מחשבות על מחאת הדיור

(זו הגירסה השביעית שאני כותב פוסט על נושא זה, 6 פעמים כתבתי ומחקתי לפני שפרסמתי. הפעם אני הולך על זה 🙂 )

כולנו שמענו על מחאת הדיור שהתחילה בשדרות רוטשילד בתל אביב והתרחבה לירושלים, חיפה, קרית שמונה, נהריה ועוד. כולם מתלוננים על מחירי הדיור הגבוהים, על כך שאין דיור מספיק וגם מה שיש – יקר מדי לרכוש ו/או לשכור.

אני בהחלט תומך בכל אלו שנמצאים במחאה הזו לגבי דיור יקר מדי. זוג צעיר ללא סיוע מהההורים פשוט אינו יכול לרכוש לעצמו דירה בשלושת הערים הגדולות או במרכז הארץ, ומאוד קשה לו לקנות דיור בצפון או בדרום (אם כי שם כמובן המחירים יותר זולים, אך עדיין לא זולים מספיק).

אבל המחאה בתל אביב.. צר לי, אני לא מזדהה איתה. ברשותכם, אסביר..

אני גר בראשון לציון. לא במערב ה"עשיר" של העיר אלא באזור די מרכזי בעיר, 500 מטר בערך מהכביש הראשי (רח' הרצל) לכיוון תל אביב או רחובות/נס ציונה. אני משלם סכום של 3,400 שקלים שכ"ד חודשי לדירה עם 3 חדרים (סלון גדול ומרווח, חדר שינה גדול וחדר קצת יותר קטן), מטבח נחמד וגם מחסן נחמד. גודל הדירה כמדומני הוא משהו כמו 80-100 מ"ר, עם 3 מזגנים ושקט מדהים מבחוץ. הרעשים היחידים זה רכבים שעוברים אחת לכמה זמן ו"רעש" של ילדים בגן הילדים ממול. שאר הזמן שקט כאן כמו בכפר למרות שאני גר במרכז העיר. איך השגתי את הדירה? בחיפוש באתר "יד-2". לא קומבינות, לא ניסים ונפלאות, וגם לא התמקחתי עם בעל הבית (הנחמד) על שכר הדירה. ביקש 3,400 – וקיבל.

לפני שעברתי לגור בראש"צ, הייתי גר בדרום תל אביב, בדירה של 50 מ"ר ליד תחנת קמח. מקום "נחמד" שחטפתי ממנו מחלות, עם המון קמח באוויר, רעש מחריש אוזניים אם פותחים חלון (כל חלון היה כפול) מ-8 בבוקר ועד 10 בלילה ולא היו חסרים פושעים באזור (כבר הספקתי להכיר אישית את השוטרים שהיו עושים ביקורת באזור). המחיר ששילמתי? 2400 שקלים.

כשאני רואה את אותם צעירים מוחים וגרים באוהלים כמחאה על שכר הדירה הגבוה בתל אביב, אינני מזדהה איתם. השוק החופשי עושה את שלו וכשיש ביקוש ברמה חסרת תקדים והיצע קטן (יחסית), המחירים מטפסים והחוצפה תופסת מקום רציני. דירה כמו שאני גר בה כרגע לו הייתי שוכר בתל אביב, הייתי צריך לשלם סכום העולה על 7500 לחודש, כי זה המחירים. אני מכיר סיפורים רבים שעל דירות של 20 ו-30 מטר בעלי בית גובים מחירים מפולפלים של 3500 ומעלה, וסטונדטים וצעירים רבים משלמים זאת. אז מדוע שהמחיר ירד?

אם הצעירים שמוחים חושבים שהם ישיגו בנייה מוזלת של דירות בתל אביב, הם מוזמנים לשכוח מכך. חולדאי, ראש עירית תל אביב, כבר בישר בעבר (כולל היום) כי בנייה כזו לא תהיה והמחירים בתל אביב לא ירדו. חולדאי מעדיף את כרישי הנדל"ן והבנייה לעשירים מאשר לבנות לאלו שידם אינה משיגה סכומים גבוהים, כי כך העיריה יכולה לגבות הרבה ארנונה ולהפוך את העיר למקום שמי שיכול לגור בו יהיו אלו שבידיהם הממון.

אני טענתי בעבר בשיחות עם צעירים וסטודנטים את מה שעדיין אני טוען היום: המחירים בערי הלווין (ראשל"צ, בת ים, חולון, אזור וכו') זולים בעשרות אחוזים מהמחירים בתל אביב וההבדל הגדול הוא שצריך להשקיע בערב עוד חצי שעה עד שעה לנסיעה, וההבדל הזה אינו שווה עוד 2000 ש"ח ומעלה בשכ"ד החודשי. בשבילי, כבעל עסק שצריך לפגוש לקוחות בתל אביב, ההבדל הוא ביציאה יותר מוקדמת מהבית ונסיעה ללקוח, הבדל של שעה או פחות (תלוי בזמן הפגישה) ומכיוון שאינני "קורע" את מקומות הבילוי בתל אביב כל יום, אני חוסך בכך גם שכ"ד וגם נסיעות רבות. חבר אחר שגר בתל אביב יחסוך לעצמו אולי נסיעה ויציאה של שעה מוקדם יותר, אך הוא ישלם שכ"ד גבוה בהרבה ממה שאני משלם.

לכן, לדעתי, עניין המחאה על מחירי השכירות בתל אביב אינה משהו שאני יכול להזדהות איתו ואינני יכול להזדהות גם עם הבקשות לדיור מוזל בתל אביב. אני מציאותי ואני יודע שלא חשוב איזה ראש ממשלה יהיה, דיור מוזל לא יהיה בתל אביב. בשאר הערים אני מאמין שיהיה דיור כזה בעתיד, אך דבר כזה לוקח זמן ומחאה כזו צריך לקחת לכנסת.

חשוב לזכור משהו מסויים: גם אם יהיה דיור מוזל בכל האיזורים בארץ, הבעיה שעדיין קיימת היא חוסר תשתיות לנסיעה מהירה לתל אביב. התשתיות בצפון ובדרום עדיין מפגרות שנות דור מאחור (כמו הרכבת לדוגמא) ועל כך איש אינו מפגין. אם מחר אעבור לצפון וארכוש דירה, אני אצטרך להוציא כספים רבים רק בשביל להיפגש עם הלקוחות שלי, מה שדי יותיר אותי בנקודה של חוסר איזון כלכלי, מכיוון שמה שחסכתי במחיר הדיור, אצטרך להוציא על נסיעות.

המאבק הקודם על הקוטג' נחל הצלחה הואיל והמטרה היתה פשוטה: להוזיל את מחירי הקוטג'. המחאה הנוכחית לעומת זאת מגיעה עם מסרים מבולבלים, וגם עם פוליטיקה שמחלחלת אל תוך המחאה – שום דבר טוב לא יוצא מזה. המשתתפים היקרים במחאה צריכים להדגיש מהם הנקודות שעליהם הם מדברים ולהחדיר את הדברים בצורה קלה ופשטה להבנת הציבור. עם זה יהיה אפשר להמשיך הלאה ולסחוף תומכים נוספים.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “מחשבות על מחאת הדיור

 1. חץ, מטרת המחאה היא להפיל את ביבי. אין שום מטרה אחרת. ביבי לא אשם במצב, אפילו קומראד סבר פלוצקר כתב בבטאון קדימה שאי אפשר להפיל את המצב הנוכחי על ביבי. התשקורת מנפחת את המצב כי היא נגד ביבי. כל מה שצריך כדי להוריד את מחיר הדירות בתל-זבל זה לבנות לגובה אבל אם תשאל את המפגינים מה דעתם על בניה לגובה הם יגידו לך זה פוגע במרקם/נוף/אוירה/שקר כל שהוא…
  מי שמריץ את מחירי הדיור זה "מקבלי הירוקים" ועוכרי הדין ולא הקבלנים.
  מה שמפחיד אותי זה חוקים קומוניסתי שיעשו את המצב יותר גרוע.
  לגבי הקוטג', המאבק נכשל מאחר וגילדת הרפתנים, שהיא הבעלים של 120 המושחטים דואגת לכך אף אזרח בישראל אשר איננו חבר בגילדת הרפתנים איננו יכול להקים רפת ולמכור חלב.
  וכך אפשר לנפח מחירים ולהחזיק את האזרחים בביצים.
  זה אותו דבר עם ביצים, חשמל ורופאים. בשלושתם יש חוסר בכוונה בחסות החוק על מנת להריץ מחירים.

 2. שמחירי השכירות "מטורפים" לא רק בתל אביב. 3400 ש"ח לדירה בת 3 חדרים זה מחיר מאד גבוה. אם תתיחס לשכר הממוצע, זה בערך 40% ממנו. שכר הדירה באזור בו אתה שוכר עלה בשנים האחרונות הרבה יותר מאשר העליה בשכר הממוצע או בשכר המינימום. וכאשר השוכרים שלא נשאר להם כסף לשכור בתל אביב יבואו לשכור בשכונה שלך, השכר יעלה עוד יותר.

  זה לא כדי להפיל את ביבי, מי שמתמצא מעט בכלכלה יכול לראות את שרשי העליה במחירים בשנוי מדיניות הממשלה באמצע שנות התשעים – התקופה בה הפסיקו את הבניה הממשלתית (עמיגורעמידר), והתחילו לתת "סיוע לשכר הדירה" לנזקקים. כך – מבלי לשנות את ההוצאה הממשלתית, במקום להשתמש בתקציב להגדלת ההיצע (הנזקקים קבלו דירות), השתמשו בתקציב להגדלת הביקוש (הנזקקים מקבלים כסף, יש פחות דירות ויותר כסף בשוק, מחירי השכירות עולים).

 3. חץ,
  סכום של 3,400 ש"ח הוא סכום לא קטן בכלל בהתחשב בכך שהשכר הממוצע נטו בארץ הוא פחות מ-7,000 ש"ח, זה עוד לפני ההוצאות הקבועות הנוספות של ארנונה וועד בית. שים לב שגם אופי העסק שלך לא מחייב אותך להתיצב כל יום בדיוק באותה שעה בנקודה מסוימת בתל אביב כמו השכיר הממוצע.
  אין שום בעיה להגדיל את היצע הדירות באיזור המרכז, צריך להתחיל לבנות לגובה כמו בכל העולם ולשפר בצורה משמעותית את התחבורה הציבורית.

סגור לתגובות.