עברה לה שנה

בדיוק היום לפני שנה הגעתי למלא טפסים במשרדי מס הכנסה ומע"מ ברחובות על מנת לפתוח תיק עוסק מורשה. החוויה היתה כמו כל חוויה שאפשר לצפות ממשרדים ממשלתיים: המון טמטום, תשובות סותרות ובנוסף כבונוס: פקיד מפגר שמחליט לקחת לעצמו את תפקיד המדכא הרשמי שמנסה בכל דרך להוריד אותך מהרעיון של להיות פרילאנסר ("אתה יודע כמה אנשים פותחים פה תיק ואחרי כמה חודשים נופלים? המון!") ולהוריד לך את האוויר מהכנפיים..

אז איך אני מסכם את השנה הזו? ב-3 מילים: שנה לא קלה.

המעבר מלהיות שכיר לפרילאנסר הוא מעבר בהחלט לא קל. אם כשכיר אתה לא חייב להיות נחמד ואתה יכול להיות מי שאתה ולקבל משכורת קבועה, בתחום הפרילאנסר אתה צריך להיות סופר-נחמד. אתה צריך (מה צריך, חייב!) לדעת להעריך את עצמך נכונה כדי לבקש סכומים שמתאימים לך, ואתה חייב לדעת לוותר (כשילד חותך את המחיר שלך בחצי ומתחרה בך, לדוגמא), אתה חייב לגדל קצת עור של פיל (לא לקחת דברים אישית, במיוחד שהלקוח חכם בערך כמו החתולה שלי) ואתה חייב לדעת למכור את עצמך ולנצל הזדמנויות כדי לקבל עבודות. אתה כל הזמן צריך להימצא במצב "מכירה" ולמצוא היכן אפשר למצוא עוד פרוייקטים ועבודות.

אחד הדברים החשובים שהייתי צריך ללמוד להשתמש בו ומהר – זה האינטואיציה שלך, להבדיל בין לקוח רציני שמשלם בזמן, לבין לקוחות שמבטיחים שהם כמובן ישלמו בזמן, אבל הם משלמים רק אחרי כמה חודשים. נקודה נוספת שגם הייתי צריך ללמוד על בשרי היא הקשיחות: לא חשוב כמה תדגיש שהמחיר שאתה מבקש פר שעה הוא X, אנשים חושבים שזה מחיר פתיחה נתון למו"מ למרות שאינך מוכן לעשות מו"מ על כך. צריך לדעת להיות קשוח ולאמר "עד כאן, זהו המחיר" ומה שיותר חשוב: לא להתבייש לגבות את המחיר אם הלקוח מתחמק. להשאיר את תרוצי ה"אין לי כח" למקרים אחרים שלא קשורים לג'וב שלך.

נקודה נוספת (שכתבתי עליה בעבר): לחתום הסכמים על כל פרוייקט, קטן ככל שיהיה, ולוודא שכל הפרטים שאתה עושה ומה שיהיה – כתובים. למר ישראל ישראלי יש ג'ורה לא קטנה שיכולה "לשרוף" אותך די מהר, ועדיף לסגור את הנקודות בכתב ולא בעל פה.

היום, אחרי שנה כפרילאנסר, ואחרי שיש לי עסק, האם הייתי חוזר להיות שכיר? התשובה שלי היא "לא". החופש והחירות לבחור את העבודות שלך והזמנים שלך שווים (לדעתי) הרבה יותר מלהיות שכיר. האם הייתי ממליץ לכל אחד להתפטר ולהיות פרילאנסר? לא. לא חסר אנשים שיש להם בטחון עצמי נמוך והם "מקרינים" זאת החוצה ובהתאם כמות העבודה שהם יקבלו. מה כן הייתי ממליץ? לחשוב על שילוב בין שניהם, במיוחד שניתן לעשות תיאום מסים היום די בקלות ולא חסרות הוצאות שניתן לקבל עליהם החזרים מהמדינה, דבר שאתה לא מקבל כשכיר.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “עברה לה שנה

  1. גם כשכיר ניתן לקבל החזרים מסוימים.
    כדאי לברר זאת מול רו"ח חיצוני, וכמו"כ – גם מול רואה החשבון של החברה עצמה (שלפעמים תהיה מוכנה לתת לך את ההוצאות לצורך מס, אם אתה תשלם עליהם).

סגור לתגובות.