הצלחה ללינוקס ומיקרוסופט מחייכת, ושאלה פרסומית

אחת הפנטזיות שיש לחובבי לינוקס רבים היא הפנטזיה שכולם (או כמעט כולם) ירדו מהשימוש ב-Windows ויעברו להשתמש בלינוקס. בתקופת הבועה הפרועה (שנות ה-2000, זוכרים?) קמו להן מספר חברות כדי להגשים את החלום הזה. חברת Eazel קמה כדי לתת ללינוקס מראה קצת יותר ידידותי והם יצרו את המנהל קבצים Nautilus, מה שקיים עד היום ב-GNOME. חברת Ximian הוציאה מספר מוצרים כמו Red Carpet שנתן למשתמשי הלינוקס דרך קלה יותר להתקין אפליקציות מבלי להסתבך בתלויות של RPM, הם גם הוציאו את תוכנת הדואר הידועה Evolution שמתחרה ב-Outlook, והיו עוד חברות שיצרו תוכנות Desktop ללינוקס.

ולשווא. כל אותן חברות קרסו, ה"מאבק" בין KDE ל-GNOME לא הביא שמחה לאף חברת תוכנה רצינית (אבל סיפק המון ויכוחים לחובבי לינוקס ובמיוחד לחובבי ה-Free Software שלא היו מוכנים לקבל רשיון כמו QPL של Trolltech ובראשם ריצ'רד סטולמן), וגם חברות שהחלו לשווק מחשבים נייחים וניידים עם Linux ירדו מזה לאחר מכירות כושלות.

בקיצור, Linux על דסקטופ נשאר פנטזיה עד לאחרונה, כאשר Canonical קמה, לקחה הפצת Debian והוסיפה שיפורים רבים ל-GUI (בברירת המחדל GNOME אך יש גם גרסאות KDE ועוד), ודבר זה עודד ומעודד עד היום משתמשים רבים לנסות ולהשתמש בלינוקס, אבל עדיין, הרוב המוחלט נשאר עם Windows, כאשר חלק עברו ל-מק.

ואז הגיעה גוגל, שרכשה את אנדרואיד ומ-2007 היא מוציאה את גרסאות האנדרואיד ויצרני טלפונים רבים משתמשים בה כדי למכור מכשירים מבוססים עליה. המספרים האחרונים מראים שאנדרואיד היא מערכת ההפעלה הדומיננטית (מבחינה עולמית, לא רק בארה"ב) בשוק.

בעברית פשוטה: פתאום לינוקס נמצא אצל המון המון אנשים מבלי שהם ישימו לב לכך. כל אלו עם הגלקסי וגלקסי 2, ה-LG, HTC, מוטורולה ועוד – כל מכשיר מריץ את אותו לינוקס שרץ על שרתים ודסקטופים. יש כמובן שוני מהותי מבחינה גרפית ואפליקציות, כי גוגל השכילו להבין שמהמאבק בין KDE ל-GNOME עם X11 ההיסטורי לא יצא מאומה, אז הם לקחו את הליבה ועוד ספריות ובנו ממשק גרפי חדש שהשתנה במשך הגרסאות והוסיפו דברים רבים, אבל מתחת לכל זה עדיין פועלת ליבת לינוקס 2.6, הצליל עובר דרך ALSA, הבלוטות' עובד עם bluez, המודולים עדיין עובדים באותה דרך, וספריות רבות שרצות על Ubuntu או על כל לינוקס אחר נמצאות באנדרואיד.

לינוקס השיג דומיננטיות בשוק, בגלל גוגל. סיבה מצויינת לחייך, לא?

לא בדיוק.

אם יש לך גלקסי S2 או אם תקנה מכשיר אנדרואיד כלשהו עם שרותי גוגל מוטמעים בתוכו כולל ה-Market, בין אם זה טלפון או טאבלט, אתה מבזבז בסביבות ה-15 דולר למטרה שלא כל כך תאהב….

מיקרוסופט.

למיקרוסופט יש שק פטנטים ענקי, והמחלקה המשפטית שם הגיעו למסקנה פשוטה ודי נכונה: מדוע לריב עם קהילת הקוד הפתוח על פטנטים ולגרור אותם לתביעות? הרי בסופו של דבר, לא יצא למיקרוסופט מזה סנט שחוק, וגם זה יראה רע בציבור.

במקום זה מיקרוסופט עשו משהו פשוט: פנו ל-HTC ול-ASUS ולסמסונג (עם השאר הם בדיונים ו-ומו"מ או בתביעות, כמו מול מוטורולה ו-B&N) והציעו להם: תנו לנו סכום (בד"כ זה בסביבות ה-5-13 דולר) פר מכשיר שאתם מייצרים, קבלו מאיתנו רשיון לפטנטים. לא תתנו? נלך לתביעות משפטיות ארוכות, כל צד יתבע את הצורה לשנה, נערב את ארגון הסחר העולמי ובקיצור תהיה אחלה פרנסה למחלקות המשפטיות, אך הפסדים ליצרן. היצרנים (שוב, למעט אותם אלו שציינתי בסוגריים בתחילת פיסקה זו) החליטו לא לריב עם מיקרוסופט והם סיכמו עם מיקרוסופט שהיא אכן תקבל את הכסף שהיא ביקשה כל רבעון או תקופה אחרת שמסוכמת, כלומר מיקרוסופט לא רק מתחרה באנדרואיד, הם גם מקבלת מכל מכירה סכום נאה בהחלט מבלי שהיא תרמה ולו תרומה קטנה אחת לאנדרואיד או לייצור המכשירים.

אז מיקרוסופט מחייכת. הטלפונים המבוססים על המערכת שלה בקושי נמכרים בשוק, אבל כשאתם רוכשים מכשירים חדשים, חלק מהכסף שלכם עובר לידיים של מיקרוסופט. בעבר היתה מחאה של אנשי לינוקס מדוע הם צריכים לשלם את ה-Microsoft Tax, אותה חובה לשלם כחלק מהמחשב את מערכת Windows, רק שהפעם אין למי למחות. שום חברה שפויה לא תסכים לשרוף מאות מיליוני דולרים על משפט שסביר להניח שהיא תפסיד בו.

ונעבור ל"שאלה פרסומית": הבוקר הכרזתי בבלוג העסקי על חבילות אחסון משותף, שכוללת טוויסט קטן (המכונות לא נחנקות בגלל לקוחות חוגגים, בניגוד לספקים מתחרים בארץ וברוב הספקים בעולם) ומגוון דברים שקיימים בחלקם אצל ספקים מתחרים וחלקם פשוט לא ניתנים אצל ספקים בארץ (כמו SSH). המחיר מאוד קרוב למחירים בארה"ב (הבדל של בערך 4 דולר בחבילה הקטנה, אבל השינויים שיש בחבילות שאני מציע מפצות על כך בקלות). אתם יכולים לקרוא על כך בלינק הנ"ל.

השאלה שלי פשוטה: אני מייעד את החבילות האלו לא לאלו של "אני רוצה לקנות דומיין, תקים לי בלוג ואני רוצה שיהיה מישהו זמין טלפונית 24/7". אלו מוזמנים לקפוץ ל-SPD ולרכוש מהם חבילה. החבילות שבניתי מיועדות לבוני אתרים, מתכנתים, אנשי IT וכו'. מכיוון שאני מייעד את החבילות למתכנתים, האם לדעתכם כדאי להוסיף לחבילות דברים כמו Ruby on Rails האחרון, האם כדאי לשים Perl 6 (שעדיין בפיתוח)? אלו עוד דברים כדאי להוסיף לחבילות שיקלו עליכם (אם אתם לוקחים חבילה) את החיים? חשבתי להוסיף תמיכה ל-JAVA אבל JAVA אוהב המון המון זכרון, וזה לא ילך טוב בסביבת אחסון משותף, אז זה ירד מהפרק. בקיצור: הערות והארות יתקבלו בברכה.

Print Friendly, PDF & Email

16 תגובות בנושא “הצלחה ללינוקס ומיקרוסופט מחייכת, ושאלה פרסומית

 1. RoR בארץ? תשאל את אנשי Fiverr כמה זמן לקח ולוקח להם למצוא מתכנתי RoR (רמז – יותר מדי). מצד שני, אני לא מעורה בענייני טכנולוגיות, נפיצותם בשוק המקומי וכו' ולכן הפרספקטיבה שלי מוגבלת. תשקול טוב טוב אם יש שוק ישראלי לשפות שציינת שיצדיק את ההשקעה שלך (אולי היא קטנה ואז אתה לא לוקח סיכון והייתי שוקל בחיוב את הצעד, במקומך). ככל הידוע לי השוק של RoR שיהיה בכלל רלוונטי להרצה על מכונות משותפות שכאלו מינימאלי, אם בכלל.

  • הוספתי, זה בפנים. כמובן שהמשתמש יצטרך לעשות שינויים (בכל זאת, זה לא VPS), אבל המערכת עצמה (גירסה 1.3.1 עם פייטון 2.4) מותקנת.

 2. SSH, לא ידעתי שנותנים את זה על shared hosting 🙂
  כל עוד המהירות תהיה טובה, הבדל המחירים לא משמעותי (לפחות לא עבור מישהו שזמינות האתר + הורדה והעלאה חשובים לו).
  משהו שמאוד ירגיע, יהיה שמישהו שמבין באבטחת תשתיות לינוקס יסקור את הקונפיגורציה. איזו מילה על עדכונים וכד'. (שזה גם אומר – ככל שיש יותר חבילות, יותר סיכוי לאיזה BoF היכנשהו, אבל פסדר)
  אה, שאלה קטנה, יש מצב להתקין תעודת SSL שכוללת subdomains? (באחסון אחר, הייתה להם בעיה והם לא יכלו לסדר את זה – אין לי מושג למה).

 3. כמו שאמרתי לך בפרטי : אתה יכול להעלות את המחיר ל 600 ש"ח. אתה משווק מוצר למפתחים, שישלמו. אני אחכה עוד חודש עד שהחוזה שלי יסתיים.

  אני לא אתנגד לכך שתעלה את המחיר. אני מעדיף לשלם יותר למישהו בארץ ולא בחול. השכסף ישאר בגבולות המדינה ונעסוק לעסקים מקומיים לפרוח.

 4. הי,
  אשמח לראות גירסא חדשה של פרל (6 לא רלוונטית, היא עדיין בגדר ניסוי). החדשה ביותר היציבה היא 5.14 והיא מעולה. אפשר גם 5.12

  כמו כן, אפשרות להתקין מודולים מ CPAN מאוד חשובה

  • כמה שחשבתי על כך, זה קצת בעייתי. בחבילה יש cPanel שמסתמך בצורה מאוד כבדה על ה-Perl 5.8.8.
   אני יכול כמובן לקמפל בנוסף גירסה 5.14, אבל אז תצטרך לשנות כל סקריפט שלך לעבוד עם Perl אחר.
   אם מישהו רוצה, הוא יכול לקמפל לעצמו (יש GCC בשרת) Perl עם המודולים שלו. אין ללקוח root (אני חושב אולי בגירסה יותר מאוחרת להציע root מדומה, אם כי זה ממש לא יהיה קל), אבל אפשר להתקין בתיקיה הביתית ולהוסיף את זה ל-PATH.

 5. הייתי רוצה לחלוק על החלק הראשון של הפוסט הזה:
  ראשית, אלו שינויים בדיוק עשתה Canonical לממשק?
  עד Ubuntu 11.4 המערכת יצאה עם Gnome 2 סטנדרטי למדי, ו-11.4 היית אחת הגרסאות השנואות ביותר של Ubuntu ברחבי הרשת, עד כדי שראיתי התייחסויות עליה כ-"ה-Vista של לינוקס", משהו שלא שמעתי כלפי אף הפצה אחרת.

  התרומה הכי גדולה של Canonical ומה שבאמת הצליח לקדם את Ubuntu היו מיתוג ושיווק.
  המריבה בין Gnome ו-KDE (אם בכלל קיים דבר כזה, ולדעתי לא) היא חסרת משמעות, כאשר רוב האנשים לא יודעים בכלל מה זה Gonme ומה זה KDE.
  לרעיה, כשכתבי בלוג אוסטרלי לקחו מחשב עם הפצה (לא זוכר איזו) מבוססת KDE לקניון, ואמרו לאנשים שם שזה Windows 7 (קצת לפני שהמערכת יצא בפועל) כולם התלהבו.

  הסיבה האמתית לבעיות שלינוקס חווה בשולחן העבודה היא שיווק. לא היה שום שחקן גדול שלקח זאת ברצינות (למעשה, זכור לי שמישהו ב-RedHat הכריז בפומבי ש-Desktop לא מעניין אותם).

  כנ"ל לגבי Android – ללא כוח השיווק של Google המערכת הזו לא היית הולכת לשום מקום.
  למעשה, Google רכשו את החברה שפיתחה את Android במקור, ואם לא היו עושים זאת, רוב הסיכויים שלא היינו שומעים היום על Android.

  ובאשר לתיאור של Android כ-"לינוקס", יש לך כמה אי דיוקים בנושא הטכני:
  ראשית, Google לא סתם החליפו Desktop, הם החליפו את כל ה-Userspace במכונה ווירטואלית של Java.
  אפשר להתווכח אם זה טוב או רע, ובהחלט יש לזה חסרונות ויתרונות, אבל הנקודה שהכי חשוב לזכור זה, שמדובר במערכת שנועדה לטלפונים: מכשירים קטנים, בעלי מסך מגע, ולרוב ללא מקלדת.

  אי אפשר להסיק שום מסקנות מממשק שמתאים למכשירים כאלה, על ממשק שמתאים למחשב שולחני או אפילו נייד, איתם המשתמש מתקשר בצורה שונה לחלוטין.

  בנוסף, kernel של Android עבר כ"כ הרבה שינויים (שוב, כדי להתאים אותו לפלטפורמה ניידת), שהוא אפילו לא משולב בעץ הראשי של Linux. למעשה, לפי מה שיצא לי לקרוא, הוא ממשיך ומתרחק מקו הפיתוח של ה-kernel המקורי, ולא ברור אם אי פעם השינויים של Google ישולבו, או ש-Android ימשיך לחיות כ-Fork.

  ולגבי הספריות: Google כ"כ לא רצו להתעסק עם GPL (או חשבו שהשותפים שלה לא ירצו להתעסק איתו) שהם כתבו ספריית C חלופית, וגם כתבו חלופה ל-Busybox (ושתי החלופות משמעותית מצומצמות מהמתחרות המבוססות), ושחררו אותן תחת רישיון Apache, שכאמור אינו Copyleft.

  אז, לא, אי אפשר להגיד ש-Android זה אותו לינוקס שרץ על Desktop או שרתים, אלא אם אתה משתמש ב-ROM קהילתי כמו Cynogenmod שמחליף את הרכיבים המוגבלים של Google וייתכן שגם מוסיף ספריות מוכרות נוספות כדי להגביר את הפונקציונליות של המכשיר.

  אם תנסה לפשפש פעם בקרביים של Android בגרסתו ה-"רשמית", כזו שיוצאת על מכשירים ישירות מהמפעל, תראה שאין הרבה דמיון למה שאנחנו מכירים כ-GNU/Linux על שרתים ו-Desktop.

  ונקודה אחרונה: אני לא עו"ד, אבל לפי כל מה שקראתי על מלחמות הפטנטים, אני בספק רב שאפילו אחת מחברות שהתפשרה עם MS היית מפסידה בבית משפט.
  למעשה, במיוחד אחרי כל המידע ש-B&N חשפו, נראה של-MS מעולם לא היה "קייס".

  אבל, צריך לזכור, ש-HTC, היית במשך זמן רב יצרנית מכשירים מבוססי מערכת הפעלה מבית MS, והיא מעוניינת ככל הנראה להמשיך לייצר מכשירים כאלה, כך שיש לה סיבות כלכליות אחרות לא לריב עם MS. כנ"ל לגבי Samsung.
  אבל, זו כמובן ספקולציה שלי בלבד…

 6. למעשה יתכן שמייקרוסופט בכלל רוצה להכריח החברות להשתמש בווינדוס פון 7 מסיבות כלכליות…

 7. נתחיל מהסוף – למרות צריכת או צריחת הזכרון חובה להוסיף תמיכה ל JAVA.
  בקשר לראש הפוסט : תודה על האינפורמציה אבל מבחינתי הבעיה אינה בזה שאנו משלמים עוד כמה דולרים למיקרוסופט, אלה שמעכשיו במיקרוסופט לא ימהרו להתחרות במוצר שהם מרוויחים ממנו כסף וכך בעצם אנו במו ידיינו מעקבים את השיפורים והפיתוחים הבאים .

   • מה אכפת לך שהבנאדם מקדם את עצמו? כמו שאני שם את האתר שלי, הוא מפרסם את שלו. כל עוד התגובה עניינית ולא "Very interested post!" אוטומטי, סבבה. מה, לא ככה?

    ואגב, באיזה תוספים אתה משתמש נגד ספאם?

    • שים לב: אתה שם את האתר האישי שלך, ולי ממש אין בעיה עם זה. אבל כשאנשים משתמשים בכתובת כדי לקדם אתרים מסחריים שהם מקדמים כחלק מ-SEO, אני מתנגד ומוחק את הלינק והמייל.

 8. עד עכשיו נראה שהחלום של משתמשי לינוקס לא הולך להתגשם – החברה היחידה שיש לה מספיק כח להרים את הכפפה היא גוגל.
  בסוף כולם יישרו קו עם גוגל כמו שאפל עשתה בכל המוצרים שלה.

סגור לתגובות.