סקירה: CyanogenMod 7.0

כשרכשתי בזמנו את ה-Nook Color שלי, קיבלתי קורא ספרים אלקטרוני עם מעט מאוד שימושיות מעבר לאפשרות לקרוא ספרים: כמה משחקים פשוטים, דפדפן פשוט (בלי פלאש, בלי אפשרות לעשות Pinch to zoom), בלי אימייל, יומן או דברים אחרים. המעט שבמעט.

קהילת משתמשי ה-Android "התאהבה" במכשיר. לא בגלל מה שהוא מציע מבחינת תוכנות, אלא מבחינת מה שאפשר לעשות איתו ברגע שפורצים אותו, וכך מהר מאוד הוציאה קהילה של מפתחים/האקרים את אנדרואיד 2.2 ל-Nook Color, ומישהו אחר הצליח להתקין את Honeycomb על ה-Nook. בקיצור – מכשיר מעולה לנסיונות ולהשתוללות.

ואז הגיעו קבוצת CyanogenMod, קבוצת מפתחים שעובדים להנאתם על כל מיני מכשירים סלולריים ומוציאים להם גרסאות אנדרואיד החופשית + המון שפצורים ותוכניות, וגם הם התלהבו מה-Nook Color, וכך התחילה פעילות משותפת של אותם מפתחים + קהילת XDA להמיר את אנדרואיד 2.3 (Gingerbread) ל-Nook Color.

ההמרה לא היתה קלה. מצד בארנס&נובל אין כמובן שום שיתוף פעולה, ובעיות לא חסרו: וידאו עם האצת חומרה לא עבד, צליל עבד גרוע, תוכנות עפו על ימין ועל שמאל ובקיצור – בלאגן אטומי. המפתחים של CyanogenMod (במיוחד אחד בכינוי dalingrin) עבדו ימים כלילות כדי להפעיל את הדברים. מצב הסוללה הנורמלי הוחזר, תקשורת Wifi (כולל AdHoc, דבר שחסר ב-Nook Color) הוחזר ומשם הדברים החלו להשתפר ולהתווסף. עכשיו הבלוטות' עובד (דבר שבכלל לא תוכנן ב-Nook Color, אם כי לטווח קצר מאוד, עדיין מחפשים רעיונות איך אפשר להרחיב את הטווח), אפשר להאיץ את ה-Nook Color למהירות 1.1 ג'יגהרץ בצורה יציבה, יש עברית מלאה (כולל בתפריטים, תודה למתרגמים בארץ) כולל מקלדת עברית שעובדת מעולה, ובקיצור ה-Nook Color עובד כמו כל טאבלט אחר (כמו Galaxy Tab לדוגמא) רק במחיר מזערי.

אתמול שוחררה גירסה 7.0.0 של CyanogenMod. מכיוון שעבדתי עם הגרסאות הקודמות, שדרגתי לגירסה זו ולהלן התרשמותי:

 • השדרוג שווה בכל אספקט שמסתכלים עליו: מהיר כשד, ישנם הגדרות לטאבלט וכל הבעיות שהיו עם Nook Color שרוכשים – נפתרו. כך לדוגמא, ל-Nook Color אין מקשי מגע לקבלת תפריטים, לחזור אחורה או לחפש. יש רק כפתור n שלוקח אותך למסך הראשי וזו בעיה מאוד גדולה מכיוון שתוכנות רבות לא מאפשרות לך לצאת בלי ללחוץ על הכפתורים האלו. ב-CyanogenMod 7 ישנם כפתורים מצד שמאל למטה (כן, כמו ב-Honeycomb) שלא נעלמים גם כשמריצים משחקים או וידאו במסך מלא, כך שאפשר לחזור אחורה.
 • ישנם אפליקציות ש"עפות". אהלן בנק דיסקונט, האפליקציה שלכם עפה מיידית עם טענה של "אין תקשורת" (למרות שיש בהחלט תקשורת). האפליקציה של פייסבוק עפה ברגע שלוחצים על Places. אפליקציית Google reader מתעקשת להציג את התוכן בחלון קטנטן, וגם אפליקציית הפורום XDA עפה.
 • חנות האפליקציות של גוגל לא מראה את האפליקציות המותקנות. במקרה כזה יש לגשת בתפריט הבית ל"הגדרות", ישומים, נהל ישומים, Market, ולבחור "נקה נתונים" ולאשר. לאחר מכן הרשימה כולה תופיע.
 • בלוטות' : פועל, אבל בטווח של כמה ס"מ בלבד. מעבר לכך התקשורת נופלת. בשלב זה אין פתרון.
 • דואר, סינכרון יומן, פלאש 10.2 וכל מה שמצפים שיפעל ב-Gingerbread – עובד בצורה מעולה, וזה כולל עירוב של עברית, אנגלית ומספרים באותה שורה.

לסיכום: אם יש לכם Nook Color – רוצו להתקין את גירסה 7.0 של CyanogenMod. מכיוון שהאתר של CyanogenMod איטי בהורדה כרגע. אתם יכולים להוריד את העדכון מהקישור כאן מהשרתים של העסק שלי.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “סקירה: CyanogenMod 7.0

 1. לפרוץ?! ממתי אנדרואיד פורצים, אם כבר מאפשרים גישת ROOT דרך הממשק עצמו במכשיר הנייד. להגיע לטרמינל של כל רום (גם אם הוא לא פרוץ) ניתן לעשות זאת באמצעות ADB.
  ועצם זה שאתה מחליף רום, זה לא נקרא "לפרוץ" זה נקרא החלפת רום, זה שונה מלפרוץ אייפון (ששמה באמת פורצים, כי המכשיר באמת סגור מכל הבחינות)

  לגבי העברית: לא הייתי ממהר לעבור לממשק עברי גם אם התרגום שלו מעולה (הכל מתורגם, והכל מובן מבחינת התרגום), הסיבה הפשוטה שברגע שתתחילו להוריד אפליקציות רובם באנגלית, ולא כיף לעבוד עם פלאפון שהממשק הבסיסי שלו בעברית שרוב האפליקציות באנגלית.

  בנוגע לבעיות עם הפייסבוק, לא קרה אצלי (HTC WILDIFRE), וגם לא XDA ובכלל אפליקציות גוגל עובדות חלק, מלבד שאצלי משום מה הVoice Recognition נעלם באופן מסתורי.

  ואכן לעומת הגרסא הקודמת (6.1) ב7 שמים לב לשיפור במהירות והכל נפתח יותר מהר.
  אצלי מרגישים יותר בהבדל אם מבטלים JIT, אינני מבין למה ממליצים להדליק אותו אם במכשירי HTC WildFire זה רק מאט.

  התמיכה שלו ביישור לימין מעולה לדעתי… מכל רום שמותאם לWildfire מלבד הרום של מודקו שעוד לא ניסיתי, התמיכה ביישור לימין הכי טובה זה בסינגוג'ן מוד

  וזהו… רציתי גם לסקר בבלוג שלי, אבל הקדמת אותי 🙂 אולי באמת אני אסקור מנוקדת המבט שלי את הסינוג'ן מוד, אבל באמת עשית אחלה עבודה!

   • חץ,
    בקשר לgoogle maps, אתה צריך להתקין את market enabler ןלזייף את הגדרות הרשת כך שיראה כאילו אתה מגיע מרשת אחרת בעולם, ואז המרקט יאפשר לך להוריד את google maps ועוד כמה אפליקציות שעדיין לא פתוחות לישראל.

 2. שים לב, (למרות שמהכותרת משתמע אחרת) שאתה כתבת סקירה של CM7 רק על המכשיר שלך.
  על המכשירים האחרים אין את הבעיות שאתה מדווח עליהם ואצלי (htc desire) הכל עובד חלק והרבה יותר טוב מהגרסה הקודמת.

  • תראה, Nook הוא חיה די מוזרה עם אנדרואיד. הרבה אפליקציות נראות לא רע, אבל כתוצאה מהעניין של DPI (דבר שלא אישו בסמארטפונים לדוגמא), חלק מהאפליקציות מתעקשות לעבוד גרוע..

סגור לתגובות.