חשמל "כשר"??

היום קראתי ששר התשתיות שלנו עוזי לנדאו החליט למשוך את הצעת החוק שלו ל"חשמל כשר", כאילו שלא מספיק לנו שיש לחברת החשמל (בקרוב… העלאת מחירים ענקית בעקבות בורות בקיום חתימת הסכם רכישת הגז בין חברת החשמל בעקבות ההסכם בין חח"י לשותפות תמר) ועד מהחזקים במדינה (בגיבוי מוחלט של ההסתדרות כמובן) שיכולים בכל רגע להוריד את השאלטר, השר רצה להוסיף עוד גורם לנושא – את הרבנות….

ומדוע כל העניין? מפני שישנם כל מיני משפחות חרדיות שבימי שבת מעדיפות שלא לקבל את החשמל דרך חברת החשמל (שעובדת בשבת גם…), אלא דרך גנרטורים, וגנרטורים זה מאוד מאוד מסוכן…

עבדכם הנאמן אינו מומחה לחשמל, אך יש לי היכרות עם גנרטורים, אל פסק, מייצבי מתח וציודים אחרים להבטחת מתח קבוע לשרתים. מטבע הדברים, ראיתי בלא מעט חוות שרתים גדולות גם גנרטורים גדולים המופעלים בדיזל.

אני תוהה, האם השר הנכבד חשב על פתרון כזה? במקום להוסיף עוד כמות של עשרות "משגיחי כשרות" שלא יעשו בעצם מאומה ויקבלו כסף מהמדינה (וכח לרבנות – אתה לא כשר? טראח, תחנת הכח תכובה!), יגלגל השר את הבעיה לפתחיהם של אותם חרדים ודתיים שרוצים חשמל עצמאי בשבת. אחרי הכל, ישנן מספיק חברות בארץ שיכולות למכור גנרטורים גדולים ובטוחים לשימוש עבור עשרות משפחות. כמובן שהדבר אינו זול כלל וכלל, אבל אם מישהו מחליט לשמור שבת כפי שהוא רוצה, שיתכבד וישלם מכיסו על התענוג. מדוע שאזרחי ישראל שאינם דתיים יצטרכו לשלם יותר בחשבון החשמל שלהם?

בכלל, מומלץ לכבוד השר (ואולי גם לעוזרים שלו) לקרוא כאן על ההיתרים והאיסורים הנוגעים להלכות שבת וחשמל וכפי שניתן לראות מהטקסט בוויקיפדיה, כל רב פוסק משהו אחר, ויש אלו שאוסרים ואלו שמתירים, כך שגם אם היתה עוברת הצעת חוק כזו (וכולי תקווה שלא תעבור!), זה לא יתן פתרונות לאלו הרוצים חשמל "כשר".

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “חשמל "כשר"??

  1. ההצעה, כאמור, נמשכה בעקבות המחאה הציבורית נגדה (בין השאר בעצומה עם כ-18,000 חותמים תוך יומיים-שלושה). בכל אופן, אתה מפספס את הנקודה המרכזית: זה לא שכל כך בוער למצוא פיתרון לגנרטורים. יש פיתרונות אחרים, יש גם אפשרות לבצע אכיפה כנגד גנרטורים לא בטיחותיים. סביר להניח שההצעה נובעת ממניעים פוליטיים יותר מאשר ניסיון כן למצוא פיתרון – בכל זאת, מדובר בדרך הארוכה והבלתי הגיונית ביותר להגיע מנקודה A ל-B.

סגור לתגובות.