בוני אתרים, מתכנתים, פרילנסרים – ממליץ לקרוא..

לא ראיתי התייחסות לדבר הבא בבלוגוספירה הישראלית, ולכן חשבתי שזה רעיון טוב להעלות את הדבר הבא:

בבית משפט השלום בראשון לציון ניתן לאחרונה גזר דין ע"י כב' השופט רפי ארניה ב-ת"פ 6655-03-10 – מדינת ישראל נגד בול-סטאר אינטרקטיב בע"מ ועוד מס' נאשמים. האשמה? "סיוע לארגון ועריכת הגרלות והימורים". חוץ מהחברה האחראית על האתר וההימורים בו, נוספו לרשימת הנאשמים מס' צעירים שבסיוטים הכי גדולים שלהם לא חשבו שהם ימצאו את עצמם בבית משפט פלילי. מה אשמתם? הם תחזקו את אתר ההימורים ובנו לאתר אלמנטים (עיצוב, סקריפטים וכו').

אני מצרף את כתב גזר הדין ואני ממליץ לקרוא אותו לפני ההתייחסות שלי (ותודה ל-חי שהעלה את גזר הדין לפורום בוני אתרים בתפוז)

Court(function() { var scribd = document.createElement("script"); scribd.type = "text/javascript"; scribd.async = true; scribd.src = "http://www.scribd.com/javascripts/embed_code/inject.js"; var s = document.getElementsByTagName("script")[0]; s.parentNode.insertBefore(scribd, s); })();

כפי שניתן לראות, כב' השופט גזר גזר-דין לא קל על נאשמים 5 ו-6, יצחק גולדמן ו-ניר דותן שניהם קשורים לבניית אתרים, כל אחד מהם חטף 9 חודשים על תנאי ל-3 שנים.

תרשו לעבדכם הנאמן לתת לכם קצת רקע מה קורה בישראל מבחינה טכנולוגית: בכל הקשור לפיתוח אפליקציות/אלגוריתמים להימורים (מצד בית הקזינו כמובן) ולפורנו – לישראל יש בהחלט מקום של כבוד. חברות כמו Playtech מייצרת פלטפורמות הימורים, AdGency מייצרת פלטפורמות לפירסומות במשחקי מזל, וכמובן המתחרים כמו 888 מפתחים פתרונות שנמצאים באתרי הימורים המובילים בעולם. בארץ ישנם יותר מ-1000 איש שעובדים על דברים אלו.

פסיקה זו בעצם הופכת כל בונה אתרים, כל גרפיקאי, כל מתכנת, איש SEO וכו' לעבריינים – אם הם עובדים על אתר הימורים גם אם האתר עצמו מיועד לתושבים בחו"ל. כב' השופט מכיר בכך שזו החלטה תקדימית והוא גם מציין זאת בגזר הדין.

אם פסיקה זו לא תיהפך בקרוב, יהיו הרבה פה בארץ שיצטרכו לחשוש לעבודתם, והשאלה היא כמובן לאן זה ממשיך: האם מחר בונה אתרים שיבנה אתר לנערת ליווי (שבעצם עוסקת במקצוע העתיק בעולם) יהיה שותף לדבר עבירת זנות?

מעניין מה המחלקות המשפטיות של אותן חברות יאמרו על פסק דין זה. לעניות דעתי, השלב הזה במלחמה בהימורים עברה כבר גבול סביר. חבל שכב' השופט לא לקח בחשבון את כל אלו שמתפרנסים ביושר מפיתוח טכנולוגי לצרכנים שאינם נמצאים בארץ ואשר אינם רצים על שרתים הנמצאים בשטחי מדינת ישראל.

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות בנושא “בוני אתרים, מתכנתים, פרילנסרים – ממליץ לקרוא..

 1. לפי גזר הדין: גם השיפוצניק שפעם שיפץ איזה מחסן שאח"כ שימש להימורים, או האינסטלטור שתיקן דליפה במקום המשמש להימורים חייבים בדין? קצת אבסורד. אין שום הבנה של האינטרנט במערכת המשפט בישראל 2011.

  אסף.

 2. חץ, אל תעזוב את העבודה שלך בשביל קריירה כעורך דין. למה לכל הרוחות אנשים שלא מבינים דבר במשפט חייבים כל הזמן לצרף את חוות הדעת הנובעת מבורות שלהם….
  במקרה הזה פסק הדין מאוד פשוט לקריאה וכל החברות והאנשים שציינת אולי צריכים לקרוא אותו אבל אין להם דאגה מיידית ממנו. דוקא אתה צריך לחשוש יותר – האם אתה יודע כמה לקוחות שלך מקימים על בסיס החומרה שלך אתרים העוסקים בפעילות לא חוקית, כי לפי פסק הדין הזה אם אתה מתחזק להם את השרת באופן שוטף אתה שותף לדבר עברה, ואם אתה לא יודע על פעילות לא חוקית, האם תוכל להוכיח בבית המשפט שלא ידעת על כך ותחזוקת השרת נעשתה בצורה "עיוורת" עבור כל הלקוחות ולא נתת שירותים ספציפיים להם, האם תוכל להראות שבהסכמים שלך הם התחייבו לא לעסוק בפעילות לא חוקית כמו הימורים, האם יש לך מנגנון התראה והסרה?
  והאם בכלל תרצה לבקר מספר פעמים בתחנת משטרה ובבית משפט, גם אם אתה לחלוטין לא היית שותף?

  (מזל שלא הוספת "חבל שבית המשפט לא מתחשב באותם אנשים טכנולוגיים שמייצרים מטעני נפץ, הרי הם אנשים נורמטיביים וזה לא אשמתם שהם גורמים להרג של אנשים בתחנות אוטובוס")

  • ובכן מרק,
   ראשית, כל מי שקורא את הבלוג העסקי שלי או מציץ באתר של העסק שלי יכול לקרוא תחת כל חבילה שהמכונות אינן מנוהלות ע"י העסק שלי. אתה מקבל מכונה עם הפצת לינוקס שבחרת והחבילה שבחרת, אתה מקבל סיסמת root עם הפורטים שרצית ורוחב הפס שבחרת – וזהו. מכאן והלאה, אני לא מתחזק שום דבר אלא אם יש תקלה בגישה מהמכונה הוירטואלית לאינטרנט. זה גם כתוב בחוזה ביני לבין הלקוח, כך שלהוכיח זאת בבית המשפט יקח בדיוק 20 שניות.

   • לא רלוונטי. בכל מקרה אתה אחראי לכך.
    הסיבה היא שמדובר במתחם תחת ניהולך.
    אינך רשאי לחטט בקבצים של הלקוח, אך את הדברים שהוא מציב בחלון אתה חייב לסקור, זו החצר שלך..
    אם האתר עוסק בהימורים, אתה חייב להפסיק את פעילותו.

    לגבי החבר'ה האלו – אני מכיר מעט את הסיפור, הם עשו יותר מרק לתחזק, הם עשו זאת בארץ!
    יש חוק נגד זה, הם הורשעו וזהו. כן, זה היה תקדימי, אבל לא לא הגיוני, הם פשוט הראשונים.

 3. זה מה שקורה כשיש "הורשעו על פי הודאתם". אם הם לא היו מודים בית המשפט היה צריך לנהל דיון אמיתי על סוגיית הידיעה כאן. ההודאה מנעה את הדיון ופגעה באינטרס הציבורי, אבל היא לא מחייבת כל בונה אתרים קקיוני אחר.

 4. meijin, כן. אם הימורים הם דבר לא חוקי בארץ, והשרברב שבא לתקן את הדליפה שם לב שבמקום נערכים הימורים (ולא הודיע על כך למשטרה), אזי הוא שותף לדבר עבירה. כך על פי חוק (ואני בטוח שגם אתה תרצה שכל מי ששם לב לעבירה על החוק שמשפיעה עליך יהיה אזרח טוב וידווח עליה).
  הנקודה הבעייתית שחץ העלה היא כמובן המצב בו הפיתוח מבוצע בארץ אך השירות והשרתים נמצאים במקום אחר (בהנחה שמדובר במקום בו ההימורים חוקיים, כמובן, שלא להכניס בעיות נוספות למשוואה 🙂 )
  אני אישית מתנגד להימורים, כך שלא הייתי לוקח עבודה שכזו (באותה מידה שלא הייתי לוקח עבודת עיצוב גרפי עם לבוש חשוף מידי, גם אם זה לא פורנו ובלי קשר לחוקיות) אבל הבעיה מובנת – יש ביקוש ולפעמים העניין המוסרי האישית אינו קיצוני כמו החוק.

 5. איפה מוגדר הגבול? האם חברה שמייצרת דפדפן, מערכת הפעלה וכו' למעשה שותפה לדבר העבירה? האם חברה שמספקת גישה לרשת וחנות שבה נקנה ציוד נחוץ לתפעול האתר (חומרה, תוכנה) הנם למעשה שותפים לפשע אם הקונה רמז להם מה הוא מתכנן לעשות עם הציוד שהוא רכש במיטב כספו?

 6. צר לי, אבל אני לא שותף לדעתכם.

  ראשית יש לקחת דברים בפרופורציה. גם אם נלחצתם מקביעת השופט, בסה"כ מדובר בבית משפט שלום. יש ערעור בזכות (ובמקרה הזה ראוי לערער), ההלכה בוודאי אינה מחייבת (למקרים הבאים למשל) ומבחינת העונש – לא נתקבל מאסר בפועל. מאסר על תנאי.

  כעת למהות.

  יש חוק במדינת ישראל. על אף שיש חוקים שאני בז להתהוותם (מספיק לפתוח את Ynet היום כדי להבין) – אנחנו עדיין חיים בשלטון של חוק. מה לעשות, המחקוק שלנו קצת מתקשה להתאים את המערכת החקיקתית לתפיסות המאה ה-21 (כהגדרת כ' השופט). זה ככה ד"א בכל מקום בעולם – בארה"ב אפילו חמור עוד יותר.

  החברים היקרים שנתבעו, בפרשנות שנתקבלה במשפט, עברו על החוק. יודעים מה? לעניות דעתי הייתה עליהם אחריות להפעיל שיקול דעת. כבר 4 שנים אנחנו מוצפים בעניינים חדשותיים ותקשורתיים באשר למלחמה של הרשות המבצעת כנגד הסדרי הימורים – והדבר רק מחריף. אז ביננו? מי שהולך להתעסק בהימורים (ולהזכירכם, רבים הם הישראלים שהלכו לעבוד בגיברלטר כדי לספק אותם שירותים – מדוע כה רחוק אם לא חששו?) צריך לחשוב בכיוונים שמציפים אותנו כבר 4 שנים.

  אני כן אסכים איתכם לגבי המידתיות ושיקול הדעת שהיה באפשרות כ' השופט להפעיל. אני חושב שהוא כן היה צריך להתחשב בתסקירים ואני חושב שהוא היה צריך להימנע מעונש "למען יראו ויראו" (בכל זאת, הוא בעצמו אומר שהמחוקק שותק באשר למקרים רבים שבית המשפט לא יקבע לגביהם בהיעדר SAY).

  בשורה התחתונה, אני חושב שגזר הדין היה מעבר למה שיכול להיחשב סביר, אולם הכרעת הדין לדעתי הייתה סבירה ומידתית. כולי תקווה ד"א שיוגש ערעור כך שנוכל לקבל את חוות דעת המחוזי ואף שיוגש ערעור נוסף ונקבל את חוות דעת העליון (כי בניגוד לשלום, כאן באמת יש משמעות).

  ולא, לא צריך להתלהם כנגד SEO, שיפצ'ניקים או כל בעל מקצוע אחר "שכל חטאו הוא לפעול לשכרו". אם נרגע קצת, נכנס לפרופורציה (מבלי לבקר את העונש – כי על העונש הסכמנו), נבין שיש משהו בדבריו של כ' השופט.

 7. לא הבנתי איפה כתוב בפסק הדין שהאתר המדובר פעל בחו"ל או שהקביעה היא גם לאתר הפועל בחו"ל. נשמע לי כאילו מדובר באתר הימורים ישראלי וכאן שורש העניין שמשנה את כל התמונה.

  אני מתבסס על מה שרשום כאן –

  http://secprof.blogspot.com/2011/03/blog-post_28.html

 8. זנות זה לא פורנו, וחנויות פורנו ברשת כשרות כמו החנויות בחוץ??, שלא כמו זנות או הימורים

 9. אתחיל בכך שלא התאמצתי לקרוא את כל המסמך…
  בגדול, הטענה פשוטה. אתר לא חוקי? אל תתעסק איתו. כמה פשוט… התעסקת? סייעת ביד עוברי עבירה.
  אתר הימורים שמספק שירות לחו"ל, זה דיון לחוד האם הוא חוקי, לא קשור לנערים האלה.
  לגבי חומר גזר הדין, אני לא מתמצא בעניינים האלה (המאסר הוא רק על תנאי !).
  בקיצור, נערים שידעו שהם עוזרים לאתר לא חוקי (הם הודו), קיבלו על כך עונש. אם העונש לא מידתי, שיערערו.
  אלא מה, הם לא עזרו ממש לבצע את האיסור, הם רק ביצעו סיוע עקיף. נניח גנב שבמקום לעזור לו ממש, רק מוכרים לו ציוד (חבלים פלאיירים וכד'). זה עדיין לא מזכה אותם…

 10. מצד אחד אבסורד, מצד שני כשישראלי הציע לי ג'וב של IT על שרתי האתר שלו שהתברר שהוא בבעלות חברה באיי קיימן (ורצה חשבונית ללא מע"ם), לא טרחתי לחשוב על פתרון הבעיה הבירוקרטית ונתתי לו תירוץ אחר, כי בשביל עבריינים אני מעדיף לא לעבוד. סתם כסת"ח בסיסי.

סגור לתגובות.