ושוב – הצעת חוק ב"קנה" לאיסור מיסטיקה בארץ

בשבוע שעבר קיבלתי 2 טלפונים מגורמים שונים בכנסת. לא אציין את שמותיהם (ביקשו ממני שלא), אך נראה כי שוב מספר חברי כנסת וגורמים נוספים רוצים לנסות להעביר חוק שיאסור מתן שרותי מיסטיקה (הווה אומר: אסור לתקשר ללקוחות, אסור לפתוח קלפים, קפה וכו' וכו').

מה קרה שנזכרו בזה עכשיו? אין לי מושג ירוק, אבל לאחרונה שודרה כתבת הוידאו הבאה בערוץ 2 (תודה ל-MAKO):

הבטחתי לאלו שפנו אליי בטלפון שאכתוב פוסט מפורט שמסביר מדוע הרעיון גרוע, ולהלן הסיבות:

סיבה ראשונה: אם חוק כזה יאושר, זו תהיה המדינה הראשונה בעולם המערבי שאוסרת דבר שלא רק מותר בכל מדינה מודרנית, אלא תופס מקום די ידוע מבלי שיסתכלו עליו כדבר מוזר. קחו לדוגמא את אנגליה, ארץ שזה כישוף לדוגמא אינו משהו שולי, אלא משהו ידוע, עם חגים ופסטיבלים שמתפרסים על פני רחובות שלמים. ככלל, באירופה אפשר למצוא בכל מדינה חנויות בגדים, ממתקים, חנויות לאלקטורניקה וגם חנויות לדברי מיסטיקה וקבלת שרותי "פתיחה" ולא כמו בישראל שרוב רובם של המיסטיקנים עושים זאת באיזה חדר צדדי או "קליניקה" צדדית. האם אנו באמת רוצים להיות "אור לגויים" עם חוק כזה?

סיבה שניה: חוק כזה לא יעבור שום בג"צ והוא מצליח "לדרוך" על כמה חופשי עיסוק למיניהם, חופש פולחן ועוד. חופש פולחן אינו יכול להיות סלקטיבי בצורה של: 3 הדתות הגדולות כן, ושאר הקטנות לא, ומה לעשות שרוב הדתות "רומזות" בצורה עדינה או גסה (תלוי בדת) למאמיניהם לגרום לאחרים "לראות את האור". כך לדוגמא רבנים מסויימים מבטיחים ברכה והצלחה למבקרים הפונים – אם רק ישמור הפונה את השבת, יניח תפילין, יאכל כשר וכו' וכו'. נסו לבטל את זה, תפגשו בש"ס והסיעות הדתיות האחרות. ככלל, ש"ס מרוויחה מזה יפה מאוד בתקופת הבחירות.

סיבה שלישית: זה לא יוריד אפילו מיסטיקן אחד מהמפה. מדוע? כי הם פשוט ישנו Title. אני לא מתקשר, אני יועץ. אני לא פוחת בקלפים, הקלפים רק עוזרים לי "להתרכז" ועוד שלל דרכים נוספות לעקוף חוק כזה. תסמכו על הראש היהודי בקטע הנ"ל.

סיבה רביעית: זה לא פותר מאומה. רואים את הבחורה בכתבה שמדברת בטלפון לגבי המצגת? רואים את הבחורה ששואלת לגבי מתי תתחתן? לא חשוב אם עירא ידידי או עבדכם הנאמן או כל ספקן אחר (גם אם יביאו את ג'יימס ראנדי) ינסה להכניס לוגיקה בהן, זה לא יעזור. היא תרצה לשמוע מהמיסטיקנית מה דעתה על העיסקה והאם ללכת לכאן או לכאן במקום לשכור יועץ מקצועי שיביט על המספרים, יבדוק את התנאים ויתן את דעתו המקצועית. כנ"ל לגבי אותה בחורה שהלכה לאותה מיסטיקנית שנקבה לה תאריך לחתונה. אם היא תתחתן באותו תאריך, המיסטיקנית תגרוף את כל הקופה בכך שהיא תשוויץ לכולם כמה היא צדקה (ככה ריקי קיטרו עשתה קופה בכך שהיא נקבה יום בשבוע שיתפסו את האנס בני סלע), ואם היא תטעה? היא תגיד "הבחורה לא האמינה".

אי אפשר בשום דרך, גם מבחינת חוק, לחסל את תופעת המיסטיקנים/ות. מיליוני אנשים בארץ מממנים את כל המערכות האלו, בין אם בצורה חוקית או בצורת העלמות מס (מצד מיסטיקנים שונים) והיו בעבר כתבות שהעריכו שבשוק הזה מתגלגלים עשרות מיליארדי שקלים.

הדרך היחידה להקטין את התופעה היא בהסברה, הסברה פשוטה ולוגית שמדובר בעיסקי אויר עם אפס אחריות. אם אני מוכר לך שרת VPS ואתה מעביר לי כסף ואתה לא מקבל ממני שום פרטי שרת להתחברות, אתה זכאי חוקית לקבל ממני את כספך ואם אני מתחמק אתה יכול לתבוע אותי. במיסטיקה אפשר להבטיח לך הרים וגבעות ואם שום דבר לא יתקיים אז אפשר לאמר לך "אתה לא האמנת אז זה לא הגיע". תתבע? היסטוריית פסיקות בתי המשפט בתחום מצביעה בבירור לטובת המיסטיקנים והאשמת התובע כי אין לו לבוא בטענות אלא לעצמו.

הרבה אנשים תמיד היו עצלנים ותמיד יהיו עצלנים לעבוד על עצמם, בדיוק כמו שהבחורה שמחפשת מתי היא תתחתן הולכת וזורקת כסף על מיסטיקנית במקום לבדוק מדוע זה לא עובד לה ומה צריך לתקן ולשפר כדי שזה כן יעבוד. הרי חתן לא יבוא וידפוק על הדלת עם פרח ויאמר "היי, אני החתן", צריך לצאת, לבלות, להכיר, לתת צ'אנס לבחורים, לפתור בעיות קודמות שמונעות היכרות חדשה וכו' וכו'. לאותה בחורה הסברה לא תעזור, והיא תמשיך לשלם למיסטיקנים בשביל לשמוע עתידות של בזוקה, ולכן אי אפשר יהיה לחסל את התופעה.

ולאותם חכ"ים יקרים ולעוזריהם הפרלמנטריים – אולי תחשבו על הצעות חוק אחרות יותר ריאליות שיכולות לעזור?

Print Friendly, PDF & Email

12 תגובות בנושא “ושוב – הצעת חוק ב"קנה" לאיסור מיסטיקה בארץ

 1. חץ – אני מסכים ולא מסכים איתך.
  אני מסכים בזה שלא ניתן לגרום לתופעה הבזויה הזו להיעלם. השרלטנים הם רבים. רבים מדי. והם עושים את כספם על גבם של מסכנים. על גבם של אנשים נואשים, שהגיעו אליהם מתוך תקווה שמישהו יסייע להם.

  הבעיה היא, שלשרלטנים הללו אין הכשרה בטיפול נפשי, ובמקרים רבים (אני אישית הכרתי מקרה כזה – חבר טוב מירושלים), אנשים מסוימים תולים תקוות רבות באותם מיסטיקנים. כל כך תולים – שהנזק הנפשי לאחר מכן, הוא לא פחות מטראומה וצלקת לכל החיים.

  אז אכן – לא ניתן להעלים אותם, כי זה יפתח שוק שחור, ורעיונות להתחמקות. אבל מה כן?
  כן אפשר לחוקק חוק, שמכריח את אותם מסטיקנים לקבל אחריות על ההבטחות שלהם. בהינתן חוק כזה, בתי המשפט יהיו חייבים לקחת לתשומת ליבם את העובדה, שלקוחות מסוימים (טיפשים ככל שיהיו), מגיעים מתוך ייאוש למיסטיקנים, שמבטיחים להם הרים וגבעות. ואם אותם מיסטיקנים לא יעמדו בדבריהם או לפחות יסייגו את דבריהם – הם יישאו באחריות – לפחות בפן האזרחי – וייקנסו. אם ניכר יהיה שלמיסטיקן מסוים ייפתחו תיקי תביעה אזרחיים רבים, ניתן יהיה להפעיל שיקול דעת, ולדרוש מבית המשפט שיכיר גם באחריות פלילית, תחת סעיף של הונאה.

  אני מציף את העניין הזה מסיבה פשוטה: עוד לא שמעתי על אף מיסטיקן כמעט, שסייג את דבריו, ואמר שיש סיכוי גבוה שדבריו לא יתגשמו.

  אני אתן לך דוגמא, מהיכרותי האישית, עם חבר מירושלים. והסיפור שהיה לפני למעלה מעשר שנים, כך היה (זה קצת ארוך, אך יש פואנטה בסיום): הבחור, איש טוב אך נאיבי מאוד, סיים תואר בהנדסה, היה מתכנת מצויין במגוון של שפות תכנות, ועם זאת, האיש לא ידע מילה באנגלית. לך תבין איך זה מסתדר – אבל זה עבד. הוא הצליח בעזרתי לקבל 60 בקושי בקורס החובה באנגלית של התואר, ולאחר שהתחננתי בפני המרצה שרק תעביר אותו, כי אחרת הוא לא היה מסיים את התואר. והוא באמת עבד קשה. עתה, משסיים את התואר – האיש רצה לעבוד כמתכנת. הוא התחיל לחפש עבודה. והוא חיפש. וחיפש. וחיפש. וחיפש. ככה 3-4 שנים. בינתיים הוא החל לתחזק עסק עצמאי למכירת, תיקון והרכבת מחשבים וחלפים למחשבים. כמה שנים עברו, והאיש החל להתייאש. לא ככה הוא ראה את עתידו. ובנוסף לכל הצרות, גם חברה לא היתה לו, המשפחה התחילה ללחוץ, ובצר לו – הוא פנה לקוראת בקפה. לשמחתי (אני ידעתי על הפגישה שלהם רק בדיעבד), הוא גם הקליט את אותה פגישה, וביקש שאקשיב למה שאמרה אותה קוראת בקפה.

  האבסורד זעק לשמים. היא אמרה לו שהוא תוך שנה וחצי-שנתייים "גג", מוצא עבודה או באינטל או בקומברס או באמדקוס (בקיצור – 3 חברות גדולות שהיו אז בכל הכותרות בעיתונים). כל מה שהוא היה צריך לעשות זה להמתין בסבלנות. הם כבר יגיעו אליו. בנוסף, היתה לו ידידה שהוא ממש היה מאוהב בה, והיא לא שמה עליו קצוץ. הקוראת בקפה אמרה לו שהוא יתחתן איתה תוך חצי שנה עד שמונה חודשים. היא הבטיחה לו עוד כל מיני דברים שהוא רצה ואהב לשמוע. הוא היה מאוד נסער ונרגש כשהוא סיפר לי על הפגישה ההיא והשמיע לי את תוכנה. אני רק גיחכתי קצת בשקט, ובעיקר ריחמתי עליו.

  מן הסתם, כל הדברים הללו לא קרו. אף לא אחד מהם. עד לפני שנה וקצת הוא עדיין היה בעל אותו עסק למכירת, תיקון והרכבת מחשבים – עד שהוא הסתבך עם נוכל שהיה חייב לו כמה עשרות אלפי שקלים. החבר שלי פשט את הרגל. עכשיו הוא מדריך במשכורת זעומה בחברה שידועה ככזו שמנצלת את עובדי ה"הייטק" שלה (אני מניח שאתה יודע למי אני מתכוון. ואם לא, אז האות הראשונה של שמה הוא ט'). בינתיים, הוא התחתן עם בחורה שהכיר באינטרנט, אישה מסכנה לא פחות ממנו, אבל היא רודה בו ומתייחסת אליו כאל עבד. היא עצמה עובדת בחצי משרה באיזה מוסד פיננסי עם משכורת מינימום, ויש להם 2 ילדים.

  ועכשיו לפואנטה של כל זה:
  לו אני הייתי המחוקק, הייתי דורש מאותה קוראת בקפה, לשלם את המחיר. והסיבה היא פשוטה: בשנה וחצי-שנתיים שהוא חיכה ש"תיפול" עליו עבודה מאינטל ושות', הוא יכל להמשיך לחפש עבודה ברצינות, ואולי להתפתח לכיוונים אחרים. הבעיה היא, שהוא נאיבי. הוא פתי מאמין, והוא חשב שאותה קוראת בקפה היא אשכרה דברי אלוהים חיים. וכמה שניסיתי להסביר לו שלא יבנה על זה, האמונה שלו ובעיקר הייאוש שלו – סחפו אותו להאמין לה. מיותר לציין שהוא רק אחד מיני רבים. בינתיים האיש הלך ושקע לתוך עצמו ודיכאונו, וככל שהזמן ה"קצוב" התקרב לסיומו, הוא הבין שזה לא יקרה – והתכנס עוד יותר לתוך עצמו. על הדבר הזה – על העובדה שהיא ראתה אדם שהוא שבר כלי – ובכל זאת לקחה ממנו כסף בשרלטנות מגעילה – על זה הייתי קונס אותה במקרה הטוב – ובאופן כללי, משתדל להכניס אותה למכה חודשים/שנים טובות מאחורי סורג ובריח.

  אבל אם נהיה לרגע יורת אופרטיביים, ונשחוב לרגע מה באמת ניתן לעשות, אז הנה מה שאני חושב:

  1. תריך לחוקק חוק, שלפיו על המיסטיקן לקבל אחריות למעשיו, בדיוק כפי שפסיכיאטר או פסיכולוג מקבלים אחריות למעשיהם (מה שנקרא "רשלנות רפואית").

  2. המינימום שהייתי דורש לפני תחילת כל סשן כזה (ולא משנה באיזה תחום עוסק המיסטיקן), שהמיסטיקן יסביר ל"מטופל" שהדברים אינם "נופלים" סתם כך מהשמיים, ושעל הלקוח להמשיך ולקדם את עצמו במקביל, ולא לסמוך על דברי המיסטיקן בלבד. אתה ושופטים במערכת המשפט בישראל אולי חושבים שזה טריוויאלי – אבל זה לא. בטח שלא עבור אנשים נואשים.

  3. עדיף ואף כדאי מאוד, שתהיה חתימה על טופס ברור ונהיר לשני הצדדים. זה יהיה הסכם שיש לו תוקף של מסמך משפטי. בלי אותיות קטנות, בלי שטויות. חצי עמוד, שבו הלקוח מבין שלמיסטיקן אין אחריות, וכי הלקוח מבין שלמיסטיקן אין אפשרות לחזות ב-100% (ואפילו לא קרוב לכך) את העתיד – ולכן על הלקוח לקחת את דבריו של המיסטיקן בעירבון מוגבל. הדבר הזה צריך להיות מוסבר הן בכתב והן בעל פה.

  זו לדעתי הדרך היחידה לאכוף אחריות אזרחית/פלילית על מיסטיקנים – וחובה שיהיה דבר כזה בכל מקום בעולם. וד"א – זה שישראל תהיה המדינה הראשונה שעושה זאת – לא מפחיד אותי בכלל. לפעמים אנחנו צריכים להתקדם עם רוח הזמן, גם אם מדינות אירופאיות או אמריקה הגדולה חושבות אחרת. לאף מדינה אין מונופול על החוכמה – אבל לכל מדינה יש את החובה הבסיסית להגן על אזרחיה מפני שרלטנים באמצעות חוקים, ואף לכלוא ולהוקיע את אלו אשר משתמשים בכוח השכנוע, בכדי לעשות כסף על גבם של חלשים, מיואשים ונדכאים בחברה.

 2. מעביר גם לפה את תגובתי מG+. אריק הציע את התקינה הקליפורנית, קצת פחות מרחיקת לכת ממה שגיא מציע. זה היה יכול להיות נחמד אם אפשר היה לאכוף את זה. האנשים האלו בחלקם לא מדווחים על העיסוק שלהם לרשויות ממילא.

  אין לי בעיה, ואמרתי את זה כבר הרבה בעבר, שאנשים ילכו להתייעץ עם אנשים אמפתיים שנותנים להם עצות טובות ותשומת לב. לא אכפת לי איזו הצגה הם עושים (וראית בכתבה שהקוראת בקפה אומרת שזה חלק מההצגה), אני אפילו חושב שעצות גרועות של יועץ כזה שידפקו עסקאות של איש עסקים הן אולי לגיטימיות. הפחד שלי הוא מעצות שהולכות נגד האינטרס של בריאות הגוף והנפש של אותו האדם. עצות נגד טיפול רפואי הכרחי שיובילו להמנעות מחיסון, טיפול בסרטן או כל דבר אחר. עצות שהולכות נגד דברים שאנחנו יודעים על בריאות הנפש, ועלולות להחמיר מצב של אנשים דכאוניים או פוסט-טראומטיים, או לשכנע אנשים ביפולאריים או סכיזופרניים להפסיק ליטול תרופות. מספיק פעמים ראיתי אנשים סובלים בגלל פסיכיאטר שלא טיפל נכון ועם מספיק תשומת לב.

  על פסיכולוגים ופסיכיאטרים יש פיקוח ומערכות משוב. אולי הן לא תמיד עובדות כראוי ויש מטופלים שמפחדים לדווח על בעיות, המצב לא אידאלי, אבל בין כל היועצים האלו אין שום פיקוח ותקנים, אין כללים אתיים, ומדי כמה חודשים שומעים סיפור על יועץ רוחני כזה או אחר שניצל חולשה של מטופל וסחט ממנו כספים, או חו"ח סחט טובות מיניות ממטופלות. אני בעצמי נגררתי פעם אחרי בת זוג ליועץ כזה. חלק מהעצות שלו היו דווקא טובות, ולא אכפת לי אם הן היו מבוססות על ספר הזוהר או תורת המאהר באבא הקדוש. מה שיכולתי לקחת משם לקחתי, מה שלא לא. אבל הפריע לי שם שהאיש לא שמר על דיסקרטיות בין מטופלים. יצא לי להיות בערב חגיגי שמטופלים/מאמינים הרימו לכבוד יום הולדתו וראיתי שם תופעות הערצה בחוסר פרופורציה, ולכן שנה אחרי כששמעתי שהוא מועמד למשפט על ניצול מיני של חמש ממטופלותיו, לא מאוד הופתעתי. האיש ישב בסוף חמש שנים בכלא בעסקת טיעון ואין לי מושג מה קורה איתו היום.

  עכשיו, אני יודע שזה רק מקרה אחד קיצוני, ורק במקרה אני הייתי קרוב אליו. אני לא מאשים את כל העוסקים בתחום שהם רמאים ואנסים, אבל העובדה הפשוטה היא שהם לא הלכ דרך לימודי אתיקה, לא עומדים תחת פיקוח, אין עליהם למעשה שום חוק ותקן, אז אני פחות מרגיש נוח עם זה.

  אז אולי מה שדרוש זה רגולציה בסיסית. החתמת לקוחות על דיסקליימר, קורס אתיקה לעוסקים וכמה כלים כאלו כדי שאפשר יהיה לשלוט בברדק שבתחום.

  עד כאן התגובה מG+. עכשיו בתגובה לסיפור שגיא הביא, אולי אני סלחן מדי. אנשים מיואשים שומעים מה שבא להם, הם יאמצו מסרים חיוביים וישכחו הזהרות, אבל גיא אומר שהוא שמע ממש את ההקלטה של הסשן, והאישה מחלקת תחזיות ללא דיסקליימרים. בכתבה שהבאת היועצות לפחות יותר מסויגות, "זה יצליח רק אם היא תאמין והנבואה תגשים את עצמה". זה בעצם מה שאומרת "שיטת הסוד" וכל התעשייה הריווחית שמסביבה. זה ההבדל בין יעוץ והכוונה ובין הבטחות מפורשות ללא אחריות וללא רצון להבין השלכות.

 3. הבעיה כיום היא שהשוק פרוץ עד כדי כך, שמיסטיקן יכול להבטיח הרים וגבעות, או להעניק כל מני "טיפולים" , וגם אם כלום לא עוזר- הבעיה תמיד תהיה אצל הלקוח (כך יטען תמיד המיסטיקן). אסור לבוא אליהם בתלונות, אסור לתבוע אותם, אסור לבקש החזרת כספים על פעולות כושלות, על זמן מבוזבז ואמונה שמובילה לעגמת נפש כשדברים לא זזים (והם לא זזים ברוב המוחץ של המקרים). אסור אפילו לבקש הסברים מדוע כלום לא צלח, כי הצדק תמיד בצד שלהם והלקוח תמיד טועה, לא מאמין מספיק, לא רוצה מספיק ושאר בלבולי מוח בסגנון.

  אני מסכים במאה אחוז עם גיא שטען שעל המיסטיקן לקבל אחריות למעשיו, גם אם הוא טוען שהוא רק "צינור" ל"ישות". כשהם יצטרכו לשאת בתוצאות מעשיהם והפגיעה שלהם במדוכאים וחלשים, אתה תראה שאין שום צורך בחוק שיגביל אותם. רובם המוחץ יעלם לבד.

 4. למה, קואוצ'רים זה יותר טוב? גם עליהם אין שום פיקוח, הם מבטיחים הרים וגבעות ויכולים לתת שלל עצות רעות שיגרמו לאנשים לפשוט רגל או סתם לעשות שטויות בחיים האישיים שלהם.

  ומה עם בוני אתרים? עליהם גם אין פיקוח. שרלטנים בשפע. מוכרים זבל לאנשים, משקרים ומספרים סיפורים, ומייצרים אתרים גרועים לעסקים – זה גם גורם נזק. אולי נפקח גם עליהם?

  אלה מקצועות חופשיים, פתוחים ופרועים. אני נגד התערבות של המדינה בדברים האלה, שום דבר טוב לא ייצא מזה. כמו שחץ אמר, הפתרון הכי טוב הוא חינוך והסברה. אם מישהו רוצה ללכת לקוראת בקלפים – שיהיה לו לבריאות. אולי זה עושה לו טוב, אולי זה יעזור לו נפשית ואולי זה סתם קוריוז רגעי של ייאוש.

  רוב האנשים לא מבצעים החלטות רציונליות ומושכלות לאחר מחקר מעמיק. הם בוחרים בבעלי מקצוע, מיסטיקנים ורופאים בשיטות מאוד דומות של אינטואיציה, שמועות ומידע שגוי שהם שואבים מאתרי תוכן גרועים או מאנשים שנחשבים אוטוריטות אבל לא יודעים כלום. חקיקה לא תפתור טמטום. ככה זה בחיים.

  • לא, קאוצ'רים נוכלים זה לא יותר טוב, גם לא בוני אתרים שקרנים ולא שום נוכל משום סוג שהוא. זה עדיין לא אומר שיש לאפשר לנוכלים מתחום המיסטיקה להמשיך ולנצל קורבנות תמימים, רק בגלל שאין פיקוח מספיק על נוכלים בתחומים אחרים.
   אדרבא, אם מיסטיקנים יהיו מוכנים "לרדד" את יכולותיהם לאלה של קאוצ'רים ושאר מטפלים בתחום הנפש- אז שיפעלו באין מפריע. כמו שעירא כתב, אין כל רע באנשים שהולכים לקבל מהם קצת אמפתיה ותשומת לב בשעות קשות ומוכנים לשלם להם כמה מאות שקלים בשביל מילה טובה.

   הבעיה מתחילה כשהאנשים האלה טוענים שיש להם כוחות- "לתקשר", "לראות את העתיד" ושאר טענות ליכולות נסתרות שאין ל"סתם" מטפל רגיל. כשקאוצ'ר מבטיח "הרים וגבעות" אז הוא אולי קאוצ'ר גרוע ולא אחראי, כשאדם טוען ליכולות גבוהות או מחלק הוראות ללקוחות בשמה של "ישות גבוהה" אז העניין נעשה בעייתי הרבה יותר, ביחוד כשאחרי כל הבבל"ת המיסטי הוא מקפיד להביר ללקוח ש"אם לא תאמין, זה לא יקרה" (רואים את זה גם בסרטון). אמונה היא לא דבר שניתן להוכיח, ואם דברים לא יקרו כפי שחזה המיסטיקן, המיסטקן תמיד יוכל לספר שזה בגלל שה"לקוח לא האמין בלב שלם", גם אם הלקוח ישבע שהוא כן האמין. מצחיק שעם כל היכולות ה"גבוהות" שהמתקשרים האלה טוענים שיש להם, כל ההבטחות שלהם מתנפצות כנגד טיפת סקפטיות וחוסר אמונה אצל הלקוח. כל ה"יכולות" ה"ישויות" וה"עתידות" לא יכולים להתמודד נגד רגש אנושי כמו חוסר אמונה? מה קרה?

 5. לי יש כמה רעיונות שאולי יסייעו בהגבלת פעולותיהם של נוכלים.

  העצות הנ"ל מיועדות למי שמאמין שאכן קיימות ישויות ושישנם אנשים בעלי כוחות המסוגלים לתקשר עם ישויות שכאלה
  (מי שלא מאמין- גם כך סביר להניח שלא ימצא עצמו יושב מול מסטיקן שכזה ע"מ לקבל ייעוץ).

  1. שיחות בין מסטיקן ללקוח תהיינה מוקלטות ע"י המטפל (לפחות). ההקלטה תועבר ללקוח בתום השיחה.

  2. אין יותר שימוש בתרוץ "אמונה" להצלחת טיפול. אם באמת המיסטיקן מתקשר עם ישויות רבות כוח- אז אמונה או אי אמונה
  של הלקוח לא אמורות כלל להוות פקטור להצלחת הטיפול.

  3. מותר למיסטיקן להגיד ללקוח עתידות, אם רצונו בכך ואם זו דרך עבודתו. אין לתרץ את אי התרחשותם של העתידות הניתנים ב"חוסר אמונה" או "חוסר רצון מספיק" של הלקוח. החלטת להגיד עתידות? עמוד מאחוריהם באלף אחוזים. אין התחמקויות.

  4. דברים לא זזים ולא הולכים על אף ההבטחות? זכותו של הלקוח לדרוש הבהרות מהמיסטיקן ללא חיוב נוסף. "תרגילי היעלמות" של המיסטיקן (כי הרי הכשלון הוא יתום) לא יתקבלו, וכל נסיון לדחות את הלקוח המאוכזב בתירוצים פושרים עלולים להוות עילה לתביעה כספית של המיסטיקן בבית המשפט.

  אם הכללים הפשוטים האלה ייושמו, אולי הנוכלים יעלמו מהשטח וסיפורים מהסוג שגיא הביא יהפכו להיות נדירים הרבה יותר.

 6. ואני חייב עוד שאלה למיסטיקנים ולמתקשרים שבטח קוראים את המאמר והתגובות, אבל שומרים על שתיקה ולא משתתפים בדיון כאן: אכפת לכם בכלל מהלקוחות שלכם? אתם עורכים איזשהו מעקב קטן אחריהם, או שהם בכלל לא מעניינים אתכם אחרי שהמזומנים שלהם הופקדו בחשבון הבנק שלכם? ואין הכוונה לאלה שמתקשרים אליכם ומספרים לכם כמה שאתם "גדולים" ו"קלעתם בול", אלא לקבוצה לנעלמת, ואני לא מתכוון לכאלה שתקשרתם עבורם ואו פתחתם עבורם פעם אחת והם נעלמו.
  אני מתכוון לקבוצה שהייתה אתכם בקשר תקופה ארוכה, נתתם להם כל מני פעולות לעשות ובשלב מסויים- הקשר פסק ואתם לא יודעים מה עלה בגורלם ובגורל ההבטחות שנתתם להם. הם מעניינים אתכם בכלל? או שעדיף להתעסק רק בהצלחות ולחשוב שכל הלקוחות שלכם מרוצים עד הגג?

 7. אתה ציני סתם. הרי את אותו הדבר אפשר היה להגיד על רופאים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים, ולפעמים זה מרגיש ככה. אני בטוח שיש בינהם לא מעט אנשים אמפתיים שמאמינים באשליות שהם מוכרים. לא כולם מספיק מודעים להשלכות, אבלאני לא חושב שאפשר להאשים את כולם בצורה גורפת ברצון להרע, אפילו אם ברור שיש בינהם כאלו חסרי מצפון.

 8. אני בכלל בכלל לא ציני סתם. תתפלא, אבל אני מכיר הרבה רופאים, פסיכולוגים ופסיכיאטרים שעוקבים אחר המטופלים שלהם.
  רופא המשפחה שלי הציל מטופל שלו מסרטן, כאשר לא פסק מלהתקשר אליו ולשכנע אותו שילך לבדיקות אותן הפציינט הזניח. ואתה הרי יודע עד כמה רופאים בארץ עמוסים בחולים, מה שלא מנע מהרופא להסתתר מאחורי התירוץ הנדוש "עומס" ו"ריבוי מטופלים" כשעשה את מה שעשה לטובת המטופל שלו.
  אני מכיר גם פסיכיאטרית שנוהגת להתקשר למטופלי עבר שלה, סתם כדי לשאול מה שלומם וכיצד התקדמו בחייהם. מי שלא רוצה לדבר- לא מדבר. זו לא חובה. אבל היא, את המחויבות הזו למטופליה- מילאה.
  וברור לי שהרופא והפסיכיאטרית הזו הם לא היחידים.

  מיסטיקנים צריכים לעבוד קשה יותר כדי להגיע לאיזו הכרה בציבור שהם לא שרלטנים עושקי אומללים שצריך לבטל את העיסוק שלהם, ולדעתי- מעקב אחר לקוחות הוא אחד הדרכים, גם אם זו לא דרך ממש נעימה (אני בטוח שהמיסטיקנית מהסיפור של גיא לא היתה רוצה לשמוע מה עלה בגורלו של הבחור ההוא. אחרי הכל, הכי קל להדחיק חוסר הצלחות ולא להתמודד עימן).
  המיסטיקן גם רק יכול להרוויח ממעקב שכזה, כי כך יהיה לו אמדן אמיתי בנוגע לשביעות רצונם של הלקוחות שלו, ואם הוא יגלה שיש לו הרבה לקוחות לא מרוצים- אולי הוא יחליט לשנות את דרך הפעולה שלו לכזו מוצלחת יותר, דבר שייטיב עם הלקוחות וגם איתו, בסופו של דבר.

  נכון, כתבת שלא כולם מודעים להשלכות של מעשיהם, אבל אולי הגיע הזמן להפוך אותם ליותר מודעים למה שיוצא להם מהפה ולסבל שאנשים חווים אחרי פגישות איתם, לצלקות שהם משאירים אצל אנשים שבאמת ובתמים מאמינים להם ולא להתגאות רק בהצלחות. לדעתי וגם לדעתך, הצלחות בעקבות טיפולים מיסטיים הן המיעוט ולא הרוב. היחידים שלא מודעים לכך הם , אולי, המיסטיקנים עצמם. אולי זו הדרך להכניס אותם לאיזושהי מודעות?

  (ואני לא מאשים בצורה גורפת אף אחד, ברור לי שיש בין המיסטיקנים אנשים חביבים ואמפטיים, אבל לא בחביבות והאמפטיה שלהם עסקינן, אלא בלקיחת אחריות בסיסית על תוצאות מעשיהם).

 9. ולכן אני רוצה להכפיף אותם לכמה חוקי אתיקה ו/או קורס שיפקח את עיניהם לדברים שאולי הם לא מודעים להם כשהם מתחילים את הקריירה.

 10. צריך להבדיל בין עיסוק במיסטיקה כבידור או תחביב לבין הבטחה להציל חייהם של אנשים וניצול הצורך שלהם בתקווה.

 11. סעיף 417 לחוק העונשין (הבאתי ציטוט בתחתית התגובה שלי) כבר מכסה כשוף והגדת עתידות. בכל חנות ספרים יש כמה ספרי הגדת עתידות, ובאתר של ריקי קיטרו יש שלוש תחזיות שלה וב ynet שתיים נוספות,כל אחת שנה קדימה.

  לא נראה שהמשטרה הטריחה את עצמה אי פעם למשרדיו של המו"ל אסטרולוג, או לביתה של ריקי קיטרו, מה שהופך את הרעיון להעביר חוק נוסף לתמוה – למה לחוקק עוד חוק, אם הקיים לא נאכף? מה הם מקווים להשיג איתו שהסעיף בחוק העונשין לא השיג?

  נראה לי שבשורה התחתונה המדינה לא רוצה להסתבך בנסיון להפריד בין מיסטיקנים שאת פעולתם היא רוצה להגביל, מקובלים (ע"ע הקמעות שחילקה ש"ס, ומקרים כאילו כבר הגיעו לבית משפט) שכנראה לא רוצים להגביל, ואולי גם תחומים אחרים שיש להם לגיטימציה מלאה.

  לגבי מתקשרים, משעשע אותי שלצורך הילת האמינות, הם צינור שמעביר ידע ממקורות גבוהים יותר, אבל לצורכי הגנה על פרנסתם בבית משפט, הם יוצרי הטקסטים לצורך חוק זכויות יוצרים, כולל תקדים אחד לפחות בארץ.
  _________________________________________________

  סעיף 417 לחוק העונשין אומר

  (א) המתחזה לעשות מעשה כישוף בכוונה לקבל דבר, דינו – מאסר שנתיים; קיבל דבר בעד מעשה הכישוף או על פיו, דינו – מאסר שלוש שנים; לענין סעיף זה, "כישוף" – לרבות מעשה קוסם והגדת עתידות.

  (ב) הוראות סעיף קטן (א) לא יחולו על מעשה קוסם או הגדת עתידות שאינם חורגים מגדר שעשוע או בידור, והשעשוע או הבידור ניתנים ללא תמורה, או שתמורתם היא מחיר הכניסה בלבד למקום עריכתם.

סגור לתגובות.