עצה לסטארטאפים: פוקוס, ו"קול אחד"

במסגרת העסק שלי ומכיוון שעבדכם הנאמן קצת מוכר בתחום הטכנולוגיה בארץ, יוצא לי להיחשף פה ושם לכל מיני מוצרים שחברות סטארט-אפ מפתחות. פה שרות, שם מוצר וובי וכו' וכו'. המטרה של אותם סטארט-אפים באותה חשיפה מדודה היא פשוטה: הם בונים משהו  שיכול להתאים לשווקים מסויימים וחלק מהשווקים זה גם שוק אירוח אתרים/שרתים, ואם אפשר לעשות ביזנס, מה רע?

אחד הסטראטאפים ששוחחתי איתם לאחרונה מפתח מוצר שאמנם אינני יכול לדבר עליו בהרחבה (חתמתי NDA) אבל נאמר שמוצר כזה יכול להסיר דאגה מלקוחות עם VPS שחוששים שהחבילה שלהם תקרוס טוטאלית. נפגשתי עם מספר חבר'ה מאותו הסטארט-אפ ועל המחשב הנייד של אחד מהם המוצר נראה רץ ומבטיח. שתי השותפים העיקריים בסטארט-אפ שוחחו איתי והגענו להסכמות בעל פה על שיתוף פעולה פוטנציאלי פורה בו אני אתן את האופציה ללקוחות לרכוש את המוצר שלהם כתוסף, והם יוכלו להשתמש בשם העסק שלי כ"לקוח משתמש". הרווחים ממכירה ילכו חלק אליהם וחלק לעסק שלי.

סיכמנו שאני אקבל גירסת נסיון כדי להריץ אותה על חלק מהשרתים של העסק כדי לבדוק כמה התוכנה יציבה וכמה היא מקיימת את ההבטחה לעשות את מה שהיא אמורה לעשות. החבר'ה אמרו שהמוצר עדיין עם באגים ויקח שבוע-שבועיים עד שיהיה להם משהו מוכן לתת לי לנסות (דגש על: לנסות).

עברו שבועיים, חודש, חודש וחצי – ולא שמעתי מאומה מאותו סטארט-אפ. כבר שכחתי מכל העניין עד שלקוח פוטנציאלי הרים טלפון לפני מס' ימים ורצה מספר מכונות וירטואליות ולהיות ב"ראש שקט" שהכל יעבוד, ואז נזכרתי באותו סטארט-אפ.

חייגתי לחבר'ה. אמרו שיחזרו אליי "תוך כמה דקות". הדקות הפכו ליומיים.

אחרי יומיים קיבלתי טלפון מאחד השותפים (יש 2 שותפים שעובדים "שווה בשווה") ובפיו דרישה פשוטה: רוצה עותק? בשמחה. תביא $4000.

ניסיתי להסביר לשותף הנ"ל שאני מדבר על גירסת Trial. אני רק רוצה לנסות את המוצר כי אני לא מוכן למכור ללקוחות של העסק שלי חתול בשק, אבל הוא בשלו. או $4000 או כלום. ניסיתי לשוחח עם השותף השני שבכלל לא מסכים עם השותף הדורש כספים, בסופו של דבר הם התחילו לריב בטלפון, בשיחת קונפרנס. זה רעיון "מעולה" לריב מול הלקוח, לא?

כמו שאמרתי, אני חתמתי NDA ואני לא אפרסם את שם הסטארט-אפ, אבל הם הצליחו להשיג משקיעים מאוד ידועים בתחום ההיי-טק ששפכו שם כמה מיליוני דולרים. אני תוהה מדוע אותם VC לא בדקו עם מי יש להם עסק, כי התנהגות כזו אסור שתהיה בעסק. עסק צריך לשדר ב"קול אחד", עסק צריך לדעת לתת גרסאות נסיון בחינם כדי לתת ללקוח לבדוק את המוצר לפני שהוא מחליט לרכוש. תסתכלו על חברות כמו VMWare, Citrix, Red Hat, Microsoft, ורבות אחרות שיודעות את זה ועושות את זה.

אותו סטארט-אפ הפסיד אותי כלקוח, ואינני יודע כמה לקוחות אחרים הם יפסידו בגלל ההתנהגות התמוהה הזו, אבל בהחלט יהיה מעניין לשמוע איזה תירוצים הם יתנו למשקיעים שלהם.

לכן אם מישהו רוצה להציע משהו, תן גירסת נסיון, תן להתלהב מהמוצר לפני שאתה מדמיין ערימת שטרות שנשפכת עליו.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “עצה לסטארטאפים: פוקוס, ו"קול אחד"

  1. תראה, יש שני אפשרויות, או שהם ממש טובים (טכנית) והמרכיב האנושי פחות משמעותי, כי עם ההשקעה בפועל, ניתן להכניס מנהלים מקצועיים.

    או שמדובר במשקיעים שאינם בקיאים.
    בכל אופן אני לגמרי בגישה של יוסי ורדי, שמשקיעים צריכים להשקיע על סמך האנשים בסטרט אפ קודם כל ורק אחר כך על סמך המוצר עצמו.

    אין ספק שגם לדעתי מדובר במהלך לא בדיוק חכם…..מעניין עד כמה הם יצליחו לרוץ בגישה הזו.

סגור לתגובות.