כמה מילים על גיל ותעסוקה

ב-13/5 הקרוב אני אהיה בגיל 42 ואין לי בעיה לאמר את זה.

מדוע אני מזכיר זאת? שימו לב לסיפור הבא שמופיע בוואלה: ש', אחראי רשת המחשוב במכללה לחינוך גופני ולספורט הממוקמת במכון ווינגייט (יש הבדל בין השניים), עשה "טריק" די ידוע בקורות חיים: להצעיר את הגיל. הוא "כיסח" 10 שנים מהגיל שלו. ש' הוא לא שקרן ורמאי בחייו, אבל הוא נאלץ לעשות את הטריק הזה כי אחרת הוא היה יכול להמשיך לחפש עבודה ומקומות רבים לא היו מקבלים אותו, כפי שניתן לראות בכתבה: "אחד המראיינים אמר: "מה אתה חושב, שאנחנו מנהלים פה בית אבות?". בסופו של דבר כנראה שקרה משהו שם במכללה והדבר התגלה, ש' זומן למס' שיחות ובסופו של דבר הוא פוטר מיידית.

אינני מבין כל כך את הבעיה של הגיל כשזה מגיע למקצוע של מנהל IT. מילא היה מדובר בדוגמן, או נציג שרות פרונטלי ששם מחפשים להציב מול הלקוח אנשים צעירים (ולפעמים התוצאה ניכרת בשטח, לטוב ולרע), אבל כאן מדובר באיש IT, ובד"כ דווקא למבוגרים שביניהם יש הרבה יותר נסיון מאשר לצעירים שבהם. יצא לי לעבוד תחת מס' מנהלי IT יותר מבוגרים ממני שדווקא גילם ונסיונם סייע רבות באותה חברה שהם עבדו. הם כבר ידעו לזהות כל מיני מוקשים שמנהלים צעירים אחרים היו נופלים בהם (לדוגמא: בוא נעביר את הכל הכל הכל אך ורק לטכנולוגיות של מיקרוסופט) וגם בעת משברים, נסיונם הארוך סייע לאותן חברות.

אינני מכיר את ש' וכולי תקווה שהוא מצא מקום עבודה אחר, אבל התנהגות מעין זו של חברות צריכה להיפסק וחברות צריכות להחליט מה הן מחפשות: דוגמן או אדם טכני שבקיא בתחום שנים רבות? אלו שבקיאים בתחום שנים רבות הם לא תמיד ממש צעירים. יש כאלו בגילאי ה-30+, 40+ ואפילו 50+ (כל עוד האדם לא עשה הסבה למחשבים לפני שנתיים שלוש בגיל מאוחר), ואדם עם נסיון עשיר שווה יותר כי מה שהצעיר עכשיו לומד, המבוגר כבר מכיר ממזמן וכפי שכתבתי: לפעמים מבוגרים יכולים לסייע רבות במקום שצעירים לא יכולים לסייע או נכנסים לפאניקה (כמובן תלוי באופי וכו').

ש', אינני יודע אם אתה קורא זאת, אולם לפי ההודעה שהוציאה המכללה ("ש' הועסק במשרת אמון במכללה. גילו לא נלקח בחשבון בשום שלב של העסקתו או בפיטוריו") ולפי מה שאתה מתאר, מישהו משקר. לעניות דעתי, כדאי לך למצוא לך עו"ד טוב עם שיניים.. חדות.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “כמה מילים על גיל ותעסוקה

 1. ראשית זה באמת מזעזע, רציתי לדעת האם זה משהו יחודי לארצנו התחרותית (בצורה קיצונית בשנים האחרונות) או שזה משהו נהוג בכל העולם.

 2. עד כמה שאני מבין זה קורה בארצות רבות בעולם.
  קראתי פעם באיזשהו מקום, שיש "אי-נוחות" כאשר כפיף מבוגר (ובעל נסיון רב יותר באופן כללי) מהממונה עליו בהיררכיה.
  אחד מהפתרונות הוא, שהמבוגר יציע את שרותיו בתור קבלן חוץ שאינו חלק מההיררכיה המפעלית.

 3. ההתנהגות הזאת היא רעה חולה בכל העולם המודרני והקפיטליסטי שמושפע מאמריקה וההתנהלות ה"פושרית" והתחרותית שלה בכל תחום, במיוחד בהי-טק.
  שאלה אליך חץ – אני שוקל לעשות הסבה ל- QA – אני בן 32 בלי רקע במחשבים ותכנות עם תואר ראשון לא בתחום. האם הדבר אפשרי/ריאלי לדעתך?

 4. 42? וואו….אתה נראה הרבה פחות…ממש חתיך 🙂

  וגם כותב ממש טוב…נדיר לפגוש היום בחורים כאלה.

 5. דווקא במעוזיהם הקשוחים והנשגים של הקפטליסטים – בנקים וחברות ביטוח, כלל לא נדיר לראות אנשים מבוגרים בכל מדרג המישרות – עד גיל 60. אני חושב שזה פחות קפיטליסטי ויותר כאילו מודרני כזה – העולם שייך לצעירים ושאר החרטאות הללו.

 6. חץ, אני מסכימה איתך מאוד, רק אני מניחה שהוא פוטר פשוט כי הוא שיקר…

  אולי הוא היה צריך להגיד להם מיוזמתו יומיים אחרי שהתחיל לעבוד את הגיל האמיתי שלו, ולא להמתין שזה יתגלה לבד.

 7. חץ, אני מבין אותך, ומה אגיד לך – בתקופות בהן חיפשנו חבר-צוות נוסף, גם אני חטאתי בזה.
  לעיתים קרובות, האיש באמת לא התאים. מבחינה טכנית אני מאוד בררן ומעט אנשים עברו את המסננת שלי, צעירים ומבוגרים כאחד. פעם היה מדובר באדם בשנות ה-40 לחייו, מכר של ההורים שלי, ופשוט לא יכלתי "לעזור" כי הוא היה לחלוטין לא רלוונטי.
  בפעמים אחרות, ראיתי את המשוכות שהאיש עבר בחייו, שלכאורה העידו על יכולתו להתמודד על קשיים — נגיד, "סיים בהצטיינות תואר במתמטיקה בטכניקום של ריגה (1987)" — אבל לא הזדהיתי עם זה, לא הרגשתי בעצמותיי ש- הנה, האיש הזה התמודד עם בעיות קשות, ממש כמוני. המשוכות שהוא עבר בחייו פשוט לא היו כאלה שיכלתי להזדהות איתן. מספיק קשה לי להזדהות עם בוגרי טכניון (בהיותי עדיין חסר השכלה אקדמאית), קל וחומר עם בעלי תואר ממוסדות אקדמיים של מדינה שכבר לא קיימת.
  לעיתים אכן נראה לנו מוזר להעסיק אדם שמבוגר מהמנהלים שלו. לצורך העניין לא עמדתי להיות המנהל שלו, אבל גם כל שאר שרשרת הניהול אצלנו לא עברה בהרבה את גיל ה-40.
  ולפעמים, לפעמים עשינו שיקול תועלתני ואנוכי לחלוטין, ופסלנו אדם כדי לשמור על הווי הצוות: על הדחקות, על שיחות המסדרון, על הטעם שלנו במוזיקה אקלקטית. פסלנו אדם כמו שתלמידי תיכון פוסלים ילד לא-מקובל. אמנם זה מרגיש ילדותי, אבל תקשורת בלתי-אמצעית ומשוחררת בין חברי הצוות זה מה שמאפשר לדבר בגובה העיניים, ובמידת הצורך לגבות אחד את השני, לא כמו קולגות אלא כמו חברים טובים.

 8. איליה,

  כתבת דברים מעניינים על (אי)העסקת אנשים בגלל גילם.
  עם כמה דברים אני מסכים, אבל דברים אחרים מפגינים לדעתי חשיבה ילדותית שפוגעת לא רק באחר אלא גם בעסק שלך.

  אי-הזדהות עם המשוכות שהבנאדם עבר – איך תרגיש אם האיש, שכל כך חזק במעבר המשוכות שהיו בחייו, יתקבל לעבודה אצל המתחרים המסוכנים ביותר שלך, ויעזור להם להתגבר על המכשולים הטכניים והאחרים, שמונעים כרגע מהמתחרים מלשחוט את העסק שלך?

  לידיעתך – לסיים לימודים בטכניון זו משוכה בהחלט מכובדת.  מוסדות אקדמאיים של מדינה שכבר לא קיימת – לא בהכרח נעלמים.  לעתים קרובות הם ממשיכים לפעול, אולי תחת שם אחר.

  פסילת מועמד שלא מתאים להווי החברתי – זה תלוי בסוג העבודה.  יש מקומות כמו צבא או בניין, שבהם עובדות קבוצות שצריכות להיות מגובשות.  ומצד שני אין צורך מיוחד להתמודד עם בעיות בלתי צפויות.  במקומות כאלה יש בהחלט טעם לקחת בחשבון התאמה חברתית.

  מצד שני, במקומות, שבהם העבודה היא מו"פ, גיוון והשונות הינם יתרון.  אדם שחושב בצורה אחרת מהאחרים – יוכל לפתור בעיות שהאחרים נתקעו בהן.  במקומות כאלה חשוב לחנך את כל העובדים לקבל את השונה ולהתיידד איתו למרות, ויותר מזה בגלל, שונותו.

  בקשר למכר של הוריך, שהתברר כלא רלבנטי, מעניין לדעת במה הוא לא היה רלבנטי.  האם הוא היה למשל מתכנת בשפת COBOL שמנסים להצניח אותו לתוך צוות שעובד בשפת Python עם אלגוריתמים "כבדים" לביצוע במקביל?  אם כן, אזי נשאלת השאלה האם האיש הפגין בעבר יכולת ללמוד ולהשתלט על נושאים חדשים לו?  אם כן אז אולי הוא בכל זאת רלבנטי.

 9. באוסטרליה אסור בכלל לשאול על גיל (או פרטים אישיים אחרים, כמו מצב משפחתי, מוצא, דת וכו') ולא מקובל לשים את הפרטים האלה בקו"ח (זו אחת העיצות הראשונות שאני נותן כשאני עוזר למהגרים חדשים למצוא את העבודה הראשונה שלהם פה).
   
  אני מסכים עם הגישה שזה ילדותי לקחת מישהו צעיר רק בגלל שהוא צעיר. צריך לראות כמה הניסיון והאישיות שלו יתרמו למשימה (וכמה אפשר לשלם תמורת הניסיון הזה). יש אולי נטיה להניח שעם הגיל עולה המשכורת אבל זו גם טעות – יכול להיות מישהו צעיר עם נסיון רלבנטי לעבודה או מישהו מבוגר עם פחות נסיון רלבנטי אבל אולי עם מספיק נסיון "נושק" ואישיות שתהפוך אותו ליותר מועיל.
   

סגור לתגובות.