כמה מילים על יוטיוב ועל איכות הוידאו החדשה

זה לא סוד שאצלנו בארץ, איכות הוידאו המשודרת היא די מחפירה. רוב מוחלט של האתרים בארץ נותנים וידאו באיכות קצת יותר גבוהה מ-PAL (או PAL עם Scaling יותר גדול למלא חלון) ואפשר לראות את זה בבירור באתרים כמו של “רשת”, YNET, וואלה, תפוז, נענע ואחרים. שידור וידאו איכותי יותר אינו מצריך השקעות מאסיביות, בניגוד לדעות שנשמעות פה ושם, כי בסופו של דבר השידור עובר דרך תשתית די “מקומית” שגם כך מספיק רחבה להעביר גם שידורי HD בלי שספק האינטרנט יצטרך לפשוט רגל על הוספת סיבים או הגדלת רוחב הפס שלו. יש גם מספיק כלים חופשיים (או כלים בתשלום די זעום, יחסית) להמיר לוידאו יותר איכותי בקידוד H.264 אבל שוב.. בארץ נותנים לך PAL ותגיד טובה שבכלל נותנים לך..

בחו”ל לעומת זאת, יו-טיוב שולט ללא עוררין בתחום הוידאו, והחבר’ה שם מתקדמים כל הזמן..

לאחרונה החלה יו-טיוב לאפשר לגולשים להעלות וידאו ברזולוציות HD שעד לאחרונה שודרה בפורמט 720P אך לפני מס’ ימים ביו-טיוב קיבלו החלטה המאפשרת מעתה שידור וידאו HD ברזולוציה מלאה של HD בפורמט 1080P.

למי שמעוניין (ואינו קורא את הפוסט הזה מנט-בוק), הנה וידאו לדוגמא מבית סוני שמדגים וידאו מעולה ב-1080P (כדאי ללחוץ על הכפתור למסך מלא ובכפתור ה-HD לבחור 1080. אם לא רואים את הכפתורים האלו, אפשר ללחוץ על חלון הוידאו ואז יפתח חלון אחר ושם ניתן לבחור את האפשרויות הנ”ל). שימו לב, יתכן והוידאו “יחנוק” את המעבד שלכם ולכן מומלץ (למי שמעוניין) להתקין גירסת בטא של פלאש 10.1 מכאן, גירסה זו יותר משתמשת ב-GPU במחשב שלכם על מנת להוריד את העומס מהמעבד):

כפי שניתן לראות, הוידאו הרבה יותר חד, כך לדוגמא ניתן לקרוא את המילים על מסלול האוטובוסים בחלק הראשון של הוידאו, ניתן לראות את עומק וחדות הצבעים של הפרחים, מוצרי הקוסמטיקה, הירקות והפירות, השקיעה וכו’, ובהחלט ניתן לאמר כי הרזולוציה והוידאו מדגימים שניתן בהחלט להעביר שידורי HD באיכות מעולה דרך האינטרנט כבר כיום.

יחד עם זאת, ליו-טיוב עדיין יש כמה בעיות שחדי עין ישימו אליהן לב, האחרים לא תמיד:

  • בחלק ממעברי הסצינות ניתן לראות כי חסרים Key Frames, מה שאומר שלמספר שניות ישנה תמונה גרועה.
  • הקפאת התמונה בפלפלים או העגבניות בוידאו מראה בבירור שביו-טיוב הולכים על דחיסה אגרסיבית משהו, ניתן לראות בבירור דחיסה יותר מדי גבוהה, מה שנותן לחלק מהפירות צבע מעט מוזר או “פיקסליזציה” של צבעים (שימו לב במיוחד לצבעים האדומים).
  • בקליפים אחרים (כמו זה) הוידאו פשוט נחנק באמצע למרות שהמעבד לא מנוצל במלואו.

נראה שהחבר’ה ביו-טיוב בהחלט עשו עבודה ועבודה מעולה, אך עדיין יש עוד קצת עבודה לעשות בשביל לתת איכות יותר משביעת רצון עם ניגון רציף של הקליפים. אני מאמין שהמתחרים בקרוב גם יתנו אפשרות כזו וסוף סוף נוכל לקבל באמת איכות HD אמיתית באינטרנט.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “כמה מילים על יוטיוב ועל איכות הוידאו החדשה

  1. ומה לגבי שימוש ב־OpenVideo? זה עובד מצויין, וחבל שאנשים ממשיכים להשתמש בפלאש ובתוספים חיצוניים בשביל להציג וידאו בדפדפן, למרות שניתן כיום להציג וידאו בקלות עם קודקים מובנים בדפדפן.

סגור לתגובות.