כרומיום, הדפדפן שכדאי לנסות

כל מי שיש לו נטבוק או מחשב ישן, מכיר את התופעה: אתה מפעיל את Firefox ולתוכנה לוקח זמן לעלות, ואחרי שעלתה היא צריכה להטעין את התוספים שלה, ואחרי שימוש ממושך עם מספר חלונות באתרים דינמיים, צריכת הזכרון מבהילה! רק היום עשיתי טסט די פשוט: נכנסתי לאתר של אטרף דייטינג והשארתי את הטאב פתוח, הצ'אט בחלון נפרד ופתחתי עוד 3 חלונות של אתרים לא כל כך דינמיים (The Register, Cnet news, slashdot). לאחר כ-5 שעות התחלתי להשתמש בדפדפן והשועל הגיב באיטיות בהחלפת טאבים ואיטיות בכתיבה. בדיקת הזכרון העלתה שהמניאק צורך יותר מחצי ג'יגה זכרון! סגרתי את כל הטאבים למעט אטרף וחלון של טקסט README שכלל אינו HTML. השועל ירד בתצרוכת זכרון ל.. 480 מגה.

אם מישהו חושב שנפתרה בעיית דליפת הזכרון, כדאי שיחשוב שוב.

החלטתי לנסות את כרומיום. שמעתי עליו דברים טובים וכמשתמש פדורה על הנטבוק החלטתי לנסות אותו. מי שמעוניין ב-RPMS יכול להוסיף REPO מכאן ויכול לאחר מכן להריץ פקודת: yum install chromium ולאשר את ההתקנה ולהריץ אותה.

אני מריץ את כרומיום ואני פשוט נדהם! אני מריץ אותו על ASUS 1000HE עם 1 ג'יגה זכרון ומעבד אטום N280 והוא רץ כמו שד. ההטענה שלו כמעט מיידית, פתיחת טאבים והטענת אתרים נעשית במהירות הבזק! השוואה בינו לשועל פשוט לא פיירית כי הוא "מרביץ" לשועל בלינוקס על נטבוק בכל מבחן אפשרי: הטענת דפים, JS, עליה, ניהול זכרון ועוד.

אחת השאלות שנשאלות לגבי כרומיום היא: האם הוא יציב ופועל טוב? אני יכול לאמר חד משמעית בהחלט. אני כותב את הפוסט הזה מכרומיום עם עוד 10 טאבים פתוחים וזה לא מזיז לו! מהירות התגובה היא פנטסטית.

בעיה אחת שהיתה לי עד לפני מס' דקות ככלל עם כרום ונטבוק היתה עניין הפרסומות: מה לעשות שאתרים ישראלים חובבי פרסום והמון המון פרסומות! אתר YNET עולה? אתה תשמע היטב את המאוורר של הנטבוק שלך מסתובב הרבה יותר מהר כדי לקרר את המעבד והתגובה של הדפדפן נעשית איטית יותר. זה בשבילי היה דבר מעצבן מאוד…

עד שמצאתי את התוסף +AdBlock לכרום/כרומיום שעובד מצוין גם על לינוקס. מתקינים אותו, קוראים את ההוראות, נרשמים ל-Easylist לקבל רשימת חסימות לאתרים וזהו, אפשר לגלוש ואם צריך אפשר לחסום חלקים שלמים או פרסומות ומה שהכי נחמד: כשהעלתי לדוגמא את וואלה חדשות, המעבד היה על כמעט 100%. אחרי פעולת ה +Adblock כרומיום תופס 16% מהמעבד עם 5 טאבים פתוחים. בהחלט לא רע.

אז האם כדאי לעבור לכרומיום? זה תלוי. אם אתה משתמש בתוספים רבים שקיימים לשועל, אז כדאי קצת להמתין שיהיו יותר תוספים לכרומיום. אין עדיין תוסף כמו gmail manager שנותן לך לבדוק כמה וכמה תיבות במכה אחת. אין Firebug ואין עוד כמה תוספים שחשובים למפתחים. אם מצד שני אתה כמעט ולא משתמש בתוספים אלא במיוחד בגלישה, הרי שאתה מוזמן להתחיל להתקין ולהשתמש בכרומיום. כרומיום יעשה עבורך את העבודה של העברת סימניות וכו' כבר בפעם הראשונה שתפעיל אותו. אם אתה משתמש בסימניות שמאוחסנות בגוגל, הרי שכאן תוכל להתסנכרן ישירות ולקבל את כל הסימניות שלך בשניות.

אני בהחלט חושב שכרומיום יכול לצאת ברגע זה למצב בטא. יש פה ושם מס' בעיות בתצוגת דפים, עדיין לחיצה על CTRL וחיצים בטקסט עברי עובדים הפוך אך מבחינת יציבות ונפילות, הדפדפן מראה סימנים מאוד רציניים של יציבות.

מאחל הצלחה למשתמשים החדשים.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “כרומיום, הדפדפן שכדאי לנסות

  1. גם אוהב את כרומיום וחושב שאחרי שמוזילה השתינו בקשת על משתמשי לינוקס (ראה ערך פיירפוקס-עובד-יותר-מהר-על-WINE-מאשר-על-לינוקס-בגלל-שכדאי-להשקיע-רק-באופטימיזציות-לשוק-הגדול-יותר) , משתמשי לינוקס והפצות לינוקס צריכים להצביע ברגליים ולעזוב את הדפדפן הזה ולעבור לכרומיום.

סגור לתגובות.