אתם סומכים על ה-יס-מקס/הוט מג'יק שלכם? קראו

גם חברת יס וגם חברת הוט מציעים ממירים "חכמים" היודעים להקליט עבורכם תוכניות שאתם מעוניינים בשעות שהן משודרות, כך תוכלו להגיע הביתה, ולצפות בסידרה האהובה עליכם. מבחינתכם, התוכנית מוקלטת בדיסק הקשיח של הממיר ואם אתם לא תמחקו אותה שם, תוכלו לצפות בה בכל בעת שתירצו. אחרי הכל, לשם כך רכשתם זאת, לא?

אז זהו, שלא. אנסה להסביר ברשותכם את הדברים מהצד הטכני באופן כללי:

המערכת גם של יס מקס וגם של הוט מג'יק משתמשות ברכיב DRM (ר"ת: Digital Rights Management) או בעברית: נז"ק (ניהול זכויות קבצים), והזכויות נקבעות ברמה של החברה המשדרת (יס/הוט) לפי הסכמים שונים שנחתמים מול האולפנים, וההקלטה מבוצעת אך ורק לפי ההסכמים עימם.

מה זה אומר? שאם מחר הקלטתם את הפרק החדש של האוס ומחר FOX יריבו עם HOT, ו-FOX יבטלו את ההסכם הפצה עם HOT, ההקלטה שיש לכם בדיסק הקשיח בממיר פשוט "תיעלם". טכנית, הקובץ עדיין בהארד דיסק, אך לשם ניגון הקובץ, הממיר צריך לבקש "אישור" מחברת השידור שלכם (יס/הוט) ורק לאחר קבלת אישור, הוא יכול לנגן לכם את הקובץ. אין אישור, אתם אפילו לא תראו את הקובץ ברשימה אצלכם, גם אם הקלטתם.

אתם מוזמנים לקרוא מה קרא ל-אבי, לקוח ותיק של YES שהקליט את טום וג'רי עבור בנו, וכשהסתיים המבצע של התחנות פתוחות ב-YES, נעלמו גם ההקלטות באוויר.

חשוב לזכור: ההקלטות שלכם הם "על תנאי", והן דבר שונה לחלוטין מהורדה של פרק בסידרה דרך ביטורנט, אימיול או רכישה חוקית של תקליטורי DVD (או בלו-ריי). ההקלטות של הממירים הן דבר שלא ניתן להוציא מהממיר עצמו אל המחשב שלכם או הנגן שלכם (אינני מדבר על Apple TV), אין לכם בעלות על הקבצים גם כשהממיר הוא רכוש שלכם, וחברת השידור יכולה להעלים לכם קבצים כרצונה גם אם תנתקו את המכשיר מהחשמל ומחברת השידור (תזכרו: כל ניגון דורש אישור מהשרתים אצל חברת השידור)

אם אתם רוצים משהו נטול הגנות, או שתרכשו או שתורידו, כי השאר ינעלו אתכם בצורה זו או אחרת בהגנות שמצייטות לבעל זכויות היוצרים, לא לכם.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות בנושא “אתם סומכים על ה-יס-מקס/הוט מג'יק שלכם? קראו

 1. הקלטתי משהו בערוץ ששילמתי עליו, החלפתי חבילת שידור, ולא הייתי יכול לראות את ההקלטה. מאוד מעצבן. אבל אני למדתי כבר לא לסמוך על המכשירים הנוראיים האלה (היו לי שניהם, של הוט עדיף אבל זה כבר נושא אחר) בשיט.

 2. אבל אין מה לעשות, זה פשוט נוח..
  מעניין באמת כמה עבודה זה לייצר משהו זהה שיעבוד על לינוקס.

 3. סביר להניח שהממיר כבר מריץ משהו כמו embedded linux.
  לדעתי, לייצר משהו דומה שירוץ על מחשב, קשה עד בלתי אפשרי. אתה צריך להתממשק למפתחות בכרטיסים החכמים כדי לפענח את התוכן שאתה מקבל "מעל גלי האתר". עד כמה שידוע לי, NDS לא מוכרים אותם לכל אחד.
  יש מכשיר בקוד פתוח שעושה משהו דומה, כמדומני נקרא Dreambox, אבל הוא עדיין לא יודע לפענח את שידורי YES HOT.

 4. את הTIVO הצליחו לפרוץ, כבר לפני שנים -ע"י התעסקות בחומרה
  לא שמעתם על מישהו שהצליח עם הממיר של לא וקר?

 5. בואו נלך על משהו פשוט יותר ושימושי הרבה יותר.
  מזה חודשיים משודר באוויר תדר דיגיטלי שכולל חמישה ערוצים חופשיים לצפיה (ערוץ 10, ערוץ 2, ועוד שלושה ערוצים שמעניינים אותנו פחות). ב־400 שקל ניתן לרכוש ממיר סטנדרטי, ורובם גם מציעים אפשרות הקלטה להתקני Flash דרך יציאת ה־USB. כאשר ניסיתי לצפות בשידור דרך VLC לא הצלחתי ככל הנראה כתוצאה מקידוד מוזר של הממיר. מישהו יודע איך לפענח את הקבצים כך שנוכל להשתמש בממירים אלו ובמקביל לשמור על זכותנו לצפות בשידור בזמן שנוח לנו <strong>ובמקום הנוח לנו<strong>?

 6. תומר,
  יש לי כאן מתאם USB שעובד מצויין עם VLC. הבעייה היא שהרבה תוכנות בלינוקס לא ממשות את קידוד ה-AAC כמו שצריך. שנמצא בשידורים הארץ.
  בעקרון מה שצריך לעשות הוא תהתאים משהו כמו mythtv להקליט, והכול יעבוד יופי. מה שחסר הוא קוד בצד של הקהילה דווקא.

 7. ל- GOM Player יש את היכולת לנגן קבצי TPS, ואכן קבצי TPS שהוקלטו ע"י ממירים שונים מרחבי העולם מנוגנים בו ללא בעיה. רק שהקידוד סאונד של הממיר קונקה אינו סטנדרטי והקובץ מתנגן ללא קול ובליווי פריזים.
  מצטרף אל תומר ומבקש פתרון לבעיה…

 8. הייתה לי גישה לממיר של Apex. אין לי יותר גישה אליו, אבל שמרתי לעצמי קטע וידאו קצר כדי שנוכל לפענח את הקידוד.
  גיא – מה אתה ממליץ לעשות כדי לזהות את קידוד הקובץ?

 9. ומצד שני עם כל הזבל שיש בטלוויזיה בישראל אולי זה לא כל כך נורא…
  אולי בעצם עדיף להשיג תכנים זרים (לא אמרתי באיזה אופן)
  אני אישית לא מחזיק במקלט טלוויזיה (איש המערות בטא 2.0) ואני לא חושב שהמכשיר הזה כל כך חסר לי, גם המחקר של גיא (עמך הסליחה ידידי) סביב השידורים הדיגיטליים קצת לא מובן לי, גם ככה אין מה לראות, זה לא קצת ביזבוז משאבים? – אם אני זוכר כבר הגבתי אצלך בבלוג: "וווו הוו!! פסוקו של יום ב־HD!!"
  אם אתם באמת רוצים לשלוט בתוכן שלכם ולא להיות פיראטים אתם יכולים לרכוש או להשכיר סדרות ב־DVD מחנויות או שאם השכרת או רכישת סדרות אינה ניתנת עדיין תשקלו לפתוח חנות בעצמכם, אני מאמין בלב שלם שזה לא שווה את המאמץ…

סגור לתגובות.