איך AMD מפסידים את השוק

אתמול נודע כי מנכ"ל AMD דירק מייאר נבעט החוצה ע"י בעלי השליטה בחברה.הסיבה הלא רשמית? שוק הטלפונים הניידים/טאבלטים ו-AMD לא מציעה בשוק זה כלום, בניגוד למתחרים יותר קטנים כמו nVidia או מתחרים יותר גדולים כמו Texas Instruments ואחרים.

האמת, שזו לא הפעם הראשונה ש-AMD מפסידים שוק. כש-ASUS המציאה את שוק הנטבוק, הם השתמשו בהתחלה במעבדי סלרון של אינטל, עד שאינטל הוציאה לשוק את ה-Atom (שיועד בכלל למה שאינטל קוראת "MID"), ו-ASUS פשוט קפצו על המציאה והתחילו להשתמש בו ולאחר מכן גם המתחרים. לאינטל לא היה פה מוצר סופר מיוחד: לקחו מעבד סטנדרטי (Dual Core) ופשוט התחילו לגלח ממנו חלקים:  סיוע וירטואלי? (VT) בחוץ. זכרון מטמון? חתכו המון. תמיכה בזכרון? הורידו ל-2 ג'יגה מקסימום, וכך יצא צ'יפ קטן שאין בו שום דבר מיוחד חוץ מזה שהוא קטן ו… זול.

אבל השיטה שאינטל כבשה את השוק עם ה-ATOM היתה שיטה פשוטה: מחירי רצפה. אינטל הציעה ליצרנים הצעה שאי אפשר לסרב לה: קחו מעבד, ערכת שבבים + גרפיקה (סה"כ 3 צ'יפים) במחיר מדהים של 25$ לחתיכה וזה כולל את מעבד ה-ATOM! רק לשם השוואה, במחשב רגיל, העלות של מעבד + ערכת שבבים עוברת את ה-100 דולר! היצרנים פשוט חטפו את זה והתחילו להפציץ את השוק בנטבוקים.

ובזמן שהקופה של אינטל התמלאה בדולרים מהדילים האלו מה עשו ב-AMD עם דירק המנכ"ל? כלום. חוץ מאשר לזלזל בנטבוקים, לא היה ל-AMD שום מוצר מתחרה. ב-2007 הכריזו AMD על פתרון משלהם תחת שם קוד "Bobcat" שיתחיל להיות משווק ב… רבעון הראשון השנה, שנת 2011 עם תצרוכת של עד 10 וואט. אינטל, לשם השוואה, הוציאה את ה-N270 שצורך יחד ערכת השבבים 11.8 וואט.

אבל כאן לא נגמר הסיפור. הפדיחות רק מתחילות.

ב-2008 רכשה AMD את ATI, יצרנית מעבדים גרפיים. ATI רכשה בזמנו חברה בשם Imageon שיצרה צ'יפים מבוססי ARM עם תמיכה גרפית טובה. אחרי ש-AMD רכשה את ATI, הם מכרו ב-2009 את Imageon ל-Qualcomm בעבור חופן דולרים. AMD פשוט לא רצו שום קשר למעבדי ARM והרבה יותר עניין אותם המזומנים.

באותו זמן, חברה אחרת המתחרה ל-ATI, מחליטה בדיוק ההיפך: לייצר מעבדי ARM וצ'יפים גרפיים לטלפונים ניידים ומעלה. שם החברה? nVidia. הם רוכשים טכנולוגיות וחברות ומתחילים לעבוד על Tegra תוך תמיכה בכל מערכת הפעלה קיימת. nVidia שחררו את Tegra הראשון לייצרני חומרה אולם הוא לא נתקל בהתלהבות, אבל Tegra-2 היה סיפור אחר לחלוטין: ב-CES האחרון כל יצרן טלפון סלולרי וטאבלט הבליט במפרט המוצר ש…הוא מבוסס על Tegra-2, ו-nVidia הרגישה כמו ביום חג.

ב-Digital Word יש מאמר מצוין על הפיטורין של דירק, עם כמה דברים מעניינים. אחד הדברים, לדוגמא, היא הרצאה שבו הודיע דירק היקר באוקטובר 2010 כי שוק הטאבלטים לא נמצא בעדיפות גבוהה אצל AMD. אני בטוח שהנהלת nVidia מאוד אהבה לשמוע את הדברים האלו.

וכאילו לא היו מספיקים הפדיחות של דירק והנהלת AMD, באה ההכרזה של מיקרוסופט ב-CES שמיקרוסופט יוציאו את גירסת ה-Windows הבאה לא רק למעבדי X86/X86-64, אלא גם ל..ARM. מה ההצעות שיש ל-AMD מבחינת פלטפורמת ARM ליצרני חומרה? נאדה. חצץ.

כך קרה שכל העולם ואחותו התקרבו ב-3 וחצי השנים האחרונות ל-ARM יותר ויותר, כך שאפילו אינטל החלו לעבוד על יצור מעבדי ARM ו-AMD? אה, מי צריך ARM, לנו יהיה מעבד X86 שיוכל לעבוד במיליוואט! הם כנראה לא למדו מה שאינטל ממזמן למדה: השוק רוצה מעבדי ARM, לא X86 בטאבלטים ובטלפונים סלולריים.

אז דירק נבעט, ועכשיו נראה מה AMD יעשו. לפתח מההתחלה מעבד כמו Cortex עם צ'יפ גרפי באותו סיליקון זה לא בדיוק דבר שחבורת מהנדסים יכולים לגמור בכמה חודשים, AMD תצטרך כנראה לקנות חברה אחרת, וכאן יהיה מעניין לראות את מי היא תרכוש ומה היא תעשה.

מסקנות לאדון דירק: תקרא יותר בלוגי טכנולוגיה, אולי קצת CNET, סלאשדוט, וכל מיני אתרים, אולי בעבודה הבאה לא תפספס לאן כל העולם ואחותו הולכים.

Print Friendly, PDF & Email

21 תגובות בנושא “איך AMD מפסידים את השוק

 1. חלק גדול מאשמתו היא שהוא מזוהה עם הקטור רואיז, האדם שהציל את AMD ואז גרם לה לשלם על ATI פי 3 או 4 ממה שהיא שווה ואחר כך הפך אותה ליצרן ברזלים בלי יכולת יצור. אם AMD לא תמצא עוד משהו עם ארנק גדול ומוח קטן היא תפשוט רגל.
  דרך אגב, גם ה- globalfoundries בדרך לפשיטת רגל ולא משנה כמה הגנה יספק לה האיחוד האירופי ( בגלל המפעל בגרמניה ) כמו שהוא עזר ל- AMD נגד אינטל מאחר ויש חברת קטנה מאי קטן מזרחית לסין בשם TSMC ויש גם עוד חברה קטנטנה מאותו אי בשם UMC וביחד הן ילמדו את GF מזה תחרות אמיתית ( תחרות בלי בעלות על מחוקקים שמסדרים את החוקים לטובתך ).

  לגבי ARM, אם MEEGO יצליח בשוק ומעבדי ATOM יהיו באותו מחיר עם צריכת חשמל קרובה אז לא כולם יעברו ל- ARM כי יותר זול לפתח יישומים על פלטפורמה אחידה ( x86 ).
  ההצלחה הנוכחית של ARM נובעת מאנדרואיד וברגע שבועת האנדרואיד תתפוצץ המכירות של ARM יפלו. אני מאמין שאינטל עובדת כרגע על דגם של ATOM לפלאפונים.

  • כי אין הבדל בין אנדרואיד ל- פייסבוק/נדל"ן/מניות גז/איפון/…. או כל מילת באז אחרת.
   בהתחלה רק המאמצים המוקדמים או המומחים בעסק.
   אחר כך באים כל השאר וכאשר זה מגיע לפינה בנושא בערוץ 2 זה הזמן לברוח.
   כאשר השוק מגיע לרוויה מספר היחידות או הנמכרות או קצב האימוץ מפסיק להכפיל את עצמו ואז הרווחים צונחים והשוק הופך משוק של באז לשוק של מוצרי צריכה.
   כך לדוגמא את מספר החברים בפייסבוק, קצב הגידול שלו ירד מאוד. ומספר החברים זה מספר החשבונות הרשומים ולא הפעילים !
   הנתונים על אנדרואיד מסמנים על כך שהוא בשלב הסופי של האימוץ ובתחילת השלב שיש עליו פינה בערוץ 2 וכולם שם. בשלב הבא יש נפילה.
   הם יכולים לדחות את הנפילה אם המחירים של המכשירים ירדו ל-50$ למכשיר. לגוגל אין בעיה עם המחיר הזה אבל לחברות החומרה יש בעיה עם מחיר כזה ואז חברות החומרה יעברו למשהו אחר ( meego , לינוקס שלהם, סימביאן פתוח, כרום OS … ).
   גוגל עושה לחברות החומרה מה שמיקרוסופט עשתה ליצרני המחשבים עד שבאה אסוס עם ה- eee הראשון ושינתה את חוקי המשחק.
   ב- 2012 נתחיל לראות את הסוף של אנדרואיד במדינות המערב והחלפתו במוצר אחר.

   • איך אתה משווה בכלל??
    אתה משווה בין טרנדים ומוצרים/שרותים, ואפשר להשוות את זה למכירת/קניית מניות, אבל מכאן ועד להשוות את זה לאנדרואיד של גוגל מול חלונות של מיקרוסופט? איך בדיוק? גוגל משחררת את אנדרואיד כקוד פתוח (אם כי היא לא משתפת את הקהילת קוד פתוח בזמן הפיתוח), כך שכל יצרן יכול לקחת את המערכת, לעשות איתה מה שהוא רוצה ולשווק את זה בלי לשלם סנט לגוגל (אלא אם הוא רוצה לכלול את השרותים של גוגל, ואז זה כבר עניין של רישוי ותשלום). אין פה פקטור של מחירים שאם ירדו אז היא תכבוש, בדיוק כמו שפייסבוק עכשיו לוקחים את אנדרואיד ומתכננים מכשיר שיהיה מבוסס אנדרואיד אבל כל השרותים של גוגל מוחלפים במתחרים (מנוע חיפוש: בינג, דואר: שרותי הצ'ט של פייסבוק, חנות: החנות אפליקציות של אמזון וכו'), אז אני מתקשה לראות איך אנדרואיד יוחלף במשהו אחר בעתיד הקרוב.

    • זה מאוד פשוט. יצרני החומרה יתקינו על המכשירים שהם מוכרי את המערכת שתאפשר להם לגבות מחיר יותר גבוה.
     ברגע שאנדרואיד יהיה מספיק נפוץ לא ניתן יהיה לגבות עבור מכשיר עם אנדרואיד מחיר גבוה ויצרני החומרה יחליפו אותו כדי לשמור על הרווח שלהם. הם "יחליפו" מערכת הפעלה כל פעם שהם יעברו את ה"חדשנות" שמאפשרת להם לגבות יותר מ- 200$ על מכשיר שעולה 50$ לייצר עם מערכת הפעלה שעולה להם 5$ למכשיר.
     לכן לפי דעתי גוגל מכינה את כרום OS ( או מערכת אחרת ) שתיהיה מעיין סופר אנדרואיד כמו שווינדווס 7 היא בעצם ויסטה משופרת אבל ניתן לשווק אותה כמשהו חדש, ומשהו חדש זה משהו שניתן לגבות עבורו יותר כסף. למה אתה חושב שהם מריצים את מספרי הגירסה כל הזמן ? כל גירסה חדשה מאפשרת למכור עוד מכשירים אבל גם לזה יש סוף. מה יהיה ההבדל בין 23.1 ל- 23.2 ? זה יגמר כמו אופיס של מיקרוסופט שכל גרסה נוספים לו הרבה מאפיינים חדשים שאף אחד לא רוצה, לא צריך ולא רוצה לשלם עבורם ולכן יש ירידה במחירות.

     פייסבוק או AOL 2.0 כמו שאני אוהב לקרוא לה, עושה גרסת אנדרואיד משלה אבל לא בטוח כמה היא תוכל לבדל את הגרסה שלה. בשביל לגרום לצרכנים לשלם יותר מ- 200$ על מכשיר צריך חדשנות ובידול. יצרן סיני או הודי יכול להרשות לעצמו למכור מכשיר שעולה לו לייצר 50$ ב- 60$ וגם לגוגל או פייסבוק לקבל דולר דמי רישוי על המכשיר אבל אינן להם מערך הפצה ומכשיר כזה יכול להיות משווק רק דרך חברות הסלולר הנחמדות וגוגל ופייסבוק הם לא אפל ולכן הן לא יצליחו לסחוט את חברות הסלולר.

     הנקודה החשובה איננה עם הקוד פתוח או סגור אלה איך משווקים אותו ומה המודל העיסקי. רוב הצרכנים לא יודעים ולא רוצים לדעת על התוכנה. הם רוצים את המכשיר הכי חדשני או מגניב שהם יכולים להרשות לעצמם וזה מה שיהרוג את אנדרואיד כי ילד בן 15 לא ירצה אנדרואיד עם גם להורים שלו וגם לסבתא שלו יש אנדרואיד. זה מה שהרג את האיפון, הוא הפך ( בארה"ב ) למכשיר של "זקנים" ( אנשים מעל 40 ). החל מ- 2012 גם אנדרואיד יהיה מכשיר של זקנים. ואז הוא ימות.

     • אלעד אתה נוגע בנקודות חשובות, אבל עושה מהם סלט.
      אתם גם מביע דעות שלך כאילו היו עובדות מוצקות למרות שיש סקרים רציניים שחולקים עליהם.

      אני לא יכול להכנס כאן לכל בעיה שיש בטקסט שלך, אז אני רק אגע בנקודה העיקרית, אתה מבלבל בין פלטפורמה (ווינדוס, האינטרנט, iOS, אנדרואיד, משחקי מחשב שמאפשרים בניית מודים, גינה ציבורית, פייסבוק, גוגל מפות) למוצרי צריכה (טלפונים טיפשים, קוביה הונגרית, טמאגוצ'י, מקררים, טלוויזיות).

      ההבדל הוא שפלטפורמה מאפשרת לצדדים שלישיים לבנות על גביה ולהמשיך להוסיף ערך, ולכן היא תמשיך להיות אטרקטיבית בעיני אנשים גם כשהשוק יגיע לרוויה.

      ותן לי לרגע לגעת ביצרני החומרה המבוססים שמוכרים סמארטפונים עם אנדרואיד. זה נכון שהם בבעיה כי שולי הרווח שלהם יצטמצמו (מה הפתרון? מסובך). אבל זה לא יהרוג את הפלטפורמה כי תמיד יהיו יצרנים רעבים מהמזרח שיישמחו להסתפק בשולי רווח מצומצמים.

     • אני צריך להרחיב, כאן:
      כתבתי שהפתרון לשוליים המצטצמים הוא מסובך.

      אם נסתכל על שוק הפי.סי נראה שאף יצרן חומרה לא פתר את הבעיה, השוליים שלהם פשוט קטנו וקטנו, עד שבנקודה מסוימת יבמ מחליטה למכור את קו הייצר של הThinkPad ללנובו, כי העסק לא משתלם מספיק.

      חברה אחת כן פתרה את הבעיה, אפל. הם מכרו מחשבים
      רק לחלק העליון של השוק, שם השוליים ממילא רחבים יותר
      והתבדלו מהמתחרים ע"י זה שהציעו מערכת הפעלה ייחודית
      משלהם (שנותנת ערך מוסף, אחרת זה לא משנה).

      בשוק הסמרטפונים, תמונת המצב היא שהפתרון הזה ממשיך לעבוד בשביל אפל ובינתיים לא כ"כ בשביל פאלםHP.
      השאר משתמשים באנדרואיד וגורפים רווחים גם כי השוק לא רווי, וגם כי הצרכנים מעדיפים לקנות מותגים מוכרים.
      כשהשוק יהיה רווי הם יתחילו להיות בבעיה.
      פתרון אחד הוא לפתח פלטפורמה משלהם,
      זה יקר מסובך ודורש הרבה השקעה ומסירות,
      וגם אז זה לא תמיד מצליח.

      הפתרון של אלעד, לעבור לMeego, ווינדוס פון 7, סימביאן (עם רגל וחצי בקבר) או כרום OS לא פותר כלום כי
      כל המתחרים שלהם יכולים להשתמש במערכות האלה,
      אז מה הגליק הגדול.

      פתרון נוסף הוא לזרוק ממשק משלהם לאנדרואיד, כמו שרובם עושים כרגע.
      זה גם בעיה כי שום דבר לא קושר משתמשים לממשקים האלה,
      ובינתיים הם לא הצליחו להקנות ערך מוסף רציני.

      מה שצריך להבין שהמשחק עכשיו הוא יותר על שולי רווח מאשר על גודל שוק.
      היצרנית שתצליח לדחוף יותר מכשירים לחלק העליון של השוק, היא זאת שאצלה
      ייצטבר מרב ההון ממהפיכת הסמארטפונים.

     • הפתרון כן יהיה לעבור מאנדרואיד ואז לצאת למסע שיווק שירמוז שאנדרואיד זה ל"זבל סיני" ולא למוצר "איכותי".
      מה שמחזיק את שולי הרווח של אפל גבוהים זה הבידול במערכת ההפעלה. זה עובד גם במחשבים וגם במחשירים ניידים.
      למה נוקיה ואינטל מפתחות את MEEGO, בשביל הכיף ? לא. כדי שיהיה בידול.
      תוך כמה שנים לכל יצרן פלאפונים תיהיה מערכת הפעלה מבוססת לינוקס מתיכנון עצמי עם מיתוג עצמי.

     • יכול להיות, אבל זה מאוד מסובך וקשה, אף יצרנית של מחשבי ווינדוס לא עשתה את זה בעידן הפי.סי.

      אבל תן לי לחזק את הטענה שלך ולהגיד שהיום העניינים הרבה יותר קלים מאשר בעידן הפיסי (בזכות האינטרנט).
      זה לא מספיק שלסמסונג יש באדא,
      הם צריכים שהמערכת שלהם תהיה משהו שאנשים רוצים. וזה בכלל לא פשוט, בכלל לא פשוט.

     • למה נוקיה ואינטל מפתחות את Meebo?

      אינטל – כדי לנסות לשמור על רלוונטיות במובייל.

      נוקיה – בשביל הבידול, נכון.
      (אבל איפה בדיוק הMEEBO הזאת, האייפון יצא ב-2007?
      ולמה שמישהו ירצה אותה ולא אייפון 7, או נקסוס זד?)

     • אני לא מבלבל בין תוכנה למוצר צריכה. מבחינתי תוכנה זה מוצר צריכה כמו מקרר ומכונת כביסה.

     • אתה מבלבל בין *פלטפורמה* למוצר צריכה,
      הערך של מוצר צריכה קטן ככל שהשוק יותר רווי.
      הערך של פלטפורמה, לא.
      מיקרוסופט גרפה הון מווינדוס במשך 20 שנה, כי זאת פלטפורמה לא מוצר צריכה.

      אתה ממשיך להשתמש באינטרנט למרות שלסבא כבר יש אי-מייל, כי האינטרנט הוא פלטפורמה.

     • אני חושב שהסמאכטפונים כאן כדי להישאר. הם מציעים פונקציונליות חדשה – אינטרנט בכל מקום. זה לא באז, כפי שה- pc הוא לא באז. המכשירים ימשיכו להימכר, הם יהפכו מושכללים יותר ויותר ויעשו עוד ועוד. נכון שלבסוף השוק ירגע, אבל זה יקרה עוד הרבה זמן. אין שום סיבה שקצב הצמיחה של המכשירים הללו לא יהיה בהתאם לחוק מור.

     • החומרה היא לא באז. מערכת ההפעלה אנדרואיד היא כן.
      חוק מור עוסק בהכפלה במספר הטרנזיסטורים במעבד והמכירות של פלאפונים חכמים לא יכולים לגדול לפי חוק מור כי :
      1) מספר בני האדם לא מוכפל כל שנתיים.
      2) רוב בני האדם לא יחזיקו יותר ממכשיר אחד.
      3) רוב בני האדם לא יחליפו מכשיר כל חצי מהתקופה שבה הם החזיקו את המכשיר הקודם. ( גידול בסדרה הנדסית ).

     • זה נכון.

      הגידול ייבלם כשהשוק יגיע לרוויה,
      אבל זה יקרה עוד 2-3 שנים.

      חברות שיירצו למכור מכשירים
      באותם מחירים כמו היום, אבל עם יותר עוצמה, ייצטרכו לעבוד קשה בשביל להצדיק את הצורך בעוצמת המחשוב הזאת (ואיכשהו נראה לי שאפל ממוקמת במקום טוב כדי להצליח במשימה הזאת)

     • הגידול יבלם עד סוף 2011 מאחר ולשליש מהאמריקאים כבר יש סמארטפון ( ארה"ב היא השוק הגדול ביותר ) ובאירופה זה יקרה עוד כמה חודשים. השוקים בסין והודו גדולים אבל לא ריווחיים לחברתו הזרות.

     • כשאתה אומר ייבלם, אתה מתכוון ייאט.
      אוני מתכוון שהשוק יגיע לרוויה של 100%.

      לכל אחד יהיה טלפון,
      וכל הטלפונים יהיו סמארטפונים.

     • כל עוד ניתן לקנות טלפון טיפש לא כל הטלפונים יהיה חכמים.
      להגיע למצב שבו לכולם יש טלפונים חכמים יקח לפחות 10 שנים במדינות מערביות.

     • בוא נגיד שהחל מאחוז מסוים זה בטל בשישים.

      בכל מקרה אני אקבל את התחזית שלך של בלימה בעוד שנה.

 2. תיקון טעות קל:

  "כך שאפילו אינטל החלו לעבוד על יצור מעבדי ARM"…

  אינטל כבר ייצרה בעברה מעבדי ARM שקיבלה מרכישת חטיבת הסמיקונדוקטור של דיגיטל: מעבדי ה- StrongARM. החטיבה נמכרה אח"כ (ל-Marvell למיטב זכרוני).

  ובכלל, לאינטל יש בעברה לא מעט מעבדי 32 ביט שאינם x86:
  i860
  i960
  (ולא נדבר על איטניום)

  • בפוסט קודם כתבתי שהם מכרו את החטיבה, אבל תודה על האיזכור.
   קצת מצחיק שהם עבדו על RISC, הפסיקו, רכשו חטיבה למעבדי RISC, מכרו, ושוב מתחילים מחדש..

סגור לתגובות.