אורקל הורגת ותובעת

היומיים האחרונים היו זמנים מאוד פעילים עבור אורקל. קודם כל הנהלת אורקל שלפה אקדח והרגה את Open Solaris. אדיוס מותק, רצ"ב תעודת פטירה. לאלו שיש להם קשר ליהדות, מוזמנים לאמר קדיש וירטואלי.

מה הלאה? אה, זוכרים את הגרסאות סולאריס ששוחררו אחת למס' חודשים? גם זה מת. אורקל החליטו שמעכשיו  רק גירסה רשמית תצא (מתישהו) וזהו. אורקל לא אהבו את הרעיון להיות Fedora, אז הם קטלו גם את זה. מה לגבי הקוד? הוא יופיע, אבל אחרי שסולאריס 11 תשתחרר. רוצה גישה לפני? רק אם אתה פרטנר כלי כלי של אורקל תקבל גישה. מה זה כלי כלי? משהו ביחס גודל של אינטל.

לאחר שהגופות פונו, התחילו באורקל לחפש איך מוציאים כמה דולרים מהרכש האחרון שלהם (Sun), ואז הם נכנסו לכל הקטע של גוגל מול Sun. הנה הסיפור בגירסה מתומצתת:

חברת Sun שחררה כקוד פתוח את Java אבל עם כמה וכמה מגבלות. מגבלה אחת לדוגמא היא הגירסה: ל-Sun יש כמה גרסאות של Java כמו EE, SE, J2ME. ה-J2ME מיועדים למכשירים קטנים כמו טלפונים, ממירי טלויזיה, נגני וידאו וכו' ואותו Sun לא שחררה כ-GPL או רשיון שאינך צריך לשלם לגביו. הגירסה שנפתחה מבין הגרסאות היתה ה-SE שמיועדת למחשבי דסקטופ/תחנות עבודה ורבים לקחו את הקוד והשתמשו בו, העיפו את הסימונים הרשומים, קימפלו ושחררו את ה-SE, כמו לדוגמא פרויקט IcedTea.

גוגל לא רצו את גירסת ה-J2ME בשביל אנדרואיד, הם רוצים את ה-SE, רק שלפי הרשיון, שימוש ב-SE למכשירים כמו טלפונים סלולריים ושאר מכשירים קטנים אסור. בשביל להשתמש במכשירים ניידים/קטנים, צריך להשתמש ב-J2ME ולשלם כמה עשרות דולרים פר מכשיר כתמלוגים, בדיוק מה שנוקיה, RIM ואחרים עושים עד היום. מה עשו גוגל? הלכו ובנו מכונה וירטואלית שמסוגלת להריץ את קוד ה- JAVA SE במהירות גבוהה וטריקים שונים, והמכונה נקראת    Dalvik ונמנעו מלשלם ל-SUN. כמובן ש-SUN לא אהבו את הקטע, במיוחד ש-SUN בעצם מפסידים רווחים עצומים של תגמולים ממכשירים שמשתמשים ב-JAVA. אך כשזה היה עדיין בידיים של SUN, אז הם שתקו, אך מרגע הגעת אורקל למשוואה, הכל התהפך.

אז מה הדבר הראשון שאורקל עושה ואוהבת לעשות? לתבוע את הצורה לגוגל, זו שמערכת ההפעלה שלהם מטפסת יום יום ויותר אנשים משתמשים בה. הם תובעים על 7 פטנטים שכביכול גוגל עברה עליהם והם רוצים כסף, הרבה כסף. הם כמובן לא מפרטים כמה כסף, אך אפשר להניח בסבירות מאוד גבוהה שאורקל רוצה שוב "לשבת באמצע" בין גוגל ליצרן ולקבל תמלוגים מהיצרן פר מכשיר ובעצם "להרוס את החגיגה" לגוגל, שמאפשרת לכל אחד להוריד את הקוד של האנדרואיד ולהשתמש בו מבלי לשלם לאף אחד מאומה.

גוגל הגיבה לטענות ולתלונה של אורקל בכך שהיא טוענת שהתביעה "חסרת בסיס". חובבי מעקבים אחרי תביעות מוזמנים להכין פופקורן. יהיה בהחלט מעניין לראות איך העניין הזה יסגר והאם גוגל יחליטו לרדת מ-JAVA כשפת תכנות ראשית לאנדרואיד.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “אורקל הורגת ותובעת

 1. Dalvik שונה מה-JVM, קשה לי להניח שהוא יכול להריץ J2SE (מבוסס רגיסטר מול מבוסס מחסנית). למעט העובדה ששפת הפיתוח דמווית ג'אווה מבחינת תחביר קשה לי להאמין שיש יכול הרצת קוד בין שתי ה-VM.

 2. מאיר – תיקון קטן:
  שפת הפיתוח אינה "דמוית ג'ווה" היא Java בכבודה ובעצמה.

  למעשה, הצורה שבה עובד SDK של Android היא כזו:
  1. הקוד נכתב ב-Java תקני תוך שימוש בכמה ספריות ייחודיות ל-Android.
  2. הקוד עובר קומפילציה עם קומפיילר Java סטנדרטי ומתקבלים קבצי class עם bytecode של JVM.
  3. קבצי class עוברים עבוד (המרה למעשה) ע"י כלי שנקרא dx שהוא בעצמו כתוב ב-Java ומגיע כקובץ jar.
  כלי זה ממיר מ-Java bytecode ל- Dalvic bytecode ואורז את כל הקלסים של האפליקציה לקובץ class.dex בודד אותו המכונה הווירטואלית של google יודעת להריץ.

  אז נכון, Dalvic אינו מריץ bytecode של JVM סטנדרטי או J2SE או מה שלא יהיה ישירות, אבל מדובר בעניין של המרה מכנית פשוטה יחסית.
  הבעיה עם פטנטים היא ש"דומה" יכול להיות מספיק טוב כדי להיחשב "הפרה".

  איני עו"ד אבל יש לי הרגשה שזה לא יהיה "Open and shut case"

 3. IANAL ABOOK
  אבל מרפרוף בפטנטים נראה לי שגרעין המחלוקת אינו קשור ישירות בשימוש בשפת Java (למרות מה שכולם חושבים) אלא בכל מני אופטימיזציות וטריקים שקשורים להאצת מכונות וירטואליות על גבי פלטפורמות מובייל.

  כנראה שגם אם גוגל היו מממשים פה python זה היה קורה.

סגור לתגובות.