לתשומת לב סגן שר החוץ דני איילון

היום התפרסמו כתבות בעיתונות (כאן לדוגמא, ב-YNET) על שיחת הנזיפה של סגן שר החוץ דני איילון בשגריר הטורקי בישראל. דני איילון גם הוסיף משהו לנזיפה: הוא הושיב את השגריר במקום נמוך בכוונה, נמנע מללחוץ את ידו וגם סינן לעיתונאים בעברית "העיקר שיראו שאנחנו יושבים גבוה ושאין חיוכים".

תמהני אם סגן שר החוץ (שהוא לכשעצמו היה שגריר מעולה בארה"ב) מבין משהו בערבים, אבל אם לא, הנה תזכורת קצרצרה.

המשטרה מכירה את הדבר הבא: אבא מגיע עם בנו ועם אקדח כדי להסגיר את בנו. העבירה? הבן רצח את אחת מבנות המשפחה על "חילול כבוד המשפחה" או בתרגום לעברית: הבת נחשדה (או נראתה) שוכבת עם מישהו מחוץ לנישואיה או שהיא עושה סקס טרום נישואין (דבר האסור על פי ההלכה האיסלאמית). מכיוון שהבת פגעה בכבוד המשפחה, במשפחות ערביות רבות לוקחים את החוק לידיים ורוצחים את אותה בחורה והאב מביא את הבן למעצר ולכלא. זה קורה כל הזמן.

אם יש משהו אחד שמוסלמים מאוד מאוד רגישים לגביו, זה עניין הכבוד ועל כך יש תילי תילים של "הלכות" כיצד להתנהג, כמו לדוגמא העניין שאסור לשים רגל על רגל בזמן מול המארח, יש לתת לו את זכות הדיבור עד הסיום, בעל הבית הוא הראשון שאוכל ואף אחד לא לפניו (הוא גם המקציב של האוכל ואם חפצה נפשו הוא יכול לתת את הכבוד לאורח לחתוך את הבשר). המוסלמים גם מאוד רגישים לעניין הגובה ובגלל זה גם המסגדים נבנים גבוה, כדי להיות "מעל כולם".

אם יש יחסים תקינים בין שתי מדינות (כשאחת מהן מוסלמית) ומדינה אחת פגעה במדינה המוסלמית, הדבר עלול להביא להתקלחות תוך זמן קצר מאוד והיו מספיק מלחמות עקובות מדם שהחלו מעניין פשוט של אי כיבוד המארחים (תשאלו את מצרים ולוב).

ראש הממשלה הטורקית, ארדואן, אוהב בשנים האחרונות לנאום ולהאשים את ישראל בכל דבר אפשרי, גם כשהדברים אינם נכונים: גניבת מים מהלבנונים, שאנחנו "סתם" הרגנו 3 פעילי ג'יהאד אתמול (למרות שהם היו מוכנים לשגר שוב טילים לעבר ישראל), שצריך לטפל בנו כמו שמטפלים באירן כי יש לנו נשק גרעיני (תודה לפה הגדול של אהוד אולמרט שאישר זאת בשידור חי) ועוד ועוד התבטאויות שאם אנחנו היינו אומרים את הדברים על כל מדינה אחרת, כל העולם ואחותו היה מגנה אותנו, אבל אם ארדואן אומר זאת, כל העולם שותק.

יחד עם זאת, עם כל מה שאמר ארדואן, אסור לזלזל בכבוד של השגרירים הערביים מהסיבה הפשוטה: זה יחזור אלינו כבומרנג עם גינויים מקדאפי וכל מדינה מוסלמית ועד ארה"ב (שלאחרונה סיגלה לעצמה מנהג חדש: לפתוח עלינו ג'ורה ולאיים כל מיני איומים על כל פיפס שקורה בארצנו), וזה משהו שהיה אפשר לוותר עליו. השפלת שגריר מוסלמי אינה תורמת מאומה זולת הוספת טינה.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “לתשומת לב סגן שר החוץ דני איילון

סגור לתגובות.