

  מנחם.

 3. שלום חץ,

  אני נהנה לעקוב אחרי הבלוג שלך ולקרוא את דעותיך המעניינות.
  גם בפוסט הנוכחי התחלת בצורה שאני מאוד מסכים איתך: כל חברות המחקר האלה עם התחזיות שלהם זה לא יותר טוב מכדור בדולח (ובוודאי שלא שווה את הכסף).
  מה שכן, הייתי ממליץ לך להיות פחות נחרץ בקשר למסקנות כי אני חושב שכאן אתה מתמקד בפרטים של שנכונים בהווה ומפספס את התמונה הגדולה.
  קודם כל למחשוב ענן יש דפוסי שימוש (שהזכרת אותם) שהם יותר זולים בהגדרה – למשל עסק שעמוס במיוחד בסופי שבוע. בענן ניתן לשלם לפי שימוש מה שאי אפשר לעשות במודלים אחרים.
  שנית, מחשוב ענן מאפשר לך לחשוב במונחים 'גבוהים' של שירותים או אפליקציות, ולהתנתק משכבות יותר נמוכות. בשלב הראשון לא צריך לחשוב על חשמל, מיזוג, שטח ריצפה וכו' (ותחשוב על מחלקות מחשוב בארגונים, לא רק על שירותי אינטרנט שבכל מקרה מאוחסנים מחוץ לאתר), ולאט לאט זה עולה למעלה – לדוגמא גיבויים, רשיונות וכדומה. היום המון אנשים מתעסקים בזה (אתה הרבה פעמים בעצמך מדבר על מסופי קצה שמתשמשים בRDP וכדומה) ובמודל של ענן אין בהם צורך כי ההתקנה והתחזוקה הרבה יותר יעילות כשהן מבוצעות בצורה מרוכזת.
  שלישית, וזה אולי החשוב ביותר, לתהליכים כאלה של יצור המוני יש כיוון כלכלי ברור של הורדת העלויות לאורך זמן. לכן לא צריך להסתכל רק על הנקודה הנוכחית בזמן. לפני 20 שנה כדי להיות במשחק של בסיסי נתונים היית צריך להיות גוף גדול שיכול לשים כסף על חומרה, תוכנה ואנשי מקצוע. היום החומרה סטנדרטית, התוכנה זולה (או חופשיה) ובעתיד גם אנשי המקצוע יהיו פחות נחוצים – תצטרך פשוט להתחבר לשרת ולהתחיל לעבוד.
  זה לא אומר כמובן שהעתיד שלנו שחור – הענן הוא עוד זרז בהתפתחות של עולם המחשוב ובהתאם הדרישות גדלות וכך גם הביקוש לאנשים בתחום. אבל כן לדעתי הולך להיות שינוי בהתמחויות שידרשו, וארגונים שמשתמשים במחשוב יצטרכו הרבה פחות אנשים שמתעסקים עם ברזלים, סיסטם וכו' יחסית למה שיש היום.

סגור לתגובות.