רוצים סולאריס בחינם? שכחו מזה

קיבלתי הבוקר חדשות מעניינות: אורקל אחרי שרכשה את סאן, החליטו לעשות כמה שינויים בחברה. אחד מהשינוים שהוכרזו אתמול היה שאורקל אינה משחררת יותר את הדברים הבאים:

 1. לא תהיה יותר הורדה חינמית של סולאריס. לא ל-SPARC ולא למעבדי X86.
 2. גירסת Open Solaris, הגירסת קוד פתוח של סולאריס. זוכרים אותה? פוף, היא הולכת להיעלם, אורקל לא ישחררו יותר.
 3. הגירסה היחידה שתהיה זמינה היא גירסת סולאריס בתשלום בלבד עם זמן נסיון (Trial) של 90 יום (קמצנים! אפילו מיקרוסופט נותנת 180 יום לגירסת Windows לשרתים שלהם).
 4. פיתוח סולאריס ימשך, אך מאחורי דלתות סגורות ומבלי לשחרר יותר קוד.

סולאריס תמיד היתה מערכת יוניקס מתקדמת, עד שהגיע לינוקס שדי חבט בסולאריס באספקטים רבים. סולאריס החופשית לעומת זאת הצליחה להדביק חלק ניכר מהפערים בין לינוקס לסולאריס. כך לדוגמא משתמשי לינוקס שמתקינים היום הפצה כלשהי בגרסאות כמו אובונטו, פדורה וכו' די "מפונקים" כיום:  ההתקנה עושה את רוב העבודה מבלי שתצטרך להגדיר כל ציוד בנפרד, יש זיהוי כמעט מלא של כל הציודים, וגם כשאתה צריך להריץ Rescue, החיים שלך הרבה הרבה יותר קלים מאשר הרצת Rescue בסולאריס.

סולאריס בחינם היתה דרך מעולה למשתמשי לינוקס להכיר יותר את עולם הברזלים הכבדים שמריצים סולאריס. בהתחלה הדברים די מזכירים את עולם הלינוקס אבל אז כשנכנסים לעומק הדברים בכל מיני הגדרות, רואים הבדלים של שמיים וארץ, ומעבר מלינוקס לסולאריס אינו עניין של קובץ שנמצא במקום אחר ב-etc/ אלא הגדרות שונות לחלוטין בחלק מהמקרים, וכך סולאריס החופשית בעצם סייעה לכל אלו שרוצים ללמוד אותה ולהתקין אותה על מכונה וירטואלית בבית בשביל לנסות ולשחק איתה.

הצעד הזה של אורקל הוא תמוה לדעתי, וזו בלשון המעטה: הרי הרווחים ממכירת סולאריס לא יהיו בדיוק משהו שיקפיץ את רווחי אורקל, הרי השרתים של סאן יקרים בטירוף עד היום (לא תמיד עם הצדקה למחיר, מנסיון), אז ההתעקשות של סולאריס בתשלום נראית לי תמוהה. אורקל זו לא מיקרוסופט שבתחום שרתים הרווח שלה זה ממכירת מערכות הפעלה. מה לגבי כל אלו שירצו ללמוד סולאריס בשביל הידע או בשביל הנסיון שלהם? האם הם באמת מצפים שסטודנטים יתחילו לשלשל מאות דולרים לעותק אישי??

כשזה מגיע למערכות הפעלה, כדאי להציץ אל השכנים, כמו רד-האט לדוגמא: גם הם מוכרים מערכות הפעלה (RHEL), אבל יש "חיקוי" (CentOS) והוא חוקי וחינמי ואפילו המהנדסים של רד-האט תורמים לו, ובכל זאת, לא רואים את רד-האט נופלים פיננסית מהנושא כי הם עושים רווחים משרותים אחרים. רד האט אפילו לוקחת את הדברים קדימה: כשהם קנו את Qumranet, הם "קיבלו בירושה" כלי לניהול שרתי KVM סגור לחלוטין שרץ רק על Windows. מה עשו רד האט? זרקו את הכלי ניהול לפח והתחילו לכתוב אחד חדש (oVirt) בקוד פתוח לחלוטין תחת רשיון GPL. האם רד-האט טיפשים שהם עושים צעד זה? לא, יהיו לרד-האט רווחים "מסביב" בשרותים שונים ובתמיכה שהם ימכרו, בקורסים שונים וכו', הם רגילים לכך והם עושים מזה כסף לא רע. נכון, הם לא ענקיים כמו האחרים אבל רד-האט הוא מותג מוכר בתחום והוא מביא עסקאות לחברה.

כמה חבל שאורקל חוזרים שוב לשיטות הישנות של סגירת קוד ומכירה בלבד של מוצרי תוכנה שלהם שהיו בעבר קוד פתוח. רווחים כספיים גדולים הם לא יראו, אבל גם שיתוף ועזרה מהקהילה הם לא יראו

הכל בגלל ראיה מאוד צרה.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות בנושא “רוצים סולאריס בחינם? שכחו מזה

 1. מעניין אותי כמה זמן ייקח עד שיעשו פורק לאופן סולאריס ואז בסוף אורקל יתחילו לבסס את המוצר שלהם על הגרסה הפתוחה.
  (או במילים אחרות, אני לא מאמין שאורקל יכולים לעשות משהו שישפיע כל כך עכשיו מהרגע שהקוד שוחרר)

  • אין למה לעשות FORK. הגירסת libc הבאה נניח לא תהיה תואמת לגירסה שיש כיום, מה בדיוק תעשה? הינדוס לאחור? מי בדיוק ישב ויעשה זאת?

 2. נראה לי תמוה…
  עבר שבוע ועוד לא ראיתי שום פרסום רשמי בנידון… שמת לב שהידיעה פורסמה קצת לפני אחד באפריל? ויש בה הרבה ציטוטים של בלוגים אבל אף קישור?
  למעשה, מצאתי את אחד הבלוגים שהוא "מצטט" ממנו, והדבר היחיד שיש שם הוא מאוד חיובי:
  http://ptribble.blogspot.com/2010/02/opening-up-some-details-of-opensolaris.html
  אחד באפריל או FUD מכוער…

 3. מבלי להיכנס לשמות, לפחות עם מישהו אחד ששוחחתי ב-SUN ישראל, הדברים נכונים.

  אבל בוא נראה אם יש יצא עוד גירסת Open Solaris ומה קורה..

 4. אני חושש שאתה טועה בהקשר של אופן-סולאריס. הדבר הכי קרוב שקרה הוא שאורקל הכריזו שלא ייתנו תמיכה בתשלום באופן-סולאריס, החלטה לגיטימית (אני לא חושב שרדהאט נותנים תמיכה כזו בפדורה)
  http://www.sun.com/service/eosl/eosl_opensolaris.html
   

 5. למה בכלל סאן המשיכו להחזיק את השליטה ב־Open Solaris? לדעתי מה שהולך לקרות הוא שתוך זמן קצר תוקם Open Solaris Foundation, או אולי Open OpenSolaris. כפי שכתבתי במספר מקרים עד כה, הדבר הטוב ביותר שאני רואה מבחינת המהלך הזה הוא שייתכן והדבר ידרבן מפתחי לינוקס מסויימים לשלב יותר תכונות חשובות ושימושיות שהיו קיימות עד כה רק בסולאריס.

 6. תומר, בניגוד למה שנהוג לחשוב, ל-Open Solaris אין רשיון GPL, ואי אפשר כך סתם לקחת את הקוד, לעשות Fork וליצור Open OpenSolaris. כל תורם קוד חייב לחתום על מסמכים, יש תהליך לא קצרצר לאישור, וגם הדרך ההפוכה (לקחת קוד מ-Open Solaris החוצה ללינוקס לדוגמא) היא דרך חתחתים לא קטנה. בגלל זה לדוגמא אף אחד לא העביר את קוד ה-ZFS לקרנל של הלינוקס.

 7. אורן, אם תסתכל על הלינק שנתת, תראה ש-SUN בעצם לא שחררו גירסה חדשה כבר שנה ורבע וזאת בניגוד לעבר ששוחררו גירסאות במאי וחצי שנה לפני כן. בעצם מסולאריס 2009/06 לא שוחררה שום גירסה, אפילו לא חבילת עדכון רשמית (למיטב ידיעתי)

 8. חץ, נראה לי שאתה מתבלבל בעובדות. גרסת האופן סולריס העדכנית, כמו שאמרת, היא מיוני 2009 כלומר בת תשעה חודשים ולא שנה ורבע.
  גרסת הסולריס העדכנית היא מאוקטובר 2009 – בת חצי שנה:
  http://www.sun.com/software/solaris/get.jsp
  כמו שנאמר, אין יותר תמיכה בתשלום לאופן סולריס, אבל היא עדיין בחינם. די דומה לדעתי לפדורה ואופן סוסה.
  לגבי גרסת ניסיון ל-90 יום לסולריס, אני אישית יהיה מאוד מופתע. כל התוכנות של אורקל זמינות להורדה בגרסתם המלאה ללא כל הגנות או הגבלות מהאתר של אורקל. לכל היותר נדרשת לצורך הורדה יצירת משתמש באתר – שזה בחינם. ההגבלה היחידה שאם אתה רוצה להשתמש בתוכנה לא סתם למשחק או לימוד, אתה צריך להרים טלפון לאורקל ולשלם על הרישיון (לא כדאי לקבל קוד הפעלה ,שלא קיים, אלא כדאי לא לצאת גנב).

 9. אתה די טועה (ומטעה) בתיאור לגבי מה רד האט עשתה עם הקוד מקומראנט, בשתי עובדות:
  1. הקוד של קומראנט לא נזרק.
  2. oVirt לא החליף אותו – התחילו לכתוב אותו לפני הקנייה.

סגור לתגובות.