ביקורת: Fedora 11

לפני כ-10 ימים שוחררה הגירסה הרשמית של פדורה 11, ואיתה שיחקתי במשך ה-10 ימים האחרונים לראות האם באמת ישנם שיפורים הקשורים לנטבוקים, האם הדברים יציבים, מה השיפורים והאם היא עובדת מצוין עם KDE והכל במגבלה של 1 ג'יגה זכרון בלי שום טריקים.

אין ספק שדברים השתפרו מ-פדורה 10. תהליך ה-BOOT הואץ ועתה הוא גרפי (גרפיקה משעממת לחלוטין, אבל עדיין..), איך יודעים שה-BOOT תקין? רואים שהלוגו הריק של פדורה מתמלא.

מבחינת תמיכת חומרה, פה נכונה לי הפתעה טובה: פדורה 11 הכיר בהכל החל מ-WIFI ועל בלוטות', אודיו, מצלמה, אפילו את העכבר עם מולטי טאצ' שלא הוכר טוב בפדורה 10 הוא תוקן כאן. יש תמיכה מלאה ועשירה ב-WIFI מבלי לעשות שום דבר וכנ"ל מבחינת גלישה סלולרית: חבר את המודם הסלולרי, לחץ באייקון למטה על AUTO והמחשב יתחבר תוך שניות בלי להכניס שום פרמטר. (הפונקציה האחרונה היתה גם בפדורה 10 אולם היו בעיות WIFI בפדורה 10 שתוקנו ב-11).

מבחינת מערכת file system יש תמיכה ב-ext4 החדש ופדורה, כמו פדורה, הולכים על הקצה והתקנה חדשה תהיה בברירת המחדל שלה: EXT4. השתמשתי בפונקציה זו עד כה ולא נתקלתי בשום בעיות למעט אפליקציית ה-SMART של גנום שמודיעה שיש לי "תקלות בדיסק". בירור מהיר ב-var/log/messages לא הראה אפילו תקלה אחת. יש כמובן גם תמיכה אחורה ב-ext3, ext2 וכו', ויש גם תמיכה נחמדה ב-NTFS ללא הגדרה של שום דבר: פשוט פתח לך מחיצה כלשהי (כמו mnt/windows/) והשתמש ב- mount /dev/sda1 /mnt/windows אם זה לשימוש חד פעמי או ערוך את השינויים הנחוצים ב-fstab.

מבחינת צליל, אחד הדברים שלקח לי המון זמן לגלות, זה שהצ'יפ של אינטל ויציאת הסאונד תוכננו בצורה קצת תמוהה: עד היום היה מספיק להרים את הסליידר של PCM כדי להרים ווליום, אבל עדיין הווליום היה נמוך בהרבה ממה ש-windows נותן, ולקח לי זמן להבין שהמקום שצריך להרים בו ווליום הוא בכלל Line Out, כי לגבי הערכת צ'יפים של אינטל, הרמקולים הפנימיים זה Line Out, וגם החיבור הירוק זה אותו דבר. מוזר, אבל מצד שני – זה עובד.

פונקציה נוספת שעובדת יפה מאוד ללא הגדרה של המשתמש היא הכיבוי. סגור את המסך של המחשב והוא עובר למצב Sleep לזכרון, ואפשר להגדיר שיעשה Hibernate במקום זאת. לצערי פונקציה מסויימת נחמדה שאסוס עושים ב-Windows לא מצאתי איך ניתן לעשות בלינוקס: ב-Windows אתה יכול לסגור את המחשב והוא עובר למצב של שינה רגילה, ואם אחרי חצי שעה בערך לא פתחת את המחשב, הוא אוטומטית עושה Hibernate.

לצערי KDE עדיין אינו תומך טוב בבלוטות' והאפליקציה שאמורה לעשות חיים קלים עדיין מתעופפת חופשי, כך שהאפליקציה של גנום יכולה לשמש תחליף לא רע, במיוחד שניתן לכבות ולהדליק את הבלוטות' ישירות מהתפריט של ה-Applet. שידוך עובד מצוין וגם העברת קבצים עובדת לא רע, אבל מעבר לכך שימוש עם בלוטות' ועם נאוטילוס (מנהל הקבצים של גנום) מביאה צרות ברגע שמנסים לגרור למסך KDE קבצים. זה פשוט לא עובד טוב. יום אחד אולי החבר'ה האלו יעבדו יחד?

מבחינת גלישה, אפליקציות ווביות, IRC, סרטים, צלילל, הכל עובד תקין למעט צרות כמובן של Pulse. למדתי לחיות איתו קצת וברגע שהוא מפריע לי פשוט להריץ את הפקודה: pulseaudio -k כ-root ואז הוא לא עובד יותר, אך כשהוא לא עובד ואפליקציות רצות ורוצות יחד את כרטיס הקול, יש בעיות (במיוחד שסקייפ ו-pidgin רוצות להשמיע צליל). אני עדיין מנסה להחליט מה לעשות לגבי זה.

לסיכום: האם הגירסה הזו היא גירסה שווה שכדאי להתקין אותה מבלי לחפש להסתבך עם 1001 הגדרות? התשובה היא בהחלט "כן". אין ספק כי החבר'ה שמפתחים את פדורה עשו מאמצים ניכרים כדי לתמוך בנטבוקים בצורה טובה וחלקה, וניכר שהמערכת "בוגרת" יחסית לגירסאות פדורה מוקדמות בכל הנוגע לנטבוקים. יכול להיות שיהיו בעיות עם pulse audio אך לשם כך מספיק להריץ את הפקודה: yum remove kde-settings-pulseaudio שתעיף אותו לכל הרוחות ותיתן מערכת צליל לא רעה.

Print Friendly, PDF & Email

תגובה 1 בנושא “ביקורת: Fedora 11

  1. מבחינת בלוטות' על גנום- גיליתי שהתוכנה שמגיעה כברירת מחדל (bluez-gnome) לא עושה את העבודה כמו שצריך והחלפתי אותה באחרת שלטעמי מוצלחת יותר: blueman-project.org נסה ותיהנה…

סגור לתגובות.