סלקום, אורנג', פלאפון, איפה אטיאס כשצריך אותו??

יש להרבה אנשים הרבה עצבים על שר התקשורת לשעבר אטיאס כשזה מגיע להצעת החוק 892, אך מצד שני עוד לא ראינו שר כל כך פעלתן בתחום שרבים חשבו שאותו שר יבצע את מה שעשו קודמיו: חימום כסאות נטו. אטיאס עשה מה שלא עשה שום שר תקשורת לשעבר במשרד התקשורת ורבים האנשים שלעולם לא יצביעו עבור ש"ס או יזדהו עם דעות המפלגה, אך יורידו בפניו את הכובע.

אבל כל זה היה בעבר, והיום יש לנו שר תקשורת חדש, משה כחלון שמו, שבינתיים מצליח לעשות מה שעשו קודמיו של אטיאס: חימום כסאות.

סלקום מצפצפת בתרועה רמה על כל עניין של ניטרליות רשת. אורנג' מנפיקים חבילות גלישה במחירים מבהילים וגם בפלאפון המצב אינו מזהיר, אך משרד התקשורת? חוץ מאשר הודעות לעיתונות, בינתיים לא מראה שום פעולה יזומה, שום איומים על חברות הסלולר, שום זימונים דחופים למנכל"י הרשתות, הכל לאט לאט, שאנטי שאנטי של הלייף..

כיום יש איזו שהיא "תחרות" בין חברות הסלולר מבחינת חבילות גלישה, אבל הבעיה העיקרית היא  שחברות הסלולר משמשות כספק אינטרנט (ISP) וגם כספק תשתית, מה שאומר שלא חשוב איזה  חברה תתחבר אליה, אתה אוטומטית כבול לספק האינטרנט שאיתו עובדת ספקית הסלולר שלך. בסלקום זה נטויז'ן, בפלאפון ואורנג' – הם ה-ISP. מה אם אינך מרוצה מספקית האינטרנט הסלולרי שלך (מבחינת ISP) בגלל מגוון סיבות? חוזה כאן אומר אתה כבול אלינו 18 חודש שרות ו-36 תשלומים על מודם ומשלם כמו גוד בוי. ארצה בובי… לקוח טוב.

ללקוח אין שום אפשרות לשלוט ולבחור את ספק ה-ISP שלו וכאן מתחילות הבעיות הרציניות לגולשים הבינוניים עד הכבדים. מה אם מחר ספק X מחליט לעשות תעדוף פסיכי לספקי תוכן מסויימים ולהוריד בעדיפות ספקי תוכן מתחרים וכל זה מבלי להודיע ללקוחות על כך? שאלה טובה! לך אין מילה בעניין. מה אם אני מעדיף את 012 במקום נטויז'ן בסלקום? רעיון נחמד, בלתי אפשרי לעבור בשלב זה.

וכאן הבעיה המרכזית. חברות הסלולר מלכתחילה היו אמורות מבחינה הגיונית לשמש כספק תשתית "טיפש" ותו לא, ואז אתה היית סוגר עיסקה משתלמת עם ה-ISP שכוללת 2 חשבונות או יותר (בית, וכמות מכשירי הסלולר שיש למשפחתך) וכשזה מגיע למס' חשבונות, ספקיות האינטרנט בארצנו יודעים להיות יותר גמישים מנערת גומי באולימפיאדה. כך אפשר היה גם לעשות מנוי באחד מספקי הסלולר לחבילת תשתית במחיר קבוע, וחבילה אצל ISP, בדיוק כמו המצב שקיים היום עם הכבלים ו-בזק. מה רע?

מי שרוצה לראות את הדוגמא הכי גרועה בכך שספק סלולר הוא גם ISP יכול לראות זאת אצל סלקום שחוסמת בחיבורי DATA בטלפונים הסלולריים את שרותי ה-VOIP כמו סקייפ ודומיהם. זה לא שסקייפ זה דבר ש"שותה" רוחב פס כאילו אין מחר, זו פשוט רדיפת בצע של סלקום שרוצה למנוע מהלקוחות שלה לשלם פחות על שיחות יוצאות ונכנסות. חבל שסלקום לא מתעניינים אצל שותפיהם (נטויז'ן) שדווקא לא חוסמים את סקייפ ומרוויחים לא רע משיחות בינלאומיות.

לסיכום: משרד התקשורת צריך להתערב, ולהתערב עכשיו ולהפסיק את תאוות הבצע של חברות הסלולר ולאפשר ללקוחות לקבל שרות סלולרי תשתיתי במחיר הוגן מספקי הסלולר ואת השאר יעשו הלקוחות מול ספקי האינטרנט השונים, כך גם חברות שירצו להציע שרותי MVNO יוכלו להציע מבלי למצוא את עצמם חסומים ברשת כזו או אחרת, רק כי חברה החליטה לפשוט את עורם של לקוחותיה ושלא יעזו לחשוב להשתמש בשרותים של המפעילה הוירטואלית החדשה.

כחלון – תתעורר כבר!

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “סלקום, אורנג', פלאפון, איפה אטיאס כשצריך אותו??

 1. מסכים בהחלט. המחירים שחברות הסלולר מציבות כרגע על רשת האנטרנט לא רק פוגעות בנו הצרכנים. אלה גם בהתפחות הטכנולוגית של הענף בארץ. בסופו של דבר זה טפשות, כי פיתוח הענף זה אינטרס ישיר שלהם.

 2. אם ההבטחה הטמונה ב- wimax תתגשם יום אחד, אפשר יהיה להיות מבסוטים מהנפילה של הללו.
  אבל הנפילה של תאגיד אינה פוגעת בנשמתו – הנשמה היא אותה חבורה מוצצת לשד החברה המשחקת כסאות מוסיקליים בכסאות המנכ"לים. הם הבעיה העיקרית, ועד שלא נבין שהאדם שמאחורי התאגיד הוא השודד, לא ישתנה כאן כלום.

 3. הא, ועוד משהו. אתה עושה עבודה נהדרת, כיף לקרוא, אתה מוסיף ידע ומידע. מה שיגרום לי לגרגר בנחת זה אם תוסיף את שמות האחראים בתוך התאגידים. מי אחראי על שירותי האינטרנט בסלקום? מי המנכ"ל שמאשר את ההחלטה? פרסם את השמות, תן לאינטרנט ליצור עבורם את המוניטין הרצוי.

 4. אטיאס היה בעיה וכלפון (?) הוא בעיה ועיקר הבעיות היא קיומו של משרד התקשורת שמטרתו היחידה היא לדאוג לקיומם של מונופולים, דואופולים, ואוגיאופולים בתחום התקשורת בשביל שחס וחלילה לא יפסידו כסף. הפיתרון הוא ביטול משרד התקשורת העברת הגוף שאחראי על התקינה למשרד התמ"ת ולתת לכל אחד לפתוח ערוץ טלביזיה/רדיו/אתר אינטרנט (אפשרי כיום רק בגלל הזנחה של המשרד)/חברת טלפוניה/ISP.
  מזל שמשרד התקשורת עדיין לא שולט על הWiFi (אני לא מדיק, תחפש פוסט אצל קלינגר על אחריות חוקית של ספקי WiFi) כי כשקראתי את התנאים של סלקום (ונורא רציתי להתחבר לאינטרנט סלולארי) התפוצצתי מצחוק כי בתקופה שבכל בית קפה תל אביבי שני יש רשת זה יהיה מגוחך להקשר בהסכם מטופש כזה בשביל להיות מחובר 24 שעות ביממה במקום 23 וחצי. מהבחינה הזו סלקום פוגעים רק בעצמם כי הם אפילו לא מתחילים להוות תחרות לWiFi כאשר הם בכלל צריכים להצדיק למה שאשלם על משהו שאני יכול לקבל רוב הזמן בחינם.

 5. שלום רב לכולם
  אין לי הרבה מה לומר רק בקצרה שחברת אורנז לא יעבדו עליכם בעיניים
  שהם טובים בשרות כי הכל שקר אצלי זה לא קרא וממש אפשר לומר שעשו את
  ההפך כואב שכך צריך להיות אבל לדעתי פשוט שאסור להתקרב לחברה הזאת
  אל תהיו פראיירים

סגור לתגובות.