כמה מילים על עיתונים, ספרים ואינטרנט בארץ

בימים אלו בארה"ב עיתונים כרגע מנסים לגייס את הקונגרס וכל גוף אחר כדי לנסות ולעשות משהו בקשר ל"אינטרנט" הזה שמכסח להם את הרווחים על ימין ועל שמאל. אחרי הכל, אנשים מחפשים את החדשות הכי עדכניות ואתרים כמו Google News ואחרים נותנים להם חדשות ממגוון אתרים בצורה מסודרת יחסית ולמי שממש רוצה להתפנק, אפשר לקבל הכל בצורה של RSS, כך שכל מה שנותר לעשות הוא לעבור עם העכבר ולהחליט מה לקרוא.

גם בישראל המצב אינו מזהיר בלשון המעטה. בשנתיים האחרונות נכנסו מס' עיתונים קטנים לשוק, במיוחד במרכז הארץ, ואותם עיתונים הופצו בבוקר ואחה"צ בחינם בכל מיני מקומות (תחנות אוטובוס, רכבת וכו'). העיתונים האלו היו בעצם תחליף לעיתון היומי, כאשר רוב החדשות שם הגיעו מהאינטרנט והיוו עדכון של חדשות מהבוקר או מימים קודמים. אחד העיתונים שהכי הצליח בכך היה "ישראל היום" וידיעות בתגובה הוציאו את "24 דקות", כלומר המלחמה היתה על עיניו של הלקוח בזמן שהוא אינו מחובר לאינטרנט (בדרך הביתה וכו').

העיתונים כאן מחזיקים אתרים רציניים כמשלימים, והאתרים האלו ניזונים חלקית מהחדשות הזורמות, כלומר המאמרים הרציניים, פרשנויות וכו' ברוב הזמן לא יופיעו באתר אלא יופיעו למחרת על דפי העיתון, לדוגמא: המאמר של בן כספית על איראן וההפגנות יופיע בדף הראשי בעיתון, אולם כלום לא יופיע באתר עצמו. מה כן יופיע? התובנות האחרונות של המורה הרוחני דיפאק צ'ופרה, כלומר יש לנו מצב בו יש חלוקה מאוד מלאכותית בין מה שילך לדפוס לבין מה שילך לאתר, וגם אם זה יופיע באתר, זה יופיע לאחר הפרסום בעיתון.

כאן נמצאת בעצם אחת הבעיות הכי גדולות של העיתונות הכתובה לדעתי: בשביל לקרוא את המאמרים המעניינים של בן כספית, או נחום ברנע וכו' אני חייב לרכוש את העיתון פיזית, ואם ארצה לקרוא את הדברים יותר מאוחר, אני חייב לשמור את הנייר פיזית (ועיתונים, מה לעשות, מלכלכים).

מה אין לי? גישה אוןליין לתוכן של העיתון עצמו.

וכאן הבעיה העיקרית: אין חשיבה קדימה בעיתונים להציע ללקוחות גירסת און-ליין של העיתון, ובמקרים רבים יש חומר מעניין בעיתון שאין אותו ברשת.

בעקרון, כדי להמיר את העיתון לקובץ PDF לדוגמא, העבודה מאוד קלה, ולא חשוב איזו תוכנת קדם-דפוס העיתון משתמש. לא חסרים "פילטרים" שיודעים "להדפיס" את הדפים כקבצי PDF ולא חסרים מערכות שיודעות לשלב את הכל לקובץ PDF אחיד וקריא.

עלות ההמרה ל-PDF, אחסון הקובץ ו/או שליחתו למנויים הינה אפסית והעיתונים יכולים לבנות חבילות עבור המנויים שיכללו את עיתוני השבת ב-PDF עם אפשרות לקבל את המקומון גם כ-PDF במסגרת חבילה זולה, כל עוד המחיר המוצע על עיתון און-ליין פר יום זול משמעותית מהגירסה המודפסת.

עיתוני ערב (גלובס, דה-מרקר) יכולים להרוויח מהנושא הואיל והמידע יכול להיות זמין עבור המנויים מיידית, כולל תוכן שלא פורסם באתר, ואם ניקח בחשבון שרבים ממשיכים להיות מחוברים בבית אחרי שהם הגיעו מהעבודה, הקריאה תהיה יותר קלה (מאשר המתנה עד שהעיתון יגיע, לרדת לקחת, לקרוא ולהתלכלך).

ולעניין קרוב: נראה כי הוצאות ספרים בארצנו לא יודעות כי קיים הדבר הזה "אינטרנט". עד היום שום חנות ספרים רצינית אינה מוכרת ללקוחותיה את ספריה כקובצי PDF לדוגמא, בד"כ מהסיבה כי המו"ל לא רוצה להוציא קובץ PDF מחשש לפירטיות (לא חשוב ש-PDF יכול להכיל הגנות).

אם יש משהו שאמזון הצליחה להוכיח עם קינדל, זה שיש לקוחות לדברים האלו והוצאות ספרים, מול"ים, עיתונים וכו' צריכים לאמץ את מודל האון-ליין אם הם רוצים להמשיך לחיות בשנים הקרובות.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “כמה מילים על עיתונים, ספרים ואינטרנט בארץ

  1. אני חושב שהפלח שוק של אנשים שיהיו מוכנים לשלם על מנוי לעיתון ולקבל אותו ב PDF הוא מאוד קטן.
    מה לעשות, נייר יותר נח לקריאה לרוב האנשים.
    אגב,
    מקור ראשון מוציאים כל יום בצהריים מהדורה אינטרנטית של העיתון המודפס פחות או יותר, מעניין יהיה להציץ לנתוני הצפיה של זה (אתה מקבל במייל קישור לאתר פלאש ששם אתה קורא את העיתון).

סגור לתגובות.