רוצה לקנות PC עוצמתי? תמתין קצת..

תראו לאיזה מצב מעניין הגענו: במחיר של 2000 ש"ח אפשר לקנות מחשב מספיק עוצמתי להריץ תוכנות שהיו צריכות משאבים מאוד רציניים בעבר. רק לפני מס' שנים כשהיית מקודד וידאו לדוגמא (לא באיכות של HD) היית צריך להמתין זמן רב לקידוד או רינדור. היום? כל PC מודרני עושה את העבודה במחצית או שליש מהזמן שמעבד טיפוסי היה צריך לפני 3-4 שנים.

התחרות בין AMD לאינטל נותנת את אותותיה והחברות מנסות להתחרות בשלל דרכים. פעם זה היה מהירות מעבד, עד ששניהם הגיעו למצב שפתרון קירור זול לא יפתור את הבעיה, ולכן הם עברו למסלולים אחרים כמו מהירות BUS קדמי, תמיכה בסטנדרטים חדשים (PCI Express) והתחרות האחרונה: מס' ליבות בכל מעבד. אינטל היתה הראשונה שהוציאה מעבד עם 2 ליבות, AMD אחריה, והתחרות הזו הלכה וגדלה עד ש-AMD הכריזה כי החודש היא מוציאה מעבד עם לא פחות מ-12 ליבות. את פירות התחרות הזו ניתן לראות כיום שמעבדים עם 2 או 4 ליבות ניתן למצוא מאינטל ומ-AMD במחירים (יחסית) זולים, כאשר AMD מובילה במחירים הזולים.

בתחרות הליבות לשוק המשתמשים הביתיים אינטל ו-AMD הגיעו לאחרונה לנקודה מעניינת: אינטל הוציאה מעבד עם 6 ליבות (i7-980X). כפי שניתן לראות במפרט, מדובר במעבד מאוד חזק, עם 12 מגה זכרון מטמון, מהירות 3.33 ג'יגהרץ ושלל תופינים אחרים, רק עם בעיה אחת. המחיר מאוד כבד בכיס: על המעבד הזה תצטרך לשלם הרבה יותר מ-1000 דולר (כן, בארה"ב) וזה מחיר למעבד בלבד.

ב-AMD החליטו להשיב מלחמה, אבל לא סתם מלחמה: מלחמה אגרסיבית הן במפרט והן במחיר: תכירו את המעבדים החדשים שיוצאים בזמן הקרוב מאוד לשוק: מעבד Phenom II X6 1055T שימכר במחיר מוערך של 200 דולר, ואת מעבד Phenom II X6 1090T שימכר בסביבות ה-300 דולר. ההבדלים? ב-1090T יש 9 מגה זכרון מטמון L3 והוא פתוח ל-Overclock והוא רץ במהירות 3.2 ג'יגהרץ ואילו ה-1055T מגיע עם 6 מגה זכררון מטמון L3 והוא נעול ל-Overclocking והוא רץ במהירות 2.8 ג'יגהרץ. במילים אחרות, AMD מתחרה באינטל בכך שהיא מוכרת מעבד עם קצת פחות זכרון מטמון, אבל הבדלי המחירים הם ענקיים: בין רבע לשליש מחיר ממה שאינטל מבקשת, ובמחירים כאלו כל פשרה בכמות זכרון מטמון לדוגמא – שווה את זה.

המעבדים האלו כמובן אינם מתאימים לשרתים (על המעבדים לשרתים גם אינטל וגם AMD מרוויחות מאוד יפה והמחירים ממש לא זולים), אבל לכל מי שצריך לבצע קידוד וידאו HD, קימפולים של דברים גדולים (קרנל, KDE וכו'), הרצה של מס' מערכות בוירטואליזציה – שווה וכדאי להשקיע בלוח ובמעבד כזה.

המעבדים המוזכרים כאן של AMD רשמית עדיין אינם נמצאים בשוק (רק רשמית. בסין הם לא רק שנמצאים, הם נמכרים). יצרני הלוחות כבר עובדים על לוחות תואמים כולל כל הטרראם שמסביב (Chipset וכו'), כך שסביר להניח שבחודש חודשיים הקרובים נראה ציוד כזה מגיע לשוק.

לסיכום: אם אתה מחפש לרכוש לעצמך מחשב עוצמתי או שרת ביתי, כדאי להמתין מעט. ההצעות החדשות של AMD ישאירו לך כסף בכיס אם תקנה מכונה עם המעבד שלהם וגם תקבל סוס עבודה רציני.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “רוצה לקנות PC עוצמתי? תמתין קצת..

 1. מדוע "המעבדים האלו כמובן אינם מתאימים לשרתים"?
  מה מיוחד במעבד לשרתים?

  • מעבדים בשרתים צריכים לעבוד בשיטות קצת אחרות. ראשית הם בנוים לעבוד עם יותר ממעבד אחד על לוח האם (כלומר אפשר לשים מעבד אחד על לוח, אבל אתה יכול להוסיף מעבדים אם הלוח מאפשר זאת, וזאת בניגוד למגבלה של מעבד אחד שקיים כיום ברוב הלוחות שלא מיועדים לשרתים), הם צריכים ערכת שבבים אחרת ממה שיש בלוח אם לצרכן.
   גם מבחינה טכנית יש הבדל בתצורת החיבור של המעבד ללוח, כך לדוגמא אינך יכול לקחת מעבד i7 ולדחוף אותו ללוח שמיועד ל-XEON כי סידור וכמות הפינים שונה.
   בקיצור – אלו עולמות נפרדים.

 2. מה לגבי מעבדים לניידים (שהם לא ATOM וכד')?
  יש המלצות? האם גם בזה התחרות הולכת ומשתפרת?
   
  אסף.

 3. התחרות בין AMD לאינטל רק היטיבה עם הצרכנים. אני זוכר שב 2005/6 AMD הוציאו את האופטרון ונתנו לאינטל בראש. כמעט בן לילה AMD כבשה נתח נכבד משוק השרתים – ועוד ב 64 ביט – מה שאינטל ניסתה לדחוף במשך שנים עם האיטניום המחורבן שלה. אינטל שינסה מותניים וענתה לתחרות. מנהל באינטל הודה "מכרנו זבל לצרכנים, לא חידשנו כלום רק הגברנו תדרים". איזה מוצרים יפים קיבלנו מאז! מדהים. גם המחירים ירדו וגם הטכנולוגיה השתפרה. סקר שערכה מיקרוסופט מגלה שאחוז ה CPU UTILIZATION הממוצע הוא פחות מאחד אחוז – או בעברית: לאנשים אין ממש מה לעשות עם המעבדים האלה – אבל זה נושא אחר.
  אבל – תן לגויים לקנות AMD. לדעתי אנחנו הישראלים צריכים להעדיף אינטל. אינטל מעסיקה בארץ מלא אנשים והיא משלמת מיסים במלייארדים – היא טובה לישראל. לעומתה AMD ממומנת בחלקה כספי נסיכויות הנפט והערבים. וכן אני יודע מה תענה לי – כבר היו לנו חילופי דברים בעניין אינטל. אבל זו דעתי.

סגור לתגובות.