שיטה חדשה לעבודה עם פרילאנסרים

כל מי שיש עעסק שנותן שרותים ללקוחות מכיר את הבעיה הבאה: אם תיקח אנשים פרילנסרים ברמה גבוהה כדי לתת תמיכה, אתה תפסיד את המכנסיים מהמחירים שתצטרך לשלם להם. גם אם המחיר יהיה נמוך (נניח 100 שקל לשעה), במשמרת רגילה תצטרך לשלם להם 800 שקל למשמרת. לא זול.

הפתרון השני הוא כמובן לקחת צעירים שמבינים משהו במערכת הפעלה ולשלם להם גלובאלית, אבל אז אלו המקצוענים יעדיפו שלא לעבוד בתחום בגלל השכר הנמוך המוצע (שכר מינימום…).

רבים ניסו לפתור את העניין בחלוקה פשוטה: תומכים שלא מבינים כמעט כלום ברמה המקצועית (נניח פקודות shell), ואם יש בעיה מהותית, עושים אסקלציה לבעיה ומעבירים אותה למחלקה היותר מקצועית. זה פתרון מעולה לחברה עם מחלקות מופרדות של תמיכה ו-IT, אבל זו בעיה לעסקים קטנים. בנוסף, אם יש בעיה בשעות לא קונבנציונאליות, קשה להשיג מישהו מה-IT שיסדר את הבעיה.

גם אני, כעסק, עמדתי בדיוק בפני אותה בעיה: יש לי גם חיים, אני צריך לצאת לסידורים, ואפילו לבלות לעיתים. מה אעשה עם הפניות? אפשר להשאיר את זה בידיים של איזה הודי (שיענה באנגלית) אבל לפחות ממה שביררתי, לקוחות פוטנציאליים לא אוהבים זאת, במיוחד אלו האנשים המקצועיים שיש להם שאלות מקצועיות לגבי מפרטים, תוכנות, הגדרות וכו'. (זו, אגב, דרך מעולה להפסיד לקוחות פוטנציאליים). אפשר גם כאן לקחת סטודנט ולתת לו שכר מינימום שיענה, אבל התוצאה במרבית המקרים תהיה כמו עם ההודים (תלוי כמובן בידע של הסטודנט, אך במחיר של שכר מינימום, לא משיגים משהו מי-יודע-מה).

לפיכך המצאתי שיטה חדשה שלקוחה מ.. מעבדים. למי שאינו יודע: בכל מעבד כיום יש מצבי מהירות שונים שהמעבד רץ. אחד המצבים נקרא ondemand וזהו מצב בו המעבד רץ לפי הדרישות של התוכנות המבקשות משאבים, כלומר אם לא רצה שום אפליקציה כבדה, המעבד יורד למהירות נמוכה מאוד ובכך חוסך חשמל.

השיטה החדשה מדברת על תשלום שונה בין מצבים שונים לאותו פרילנסר. במצב אחד אתם משלמים מחיר נמוך ובמצב אחר אתם משלמים יותר. להלן פירוט שיסביר קצת יותר:

 • מצב chat/phone: זהו המצב הכי נמוך, בו הפרילאנסר מתעסק בדברים שלו (או פרוייקטים משלו, גם אם הוא עובד עבודה מהבית) אך ברקע הוא מחובר לצ'אט של האתר שלכם או למרכזיה שלכם. אם מישהו נכנס לצ'אט ומבקש לשאול שאלות, הפרילאנסר מתפנה לכמה רגעים ועונה על השאלות וכנ"ל לגבי טלפון. כשמסתיימת השיחה עם הפונה, הפרילאנסר ממשיך בעיסוקיו. התשלום במצב כזה הוא פר שעה. נניח 30 שקל לשעה, הואיל והדרישה מהפרילאנסר נמוכה.
 • מצב פתיחת תקלה "קלה": לקוח פותח אצלכם תקלה במערכת הטיקטים שלכם. אם מהות התקלה היא משהו קטן (נניח שהלקוח לא יודע למצוא בממשק הוובי שלכם משהו), הפריאלנסר מטפל מיידית בתקלה. התשלום במקרה זה 30 שקל שהם יתווספו ל-30 שקלים שאתם משלמים לפרילאנסר פר שעת עבודה.
 • מצב פתיחת תקלה "כבדה": יש בעיה ב-MySQL שמגיב איטי, יש תקלה של too many connections, האפאצ'י מגיב בקושי. אלו דוגמאות שמצריכים כניסה למכונה (SSH לדוגמא) ובדיקה מעמיקה של התקלה. במקרים כאלו אפשר לסכם את אחת מהאופציות הבאות:
  • הפרילאנסר פונה אליך ואתה תטפל בתקלה (0 תשלום לפרילאנסר כתוספת)
  • הפרילאנסר נכנס ומטפל בתקלה (תוספת של 80 שקל לשעה, לפי הזמן שיקח לו לסדר את התקלה)
 • מצב "מכירה": אם הפרילאנסר גורם ללקוח לרכוש חבילה מכם, אתם מוסיפים לו X שקלים מעבר למה שצריך לשלם לו פר שעה.

היתרון של שיטה זו הוא כפול: הפרילאנסר יכול להתעסק בדברים שלו רוב הזמן, ורק כשצריך הוא יתן שרות עבורכם. מצד שני, אינכם צריכים לשלם מחיר שעה מלא לפרילאנסר מקצועי כמוהו. מצב WIN WIN, כל הצדדים מרוויחים.

אני משתמש בשיטה זו כבר חודשיים ואני יכול להעיד שגם הפרילאנסרים שעונים לאנשים וגם אני מרוצים.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “שיטה חדשה לעבודה עם פרילאנסרים

 1. לא מכיר את עולם הפריי לאנסר, אבל לא מבין איך לא כולם עובדים ככה. עוד בתחילת הכתבה ישר העלה לי הרעיון על תמחור מדורג (מה שאתה בעצמך העלת בשלב יותר מתקדם..).

  למה שאני ישלם תמיד אותו שכר לפרי לאנסר רק על סמך היכולות שלו ולא על העבודה בפעול שהוא ביצע (שבאה לידי ביטוי במודל המדורג), שהרי אם כן הייתי שוכר אותו לעסק כשכיר ושלום על ישראל…..

  אני מקווה שבאמת כל הפרי לנסרים עובדים או מוכנים לעבוד ככה כי זה באמת win win קלאסי

 2. the only problem here, from personal experience, is the overhead… in order to make sure you are not getting screwed for more expensive hours, you have to keep very close monitoring on who does what at all times.. this can work fine if you have 1-2 consultants that you know and trust, but if it gets to be bigger then that you will most likely pay a lot more then what you're suppose to.

 3. חץ,
  שאלה: נניח שבמשמרת של 8 שעות שילמת לפרילנס 30 ש"ח לשעה, בנוסף שילמת על 3 תקלות תוספת של 140 ש"ח. סה"כ שילמת 8*30 ועוד 140 = 380 ש"ח.
  בממוצע לשעה יוצא 380/12=47.5 ש"ח לשעה.
  על פניו נראה שאם הפרילנס יכול להרוויח בשוק שכר של 100 לשעה הרי הוא בעצם נותן לך שירות בחצי מחיר, או לחילופין מראש הוא לא באמת יכול להשתכר בשוק החופשי 100 לשעה אלא רק 50 וממילא בחשבון לטווח ארוך אין הבדל בין העסקה "רגילה" להעסקה ondemand, לא נראה סביר שאיש מקצוע בדרג נמוך או גבוה יסכים לעבוד בשכר נמוך ממה שהוא יכול לקבל.
  מה אומר?

  • התשובה לכך פשוטה:
   השיטה הזו לא באה להחליף עבודת פרילנס אחרת, אלא כתוספת. מתכנת פרילנס שיושב עכשיו בבית וממתין לפרויקט שיתחיל בשבוע הבא, יכול לעשות כמה שקלים במקום ה-0 שקלים שהוא מרוויח כרגע עד שיתחיל הפרוייקט הבא (אם נניח אין לו פרויקט). אם יש לו פרוייקט ארוך טווח, הוא יכול לעשות את שניהם במקביל הואיל ואותו מסלול נמוך לא מצריך משאבים רציניים. מה יש לו לעשות במסלול הנמוך? לענות על כמה שאלות גנריות ולתת לינקים לדפים?

סגור לתגובות.