מחשוב בתי ספר: לעשות זאת בחוכמה

יצא לי לקרוא היום מאמר ב”כלכליסט” על כך ששר החינוך יציג בשבועות הקרובים תוכנית בשווי 4 מיליארד שקלים למחשוב בתי הספר. כמובן, שמשלב הצגת תוכנית ועד גיוס התקציב ורכישת מחשבים והטמעתם יעבור זמן רב, אבל בכל זאת, זה צעד נכון… רק בעייתי קצת.

לפני כשנתיים בערך ביקש ממני חבר טוב לבדוק עבורו מישהו שישמש כראש צוות פיתוח על מערכות לינוקס לחברה שלו. אותו מועמד אמור גם לכתוב מדי פעם קצת קוד וגם להבין יותר ברמה היותר גלובאלית לגבי לינוקס, PHP, PERL, אפאצ’י ועוד. מכיוון שאני מבין בלינוקס אבל לא הכי מבין בקוד כמו C ו-++C, החלטתי להעביר את הקוד שאותו מועמד נתן לי (הקוד הוא אותו קוד שהוא מדריך בבתי ספר בשיעורי מחשבים) לאנשים שמביני בזה. העברתי ל-5 אנשים, ו-5 אנשים החזירו לי אותה תשובה: “אלוהים ישמור”.

הנקודה הזו מנסה לתמצת מה שהולך כיום מבחינת לימודי מחשוב בבתי ספר, והכוונה ללימודים מטעם משרד החינוך: לומדים כלפי פיתוח ושפות של מיקרוסופט (שבמקרים רבים כלל אינם תואמים לסטנדרטים פתוחים אחרים), ומשתמשים בכלים של מיקרוסופט שכמובן עולים כספים למשלם המיסים הישראלי.

האמת היא שאפשר לעשות הרבה יותר בהרבה פחות ובכל זאת לקדם את התלמידים מבלי שצריך להשקיע כספים רבים, הנה כמה נקודות:

 • במקום להמשיך ולקנות מחשבים ומסכים ב-3000 ש”ח פר חתיכה, אפשר לחשוב לעבור ל-נטבוקים. במחיר של מחשב רגיל אחד, אפשר לרכוש 2 נטבוקים. כח המחשוב של נטבוק אינו חזק, אך מצד שני אין צורך שיהיה חזק הואיל והעבודה שתיעשה עליהם אינה מצריכה מעבד חזק.
 • אפשר לייעל את עניין תחזוקת המחשבים בכך שה-BOOT וכל האחסון יהיו חיצוניים על רשת פנימית בשימוש שרת כמו (Etherboot (gPXE ו-iSCSI (שניהם ניתנים להרצה על כל שרת לינוקס עם דיסקים קשיחים גדולים, לדוגמא 2 דיסקים 1 טרה-בייט במערך RAID 1) שיתנו שרות BOOT לכל המחשבים. זה אולי נשמע ארכאי ואיטי, אך כיום עם מתג טוב (במהירות 1 ג’יגה ביט) אפשר לקבל תוצאות טובות ובכך גם לחסוך עלויות החלפת דיסקים קשיחים פנימיים (מה שמתקלקל לא מעט.. בכל זאת, תלמידים הם לא דבר כל כך רחמן על המחשב) וגם מאפשר להפעיל מערכות הפעלה שונות.
 • הגיע הזמן ללמוד קצת לינוקס: משרד החינוך עד עצם היום די גורר את עצמו בעניין זה, אך הגיע הזמן להתמודד מול המציאות, כשהמציאות מראה שלינוקס הולך וכובש נתחים נוספים בשוק והוא לא הולך להיעלם. אפשר באמצעות ה-gPXE מהסעיף הקודם להפעיל תוך שניות מערכת לינוקס על כל המערכות מחשב בכיתה ללא צורך בהתקנות, דרייברים וכו’ (אפשר פשוט להשתמש בגירסת LIVE של הפצות שונות שמכירות אוטומטית בחומרה). עם לינוקס, לא חסרים שפות ואפליקציות ללמוד ולתת לתלמידים כלים להתמודד כיום עם אתגרים ופיתוח.
 • אפשרות נוספת שיכולה לעזור רבות היא שימוש בעזרת Disk On Key שבו תותקן מערכת ההפעלה ומקום לתרגילים לתלמידים, וכך התלמידים יכולים להפעיל את ה-Disk on Key גם בכיתה וגם בבית ללא צורך בהגדרות מיוחדות וכל החומר של התלמיד שמור ואפשר לתרגל את הדברים בכל מחשב בבית או בכיתה ע”י הכנסת ה-Disk on Key למחשב והפעלת Boot ממנו. דיסק און קי בגוגל 4 ג’גה עולה כיום לצרכן בסביבות 70 ש”ח ויש בו די והותר מקום למערכת הפעלה, כלים וכו’.
 • משהו שמשרד החינוך לא עושה כמעט בכלל: להיעזר בתעשיה המקומית. לא חסרות בארצנו חברות היי טק שישמחו להכיר לתלמידים טכנולוגיות חדשות, או לתת הרצאות וכו’. לא חסרים גם מתנדבים בקהילת הלינוקס שישמחו לסייע לתלמידים במסגרת כלשהי בהבנה, בהדרכה ובסיוע אחר שנחוץ.

אלו היו רק מספר קטן של נקודות שאפשר ליישם ולחסוך כספים מצד אחד, אך לקדם בצעדי ענק את לימודי המחשב בבתי הספר מצד שני. זה אפשרי ולדעתי האישית כדאי שמשרד החינוך יחשוב על צעדים אלו ואחרים על מנת להתקדם בלימודי מחשבים ולא להשאיר את חומר הלימודים העתיק שעדיין נמצא כיום.

Print Friendly, PDF & Email

13 תגובות בנושא “מחשוב בתי ספר: לעשות זאת בחוכמה

 1. בחייך, חדר המחשבים דורש מעבדים חזקים מפני שהוא שמש לקצת יותר מתכנות.
  הוא בעיקר משמש כמקום לזרוק בו את כל התלמידים המופרעים שישבו וישחקו להם…

  ** נערך ע"י חץ (בחיאתק, בלי השמצה של אוכלוסיה שלמה..)

 2. זו ידיעה מרעישה. בזמנו, ליאור קפלן ואני הצגנו בפני משרד האוצר את פתרון אקסטרמדורה. אם הם יעשו את זה עם חלונות, זה יהיה לדראון עולם. הם חייבים, אבל חייבים לעשות את זה על בסיס תוכנה חופשית. אנחנו צריכים להיות מוכנים למאבק חסר פשרות אם הם יעשו את זה בתוכנה קניינית.

 3. 4 מילירד? מספיק לצייד את כל ילדי ישראל במחשבי אקס-או (1.5 מליון תלמידים כפול 200$ שווה 1.2 מיליארד ש"ח), עם תשתית (4,000 בתי ספר כפול 10,000 דולר תשתית שווה 160 מיליון ש"ח), משאיר לנו מעט יותר משני מיליארד ש"ח לפיתוח תכני הלימוד והכשרת המורים.
  הנתונים משנת 2006.

 4. לענ"ד, אי אפשר להסתפק בנטבוקים.
  קודם כל, לשבת בכיתה מול מסך של 10 אינצ', זה רע. זה לא נוח.
  בנוסף, מחשבים בכיתה חייבים להיות מוקשחים פיזית – שלא יהיה אפשר לנתק מהם עכברים, מקלדות, לעשות בלגן וכד'.
   
  אסף.

 5. היי Meijin,

  כוונתי היתה שאפשר וניתן לרכוש מחשבים יותר זולים. יש, אגב, נטבוקים עם מסכים 12" ואפשר אופציה של Nettop + מסך 17" שנמכר היום בחבילה מאוד זולה (במיוחד כשקונים ב-Bulk).

  למגיב PPP: תראה לי תוכנה אחת מאושרת ע"י משרד החינוך ללימוד מחשבים בבית הספר שמצריכה מעבד חזק. משרד החינוך אינו מאשר שום משחקים ומי שרוצה לשחק משחקי מחשב, שיתכבד ויעשה זאת בביתו ולא ע"ח משלם המסים הישראלי.

 6. חץ,
  אני חושב שלקחת אותי קצת יותר מדי ברצינות…

  אני רק ציינתי את המציאות הקיימת P:.  אני בספק שמה שנעשה בבתי הספר בד"כ (אפילו מדיניות ה"קחו כדור (רגל) ותעשו מה שבא לכם"…), זו יוזמה מכוונת או מאושרת של משרד החינוך.

 7. ואיך לעזאזל נפטרים מה "צריך עזרה" המעצבן הזה?
  כל פעם ללחוץ על X זה לא פיתרון.

 8. אני חייב לתת קצת כיוון שונה
  במספר בתי ספר מתקיים פרוייקט לימוד ממוחשב כבר היום. ישנן 2 או 3 חברות שמקיימות את הפרוייקט, כל אחת בשיטה מעט שונה.
  אני מעורב במידה מאד מועטה באחת השיטות, אצלנו משתמשים בנטבוקים, לצערי עם חלונות XP .
  להגיד לכם שזו השיטה הטובה ביותר? ממש לא, אבל זו התקדמות ושווה לעקוב אחרי הכיוונים שזה הולך אליהם.

 9. אוי חץ, גילפ  בחייכם, אתם פשוט מדברים בהגיון. אני יכול להבטיח לך שכל אחד מהמחשבים שמשרד החינוך יקנה ב bulk יהיה יותר יקר ממחשב שאדם רגיל לחלוטין יכול לקנות בלי מבצעים מיוחדים. גם אם המחירים של המחשבים עצמם יהיו לא כל כך יקרים אני מבטיח לך שאיזה חברה שיקים ב2 דקות איזה חבר מרכז תקבל חוזה שרות.
  לגמרי במקרה, גם התפקיד הבא של אלו שיחליטו על הרכישה יהיה אצל אחת החברות האלו.
  ככה זה עובד אפילו במדינות מתוקנות אז בטח גם כאן.

 10. HN עזוב… אני מכיר כמה נערים שלומדים בפרוייקט הממוחשב ההוא. ביזיון של פרוייקט, בזיון של הכשרה למורים, בזיון של תכנון עבודה ובזיון של בחירת תכנים.
  אגב, אחד התלמידים הללו קיבל נכשל בעבודה להגשה כי הגיש אותה בפורמט docx (יש לו אופיס 2007 בבית, כמובן) והמורה לא ידעה איך לפתוח אותו.

סגור לתגובות.