כמה מילים על "בצלאל" ופרשת ה-מקבוק פרו

כבר שבועיים רצה לה פרשת ביה"ס לעיצוב "בצלאל" והכפייה על תלמידי עיצוב לרכוש מקבוק-פרו יקר (9000 ש"ח). לפני מס' ימים עידו קינן כתב על כך מאמר מורחב ב-YNET.

לי אישית אין שום קשר ל"בצלאל", iDigital או אחד מהגורמים מהנוספים בכל הפרשה, אבל רציתי לאמר כמה מילים מבחינה טכנית.

ראשית, מבחינת המאמר עצמו, שוב רואים בתגובות ובטוקבקים במאמר עצמו, בפייסבוק ובמקומות אחרים את "מאמיני המק" בשיא התלהבותם ובשטויות שהם כותבים. כשמכניסים לנושאים שונים רגשות ואמונה, תמיד יהיו Fan boys / טרולים שישמחו ללכלך על צד מסויים ולהתלהב מהמוצר/חברה שבה הם מאמינים, בין אם זה אפל ומוצריה, אנדרואיד או כל דבר אחר.

כפי שציינתי, אני מדבר מבחינה טכנית, וכשמסתכלים על המק-בוק פרו שחייבו את התלמידים לרכוש, מדובר בשוד. הסטודנט בעצם רוכש מחשב מעוצב ותו לא, ובעברית: אתה רוכש מרצדס עם מנוע כמו שיש למיצובישי. המחשב עצמו פנימית דומה בדיוק למתחרים שלו, רק שאצל המתחרים אתה מקבל את אותו מפרט במחצית המחיר.

כמובן שהפנאטים יאמרו שכאן לא מסתיימת הרכישה. אתה צריך אנטי וירוס ואנטי ספאם, וגיבויים וכו', אבל בסופו של דבר אתה צריך את הדברים האלו גם למק. כמובן שלמק אין הרבה וירוסים כמו ל-PC עם Windows, אבל יש בהחלק למק וירוסים. גיבוי ואנטי ספאם צריך בדיוק אותו דבר.

צריך לזכור שאפל נוהגת במדיניות שונה לחלוטין מכל המתחרים, מדיניות ההתנשאות מעל אחרים, דבר שהקנה לה לא מעט שונאים. כך לדוגמא אפל יכולה לבטל לך את האחריות אם אתה מעשן ליד המחשב. חושבים שאני צוחק? הנה הוכחה. המתחרים לא היו מעלים על דעתם לבטל אחריות בגלל שהלקוח עישן ליד המחשב, אבל אפל אוהבת לדפוק את הצרכנים הנאמנים לה, וזה לא עניין של דעה, מדובר בעובדות.

דוגמאות? בשמחה: אפל לא אוהבת שנוגעים במחשב מבפנים. אתה יכול במקבוק פרו להרחיב זכרון, אך בדגמים אחרים לא רק שאתה לא יכול להרחיב זכרון (כי זה יסיים מיידית את האחריות על המחשב) אלא שאסור לך גם לשדרג את ה-SSD למשהו אחר של המתחרים במחשבים כמו ה-AIR. במקרים אחרים כמו ב-iMac החדשים, אפל פשוט חוסמת לך את האפשרות להחליף דיסק קשיח בכך שהם משתמשים בכל מיני טריקים כדי שאם תחליף דיסק קשיח, המערכת פשוט לא תפעל ואתה תשמע רעשים חזקים מהמחשב, כלומר אם תרצה לרכוש דיסק קשיח יותר גדול, תצטרך לרכוש אך ורק את מה שאפל מוכרים ורק טכנאי ומעבדה של אפל מורשים לעשות זאת (בתשלום כמובן ולא רק על הדיסק, שדרוג אינו כלול באחריות).

אם נסתכל במתחרים, כמו לנובו לדוגמא, שם הגישה הפוכה לחלוטין: לנובו, לדוגמא, נותנת לצרכן את כל המפרט כיצד לתחזק את המחשב ואיך להחליף כל חלק. מהזכרון והדיסק, ועד המקלדת, מסך, מאווררים, מעבד ואפילו לוח אם. (קחו דוגמא ל-G570), כך שאתה יכול לרכוש לך מחשב בחו"ל, להזמין מלנובו (או בארץ: IBM) את דגם המקלדת העברית עבור המחשב שלך ותוכל להתקין אותה בביתך בזמנך החופשי מבלי שהאחריות שלך תפוג. העיצוב של המחשב משעמם לחלוטין, אבל הכל פתוח.

כשמכריחים מגמה מסויימת לרכוש מחשבי מק כי "כולם בתעשיה משתמשים במק", אז משתמשים בטיעון שחוק לעייפה שאין בו הגיון אמיתי. אדובי תומכת ומוציאה תוכנות שיודעות לנצל את ה-PC תחת Windows 7 בדיוק כמו שהיא תומכת ומוציאה תוכנות למק. קיצורי המקשים הם אותו דבר (למעט שינוי במובן של ALT מול המקבילה במק). מי שמחפש לתמוך רק במק בכיתה, מחפש לעשות לעצמו חיים קלים על גבם של התלמידים, ולעניות דעתי – לא מגיע לו פרס על כך, אלא גינוי. האם כל כך קשה לתמוך ב-PC? לא חסרים כיום תומכים בשכר זול (אפשר היה לארגן 2-3 תומכים במשרה חלקית תמורת ניכוי שכר לימוד לדוגמא), ולכן התירוצים שנשמעים מכיוון "בצלאל" נשמעים קלושים.

מוסדות אקדמאיים רבים, בכל העולם, נוקטים גישה פרגמטית וניטרלית ונותנים לסטודנט להחליט מה הוא רוצה לרכוש, בין אם זה PC או מק, ולא חשוב מה הוא רוכש, הוא יקבל תמיכה וסיוע. חבל שב"בצלאל" החליטו לנקוט גישה חד-צדדית שלא מאפשרת לסטודנטים חסרי יכולת כספית (או כאלו שמעדיפים מחשבים שאינם מתוצרת אפל) לקבל שרות ולימודים בצורה שווה לכל.

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות בנושא “כמה מילים על "בצלאל" ופרשת ה-מקבוק פרו

 1. סוף סוף פוסט נורמלי על הנושא- כל מה שאני מבקשת זה שיתנו לסטודנטים החלטה חופשית בנוגע למה שהם רוצים לקנות עם הכסף שלהם (נשמע עצוב, נכון?). מה שבאמת עצוב זה שרובם המכריע של הסטודנטים בשנה א׳ במחלקה לתקש״ח לא מבינים בחומרה של מחשבים ולכן לא מבינים שהם משלמים יותר מדי כסף (8300 ש״ח לאחר הנחה) על ביצועים שהיו יכולים להשיג ב-5000-6000 ש״ח. ושכל שאר התירוצים (מחשב מעוצב, חוויית משתמש) לא רלוונטיים- המחשב הוא קודם כל כלי, כמו עיפרון, והוא לא מה שגורם למעצב להיות טוב יותר או כישרוני יותר. מתארגנת קבוצת סטודנטים שמתכוונת למחות נגד הדרישה הזאת, מקווים לטוב.

 2. כסטודנט לאדריכלות זה יותר מכך, מחשב הוא נטו כלי שרטוטי כמו סרגל. תכנון עושים בעיפרון.
  למה שיהיה איכפת למישהו איך אני משרטט?
  ועוד דבר, אם לפחות הם היו מקבלים 30 אחוז הנחה, מילא.

 3. אני לא בדיוק מה שהיית קורה אפל פאן בוי והכי בעד שכל אחד יוכל לבחור מה מתאים לו. אבל לומר על מק ועל לנובו בעל מעבד דומה שהם אותה חומרה זה כמו להגיד על סובארו ומרצדס עם נפח מנוע זהה שזה אותו אוטו – שטויות. כן העיצוב הוא חלק מהחוויה אבל לא הכל. וכן כמו במרצדס וסובארו, יש כאלו שלא ירגישו בכל הבדל ויגידו שסובארו יותר נח ולמה לשלם יותר.

  איכות היצור של הרכיבים במק טובה יותר, וזאת אומר מישהו שעבר ממק ללנובו ובחזרה. מרגישים את זה בדברים הקטנים. מדברים גדולים כמו איכות המסך והרמקולים עד לפרטים קטנים אך מהותיים כמו איכות צירי המסך (שבמק מאפשרת צפייה נוחה בשכיבה, ומונעת רעד של המסך על מצע לא יציב). כל זה לפני שנאמרה חצי מילה על מערכת ההפעלה במק שיש לה הרבה פחות בעיות ותקיעות וזמן חיים ממוצע לפחות כפול משל PC מקביל שמוחלף בממוצע כל פחות משנתיים. you get what you pay for.
  לא כולם אוהבים מק, וחלק נרתעים מהתדמית שדבקה במק, אבל להגיד שזה אותו המחשב רק יותר מגניב ושעל זה משלמים זאת פשוט הטעיה וגניבת דעת שנשמעת יותר כנובעת מדעות קדומות מאשר מגובה בעובדות. כן אפל זאת חברה מנובזת וצינית ברמות היסטריות, וזאת סיבה טובה לא לקנות את המוצרים שלהם למי שלא נראה לו, אבל אין לזה דבר וחצי דבר עם ערך המחשב עצמו ככלי עבודה.

  ומילה על iDigital. בארה"ב סטודנטים מקבלים הנחות מפליגות על מקים, ויש לזה חלק גדול במהפך התדמיתי של המק למוצר צעיר, מגניב, ירוק (שזה שטויות) אבל גם למוצר נגיש וקל לשימוש. חבל שלאיידיגיטל אין טיפה חזון להשקעה לטווח רחוק בתדמית של המוצר בארץ ,תו"כ תמיכה מסויימת בסטודנטים שנזקקים לעזרה כזאת. מובן שאם כל היפסטר מבצלאל יסתובב עם אחד כזה, אז גם החנונים מגבעת רם ירצו אחד כזה.

  • צר לי יניב, אבל בתור אחד שהתפרנס זמן לא קצר מייעוץ לגבי חומרה לרכישה (החל ממעבדים ועד מחשבים) אני יכול להבטיח לך שאיכות הייצור היא בדיוק אותה איכות יצור. הצ'יפים הם אותם צ'יפים אחד לאחד. אין לי שום בעיה לפתוח לך כל מק שתרצה ומולו לנובו ולהראות לך את זה. כנ"ל לגבי המסכים, סוללות וכו'. הכל תלוי כמובן לאיזה דגם אתה משווה את זה. אל תנסה להשוות דגם שעולה 2500 שקל למק שעולה 9000 שקל.
   גם מבחינת מערכת ההפעלה אפשר לתקוע מק בלי שום בעיה. זמן חיים ממוצע הוא זהה לחלוטין ותלוי במשתמש.

 4. הצ'יפים אותם צ'יפים כאמור. המקבוק entry level שלי מפלסטיק איתי 3.5 שנים בזמן ששני PCים שולחניים שלא זעו הוחלפו + פרמוט אחד בדרך כי תוכנות כבר לא רצו יותר על ווינדוס ישן. המקים החדשים מגיעים ביציקת אלומיניום עמידה יותר.

  תגגל lifetime mac vs pc. תשווה את קצב הרכישות של מק/PC לעומת אחוז המחשבים בשוק שהם מקים. מדוע אחוז המקים גדול משמעותית מאחוז הרכישה שלהם? לא רק בגלל אופן השימוש, ראה כאמור אותי כדוגמא.

  הרבה אנשים לא אוהבים מק. בייחוד מהנדסים. לעניות דעתי, כאחד שעובד על המחשב מספר שעות דו ספרתי ביום יש הבדל משמעותי מאוד באיכות החומרה והתוכנה.

 5. שלום יניב, מהתגובה שלך אני מניחה שאתה מבין במחשבים ויודע שאפל קונה את הרכיבעם מאינטל, amd, nvidia וכד׳ ומרכיבה אותם לבד לפי הדגמים שהיא מייצרת… ההבדל היחיד בין מחשבי מק ופי.סי היא מע׳ ההפעלה. ברור שיש מחשבי פי.סי גרועים- צריך לדעת מאיזה חברה לקנות ואיזה דגם. בתור מישהי שקנתה בפעם הראשונה נייד לפני קצת יותר מחצי שנה (ASUS G53J ב-5000 מחו״ל) אני לא אוכל לתת לך נתונים מתי שבק לי המחשב. בלי קשר שהמחשב שלי יותר טוב מהמקבוק פרו- כל ההבדלים הללו לא מצדיקים אלפי שקלים הבדל! שלא לדבר על חוויית משתמש שהיא סובייקטיבית ולא ניתן לכפות אותה! אין לך מושג איזה מחשב נייד מפלצתי אפשר לקנות ב-9000 ש״ח! תגגל את הדגמים החדשים של ASUS לפחות הם שווים את ההשקעה. ואם אתה רוצה השקעה זולה יותר- תגגל את dell XPS 15 ב- 6000 ש״ח. ואחרי זה תגיד לע איזה מקבוק פרו משתווה להם ביחס של מחיר/ביצועים. ועוד הערה- התוכנות של אדובי מותאמות לכרטיסי מסך של Nvidia, למה אפל ממשיכה להרכיב את המחשבים שלה עם AMD? יש פעולות שלא ניתן לבצע בתוכנות ללא הפיצ׳רים הללו (CUDA למשל)

 6. שלום סטודנטית. כאמור, אני לא חושב שצריך להכריח אף אחד להשתמש בפלטפורמה יחידה, ומבחינת יחס כח חישוב לשקל, מק הוא בהחלט לא הבחירה האופטימלית. אם את צריכה בעיקר כח חישוב ורוצה למזער הוצאה אל תקני מק, ואם חשוב לך מחשב עם nvidia אל תקני מק. זהו consumer product הפונה לחתך מסויים שייתכן שאינו עונה על דרישות השימוש שלך. פתרון אחד, אינו הפתרון המתאים לכולם. אם בצלאל מכריחים אותכם זה זין ואתם צריכים להתמרד.לא ייתכן שתדרשו להוציא סכומים כאלה ושלא תוכלו לבחור באיזה מחשב ומע' הפעלה תרצו להשתמש. אבל הטענה שיצאתי נגדה היא שבמק משלמים יותר רק על עטיפה נוצצת.

  עבורי, מק היה טוב יותר מהחלופות שבהם השתמשי. לגלישה, אינטגרציה עם יוניקס, חיבור מרוחק גם ללינוקס וגם לווינדוס, מחקר, סקריפטים, צריכת מדיה, גרפיקה קלה ומצגות/הקלטות, עריכות לא כבדות למינהן ושימושים טיפונת מתקדמים אבל לא כבדים מדי (סתם, נגיד, צילומי המסך) היו נוחים יותר. ומערכת ההפעלה פחות מתסכלת. נהניתי גם מהשימוש במוצר איכותי ונעים לשימוש, החוסך ממני את תסכולי הווינדוס. כשעברתי לווינדוס/לינוקס סבלתי, אבל יש דברים שמערכות האלו עושות טוב יותר, ומק בהחלט לא מתאים לכל אחד.

 7. באופן אישי אני חושב שזה מטופש אבל משעשע למדי.
  לאנשים זה נראה מאוד נורמלי כשאתרים אלו ואחרים (לדגומא ממשלתיים או באוניברסיטה) מחייבים שימוש בIE.
  פתאום כשמדובר במק יש צעקה.

  הטענה שזה יקר יותר נכונה, אבל היא גם נכונה לשימוש בתקנים שאמשפר שימוש בכל דפדפן (ובהתאם שימוש בלינוקס) אל מול אתרי IE שעושים צרות למי שינסה לא לשלם למיקרוסופט.

 8. לא להאמין שהם חשבו בכלל שניתן להכריח לקנות מחשב מסוג מסויים… מאיפה החוצפה?!?
  אני יכול להבין אם הם ממליצים אבל לחייב – רק בישראל…

סגור לתגובות.