והנה החלו לקטול את Google Wave

גוגל הדגימה שלשום את Google Wave והעיתונאים אצים רצים ומתחרים מי יקטול את הבייבי יותר מהר ויותר חזק, רק שבדרך גם כותבים כמה שטויות שעדיף היה שלא יכתבו, אבל אם נכתבו, כדאי לתקן את הדברים, ואני מציע תיקונים.

דורה קישינבסקי מכלכליסט כתבה מאמר מסביר על GW (אני פשוט אכתוב מעכשיו GW במקום Google Wave), והיא כותבת כי “..רשימת התכונות האינסופית שלו מקשה להבין במה בעצם מדובר. זה, אם תשאלו אותנו, אף פעם לא סימן טוב”. זה לא נכון. דווקא ל-GW יש מס’ תכונות ושאר ההתממשקות נעשית בעזרת תוספים למיניהם שחברות ומפתחים יכולים לכתוב, ומי שיראה את הוידאו הארוך עם ההדגמה, יוכל בשעה הראשונה להבין לעומק מה בעצם קורה. בהמשך דורה מעלה מהאוב שרותים שונים שגוגל הרימה ונטשה כמו Google Answers, Google Base, Lively, knol, Jaiku שלא צברו פופולריות ומתו בדרך, ואני חושב שהשוואה זו אינה במקום. כל הדוגמאות האלו היו משהו שמזכיר Me Too ואילו GW הוא משהו חדש לחלוטין שאין לו עדיין שום מתחרים. ריי אוזי ממיקרוסופט ממיקרוסופט דיבר בעבר על Sharepoint Workspace אבל מדובר על משהו שהיה בחברה הקודמת שריי אוזי הקים, Groove ושמיקרוסופט תכניס באופיס 2010, וזה הולך להיות בכלל משהו קנייני סגור שרץ רק על Windows והוא שונה לחלוטין מ-GW.

אדר שלו ב-YNET גם כתבה מאמר על GW, ובו מציינת אדר כי “אז מהו בעצם Google Wave? קשה להגדיר במשפט אחד, וייתכן כי זה יהיה חיסרון של השירות בעתיד”. לעניות דעתי, לא קשה להגדיר את זה במשפט אחד. הנה נסיון שלי: “איחוד שרותים שונים לפלטפורמה אחת ותקשורת איתם בזמן אמת במקום אחד”. מסובך? לא נראה לי.

מי שהכי קוטל (והכי מפספס) הוא יוסי גורביץ בטורו “טכנולוגי על הבוקר”. יוסי פשוט שופך את המים יחד עם התינוק. לדידו “..המוצר של גוגל – ווייב, מתיימר לשלב באופן מחריד בין מייל, מסרים מיידיים, שיתוף קבצים, אבל בינתיים לא מציע גם להכין קפה – נמצא בשלב ראשוני. כל כך ראשוני, שהוא אפילו לא נחשב – כמו רוב שירותי גוגל – לבטא”. מה בדיוק מחריד בזה? מה כל כך גרוע לרכז במקום אחד שרותים שונים שאתה בין כה צריך? יוסי לא ממש עונה על כך. בהמשך כותב יוסי כי “..והגיע הזמן לומר שאנחנו לא רוצים עוד מהפכות-רשת מבית גוגל. היא חזקה ומסוכנת מספיק. פרקו אותה קודם כל, ונדבר אחר כך”. שכחתי שמכריחים את יוסי להשתמש בזה.. אה, בעצם זה אפילו לא גמור בצורה של BETA, אבל ליוסי זה לא משנה. אסור לכתוב דברים מהפכניים, קישטא הקידמה!

אבל הנקודה שהכי הצחיקה היא עניין התיאוריות שיש לכולם על כך שגוגל החליטה להציג את GW בדיוק באותו זמן שמיקרוסופט הציגה את הגלגול החדש של מנוע החיפוש שלה, Bing, ועל אותה תאוריה כל הכותבים הנ”ל שהזכרתי פלוס החבר’ה מ-Tech Crunch נפלו, רק שאף אחד מהם לא ניסה קצת לחפש מתי נערך Google I/O, כנס המפתחים של גוגל. אם הם היו מחפשים, הם היו רואים שגם בפעם הקודמת (ב-2008) כנס Google I/O הוא כנס שנמשך מס’ ימים מסוף מאי עד תחילת יוני, והנה לינק סתם כדוגמא על Gears שנערכה הדגמה לגביו ב-28/5/2008, וגם השנה הכנס נערך בדיוק באותו זמן, ללא קשר בין ההכרזות של מיקרוסופט לגבי BING לבין ההצגה של GW. אם כבר, אולי זה היה הפוך? אולי מיקרוסופט ניסתה לגנוב את ההצגה מגוגל? בסופו של דבר העיתונאים נהרו לתצוגה של גוגל מהסיבה הפשוטה ביותר: מיקרוסופט, עוד גירסה חדשה של המנוע חיפוש שגוגל עוקף אותו בכל פרמטר עוד ממזמן. יאפ, שעמום, ממש חדשות..

אני באמת חושב שהפעם צריך לתת לגוגל את הצ’אנס עם GW. זה משהו עם פוטנציאל אדיר. נכון, גוגל טעתה שהדגימה את הדברים עם המפתחים במקום עם אנשי משופשפים בהצגת דברים (תראו איך סטיב ג’ובס מציג את המוצרים והשרותים של אפל.. הבחור פשוט גאון בלהציג ולמכור), אבל יש כאן משהו שלא רק יכול להיות שרות מצוין, אלא גם משהו שגוגל משחררת אותו בחינם להורדה ולהקמה בארגונים ובמקומות אחרים, ו-GW יכול לעזור ולייעל עבודה בצורה מאוד רצינית. קצת סבלנות וקצת אופטימיות, זה כל כך קשה?

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “והנה החלו לקטול את Google Wave

 1. קודם כל תיקון קטן: אדר שלו היא אשה.
  יוסי גורביץ' באמת לא הבין את העניין כנראה. רוב הקוד של ווייב יהיה פתוח, וכל אחד יוכל להתקין לעצמו שרת ווייב משל עצמו בלי שגוגל תהפוך לחזקה יותר ומסוכנת יותר ממה שהיא היום.

 2. לא מדוייק. כולם נהרו לכנס של גוגל כי הם קיבלו טלפונים בכניסה. גם התאריך אצלך לא נכון – כתבת 28/08/08, צ"ל 28/05/08. וכפי שנאמר על־ידי קודמי, אדר שלו היא כתבת.

  אגב, לא ראיתי בספספיקציה עדות לכך, אבל נראה לי ממש הגיוני שכל המערכת הזו תרכב על פרוטוקול xmpp, וזה מה שמחזיק אותה פתוחה, ולגוגל יש אינטרס לקדם את הפרוטוקול כי הוא כבר מוטמע בלא מעט שירותים שלהם.

 3. תומר, תיקנתי את התאריך. תודה על העדכון גם לך וגם לאורן לגבי הכתבת.
  דווקא יש עדות לגבי XMPP, במפרט עצמו כאן עוד בהתחלה.

 4. אני אכן חייב להסכים שיש כאן אנשים שקוטלים ואין להם מוסג ירוק במה מדובר.
  זה מאוד מצחיק שעושים לזה חיפוש בטוויטיר ואורים הודעות כמו "אנחנו כולנו הולכים למות בגלל גוגל!"
  ונראה לי גוגל הבינו נכון שהדרך היחידה שהשירות בקנה מידה כזה יתפוס הוא אם הוא יהיה נגיש עם כמות הרחבות דומה לזו שיש לפרוטוקול האימייל שלנו היום, וזה הם לא יוכלו לפתח לבד.

סגור לתגובות.