אופיס: ישועה ממקום בלתי צפוי

אוטוטו אנחנו מסיימים את שנת 2011 ומצב שרותי תוכנות ה-Office נראה בכי רע. מיקרוסופט עושה כל מה שאפשר כדי למכור כמה שיותר אופיס בקופסאות (הווה אומר: גרסאות למחשב האישי), וגם כשהם מוציאים איזה משהו וובי (שכמובן לא ניתן לך בגירסת סטודנט או גירסה אישית אלא רק ל-Corporate), לוקח 2 דקות לראות שזו גירסה קצוצת כנפיים, כדי שחס ושלום לא תחשוב להשתמש בגירסה הוובית במקום הגירסה השמנה (אההמ… מפלצת!) שצריכה להיות מותקנת במחשב שלך.

מיקרוסופט כן פתחה אתר מיוחד עם גירסת מיני אופיס וובית, שנקראת docs.com (מצריך שימוש בשם המשתמש וסיסמתך בפייסבוק), אבל אם תנסה לשחק קצת עם הגירסה, תוכל לראות מהר מאוד שהדבר הזה אפילו לא נותן דברים בסיסיים כמו רווח לאחר פיסקה, אין אפשרות לעצב טבלה, הכנסת תמונה לא עובדת, ובקיצור – צעצוע די גרוע.

ישנם עוד חברות שמוציאות מעין אופיס-online כמו Zoho או Google Docs, אבל בשני המקרים מדובר במשהו די בסיסי. אתה יכול לכתוב עם זה טקסטים בצורה לא רעה, אבל עיצוב טבלאות הוא קטסטרופלי, הכנסת תמונות היא בסיסית ביותר (אין אפשרות של גלישת טקסט מוגדרת ליד הגרפיקה לדוגמא) וכשמייצאים את המסמך כקובץ PDF, מאבדים חצי מהעיצוב. יש בהחלט לדברים האלו יתרונות כמו בניית מסמך שאתה מעוניין שאחרים ימלאו פרטים ואז הכל נכנס לקובץ Spreadsheet, ועוד דברים בהחלט נחמדים, אבל עדיין.. זה לא משהו שיכול להתחרות באופיס.

בקיצור, נכון להרגע, מיקרוסופט יכולים להיות רגועים – אין שום תחרות מהותית ברשת (הכוונה בגירסת online דרך הדפדפן) לפתרונות אופיס. מיקרוסופט יכולים להמשיך לחייך ויכולים לתכנן את המשך חליבת השוק במכירת תוכנות אופיס..

או שאולי כן יש שינוי?

כולם שמעו על Open Office, תוכנת האופיס בקוד פתוח שרצה על ווינדוז ולינוקס, רק שרבים ניסו אותה והחליטו לזרוק אותה מהחלון מכל מיני סיבות: ממשק משתמש שמזכיר את שנות ה-90, איטיות, זמן טעינה ארוך, חוסר תאימות למסמכי אופיס של מיקרוסופט (יש תאימות, אולם במסמכים מסובכים, התאימות נשברת), ובנוסף, כמו כל כל פרוייקט קוד פתוח גדול שמכבד את עצמו – הולכים מכות.

אותם "מכות" הביאו למצב מעניין: קבוצה של מפתחים ותורמי קוד החליטו שנשבר להם, והם פשוט עשו פיצול לקוד ונתנו לעצמם שם חדש: libreOffce ושם דברים החלו לזוז. גרסאות חדשות, תיקונים, ומה שהכי חשוב – אלו שמפיצים את גרסאות ה-Open Office "ערקו" ל- LibreOffice וזה כולל את אובונטו, רד-האט וכמובן נובל/SuSE, כך שאם תתקין היום הפצת לינוקס חדשה, אתה תקבל את LibreOffice.

לפני יומיים היה כינוס של מפתחי LibreOffice ושם בין הרצאות לדברים אחרים, הוכרזו כמה דברים מעניינים (כמו גרסאות LibreOffice לטאבלטים), ואחד הדברים שצד את עיניי היה פיתוח של מפתח ב-SuSE (שאני מאמין שיקבל סיוע מהרבה מפתחים נוספים כבר בזמן הקרוב) להוציא גירסת LibreOffice ל-Web.

איך זה הולך להיראות? אתם מוזמנים לראות את הוידאו כאן (שימו לב, על מנת לצפות יש צורך בדפדפן כרום עדכני או פיירפוקס מגירסה 6 ומעלה, זה קובץ WebM). זה כמובן עוד לפני גירסה אלפא, אבל זה בהחלט נראה מעניין..

למי שלא מכיר מבחינה טכנית: LibreOffice משתמשת בספריית שנקראת GTK על מנת להציג את הממשק וכל האספקט הויזואלי. גירסה 3 של GTK כוללת רכיב חדש ומאוד מעניין בעל השם Broadway. מה ש-Broadway מאפשר לך לעשות זה לכתוב אפליקציה עם ספריית GTK וברגע שאתה מחליט להשתמש ב-Broadway, האפליקציה שלך יכולה לרוץ ישירות על הדפדפן. לא צריך לבנות אותה מחדש עם מעצב אתרים ופלטפורמה אחרת. אפשר לראות דוגמאות של Broadway כאן.

אותו מפתח שמשנה את הקוד של LibreOffice לעבוד כאפליקציית ווב מעריך שזה יקח לו שנה. אני מאמין שיקח לו הרבה פחות, כעת כשהוא סיקרן מפתחים רבים אחרים. עדיין כמובן יש צורך בעבודה נוספת, כמו להעיף את הממשק הנוכחי שמזכיר אופיס 97 ולבנות ממשק שמתאים לזמננו, אבל אני מאמין שעוד ב-2012 אנשי ה-IT (ובוודאי חברות מסחריות אחרות) יוכלו להתקין זאת על שרתים ולתת למשתמשים סוף סוף אפשרות לעשות עבודה על אופיס נורמלי דרך הדפדפן, עם תגית מחיר נמוכה במיוחד.

מי אמר שקוד פתוח לא יכול להוביל מגמות חדשות בשוק הטכנולוגיה?

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “אופיס: ישועה ממקום בלתי צפוי

  1. הייתי בהרצאה של מיקל על LOOL (קיצור של LibreOffice OnLine) וזה אכן נראה מרשים, אם כי הצפי לשחרור של זה כמוצר הוא סוף 2012 או תחילת 2013 אם אני זוכר נכון. ונדמה לי שמחוז איל דה פרנס בצרפת גם תורם לפיתוח של הפיצ'ר הזה כחלק מפתרון שירותי הענן שלהם.

  2. השאלה עד כמה זה ישים בעבודה ב-WAN. יישום ה-backend הנ"ל ב-GTK+3 מצריך המון טיולים לשרת ובחזרה.

  3. היום באייפון אין שום אפשרות לעריכת טקטס אפילו באופן בסיסי…. כבר עדיף ווינדוס מוביל 6!

  4. סיפור אמיתי: הייתי צריך לכתוב דו"ח עבור איזה גוף גדול.
    בהתחלה כתבתי בWORD אבל בגלל הצורך הגדול שלהם בהערות, שינויים וכו' העברתי לגוגל דוקס. אבל בסוף חזרתי לWORD.
    עכשיו אני אשיתי שמח שיש פחות אופציות לעריכה, הדגש כמו תמיד חייב להיות על התוכן. אבל שההערות שלהם הגיעו אחרי שהם העתיקו את הטקסט לוורד ושינו הייתי חייב לחזור. תאימות לאחור זה קקה.

    (שלא לדבר על כך ששרת הדואר שלהם חוסם DOCX ומרשה רק DOC)

סגור לתגובות.