צנזורה נוסח רבנים חרדיים

אתחיל בסיפור קטן: בהיותי צעיר בשנים, למדתי בישיבה בשם “מגדל אור”. הזמנים היו (יחסית) בהתחלת קיומו של המושג “המחשב האישי” בארץ. באותו זמן, מחשבים אישיים היו נחלת מועטים בלבד, כמעט שלא בבתי ספר (בוודאי שלא בישיבות). יום אחד בישיבה כינסו אותנו להרצאה בה הרצה מישהו על המחשבים המודרניים ואז מחשב שפעם היה תופס אולם שלם נכנס כיום במחשב “זעיר” כמו ה-Apple II. אותו מרצה הדגים מס’ תוכנות, מס’ משחקים, וכאן התחיל לי “מגה קראש”: התאהבתי בדברים האלו. לאחר סיום ההרצאה, הודיע לנו רב הישיבה (הרב דוד גרוסמן, אדם יקר ומדהים) כי כבר בקרוב תוקם כיתת מחשבים תודות לתרומה נדיבה של יהודי אמריקאי.

כשהגיעו המחשבים, התחלתי יותר ויותר להתלהב מהציוד, מהגרפיקה, משפת בייסיק, המוניטור (מישהו זוכר Call 151? 🙂 ), מהדיסקטים וכו’, כמו ילד קטן שמצא צעצוע. ככל שהיה מותר לי להישאר במחיצת אותם מחשבים וללמוד אותם, הייתי נשאר.

כמובן שאצל חרדים כמו אצל חרדים, כל דבר קטן מתקבל בחשדנות (במיוחד שהמרצה שהדגים בפעם הראשונה השתמש במסך טלויזיה קטן ולא במוניטור, מה שהדליק נורות אדומות אצל כל מיני מורים ומדריכים שראו את ההרצאה), וגם אני חטפתי את מנת ה”אתה תמשיך עם זה ותגיע לגהינום”. האמת? הם רק בטיפה טעו: ההתלהבות שהיתה לי אז היא זו שסללה את דרכי בהתעניינות במחשבים, עוד בימים שהמושג “חנון מחשבים” היה כינוי גנאי, וזה מה שהיום שם לי את הלחם על השולחן ומפרנס אותי.

למי שלא ראה ולא שמע, בשבוע שעבר פורסם “גילוי דעת” של בכירי הרבנים נגד אתרים כמו “בחדרי חרדים”, “אתרוג” וכו’ וכו’. אותם אתרים שלא רצו כמובן להסתכסך עם אותם רבנים (וליתר דיוק עם גורמים אחרים הקשורים לאותם רבנים), מיהרו להוריד את השאלטר או שפשוט עשו צעדים אחרים הקרובים (יחסית) לסגירה או שינוי הנהלה, הכל כדי לרצות את אותם רבנים.

למי שאינו יודע, מטרת הפורומים האלו היה פשוטה: לתת לקהל שלהם אפשרות להתבטא בנושאים המעניינים אותו בתוך האוכלוסיה החרדית עצמה על זרמיה השונים. היו בפורומים כל מיני מנהלים שהיו מוודאים כי רכילות או לשון הרע לא תופיע בפורומים, והיו דיאלוגים מעניינים, שאלות ותשובות בענייני דיומא, כמובן הכרויות ועוד ועוד.

אבל כפי שכתבה טלי פרקש בטור שלה היום ב-YNET: זה לא שהרבנים החליטו שלא בא להם שיהיו פורומים כאלו. אותם רבנים לא רק שלא ממש מבינים בפורומים, אלא גם אם הם היו מבינים, הם לא היו מופיעים שם מחוסר זמן. מי כן היו? העסקנים, הפוליטיקאים וכל מיני חלכאות שראו פתאום שדווקא לציבור החרדי יש בהחלט תלונות על שקרים, על הבטחות שלא קוימו, ואנשים התחילו פשוט להוציא את הדברים החוצה. אמנם בנימוס, אך עדיין – החוצה.

כל מה שהיו אותם עסקנים צריכים לעשות הוא משהו פשוט: להדפיס מס’ ביקורות מושחזות, לתת לרב ולהסביר לרב כי זה מה שהולך בפורומים: הכפשות, השמצות ועוד ולתהות “בתמימות” מה הרב יעשה? הרב, שלא ממש מבין משהו באינטרנט, מחליט להיפגש עם רבנים אחרים (שגם הם הוזנו באותו רעל) ואז יוצאת החלטה: לסגור את השאלטר.

אני חייב לציין שזו אחת מההחלטות הכי מטומטמות שיש. מדוע? מסיבה פשוטה אחת: אותם פורומים מטרתם היתה לתת “בית” לאותם חרדים שרצו לגלוש, בית מוגן, ועתה במחי החלטה מטומטמת אחת, אותו בית נהרס. לאן ילך אותו בחור חרדי המעוניין להיכנס לפורומים ולשוחח? כמובן, לתפוז או נענע או וואלה, ואותם פורומים לא מנוטרים ולא מוחקים טקסטים עם לשון הרע או רכילות, מה גם שיש פורומים רבים בתוך אותם אתרים שיצליחו למשוך את אותו חרדי לאותם “מ’ט שערי טומאה” שממנו מזהירים את קהל החרדים מהשכם ועד הערב. תודות לאותה החלטה אומללה, הם יגיעו גם יגיעו לאותם שערים, בדיוק כמו שמשפחות חרדיות המנדות בחור שהחל לחזור בשאלה, ומי מחכה לו בחוץ? בדיוק אותם אגודות שבהחלט יעודדו אותו לחזור בשאלה. אמרתי טמטום?

יש דרישה לפורומים לקהל החרדי ואני מאמין שגם לאחר אותה הורדת שאלטר, יקום לו דור חדש של פורומים שהפעם ידאג לעקוף את אותו מכשול של רבנים סוגרים, ופשוט המנהלים יכתבו תחת כינויים או שתהיה הנהלה חילונית שלא ממש מעניין אותה מה הרבנים אומרים. אחרי הכל, מדובר פה בביזנס לא קטן עם אוכלוסיה שאפשר לעניין אותה בפרסומות לסקטור שלה ואין עדיין רוויה בשוק הזה. הצנזורה הפעם תהיה הרבה פחות קפדנית, ואת השטיקים שעושים אותם עסקנים בעיתונות החרדית, הם לא יוכלו לעשות זאת שוב בכזו קלות באינטרנט.

עוד משהו קטן לסיום: חילונים רבים מנסים להשוות חרדים לדתיים, וההשוואה הזו מוטעית לחלוטין. הציבור הדתי שומר על קיום המצוות, אך אינו צריך “אינטרנט רימון” בכדי לגלוש באינטרנט. הציבור הדתי קורא עיתונים חילוניים ומשתתף בפורומים ואתרים חילוניים והם מודעים למה מותר הלכתית ומה אסור, ועניין ה”רב” אינו תופס בציבור החרדי שעל פיו ישק דבר בצורה מוחלטת. כדאי לשים לב להבדל בין לבין.

Print Friendly, PDF & Email