מה יש להם נגד פיירפוקס?

image

בימים האחרונים החלו בלוגרים רבים להוציא תסכולים על השועל הנחמד עם כל מיני האשמות. זה התחיל אצל ידידי גל מור בפוסט הזה, זה המשיך אצל יהונתן קלינגר, ואני משער שבטח ימצא עוד איזה בלוגר שישמח לשטוח את תלונותיו/צרותיו/תלאותיו עם השועל.

אני לא מומחה לענייני השועל, לא מפתח תוספים, ולא קשור למוזילה, אבל אני רוצה להסביר כמה דברים.

כשיצא פיירפוקס 3.5 החלטתי לשדרג את הגירסה שרצה לי על ה-WIndows. שדרגתי. החוויה היתה משונה: לקח לדפדפן המון זמן לעלות ויותר מדי זמן להיסגר. בדיחה ב-Task Manager גרמה לי כמעט להפיל את הלסת: כשהתוכנה סגרה את עצמה, היא צרכה 700 מגהבייט זכרון! אלוהים ישמור / אוי אברוך (מחק את המיותר)!

החלטתי לעשות מעשה ולמחוק הכל: את הפיירפוקס, מועדפים (בין כה הם נשמרים עם התוסף Xmarks), מטמון, תוספים – הכל עף, והתחלתי מההתחלה (זה לא בדיוק דבר קליל, פיירפוקס נוטה להשאיר מאחוריו ימבה דברים אחרי שמסירים אותו, שלא לדבר על תוספים שגם הם אוהבים להישאר אם לא הסרת אותם בעת שפיירפוקס היה רץ).

הוספתי מס’ תוספים שבשבילי הם חיוניים: AdBlock Plus לחסימת פרסומות, IE TAB לאתרים שלא פועלים עם השועל (טפו טפו ימח שמם, עוכרי סטנדרטים!), טוויטרפוקס, ו-XMarks. יבאתי את הסיסמאות והמועדפים שלי ושדגרתי לגירסה 3.5.1 בטא, והנה הפלא ופלא, הכל עובד בצורה תקינה, כולל וידאו HD ביוטיוב! עשיתי את אותו תהליך על הנטבוק שלי (פדורה 11 ו-XP) וגם שם התוצאות נראו מצוין. לוקח זמן לשועל להיטען, במיוחד עם כל התוספים, אבל ברגע שהוא עלה, הוא עובד די טוב. נכון, כרום בהשוואה אליו עולה הרבה יותר מהר, אבל כניסה ל-YNET עם כרום לדוגמא, ואתה מצטער שהעלית את כרום: הפרסומות בפלאש חונקות לך את מעבד ה-אטום, מה שפיירפוקס אפילו לא ממש מתאמץ הרבה כדי לחסום.

אני רוצה להסביר משהו אחד: כן, לשועל יש בעיה רצינית שהכל אצלו רץ כ-Process אחד, כל התוספים עולים לזכרון בעת טעינת הדפדפן, גם אם לא תשתמש בתוספים במהלך הגלישה, ניהול הזכרון שלו לא ממש משהו להתגאות בו (יחסית, יחסית! ב-3.5 יש שיפור רציני בהשוואה לגירסה 3.0), אבל אפשרי לפתור במידה כזו או אחרת את הבעיה בעזרת דברים פשוטים:

 1. תתקין רק את התוספים שאתה צריך. השועל מטעין את כל התוספים בעליה שלו וכשתוסף עובד, הוא עובד באותו תהליך של האפליקציה, מה שאומר: איטיות. אם התקנת GMail Manager או Firebug והוידאו שאתה מנגן ביוטיוב מתנהג כמו שיכור, אל תתפלא, כי התוספים רצים באותו זמן. רוצה לבדוק את 500 התיבות שלך? תתקין מיני אפליקציה (יש גם ל-Windows וגם ללינוקס, תודה לאל) שתבדוק.
 2. הדפדפן זוחל? כנס במצב Safe Mode לדפדפן, כך ששום תוסף לא יעבוד. בדוק שהכל רץ מהיר והתחל להפעיל תוסף תוסף עד שתגיע לתוסף שמאיט לך הכל, אותו תצטרך להחליט אם להעיף או להתקין משהו אחר שלא יאיט לך את הגלישה.
 3. במקום לשדרג גירסאות, מחוק הכל (השתמש ב-Xmarks לדוגמא לשמור סימניות ואם אתה פוחד על הסיסמאות שלך, תשתמש ב-Keypass ב-Windows או פתרונות אחרים בלינוקס כדי לשמור סיסמאות), והתקן מחדש. לא תמיד שדרוגים מצליחים חלק בגרסאות מהותיות (X.Y).

השועל צריך לעבור שינוי מאסיבי, זה נכון. כרום הוא דוגמא יפה לכך שאם שמים כל דף כ-Process מקבלים אחלה ביצועים, אבל גם זה ישופר בגרסאות הבאות, ועד אז אפשר להסתדר ומי שמשתמש בנטבוק עם מעבד ATOM, שלא יתפלא שהשועל איטי שם: הוא לא תוכנן לעבוד עם מעבד זה מלכתחילה וההתחשבות בו תעשה בהמשך הדרך, אבל עד אז, לוקח כמה שניות להטעין את השועל על נטבוק, אבל בעזרת ניהול נכון של תוספים, אפשר להשיג ביצועים לא רעים בדפדפן.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות בנושא “מה יש להם נגד פיירפוקס?

 1. לדעתי אתה צודק.
  לא רק זה, לשועל יש בעיה קשה (מאוד) עם הפרופיל, לאורך השנים הפרופיל נהיה מאוד מלוכלך, מצאתי שמדי פעם לעשות רענון הרחבות, לראות על מה אפשר לוותר ומה לא ולבזר משימות עד כמה שאפשר ולאחר מכן ליצור פרופיל חדש, הסרה של תוספים לא תמיד עושה עבודה יסודית.

  אחרי ניקוי הרחבות בפרופיל חדש הדפדפן רץ ואץ לו כמו משוגע בגרסאות האחרונות.
  גרסה שתיים הייתה סיבה לבכות ולהתלונן, גרסה שלוש נהייתה מהירה יותר וגרסה שלוש וחצי קיבלה בוסט נוסף.

 2. אני תמיד נוהג לגבות את הפרופיל שלי באמצעות MozBackup לכל צרה שלא תבוא.
  עוד לפני השדרוג הרגשתי שהדפדפן מתחיל להיות איטי.
  הפרופיל המגובה הולך איתי עוד מגרסא 1 של השועל, ובכל פעם יצרתי גיבויים חדשים.
  כמו שכבר ציינתם עם הזמן הפרופיל מתמלא בג'אנק ולכן החלטתי להעיף את הכל ולהתחיל מ-0.
  אכן עבודה סזיפית להתקין את כל התוספים ולהגדיר לכל אחד מהם את ההגדרות המועדפות עליי.
  אבל אחרי שעברתי את התהליך המייגע השועל זריז כמו שלא היה מעולם, יציב יותר, ומהיר יותר (ואני עובד עם 36 תוספים)
  מסקנה: לפעמים עדיף למחוק את הכל ולהתחיל דף חדש, ואז הדברים נראים אחרת.

 3. חשוב לציין שהעתיד נראה די ורוד בתחום חלוקת התהליכים (תרגום נכון?) של פיירפוקס, לפני כמה שבועות הציגו דמו עובד של השלב הראשון במעבר לצורת ניהול תהליכים חדשה: http://blog.mozilla.com/cjones/2009/06/21/multi-process-firefox-coming-to-an-internets-near-you/
  היום מותר להתלונן (למרות שתמיד עדיף להגיש באגים במקום), אבל אסור לשכוח שמדובר בפרויקט קוד פתוח ובמוזילה מקשיבים לקהילה ומשתפרים בהתאם.

 4. השועל שלי נהיה איטי בימים האחרונים, במיוחד אחרי שקראתי את מדריכה של אח"י דקר והורדתי משהו כמו חמישה תוספים מכיוון שחשבתי "היי, אני בלוגר, אני בעל אתר – אני צריך את זה!". זמן למחוק הכל, שוב.
   
   

סגור לתגובות.