שידורי וידאו – הדור הבא

הנה עובדה מצערת: בישראל של שנת 2012 לשדר וידאו זה עסק מאוד יקר. זה זול כשיש לך תוכן שאתה רוצה לשדר לכמה עשרות אנשים סימולטנית, אבל כשאתה רוצה לשדר לאלפי אנשים סימולטנית, אז תצטרך להכין סכום רציני. כמה רציני? אם לדוגמא אתה רוצה לשדר באיכות של חצי מגהביט (500K וידאו ואודיו כולל, איכות לא משהו אבל מתאימה להרצאות) ל-2000 איש סימולטנית לדוגמא, רק רוחב הפס (1 ג'יגהביט) יעלה לך בסביבות ה-10000 שקל (פחות או יותר) וזה כמובן לא כולל את שרתי הוידאו, התוכנות, רשיונות וכל הגדרות התשתית לכך, ועוד לא הכללתי הוצאות פיתוח והוצאות השידור מאותו מקום אל השרתים, כלומר לקוח פוטנציאלי יכול להסתכל על הוצאה של 20,000 שקל בערך וזה לפני שהוא שידר ביט אחד החוצה. המחיר יורד כשזה מגיע למשהו חודש בחודשו, אבל עדיין – כל הסיפור בארץ מאוד יקר, "תודות" לספקי האינטורנט שלנו שמגדירים כל פעם מחדש את המושג Greed. כמובן שאם יש לך צופים מחו"ל, הם יקבלו "טיפות" מהשידור תודות להאטת תקשורת מכוונת מישראל ואל ישראל.

מה המצב בחו"ל? יותר טוב. רוחב הפס שם זול בעשרות מונים והוא עולמי. אפשר לרכוש רוחב פס של ג'יגהביט עם תעדוף גבוה במחירים של 1500-2000 דולר, אבל שוב, מדובר על משהו שהוא לא רק באיזו מדינה מקומית בארה"ב, אלא גם לאירופה ולמזרח הרחוק (תלוי כמובן מול איזה ספק עובדים), אבל פתרון כזה אינו מתאים אם השידור מיועד לישראלים, כי הם יקבלו, שוב, רוחב פס ב"זרזוף". CDN הוא אחד הפתרונות שיש וחברות כמו אמזון מובילה את השוק במחיר זול והוא מעולה עבור שידורי וידאו באירופה, ארה"ב ושאר העולם.. שוב, חוץ מישראל. המחיר שאתה משלם הוא (יחסית) זול ואתה משלם בהתאם לכמות הצופים שיש לך. שאר המתחרים של אמזון מציעים שרותי CDN אבל במחירים בהחלט מפולפלים, כי בכל זאת, מדובר על השכרה של שרתים, תשתית ועוד.

אלו הפתרונות שיש כיום מבחינת שידור וידאו.

ללקוח הסופי (אם זה עסק קטן לדוגמא) יש גם פתרונות כמו יוטיוב שמאפשר העלאה של תוכן מוכן (כיום כבר ניתן להעלות מעבר לרבע שעה, אם אינך לך "קרדיט רע" ביוטיוב (אם העלית תוכן לא חוקי ביוטיוב בשנה האחרונה, יש לך קרדיט רע) והפתרון הזה אינו רע, אך מכיון שהשרתים של גוגל לא יושבים בישראל (מקסימום שיש לגוגל בארץ זה מספר שרתי Cache), במקרים רבים הוידאו מגיע לעיתים כ"גמגום" אם מדובר על האיכות הגבוהה (עד שיגיע התוכן לשרתים בארץ).

עכשיו יש פתרון חדש שיצא השנה לשימוש.

קצת רקע: אחד הפורוטוקולים שמשתמשים בהם הכי הרבה להעברת/שיתוף קבצים גדוגלים הוא כמובן ביטורנט, פרוטוקול שמאפשר לך להוריד ולשתף במקביל חלקים מאותו קובץ עם אחרים, וכך בזמן שתוכן יורד אליך אתה משתף חלקים מהקובץ שהמערכת מורידה – עם אחרים. בנוסף לפרוטוקול יש בדיקות אגרסיביות לגבי שלמות הקובץ וכפי שניתן לבדוק,  קבצים שעוברים ברשתות המבוססות ביטורנט מגיעים בשלומתם מכיוון שהמערכת בודקת כל חלק ואם הוא לא מגיע בצורה נכונה, היא תוריד אותו מחדש.

יתרון נוסף ועצום שיש לביטורנט הוא שאין צורך ברוחב פס מאסיבי כדי לשתף אותו למאות, אלפים ועשרות אלפי אנשים במקביל. מספיק שיש לי רוחב כלשהו כדי לאפשר העברה אחת (מה שנקרא "זורע" או Seed) וכולם יכולים להוריד קובץ טורנט קטנטן ולהוריד את התוכן הגדול שאני משתף, כי כולם בעצם מורידים חלקים שאחרים הורידו, וכך ככל שיש יותר מורידים במקביל, כולם מרוויחים גם מהירות הורדה גבוהה.

ביטורנט, למי שאינו יודע, איננו פרוטוקול שהשימוש היחיד שלו היא בהורדת קבצי ISO של גרסאות לינוקס ותוכן פיראטי, אלא גם תכנים מסחריים מוגנים כמו משחקים, אפליקציות ועוד. אם קנית משחקים דרך אתר STEAM, המשחק שתוריד מגיע אליך דרך התוכנה שלהם אך עם פרוטוקול ביטורנט, וכך חברת VALVE (מי שעומדת מאחורי STEAM) אינה צריכה רוחב פס מאסיבי כדי לתת ללקוחותיה להוריד הדגמות ומשחקים מלאים.

בראם כהן (מי שפיתח את ביטורנט, בחור גאון, אגב) עבד בשנתיים האחרונות על משהו חדש – שידורי וידאו דרך ביטורנט. בראם מכיר את ענייני השידור, רוחבי פס, מחירים וכו' והוא בעצם לקח את הביטורנט ושינה את הפרוטוקול כדי שיתאים לשידורי וידאו. אלו שינויים? בתוכנה המשתמשת בביטורנט, אין סדר-רץ של חלקים שהתוכנה מורידה (כלומר מהתחלה ועד הסוף) אלא כל פעם חלק (או חלקים) נפרדים שיכולים להיות בהתחלה, באמצע או בסוף או בכל מקום אחר לאורך הקובץ, מה שכמובן אינו מתאים לשידור וידאו, בין אם חי או ב-VOD.

התוצאה: BitTorrent Live. אתר שידור נסיוני של ביטורנט שמשדר מדי פעם שידורי הופעות באיכות וידאו גבוהה והאתר מהווה כר ניסוי עבור הטכנולוגיה. המוצר עצמו יצא במהלך השנה ואני מאמין שבמשך השנה הזו והבאה יצאו מוצרים משלימים שיותר מתאימים לשוק שידור, כולל תמיכה ב-DRM, סטטיסטיקות רבות שנחוצות למפרסמים, תמיכה בפרוטוקול RTMP (כבר קיים כיום בתוכנה) שבעצם מאפשר שידור ובקרה ברמה של החלפת איכות שידור בזמן אמת, סטטיסטיקה מדוייקת כמה משתמשים מחוברים ועוד.

אז מה בעצם יתן BTLive למי שרוצה לשדר? זה יתן אפשרות לשדר וידאו חי או VOD בזול. כמה זול? מאוד זול! כל מה שצריך (חוץ מהתוכנה) הוא שיהיה שרת VPS עם רוחב פס בגובה איכות השידור (אצלנו כל שרת VPS מקבל 10 מגהביט כמינימום) כדי לשדר גם ב-HD מלא! כלומר אם נניח אני משדר וידאו ברזולוציית HD מלאה של 1920X1080 באיכות של 2 מגהביט, מספיק שיהיה לשרת שלי רוחב פס החוצה של 2 מגהביט פלוס (הפלוס הוא בשביל האתר עצמו) כדי שכל הצופים שלי יוכלו לצפות בוידאו בצורה חלקה! מה יקרה עם המשתמשים? תוכנת הוידאו אצלהם תיקח חלקים שהיא מורידה ובמקביל תשתף אותם עם אחרים. התוכנה לא צריכה רוחב פס יוצא של 2 מגהביט, גם 50-100 קילוביט החוצה יספיקו, כל עוד יש לי מספיק צופים ויש לי ערוץ "זורע" (SEED) שהוא בעצם השרת שלי, ואז בעצם:

 • אין לי צורך ברוחב פס ענק
 • אין לי צורך בתשתית או שרות CDN
 • הוצאות האירוח שלי ירדו מעשרות אלפי שקלים למאות שקלים בחודש

מהרגע ש-BTLive יצא באופן רשמי כל אדם או עסק, קטן כגדול, יוכל לשדר שידורים איכותיים בצורה פנטסטית מבלי לקרוע את הכיס! מוסדות וארגונים כמו עסקים אחרים שירצו לשדר שידור חי של אסיפה/הרצאה/כנס או שידורי אולפן, יצטרכו בסך הכל מצלמות וידאו, מחשב ורוחב פס מספק החוצה כדי לשדר באופן רציף וזורם מבלי לדאוג לכל התשתית שצריך לדאוג לה כיום. כל סטודיו או אולפן קטן יוכל לשכור VPS (כן, גם בארץ), לשים בו את התכנים, לשלם סכום צנוע על השכרה והוא יוכל לשדר לכולם באיכות וידאו מצויינת.

ומה עם הגולש? הגולש הממוצע יצטרך בפעם הראשונה להתקין Client קטנטן (קיים כבר כיום ל-Windows, מק ולינוקס) ואותו Client כבר ידע להסתדר עם התקשורת והנתב שיש בבית המשתמש כדי להתחבר לשרת ה-Tracker (שנמצא ב-VPS) ולקבל ממנו את הוידאו ובמקביל לשתף בחלק מהרוחב פס היוצא חלקי וידאו שונים מאותו הזרם. משתמשי Windows שמשתמשים בתוכנת µTorrent לדוגמא יקבלו עדכון בקרוב שבו התוסף יותקן כברירת מחדל במחשב שלהם כך שהם לא יצטרכו להוריד כלום.

בקיצור, הפתרון של ביטורנט יכול לסייע המון לשוק שידור הוידאו ולפתוח אותו בצורה רצינית לחברות, עסקים ואנשים פרטיים שעד היום לא יכלו לאפשר לעצמם מבחינה פיננסית לשדר וידאו.

Print Friendly, PDF & Email

18 תגובות בנושא “שידורי וידאו – הדור הבא

 1. נראה לי שיש טעות בהסבר שלך (מתוך קריאת הטקסט עצמו).
  כתבת שלווידאו של 2 מגה לשניה מספיק שרת (נתעלם רגע מהאתר) עם מהירות יוצאת של 2 מגה ושאחרי זה לא משנה מה מהירות היציאה אצל הצופה.
  לדעתי זה לא נכון, בוא נניח שלצופה הראשון (השרת המתואר כרגע יכול רק לצופה אחד) יש חצי מגה שליחה לטובת התוכנה אז יש לנו 2.5 מגה של שידור, אם מדובר בשידור של 2 מגה לשניה זה לא מספיק לשני צופים.

  • אתה צודק (אני לא בבית כך שאני לא יכול ברגע זה לערוך את הטקסט)
   אבל עדיין – גם אם הצופה הראשון יקדיש 300 קילוביט ויהיו עוד 6 צופים נוספים שיצטרכו את הפיד המלא של 2 מגה כדי שהמשתמש השביעי ומעלה יראה בצורה נקיה, אז מדובר על רוחב פס בוא נאמר של 20 מגה, כלומר תוספת מוערכת של עוד 200 שקל (יותר או פחות, תלוי בספק), בהשוואה ל-10K לחודש שאתה צריך על קו 1 ג'יגה ל-2000 איש, כלומר גם אם נהיה הכי ליברליים מדובר על פה על הוזלה משמעותית מאוד.

   • כמובן שזה יוזיל, המחירים בארץ לא שפויים.
    חבל לי רק שזה לא יאפשר לשדר חי מחיבור ביתי בינתיים, זה היה יכול להיות מגניב.

     • אני יותר חושב לטובת המצב שבו אנשים לא טכניים ולא דווקא עם כסף יכולים באופן ספונטני לקחת מצלמה ולודגמא לתעד הפגנה מחלון הבית שלהם (אני עדיין לא מצפה מדבר כזה לעבוד על הרשת הסלולרית).
      שכירת VPS דורשת לא רק ידע טכני אלה גם כסף ותכנון מראש.

      מצד שני אולי בעתיד זה כן יהיה שירות אפשרי (אם מספיק אנשים יהיו מעוניינים), תתקין את התוכנה הזאת, תכניס שם משתמש וססמה וזהו, התוכנה מעלה את השידור לאיפשהו שעושה סידינג ואתה בכלל לא צריך לדאוג מזה.

 2. אני הולך לשדר בפורמט הזה את ערוץ האינטרנט שלי שאני מתכנן להקים.
  תודה!

 3. יוחאי, אין בדוגמה שלך סתירה לנאמר, זה BT וככזה הוא צריך הרבה משתמשים בו זמנית כדי לעבוד.
  חץ – למה שורות טקסט עם עברית ואנגלית מבולבלות?

   • גם לי אין אייפון, אבל בעיקרון 2 הגדרות CSS אחראיות על זה:
    text-align:right;direction:rtl;
    אפרופו, תוסיף ערכת מראה מותאם מובייל.

 4. שתי נקודות:
  1. לאדובי יש מוצר כזה כבר זמן מה. הוא איננו זול, אבל כבר קיים.
  2. איך מוצר כזה מתמודד עם NAT? אצל המשתמש הפשוט זו בעיה לא קטנה. זה לדעתי דבר שימנע את הפצת הטכנולוגיה כרגע (לפחות עד שעוברים ל IPv6…).

  • 1. המוצר של אדובי עובד חלקית, הוא לא כל כך יודע לעבוד מול ראוטרים ביתיים
   2. המוצר המדובר כאן מראש נבנה להתמודד עם ראוטרים ביתיים, אינטרנט קפה וכל מיני מקומות אחרים בכך שהוא יוצר "חור" החוצה ודרכו הוא מזרים את הנתונים פנימה והחוצה.

   • אפשר הסבר מפורט יותר מהו ה"חור" הזה? מאין צצה אבן החכמים הזו, שכבר שנים מחפשים אחריה?

     • ואיך זה עובד אצלם? תמיד חשבתי שצריך לפתוח פורטים עבור טורנטים, ובסקייפ זה מבטל, לפחות חלקית, את ה p2p כשנמצאים מאחורי ראוטר. כך אני חשבתי – אשמח אם תחדש לי.

     • בעקרון הביטורנט עובד שונה מסקייפ.
      סקייפ משתמש בפורט 80 ו-443 שפתוחים לקבלת מידע. איך הוא "מנקב" חור? אתה יכול לקרוא כאן (http://goo.gl/6ceis), הטכניקה נקראת UDP Hole Punching ואתה יכול לקרוא לגביה בוויקי (http://goo.gl/4ZqLg).
      עם תוכנות כמו uTorrent השיטה אחרת: בכל ראוטר יש דבר שנקרא Universal Plug'N'Play (ר"ת UPnP) שמאפשרת בעצם לתוכנה "לשוחח" עם הראוטר ולבקש ממנו לפתוח פורט מסויים (ב-uTorrent בד"כ כל פעם שתפעיל את התוכנה זה יהיה פורט אחר, לשם אבטחה) החוצה וכשמתקבלים נתונים, להפנות אותם ספציפית למחשב שלך ולא של אחיך.

סגור לתגובות.