כמה מילים על הכרום בוק

אתחיל בטיפ קטן עבור מתכנתים שרוצים לכתוב משהו ולהרוויח ממנו כמה שקלים: נכון להרגע, ב-Web Store של גוגל אין שום תוכנת VPN Client וובית. הראשון שיכתוב אפליקציה וובית כזו שיודעת להתממשק למספר מימושים של VPN (כמו Open VPN / פורטיגייט / צ'ק-פוינט) יכול להרוויח כסף לא רע ממכירת האפליקציה דרך ה-Web Store, אז אם אתה לא מתכנת אבל מכיר מתכנת שמחפש לפתח משהו ולהרוויח עליו, תודיע לו על כך בבקשה.

נעבור עתה לעניין הכרום בוק (כרומבוק?) שגוגל הכריזה בכנס ה-Google I/O השבוע: סוף סוף אפשר לראות מחשבים ניידים (ואחד נייח) מבית סמסונג ואייסר מבוססי ChromeOS שגוגל קוראת להם ChromeBooks. הגירסה של סמסונג עולה 429$ כגירסת WIFI ו-499$ בגירסה עם WIFI ומודם 3G מובנה. אייסר הציגה מחירים קצת יותר שפוי: 349$ ל-WIFI ועדיין לא ידוע מה יהיה מחיר ה-3G.

מבחינת הברזלים עצמם: הם פחות או יותר כמו כל נטבוק, עם מספר שינויים: אין דיסק קשיח גדול (יש כונן פלאש בחיבור mSATA של 16 ג'יגה), אין BIOS סטנדרטי. המעבד הוא Atom N570 דו ליבתי, מסך 12.1 אינטש (במקרה של סמסונג), מצלמת 1 מגהפיקסל "HD" (אין לי מושג למה הם קוראים לזה כך). מבחינת המערכת, מרגע לחיצת כפתור ה-Power, היא עולה תוך 8 שניות ועם סוגרים את המסך ומפעילים מחדש, הוא פועל תוך 2 שניות.

מאז שגוגל הכריזה על ChromeOS ועד להכרזה על המחשבים הניידים עם שמות, מחירים ומפרטים, השתנו מספר דברים כאשר אחד הבולטים בהם היה תמיכה לקבצים מקומיים: מעתה תוכל לחבר מצלמה או דיסק קשיח ולהשתמש בקבצים מקומית. מבחינת ההדפסה, גוגל עשו שת"פ עם HP וכיום ההדפסה היא מימוש של Cloud Print.

מבחינת תמחור, המחיר הוא גבוה בהשוואה לכל נטבוק ממוצע, אבל זהו מוצר חדש וחברות נוטות לגבות מחירים די גבוהים על מוצר חדש (סמסונג לדעתי הגזימה במחיר), וכאן גוגל הכריזו על משהו חדש: אם אתה סטונדט, תוכל לשכור דרך גוגל כרום-בוק במחיר של 20$ לחודש (למשך 36 חודשים.. הממ, העתיקו מחברות הסלולר הישראליות?) ובמחיר זה תקבל גם תמיכה מלאה לחומרה ולתוכנה כולל שדרוגים. למי שכבר חושב לשלוף כרטיס אשראי ולהיכנס לחוזה כזה, מוטב לו שיחזיר את כרטיס האשראי לארנק: התוכנית לסטונדטים תהיה דרך מוסדות הלימוד האקדמאיים/מכללות וכו'. החבילה, אגב, אינה כוללת את Google Apps for Education, כך שאם המוסד לימודים ירצה בכך, הוא יכול להיות מנוי ולהוסיף את המחיר למנוי החודשי.

גם לעסקים גוגל דאגה ואותה עיסקה שיש לסטונדטים יש לעסקים (מינימום רכישה: 10 ברזלים) במחיר של 28$ ואם רוצים Google Apps for Business יש צורך לשלם עוד 50$ שנתי פר משתמש (או 4 דולר לערך חודשית). גם כאן יש תמיכה דרך גוגל כולל תמיכה, תיקון ושדרוג החומרה וכלים לניהול הכרום-בוקים.

עד כאן מה שגוגל (וסמסונג ואייסר) הכריזו. נעבור לעולם המעשי. האם יש סיכוי לכרום-בוקים להיכנס ולכבוש נתחים בשוק?

אתחיל בגוגל עצמה: גוגל חייבת תשתית רצינית לתמיכה, על מנת שלא לחזור על הפאשלה הקודמת עם מה שקרה לנקסוס-1 שרכשת מכשיר והתמיכה היתה הכי גרועה שאפשר. גוגל צריכים לבנות תשתית רצינית בינלאומית לתמיכה, וזה כולל נציגי תמיכה בטלפון, טיקטים ועוד. מבחינת תחזוקת ברזלים, גוגל תצטרך להגיע להסכמים עם היצרנים השונים בעניין החלפת חומרה, שדרוגים וכו', והעניין צריך להיות סגור אתמול, אחרת עסקים ומוסדות לא כל כך יסכימו ליפול בין הכסאות. אחד הדברים הנוספים שגוגל צריכה לעשות, זה לשכנע יצרני חומרה אחרים ליצור כרום-בוקים עם ChromeOS. עדיין לא הוכרזו כרום-בוקים מלנובו, דל, HP.

שוק הסטודנטים: כאן יש לגוגל סיכוי לא רע בכלל להיכנס, כל עוד גוגל תעמיד לרשות מוסדות הלימוד קו לתמיכה, סיוע, ותיקונים. אם גוגל תעשה כך, ישאר למוסד הלימודים עניין ההחלטה מאיזה יצרן לרכוש כרום-בוק. מבחינת התשתית, אותם מוסדות יצטרכו לעבור בקצב יותר מהיר לארכיטקטורת שרת-לקוח על מנת שסטודנטים יוכלו להשתמש בכרום-בוקים. יש צורך גם בשינויים נוספים כמו מעבר לשימוש ב-Terminal Services אם המוסד ממוקד טכנולוגיה של מיקרוסופט ובכך לאפשר לתלמידים להתחבר דרך RDP ולעשות את מה שהם רוצים. במקרים של שימוש ב-Linux, יהיה צורך בהקמת שרתים וירטואליים עבור תלמידים שיתחברו דרך SSH אל אותם מכונות וירטואליות, הואיל ואי אפשר במצב רגיל להריץ אפליקציות לינוקס על הכרום-בוק.

השוק העסקי: פה צפויה לגוגל משימה לא קלה בכלל. עסקים גדולים לא נוטים להכניס מחשבים של יצרנים אחרים לתוך החברות (כל מנהל IT יכול לספר בהרחבה מדוע הוא מעדיף דגם כזה של מחשב ולא דגם של חברות אחרות), וכמו שכתבתי למעלה, גוגל תצטרך ש-HP, DELL ולנובו ייצרו כרום-בוקים על מנת להכניס רגל כלשהי לאותם עסקים.

הדבר השני שלא קל לעשות זה מיגרציה מתחנות עבודה סטנדרטיות למצב שהכל רץ על השרתים והמשתמשים מתחברים דרך RDP (כולל VPN לעבודה מבחוץ). כאן צפויות מלחמות לא קטנות בין אנשים ומחלקות לגבי ויתור על המחשב הרגיל לטובת כרום-בוק "טיפש". מבחינה כספית, עלות תחזוקת כרום-בוק היא הרבה יותר זולה מתחזוקת מחשב שולחני רגיל: אין טלאים, אין אנטי וירוס, אין עוד הרבה דברים כך שמחלקת התמיכה תצטרך פחות לטפל במשתמשים ויותר לטפל בשרתים (מה שאומר קיצוץ עובדים במקרים מסויימים), מה שיגרום להנהלה לחייך מבחינת חסכון תקציבי.

תחרות: תהיו בטוחים שבמיקרוסופט יש את ChromeOS רץ על כמה מחשבים וכנראה שעם הקשרים שלהם הם כבר השיגו כמה כרום-בוקים לשם "לימוד". גוגל מנסה להיכנס לתחום שבו מיקרוסופט שולטת, ומיקרוסופט לא תעשה חיים קלים לגוגל ומיקרוסופט בהחלט תשלוף שיניים וציפורניים: אני די בטוח שתוך מספר חודשים מיקרוסופט יחד עם שותפיה המסורתיים (כל יצרני המחשבים) תוציא גירסה של נט-בוק עם Windows CE (כן, זה עדיין קיים) ואקספלורר משודרג עם עוד כמה דברים קטנים, וכמובן תמיכה ב-3G ו-WIFI. מיקרוסופט בהחלט בעד שתעבור לארכיטקטורה של Windows 2008 R2 (שרת) וגישה דרך RDP (לקוח, כל עוד תשלם רשיונות CAL פר מכונה כמובן), אך הם "ידחפו" את הפתרון שלהם מול הפתרון של גוגל: במקום ChromeBook תעבור עם ExplorerBook.

אני מאמין שהשינויים המהותיים האלו לא יקרו היום או מחר (הכרום-בוקים יצאו לשוק רק ב-15 ביוני, ומי שהשתתף בגוגל I/O מקבל אחד חינם במתנה) ומה שגוגל עושה הוא בעצם לדחוף את השוק לעבוד דרך הדפדפן אקסלוסיבית. זה לא יהיה קל, יהיו הרבה נגד המעבר, אבל אם זה יצליח לגוגל, היא תרוויח הרבה מהמעבר.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “כמה מילים על הכרום בוק

 1. "ExplorerBook" לא יודע למה, אבל זה נשמע לי גרוע חחח
  לגבי מיקרוסופט, אני חושב שמה שמתאים זה למרוח את windows phone 7 לכיוון של מחשבי לוח וגם נטבוקים, מאשר לקחת מערכת של מחשב ולמזער אותה. ככה גם יוכלו לשווק את שלושתם במכה אחת (פלאפון, מחשב לוח, מחשב נייד. בכל גודל שתבחר – מיקרוסופט..).

  • לגבי מיקרוסופט ומערכת הפעלה: כדאי שתסתכל על Windows CE, זו המערכת הכי מתאימה לדברים האלו מהפורטפוליו של מיקרוסופט והם לא יצטרכו לעשות יותר מדי עבודה עליה. Windows Phone-7 היא נגזרת שאינה תואמת ל-Windows CE.

 2. לדעתי גוגל מגיעים כאן קצת מדי ומאוחר מדי, אבל הם חייבים לעשות את זה והם עושים את זה טוב מאוד. הם הלכו לכיוון הזה של מחשב קצה העובד עם הענן כבר לפני כמה זמן וצדקו בכיוון, אבל אפל באו ולקחו אותם בסיבוב: הפיתרון למי שרוצה לעבוד בעיקר עם דפדפן ושהכל כמעט יושב בענן (שזה רוב האנשים) – הוא טבלט, ולא לפטופ. אם כל מה שאני רוצה זה browser, קצת וידיאו ואימיילים, טבלט קטן, קל ונוח בהרבה. אם אני צריך יותר, אני צריך לפטופ.

  לכן גוגל איחרו את הרכבת.

  אבל זה חכם וזה צעד אסטרטגי חשוב מאוד בשבילם: הטבלטים שלהם לא מגיעים לשוק, והם רוצים להתחיל לפתח את החנויות (מוזיקה, סרטים וכו) שלהם, וגם את שוק האפליקציות, כדי שמתי שהטבלט כן יגיע סוף סוף בצורה סבירה, כבר תהיה תשתית ענקית למשתמשים – והם עושים את זה עם הנטבוק והכרום או-אס.

  • ליאור,
   חשוב לשים לב שההבדל בין נט בוק (או כרום-בוק, לצורך העניין) לבין טבלטים הוא במקלדת פיזית. יש הבדל משמעותי באופן השימוש: צריכת תוכן = טבלט; הרבה יצירת תוכן (מסמכים בעיקר) = נטבוק (או כמובן, כרום בוק). הטבלטים לא ממלאים את מקום המחשבים הקלים והניידים למיניהם כשצריך ממש להקליד ולערוך מסמכים, מצגות וגליונות נתונים. לכן השוק העסקי והסטודנטיאלי הוא היעד ולא שוק חובבי הגאדג'טים.

 3. שחר,

  קשה לי להאמין שהשוק העסקי שאינו לקוח של טבלט יתענין יותר מדי בנטבוק – אמנם ההבדל הוא מקלדת בלבד, אבל אל תשכח שיתרון זה אומר שפשוט הרבה יותר קל (בכפל משמעות) ללכת עם הטבלט, אפילו אם קצת פחות נוח להשתמש בו. לכן רופאים, אנשי מכירות וכדומה לא נפלו לשימוש בלפטופים למיניהם אבל רצים לטבלט.

  ובקשר לשוק הסטודנטים, גם אם הם יצליחו לקנות אותו, וזה לא ברור בכלל, זה לא שוק עם הרבה כסף לחברה כמו גוגל.

  • א. סטודנטים הם שוק העתיד… לא השקעה למחר בבוקר.
   ב. במקום שאני עובד עוברים למסופונים אפילו בשולחנות העבודה כי זה יותר יועיל. על אחת כמה וכמה אנשי השטח שלנו (שכן צריכים להקליד הרבה, מה לעשות, לא כמו אנשי מכירות שצריכים בעיקר להראות נתונים, למשל) ישמחו לקבל את שולחן העבודה הרגיל שלהם בכל מקום במשקל קליל.
   אבל בשווקים מסויימים, אני מסכים איתך, יש יתרון לטבלטים.

 4. מאמר מעולה
  עושה חשק שזה כבר יגיע לפה.
  נשאר לנו רק לחכות…
  ולגבי הדיון על אקספלורר אני סומך על גוגל שתדע להביא מוצר מפיל
  מה שלאחרים יקח שנים להבין

סגור לתגובות.