ריצ’רד סטולמן, פלסטינים וסטירת לחי מצלצלת

זה התחיל במשהו יפה: ריצ’ארד סטולמן, מי שהתחיל את ה-FSF, תרם קוד ומשאבים אחרים לטובת קהילת הקוד הפתוח ולינוקס, היה אמור להגיע לאזור ולהרצות אצל ברשות הפלסטינית וגם בישראל על קוד פתוח. העניין פורסם במקומות רבים ולא מעט אנשים ציפו להרצאה זו.

.. עד אתמול. אתמול שלח ריצ’רד סטולמן אימייל לאדי ארונוביץ’ (מי שמארגן את החלק הישראלי של הפגישה) ובפיו הודעה: הפלסטינים החליטו לפתע להודיע לסטולמן שאם הוא בא להרצות גם בישראל, אז כל עניין ההרצאות מבוטל.

עד כאן העובדות היבשות. מה קרה מאז שסוכמו הדברים לפני מס’ חודשים ועד שהפלסטינים החליטו לעשות “אחורה פנה”? שאלה טובה. רבים משערים שאחד מ-2 הדברים קרה: או שפעילים פרו פלסטינים בחו”ל גילו את עניין ההרצאה והם איימו איומים על הפלסטינים ברשות הפלסטינית, או שמישהו ישראלי מחו”ל שלא בדיוק חובב את ישראל (או חובב “בדרכו שלו” תוך כדי גרימת נזק לישראלים) גילה את עניין הפגישה ודיווח לפלסטינים מחו”ל שלחצו על הפלסטינים בארץ לבטל את המפגש.

מה שקרה כאן מראה במדויק את עניין היחס בין ישראלים לפלסטינים, ודי נותן דוגמא למה שהעתיד יראה מבחינת היחסים בין 2 המדינות: איבה שממשיכה למרות מאמצים מצד כל מיני גורמים לקיים שיתוף פעולה – מישהו מהצד הפלסטיני בסופו של דבר מפיל זאת. אני בספק אם גוף/עמותה כלשהי היתה מזמינה את ריצ’ארד סטולמן ומתנה תנאים שביקורו ישולם אך ורק אם לא ירצה ברשות הפלסטינית, אבל כמו שאנו רואים – מהצד השני זה כבר נהיה עניין שבשיגרה.

ריצ’רד סטולמן לעומת זאת הפתיע אותי – לרעה. הרי היה אפשר לבנות אפשרות כזו שהצד הפלסטיני ישלם על כרטיס טיסה בכיוון הלוך + לינה ואירוח בצד הפלסטיני בזמן שהוא מרצה שם, ולינה, אירוח וכרטיס טיסה לארה”ב כשהוא מרצה בצד הישראלי. כך כל צד היה נושא במחצית התשלום ו-2 הצדדים היו נהנים מההרצאות, אולם האפשרויות שסטולמן הציג שעומדות בפניו הם לא לבוא בכלל לאזור, או להרצות לפלסטינים בלבד. את האפשרות של חצי חצי הוא לא העלה (שלחתי לו מייל על כך).

רבים אולי לא יודעים זאת, אבל כיום בעולם הקוד הפתוח, ישנם סטודנטים, מתכנתים ומהנדסים רבים ממדינות שדי שונאות אותנו (איראן, סעודיה וכו’), אבל ברמה האינדיבידואלית יש שיתוף פעולה (אם כי לא רשמי). סטודנטים מאירן תרמו טלאים עם תמיכה בשפות ימין-שמאל (RTL) ותיקנו באגים ואף השתתפו בדיבוג של תוכנות שונות (KDE וכו’) גם כשהם ראו שהמשתתף בצד השני הוא ישראלי ולא התעוררו בעיות כלשהן בגלל הניתוק בין 2 המדינות.

דווקא במקרה זה, על הרצאה שמדברת על קוד פתוח, על שיתוף וסיוע הדדי – החליטו הפלסטינים לחשוף את ה”אמת” שלהם, בצורה של או אירוח בלעדי, או ביטול – אם יש גם צד ישראלי. חבל שבשמאל מעדיפים להתעלם מדברים כאלו תוך כדי ריצה לכיוון “שלום” שיותר נראה כמו “להתראות”.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “ריצ’רד סטולמן, פלסטינים וסטירת לחי מצלצלת

 1. סוטלמן עובר על חוקי הGPL שבו הוא אמר שאין לבצע הפלייה בכלל בקוד הפתוח. כלומר אתה לא יכול להגיד שאסור לאדם בצבע מסויים, או מישהו ששיך למדינה מסויימת, או דת מסויימת להשתמש במערכת שלך או בקוד שלך אם זה ברישיון GPL

 2. אני מסכים שסטולמן החליט החלטה בלי להדגים נסיון כן לבדוק אפשרויות נוספות, ושההחלטה שהתקבלה מהווה בגידה בבסיס הפילוסופי והאידיאולוגי שמאחורי התוכנה החופשית.

  אבל אינני מסכים עם ik_5 שהוא הפר את "חוקי ה-GPL".
  ה-GPL מתייחס אך ורק לזכויות יוצרים על תוכנה.
  ה-GPL אינו מתייחס להגבלות שאדם יכול להחליט לקבל או לא לקבל תמורת קבלת מימון לנסיעה שלו.

 3. התגובה שלי מיועדת גם לפוסט שלך, וגם לפוסט של דורון אופק
  http://ofek.biz/blog/archives/1761

  סטולמן מתפרנס מהרצאות. הוא הגיע לארץ במימון של גורם מסויים – זכותו של אותו הגורם לדרוש שהוא ירצה רק במקומות עבורם שולמה התמורה.

  אנחנו רוצים שהוא ירצה גם לנו? (אתה אולי לא, אני אולי כן) – נשלם לו.

  אם הוא ידרוש שישראלים לא יכנסו להרצאותיו – זה כבר סיפור אחר. אם הוא אומר "המממנים של סבב ההרצאות הנוכחי לא מוכנים שארצה במקום אחר על חשבון הזמן שהם משלמים עליו" – זו זכותו.

  ואשאל אותך שאלה: נניח שגורם כלשהו יביא את סטולמן להרצות במקום כלשהו, ויגבה תשלום ממי שירצה להכנס ("החזר הוצאות" + תשלום על העבודה שבארגון הכנס) – האם היית רוגז גם על זה? האם היית משלם את מחיר הכרטיס על מנת שתוכל להפגין נגדו?

  השאלה היא לא "האם הקהילה צריכה להביא מרצה בכל מחיר", אלא "האם יש אנשים שמוכנים לשלם את המחיר אותו רוצה המרצה הזה?"

  לדעתי האישית – עמותת המקור לא צריכה לשלם על ההרצאה, אבל אם מישהו ימכור כרטיסים (ובכך יממן את ההרצאה) – שיודיע גם לי, סביר שארכוש כרטיס, ולא על מנת להפגין נגדו.

  גיא.

 4. ולכל אלה שיטרחו לספר שזה בגלל ש"ישראל מדינה פאשיסטית" ועוד מטעמים- מוזמנים לקרוא את הלינק הבא, שאתמול כיכב בראשי של YNET ולאחר 5 דקות הועלם ונקבר אי שם בארכיון. תאכלו ת'לב, העולם לא עד כדי כך טיפש.http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4076509,00.html

 5. אין חדש תחת השמש, כל ביקור כזה של מישהו מחו"ל הופך פוליטי לפני הגעתו. ההבדל בינו לבין אומן שמבטל בגלל קריאה זו או אחרת הוא מינמלי, זה שהוא חסיד של קהילת קוד פתוח לא נותן לו אטמי אוזניים לדברים האלה.
  זה אף פעם לא קורה ביום הראשון.

סגור לתגובות.