מחשבות על "ניעור" שוק ה-VPS

אני מכיר את תחום ההוסטינג כבר משנת 95 לערך (עוד מהימים של ISDN NET ז"ל) ובד"כ הקשר שלי לשוק זה היה קשור ל"טובות": חברה שמכירה אותי מעוניינת לארח אתר שלהם ורצו שאעשה להם טובה ואבדוק להם את השוק, אז הייתי בודק את השוק בשבילם, מהספקים הקטנים עד הגדולים בארץ וחלק בחו"ל, עושה בדיקות שונות ולבסוף נותן המלצות. "טובות" כאלו הייתי עושה אחת למס' חודשים כל השנים האלו.

לאחרונה שמתי לב למשהו מעניין: מחירי השרתים והציוד הנלווה יורדים, אך המחירים בארץ לדוגמא – לא יורדים. כמה לא יורדים? מספיק בשביל לראות כל מיני הצעות על מכונות VPS הכוללות רבע ג'יגה זכרון, כתובת IP אחת, 10 ג'יגה דיסק וקו 10 מגהביט "בלתי מוגבל" (הוא מוגבל אחושקשוקה!) במחירים שמטפסים מ-200 שקלים ומעלה. אה, המחיר הזה חודשי. הצעות מקוממות אחרות הן לקחת PC פשוט שעולה 2300 ש"ח (בערך) שכוללת דיסק טרה, 2 ג'יגה זכרון, תעבורה "בלתי מוגבלת" על 100 מגהביט (שהם כמובן משותפים) ועל זה תשלם יותר מ-650 ש"ח לחודש (כולל מע"מ).

לאחרונה ניכרים סמנים של תחרות בארץ בשוק ה-VPS, אפשר למצוא חבילות זולות יותר עם טריק ידוע: מציינים לך איזה מעבד רציני יש בשרת, אבל אתה הרי לעולם לא תדע אם אתה יושב יחד עם עוד 30 שרתים וירטואליים על אותו שרת, ומעבד XEON, כמה שיהיה חזק, עדיין יש לו מגבלות.

בקיצור, טריקים לא חסרים על ימין ועל שמאל.

לאחרונה החלטתי לסיים את תקופת השכירות של השרת הוירטואלי שלי (זה שעליו יושב הבלוג הזה ועוד כמה דברים שלי) ותהיתי ביני לבין עצמי: אם כבר אני הולך לחזור לכל עניין ה-VPS (כן, השרת הזה הוא VPS), מדוע בעצם לא להציע זאת לאחרים גם? הרי ידע בטכנולוגיות וירטואליזציה יש לי כבר כמה שנים..

הנה כמה נקודות שחשבתי לגביהן:

 1. אני לא הולך להתחרות בכל אלו שמציעים Shared Hosting וחשבונות ריסלר ל-Shared Hosting
 2. אני לא הולך להציע שרותי ניהול שרתי Windows. אני בטוח שיש מספיק פרילנסרים שישמחו לעשות זאת במחיר שלהם.
 3. אני לא מחפש "לעשות מיליונים" מזה.
 4. אני כן רוצה למכור VPS במחיר הוגן. מה זה מחיר הוגן? מחיר שיכסה עלות מכונת VPS עם ליבה לכל מכונה, עם זכרון בלי טריקים (OverCommitting) ועם שטח דיסק גדול פר מכונה, פלוס מיסים ועלויות נוספות. לא יותר מזה.
 5. אני כן רוצה להציע שרותי תמיכה בסיסיים ללא תשלום (Reboot, קונסולה וכו')
 6. ואני בהחלט חושב להציע גם הפצות לא סטנדרטיות (SuSE, FreeBSD, Plan 9 וכו')
 7. השרתים ישבו בחו"ל אצל ספק שמאוד "עשיר" בחיבורים החוצה, כך שמהירות הורדה ותגובה תהיה כמו בארץ.

כמובן שיהיו שרותי תמיכה כמו טלפון, טיקטים וכו'.

לפני שאני בכלל חושב להציע דבר כזה במיוחד לחברי קהילת הקוד הפתוח (ואגב, אני בהחלט חושב לתרום לקהילה משאבים שונים), רציתי לשמוע את דעתכם מה המחירים שאתם הייתם מוכנים לשלם. אני אציע כאן מס' הצעות, כתבו בטוקבקים מה המחיר שהייתם מוכנים לשלם, ומה הכי חשוב לכם.

להלן ההצעות:

 1. חבילת בסיס: זכרון 1 ג'יגה, דיסק 40 ג'יגה, מערכת הפעלה לבחירתכם (Windows בתוספת תשלום, מה לעשות, מיקרוסופט רוצים את ליטרת הבשר שלהם), 10 מגהביט רוחב פס עם מקסימום חצי טרה הורדות בחודש, כתובת IP אחת. פאנל ניהול בתוספת תשלום זעירה (בדיוק כמו המחיר בחו"ל, לא מחפש להרוויח על כך).
 2. חבילת כסף: ליבה מובטחת, זכרון 2 ג'יגה, דיסק 80 ג'יגה, מערכת הפעלה לבחירתכם, 100 מגהביט רוחב פס עם מקסימום 1 טרה הורדות בחודש, 2 כתובות IP, פאנל ניהול בתוספת תשלום.
 3. חבילת זהב: 1 ליבות, זכרון 3 ג'יגה, דיסק 200 ג'יגה, מערכת הפעלה חינם (לא חשוב איזו מערכת הפעלה תבחרו כולל של מיקרוסופט), 100 מגהביט רוחב פס עם הגבלה לעד 2 טרה הורדות, 4 כתובות IP, פאנל – עליי.
 4. חבילת פלטניום: 2 ליבות, 4 ג'יגה זכרון, דיסק 200 ג'יגה + 200 לגיבוי (אפשרי להשתמש בשניהם), מערכת הפעלה חינם, חיבור 1 ג'יגהביט עם הורדות עד 50 טרה לחודש,  8 כתובות IP. פאנל – עליי.

מה דעתכם? אשמח לשמוע תגובות ממכם.

תודה

Print Friendly, PDF & Email

19 תגובות בנושא “מחשבות על "ניעור" שוק ה-VPS

 1. אשמח להשתמש. אני כרגע משתמש בחבילה הבסיסית של burst.net
  מעבר לתמיכה העברית, להיכרות שלנו איתך ואמינותך (סיבות טובות בפני עצמן).
  השרת שאתה מציא הוא בחו"ל, והביקורת שלך על ספקים בארץ, איך אתה מתכוון לבדל עצמך מההיציע הנרחב בחו"ל.

  ותודה על הבלוג המצויין.

  • יאיר שלום, להלן התשובות:
   הבידול שלי נעשה במס' רמות:
   1. אני לא הולך לקחת מעבדים "ירוקים" (תרגום: ביצועים על הפרצוף) רק בשביל לחסוך ולעזאזל הלקוח.
   2. המכונות הוירטואליות ימכרו עם הגדרות "מוגדלות" (כמו שראית בהצעות, אין לי הצעות של חצי ג'יגה זכרון וכו'), כך שבעל המכונה כמעט ולא ירגיש שמדובר במכונה וירטואלית. יש לי נסיון די כואב כשזה מגיע ל-VPS של המתחרים (בארץ ובחו"ל) שנותנים תגובה איטית, שרת עמוס ועוד שאר מרעין בישין. פה זה לא יהיה קיים.
   3. ראית את שאלתי לגבי המחירים כמה היית משלם/מוכן לשלם? אני אשמח לשמוע את המספרים שלך 🙂

   • אני משלם כרגע 6 דולר לחבילה די דומה לבסיס אבל סובל מרוב המחלות שתארת.
    אמנת שרות ו 40-50 שקל בחודש היו משנאים אותי לשרתך.

    • חבילת VPS ב-50 שקלים? אם אני מסתכל על המתחרים בחו"ל, חבילה כזו יכולה אולי להקנות לך 256 מגה זכרון ו-5 ג'יגה דיסק. מה בדיוק אתה יכול לעשות עם זה? 🙂
     אני מתכוון להציע לאנשים מכונות ראויות: לא פחות מחצי ג'יגה זכרון ולא פחות מ-40 ג'יגה דיסק, כלומר שאפשר להריץ על זה דברים בצורה נורמלית מבלי להרגיש שדחסת את עצמך לקופסת גפרורים וב-50 שקלים אי אפשר להציע את זה, נכנסים מיד להפסדי עלות.

     • הם ידועים לשמצה במחירים הנמוכים

      CPU: 1000MHZ
      Memory: 512MB
      Disk Space: 20GB
      Bandwidth: 1000GB
      IP Addresses: 2

      אני בעיקר משתמש כדי לעקוף הגבלות מיקום ולימוד לינוקס.

     • ושוב, בחבילות אלו:
      1. אתה לא חופשי להחליף כל חבילה שאתה רוצה. נסה לשדרג קרנל או חבילה ב-APT או דברים כאלו, אתה לא תצליח. תצטרך לקמפל עם טריקים.
      2. אין לך מושג ירוק כמה אנשים קיבלו את אותה חבילה וכמה באמת רצים על השרת.
      3. אם הנתונים היו אמיתיים ובאמת כל אחד היה מקבל 1 ג'יגהרץ מעבד, ובאמת חצי ג'יגה זכרון (בלי טריקים של OverCommitting) הם היו מפסידים על המכונה עוד מהרגע שהיו מפעילים את כפתור ה-POWER.

     • ה"הם" האמורים הם burst.net?

      נרשמתי לנסיון לשרות שלהם למרות שהוא מראש צועק "זול" מכל בחינה אפשרית, מכיוון שאין לי דרישות גבוהות ממנו. אני צריך משהו שהוא בעיקרו מחסן קבצים מרוחק, ושלא יכיל מידע חשוב מאוד. החלטתי שבמחיר שלהם אני מקסימום אשרוף 10$ וקצת זמן.

      בינתיים המהירות סבירה. ר' לדוגמה http://plum.tzafrir.org.il/iso/ . זכרון, זמן מעבד ו־IO ממילא אינם בעיה רצינית מכיוון שאני לא מתכוון להריץ שם דברים כבדים (כרגע יש בעיקר שם אפאצ'י לקבצים סטאטיים).

      המערכת היא מערכת OpenVZ. הרחקתי ממנה פאנלי ניהול ושאר זוועות. שידרגתי חבילות. מכיוון שמדובר על מערכת OpenVZ אין לי שליטה על הקרנל ששם, אבל עם השאר אין לי בעיות.

      המערכת אכן נראית חובבנית. יש להם שלוש מערכות נפרדות לניהול לקוחות. טיפול בתקלות, וניהול משתמשי OpenVZ. המערכות תפורות אחת לשניה בתפרים גסים מאוד. דיווחתי לאנשי התמיכה על כמה בעיות, ביניהן על באג קל מאוד לשחזור ומציק (לי) במערכת הניהול של OpenVZ. נראה איך יתייחסו אליה.

      מאוד חסר אצלהם קונסול נורמלי לשימוש בעת צרה. אם אתה רוצה את המערכת למשחקים, קח בחשבון שמתישהו תצליח לנעול את עצמך בחוץ.

 2. אני חושב שאפשר לראות כמה היינו מוכנים לשלם עם מבט מהיר אצל ספקים בחו"ל. אני היום משלם משהו דומה לחבילת הכסף פחות מ50$, כך שאם אכן בדיקות מהירות יראו שהשרת שלך מהיר יותר, בתוספת תמיכה אישית ואפשרות לשים על המכונה XP רגיל, אני שלך.

  • אתה בטוח שאתה מקבל ליבה מובטחת? הם כל כך מבטיחים שהם יכולים לשלוח אליך את קובץ הקונפיגורציה של המכונה כהוכחה?
   לגבי XP רגיל, נקודה מעניינת.

 3. מה לפי דעתך יהיה טווח המחירים? יש לך אפשרות לתת הערכה גסה?

  ד"א: מישהו פירסם פעם באחד הפורמים בwhatsup על שירות ההוסטינג הזה:
  http://www.rapidxen.net/plans

  אני לא מכיר אותם, אבל המחירים שלהם נראים אטרקטיבים במידה ומדובר בשירות אמין..

  • אלו פחות או יותר המחירים בשוק, רק שאתה מקבל משהו כזה פיצי שאתה כמעט ולא יכול להריץ על זה כלום. נסה להריץ אפאצ'י ו-MySQL בשביל בלוג שנכנסים בו יותר מכמה בודדים ליום ותראה איך המכונה פשוט נחנקת.

  • המישהו הזה הוא אני. יש לי נסיון לא רע עם השרות שלהם. אבל בעיקר למי שמעדיף לקבל שרות דרך IRC. החברה גם מעסיקה את (וגם נוסדה ע"י) אחד ממפתחי דביאן שלצורך העניין טורח לעזור לתחזק את את החבילות של Xen ו־KVM
   http://nenolod.net/about/

   אבל הם לא היחידים. למעשה, התחרות גבוהה מאוד.

   תשובה ישירה לחץ: אני כיום מסתפק בפחות ממה שאתה מציע לצרכי הצנועים.

 4. אני חושב שברוב המקרים צוור הבקבוק הוא הIO ופחות זכרון, למרות שגם זה בהחלט חשוב.
  לבלוג הייתי מעדיף Lighttpd ולא Apache מכיוון שהוא צורך פחות משאבים.
  MySQL בהחלט בעייתי.

  • גם lighttpd ואפילו BOA צריכים איכשהו לצאת החוצה להגיע למשתמש, ואם השכן שלך מריץ שרת משחקים במכונה הוירטואלית שלו והשכן השני בדיוק טוחן את הקו עם טורנטים וכולם יושבים על קו של 10 מגהביט (שאף אחד לא מפרסם שהוא משותף!), יהיו לך בעיות.

 5. בסופו של דבר אתה עדיין מוכר באותם המחירים של המתחרים שלך,
  לא ניעור ולא נעליים…

  • קדימה, תראה לי הצעות זהות של אותם דברים שמתארחים פה בארץ.
   הייתי יכול לחתוך בחצי את המחיר אם זה היה בחו"ל.

סגור לתגובות.