הבדיחה המטומטמת החדשה של הורדות סרטים בארץ

בארצנו הנחמדה אנשים רבים מכל השכבות אוהבים להשתתף בחגיגת הורדות הסרטים הלא חוקיות. צעירים כזקנים, עניים כעשירים, מכל אזורי הארץ. גם חברות הטלקומוניקציה משתפות פעולה תוך כדי עצימת עיניים מהורדות חוקיות מצד אחד, ומצד שני מפרסמות את החבילות שלהן כ”החבילות הכי טובות להורדות גדולות כמו סרטים ועוד”.

לאחרונה החליט מישהו להפחיד את אלו שאינם מבינים במחשבים, ומי שניסה להוריד את הסרט “אקסיות לכל הרוחות” ולא שם לב לגודל הקובץ, התברר לו שהוא הוריד קדימון (Trailer) בין 2 דקות שבסופו הופיעה התמונה הבאה:

image

אז ראשית, הבה נרגיע את המורידים: הורדת טריילר אינה נחשבת להורדה בלתי חוקית. אדרבא, חברות הסרטים מפיצות את הטריילרים בחופשיות בלי הגנות כדי לגרום לצופים לבוא לראות את הסרט המלא, כך שכל העניין של “נקיטת הליכים כנגדך” הוא שטות גמורה במיוחד כשזה טריילר. זה שאדם רצה להוריד סרט אינו עושה את הדבר בלתי חוקי. הדבר הבלתי חוקי הוא אך ורק הורדת הסרט המלא ומכיוון שכאן מדובר בקדימון, אי אפשר לעשות עם הפרטים שיאספו (אם נניח נאספו) שום דבר.

אבל גם אם זה היה הסרט האמיתי, מכאן ועד לתביעות המרחק רב מאוד. ראשית, יש צורך לבקש מבית המשפט בקשה לגילוי פרטי הלקוח, צעד שסביר להניח שהמחלקה המשפטית של ספק האינטרנט יהיה מעורב בו והוא לא כזה צעד קליל לעבור.

לאחר מכן, גם אם היה לבעל הזכויות את פרטי המוריד, הכל היה תלוי במזל שלו לגבי זהות המוריד ומעמדו הפיננסי. אם בעל הזכויות יפול על ילד מפונק עם הורים שיש להם כיסים עמוקים, אז עו”ד טוב שהם ישכרו יוכל לעשות לבעל הזכויות את החיים קשים: יואיל נא בעל הזכויות להוכיח שמוריד הסרטים היה הילד הזה ולא מישהו שפרץ לו ל-WIFI והוריד, יואיל בעל הזכויות להוכיח שאותו ילד מוריד אכן הוריד את הסרט בשלמותו, יואיל בעל הזכויות להוכיח כי הסרט אכן הורד לדיסק הקשיח של אותו ילד מוריד, ואפשר לשלוף עוד 1001 התנגדויות שבעל זכויות היוצרים יצטרך להזיע רבות עד שיוכל להאשים את הילד המוריד בהורדה בלתי חוקית.

ונניח ומי שהוריד הינו איש מחשבים מקצועי? אז לבעל הזכויות יכולה להיות בעיה די קשה: כל מה שצריך איש המחשבים לעשות הוא להצטייד בדיסק קשיח נוסף, למחוק מהמקור את הסרט ואת הלוגים של תוכנת ההורדה (אם התוכנה מוגדרת בכלל לעשות לוגים), ולשכפל אותו בעזרת תוכנה כמו GHOST לדיסק קשיח חדש (העתקה פר קובץ ולא פר סקטור), ולהעיף את הדיסק הקשיח הישן. גם אם ישיג בעל זכויות היוצרים אישור מבית המשפט להחרים את הדיסק הקשיח ממוריד הסרט, כל בדיקה של מעבדה לא תמצא קבצים שנמחקו השייכים להורדה הבלתי חוקית, הואיל וההעתקה אינה משכפלת קבצים מחוקים ואינה מעתיקה את טבלאות ה-NTFS בשלמותם אלא אך ורק קבצים שקיימים ומועתקים. תוצאות המעבדה יהיו שאין קבצים, ובעל זכויות היוצרים יכול רק לדפוק את הראש בקיר. (אגב, עם לינוקס זה הרבה יותר קל).

בהשוואה לארה”ב ואירופה, המצב בארץ הרבה יותר “קטסטרופאלי” מבחינת הורדות בלתי חוקיות. בארץ אלי”ס לדוגמא יודעים שלרוץ ולתבוע אנשים זה לא יעבוד ממש (שלא לדבר על הקנסות המגוכחים שבית המשפט נותן לאלו שכן מורידים ומוכרים את ההורדות בפיצוציות, בתחנות מרכזיות ובשאר מקומות, קנסות של 1000 ו-2000 ש”ח), אז הם רודפים אחרי אתרי הורדות (שגם הם עושים את החיים קשים לאלי”ס, לפחות חלק מהם. לא נותנים לינק להורדה, אבל נותנים שם קובץ מלא ולינק למנוע חיפוש שיוכל לתת לך להוריד תוך שניות את הסרט/פרק שהמוריד רוצה). דבר בקטע זה לא השתנה וקשה לראות שיהיה שינוי בקרוב למצב הנוכחי (מרצ ניסו להרים הצעת חוק לטובת בעלי הזכויות בחו”ל, ההצעה נפלה).

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “הבדיחה המטומטמת החדשה של הורדות סרטים בארץ

 1. האמת שעל עניין הורדות וזכויות "יוצרים" יש לי הרבה מה להגיד אבל אין לי כוח לוויכוח הזה עכשיו.
  מה שכן, אני לא חושב שאתה או שום אדם אחר שמבין במחשבים ירצה שספקיות האינטרנט יהפכו ל"משתרת הורדות".
  הרי האמצעים שידרשו מהם ליישם יהרגו את שימוש האינטרנט בעבור כולם בלי הבחנה…

  אבל אתה רוצה לשמועה בדיחה באמת מצחיקה?
  לא מזמן רכשתי מאמזון 2 DVD של Stargate. (וואו, תראו את זה, ישראלי שתחלס משלם על סרט 🙂
  הכנסתי אותם למכשיר ומה אני רואה? סרט במשך 60 שניות שלא ניתן לדלג עליו שמנסה לשכנע אותי שלהוריד סרט זה כמו לחטוף תיק מזקנה ברחוב…

  נו מאילה, הם לא יכולים להעביר את התעמולה שלהם לקהל היעד אז לפחות ידחפו את זה למי שכן משלם כחוק… זה כבר יותר עצוב ממצחיק.
  הבדיחה האמתית הגיעה אחר כך:
  2 מסכים, כל אחד למשך בערל 30 – 60 שניות ובהם כתוב שחור על גבי לבן: "אסור להוריד סרט זה מהאינטרנט".
  לא, אני לא טועה, קראתי פעמיים – הם לא כותבים שאסור להעלות לשתף – הם כותבים "אסור להוריד"

  מעניין מה חשב מי שניסח את ההזהרה הזו…

  נ.ב.
  לדעתי זה ביזיון שכשאני משלם ממיטב כספי עבור סרט אני חייב לשבת במשך מספר דקות ולצפות באיומים מצד FBI או גורמים אחרים.
  את כל זה היה ניתן להדפיס על הדיסק ואו האריזה ולתת לי כלקוח ליהנות מהמוצר.

  אולי יום אחד החברות האלה יקלטו קמה גדול החלק שלהם בתופעת ה"הורדות"…

 2. חץ,
  לגבי התוכנה של הגוסט – היא באמת לא מעתיקה קבצים מחוקים? ואם היא כן מעתיקה פר סקטור הקבצים המחוקים כן יעברו?

 3. תלוי. בתכל'ס אפשר לאמר לה להעתיק את הקבצים (שזו ברירת המחדל), אבל לצרכים משפטיים מעתיקים את כל הסקטורים ובד"כ עם תוכנות יותר כבדות מ-GHOST.

סגור לתגובות.