ההזדמנות העסקית עם Google Wave

לפני מס' ימים גוגל הוציאה 100,000 הזמנות למפתחים ולמשתמשים נבחרים על מנת לבחון את גוגל Wave שבינתיים המפתחים בגוגל עבדו עליה קשות. לפי דיווחים שונים, המערכת יותר זריזה ויותר יציבה, אבל עדיין יש באגים ויש נפילות.

לגוגל יש עדיין בעיה: איך להסביר מהי המפלצת הזו. זה לא דוא"ל, זה לא IM, זה לא עריכת מסמכים, זה לא שיתוף כמו ברשתות חברתיות. זה הכל ביחד עם עוד הרבה דברים, אבל אני מאמין שגוגל יכולים להסביר את WAVE אם הם יפלחו אותם לסגמנטים: המוצר הרבה יותר מתאים בשלב הראשוני ל-Enterprise מאשר למשתמש הביתי, כמו במוצרי ה-Server של מיקרוסופט מתאימים לחברות ולא לאנשים בביתם. לאחר מכן גוגל יכולה לחדור לאט לאט לשוק המשתמשים הפרטיים אם תהיה שם הרבה יותר פשטות וויזואליזציה יותר טובה למשתמש הפשוט.

אחד הדברים שנודעו לאחרונה היא שגוגל חושבת ברצינות על הקמת חנות מקוונת לאפליקציות של מפתחים צד ג', כך שמי שיהיה מעוניין לפתח תוכנה קניינית, יוכל להרוויח מכך ואני מניח שגוגל יפרסמו את התנאים במועד מאוחר יותר.

גוגל עשתה צעד חכם ולא בנתה את Wave כאיזה שרות שרק הם מפעילים וכולם צריכים להיות מחוברים אל גוגל לשדיים כדי להשתמש בשרות זה, אלא הם מציעים את המוצר כקוד פתוח כך שחברות יכולות להוריד את הקוד ולהרים את זה על שרת לשם כך, וכאן במיוחד נמצא המקום למוצרים משלימים: כל חברה המבוססת על טכנולוגיות שרתים של מיקרוסופט, Sun ואחרים יצטרכו אפליקציות (או שרותים) להמיר או להתממשק לשרותים השונים, החל מ-Active Directory, דרך ה-Exchange, ו-SharePoint ועוד. אי אפשר הרי לזרוק את הכל ולהתחיל מאפס, כמעט תמיד חברות מעוניינות לעבור עם ה"נדוניה" הקודמת למוצר החדש כדי להקל את המעבר כמה שיותר למשתמשי הקצה.

כאן מתחילה ההזדמנות העסקית לחברות המפתחות מוצרים ותוכנות, להתחיל לחשוב על מוצרים שיתממשקו ל-WAVE, לא רק כ-שרות של Plugin שאפשר יהיה לרכוש דרך גוגל, אלא גם מוצר מדף שירוץ מאחורי Firewall בחברות מחשבים, שבאותה חברה ירוץ Google Wave עם כל הנתונים ללא קשר לאינטרנט.

נכון, גוגל עדיין לא פרסמה פרטים טכניים לגבי חנות כזו, אבל גוגל רוצים מאוד מאוד ש-Wave יצליח, ואם יש משהו שהם למדו מ-Apple זה שחנות תוכנות, או מקום מרכזי שהמפתח מוכר או נותן תוכנה, זה דבר שמאוד עוזר למשתמשים ולמפתחים בצד השני ואם צריך חנות, גוגל יקימו חנות. אחרי הכל, כבר יש להם איזו חנות או שתיים.

אז למפתחים שיש רעיונות למוצרים שהם ירצו למכור בעתיד או לחברות המעוניינות להוציא גירסת "Wave" למוצר שלהם, כדאי להיכנס לכאן, להתחיל להוריד את הדוקומנטציה והקוד ולהכיר מי נגד מה נגד מו.

Print Friendly, PDF & Email