סקירה: ASUS 1000HE

כמו שכתבתי בפוסט הקודם, במזל טוב הצטרפתי לקהילת משתמשי הנטבוקים והחלטתי לרכוש לעצמי אחד. הפרמטרים החשובים שהיו לי לרכישת הנטבוק היו פשוטים: סוללה ארוכה במיוחד, מסך 10.2”, מקלדת נוחה, Bluetooth מובנה, מצלמת WEBCAM טובה ומחיר זול.

בהתחלה הסתכלתי על מחשבי הנטבוק של HP, גם מהדגמים עם VIA וגם מהדגמים עם ATOM. המקלדת שם מאוד נוחה, אך הסוללה די חלשה ולא מחזיקה ליותר משעתיים ומשהו. מבחינת חיבוריות, HP לא אוהבים למכור מחשבים בזול והם רוצים להרוויח ממך, אז מה עושים? מקצצים את חיבור ה-VGA כך שאם תרצה לחבר למסך חיצוני או למקרן, תצטרך לשלוף 400 ש”ח לחתיכת חוט הכוללת מתאם. משהו נוסף מעצבן: המקשים מצופים, כך שכל הקלדה על המקשים מיד ממגנטת אליה טביעות אצבע, ואחרי דקה זה נראה זוועה, והמחיר? הכי יקר שאפשר: כמעט 3000  ש”ח לתצורה הבסיסית. החלטתי לרדת מכך.

הסתכלתי על ACER והמחשב באמת נחמד, רק שלא הצלחתי להסתדר עם העכבר וגם לא עם המקלדת. לא הצלחתי בנסיונות שלי (ותודה ל-HANDY) להקליד שורה אחת מבלי לטעות לפחות פעמיים, ואותה בעיה קרתה לי עם MSI WIND, כנראה ככה זה שאתה בעל אצבעות די גדולות 🙂

את ה-MSI WIND  רציתי דווקא לרכוש, אך שוב, הסוללה: מקבלים סוללת 3 תאים שמספיקה בקושי לשעה וחצי, שעתיים גג. רוצה עוד? 400 ש”ח לסוללת 6 תאים ותקבל 4 שעות גג אם תשתמש בכל הטריקים של Power Management. אני צריך הרבה יותר כח בסוללה. לא זה. (אגב, המצב ב-MSI הולך להשתפר חזק מאוד. ה-U115 החדש של MSI שעשו עליו סקירה כאן מקבל תוצאות סוללה מאוד מרשימות של 11+ שעות, וזה – מרשים, אבל אין אותו בארץ עדיין).

ל-ASUS יש מספר דגמים ולא קל למצוא איזה מהם הכי מתאים, ורק לאחרונה ASUS החליטו לעבור לדיאטה רצחנית בכמות הדגמים ובקרוב יהיו רק 3 דגמים בשוק. גם במקרה של סדרת 1000 ישנם מספר דגמים כמו 1000HA שנמכר ב-BUG וברשת דינמיקה, 1000HE שרכשתי, וגם דגם 1000H, ובטח יש מס’ דגמים נוספים.

אז איך הנטבוק? די הופתעתי לטובה.

image ראשית, המקשים. מאוד מזכירים את המקשים של כל המחשבים החדשים של Apple, ואפילו די נוחים להקלדה מהירה. הפידבק די טוב, ויש מספיק רווח בין האותיות כך שגם בעלי אצבעות גדולות כמוני יכולים להקליד בנוחות. סידור המקלדת מעט מוזר. מצד אחד אין Page Up, Page Down, יש את הפוקנציונאליות עם מקש FN, אך מצד שני לא שכחו הפעם את האנשים שאוהבים שיש גם מקשי ALT ו-CTRL גם בצד ימין של המקלדת. מקש ה-SHIFT מימין נמצא במקום די נוח, בניגוד לגרסאות EEE הקודמות. זה לא המקלדות של Thinkpad מדגמי T (לפני שנמכרו ל-LENOVO), אבל זה עושה את העבודה די טוב.

image

עכבר. או שתאהב, או שתשנא אותו. אני חובב TrackPoint שיש ב-Thinkpad העסקיים עוד ממזמן, ועם הלוחיות מגע שמשמשות כעכבר לא הסדרתי כמעט אלא אם לא היתה ברירה. גם פה הסיפור חוזר על עצמו, במיוחד כשאתה נוסע ומנסה לגלוש, ואז כל תזוזה שלך על המסך מגע מזיזה את העכבר ולפעמים גם מבלי שתשים לב, לחיצת האצבע תגרום להקלדה ודברים יתחילו לזוז בתפריטים בצורה של DRAG במקום ניווט, מה שמביא לתוצאות לא נעימות לעיתים. ASUS לפחות עשו צעד נחמה וציידו את ה-1000HE בעכבר רגיל קטן ודי נוח שמתחבר ל-USB, כך שאם אתה בשטח, אפשר לחבר את העכבר ולעבוד בצורה נורמלית. מצד שני, הלוח הוא Multi Touch, ומאוד עוזר בגלישה באינטרנט: 3 אצבעות שמאלה על הלוח, ואתה חוזר דף אחור. 3 אצבעות ימינה ואתה עובר דף קדימה. 2 אצבעות, ואתה יכול לגלול במשטח את הדף לקריאה. PINCH יגרום להקטנה/הגדלה של התמונה (כולל בפוטושופ), כך שתחושתי לגבי המשטח מגע המשמשת כעכבר היא די מעורבת.

image

המסך של ה-1000HE הצליח להפתיע אותי לטובה. המסך בהיר מאוד וקריא מאוד מבלי לדחוק את ה-Brightness עד הסוף, וגם ב-50% בהירות הטקסט והגרפיקה נראים מצוין. ASUS מכלילים תכונה של בחירת רזולוציה, כך שאם בוחרים 1024X768 שזה מעבר לגודל התצוגה הרגילה (1024X600), במקום שהפיקסלים יצטמצמו, ניתן “לגלגל” את המסך כך שגם תוכנות שאוהבות להכניס כפתורים מעבר לפיקסל ה-600 יראו (ולא חסרים חלונות כאלו ב-XP). בתצוגת וידאו, המסך הראה תוצאות טובות גם במצב של ישיבה בחוץ בשמש.

מצלמת ה-WEBCAM האינטגרלית עובדת מעולה ונותנת תוצאות טובות עם אפשרויות כיוונון של מגוון פרמטרים, כמו רוויית צבעים, בהירות ועוד. המצלמה עובדת טוב מאוד תחת סקייפ ותוכנות אחרות. אם כבר מדברים על סקייפ, יש ב-1000HE מיקרופון סטריאופוני (כלומר 2 מיקרופונים) שקולטים צליל בצורה סטריאופונית, אבל לא הייתי משתמש במיקרופונים האלו להקלטות איכות.

המחשב מגיע עם XP וחבילת תוכנות מותקנת שכדאי עם רכישת המחשב להעיף. תוכנת WINDVD ותוכנת Norton Internet Security הם 2 תוכנות שכדאי מיידית לזרוק, ולהתקין תוכנות יותר קלילות: לוידאו אפשר להתקין את חבילת הקודקים בקוד פתוח FFMPEG-tryouts או את CCCP Project, ומב
חינת נגן ניתן להתקין את Media Player Classic שלוקחים הרבה הרבה פחות משאבים ויכולים להתמודד עם הרבה יותר סוגי סרטים וקליפים ממקורות שונים. אפשר כמובן להתקין גם את VLC שאינה מצריכה חבילת מפענחים. אפשר להתקין את חבילת Open Office שכוללת תמיכה מובנית בעברית, או פשוט להשתמש ב-Google Docs או Zoho Writer לכתיבת מסמכים בעברית. מבחינת אנטי וירוס, אפשר פשוט להתקין AVG FREE שאינו מצריך תשלום והרבה יותר קליל מאשר הפתרון הגרוע של נורטון.

מבחינת ביצועים, פה דווקא שוב הופתעתי לטובה. נכון, ניגון קבצי H.264 ב-HD על מסך מלא לא ירוץ, אבל מצד שני פוטושופ CS3 בגירסת Lite רץ מאוד יפה. המחשב מגיב בצורה טובה גם אם מריצים מס’ תוכנות, אבל לפעמים מרגישים שזהו מעבד ATOM, במיוחד כשפותחים FireFox והדפדפן “נתקע” בהתחלה למשך מס’ שניות, תלוי ב-Plugins שלך, וכמובן, תמיד ניתן להשתמש ב-Google Chrome שרץ מעולה על הנטבוק.

סוללה: פה ה-1000HE משאיר את כולם מאחור, עם סוללה חזקה מאוד שגם עם WIFI פתוח, אפשר לעבוד ולקבל בין 6 ל-7 שעות בטעינה אחת, כך שאפשר בבוקר לקחת את הנטבוק ללא צורך להיסחב עם ספק כח (שהוא אגב מאוד קטן). כמובן, עם WIFI מכובה ובשימוש טריקים של Power Management אפשר להגיע גם ל-8.5-9 שעות שזה בהחלט מכובד למחשב נטבוק והתחרות בתחום הזה מראה כי היצרנים משתפרים, וכמו שציינתי מקודם, MSI כבר הכינה תשובה ואני משער שהתחרות רק תגדל בתחום זה ומכך צרכנים כמובן ירוויחו.

Linux: התקנתי פדורה 10, כל ההתקנים מוכרים אוטומטית. אפשר לכוון ידנית את עניין העכבר למצב של Multi Touch (יש על כך מספר מאמרים ברשת), אך למעט עניין זה, הכל עובד בצורה תקינה לחלוטין וזריזה, גם על מחשב עם 1 ג’יגה זכרון מבלי צורך להרחיב.

אני מעוניין להתייחס בנקודה זו לחברים רבים בתחום שלי שמעדיפים לרכוש את ה-Thinkpad X41 או X31 יד שניה ושתוהים האם עדיף Thinkpad או נטבוק, ולאחר נסיון גם עם נטבוקים וגם עם Thinkpad ההמלצה שלי היא חד משמעית: לכו על נטבוק. ה-Thinkpad X41 אמנם מחשב קטן ומאוד נוח, אך מצד שני, זה יד שניה ואינך יכול לדעת על איזה תקלות תיפול, ואם תהיה תקלה, על איזה חלק חלופי תיפול (כי גם זה יד שניה). מבחינת ביצועים, זה אולי יפליא אנשים אבל ההבדל בין X41 לנטבוק ממוצע הוא די מזערי. מבחינת הגרפיקה יש ל-ATI יתרון אם מריצים משחקים, אבל כשזה מגיע לוידאו, מה שיש ב-X31 או X41 לא יריץ HD, וכמובן, לא נשכח את נושא האחריות שאפשר להיות בראש שקט לגביה במקום לדאוג אם מי שמכר לנו את ה-X31 כבר אין לו יותר חלקים ותלך תחפש לך מישהו אחר שמתקן או שתתחיל להזמין חלקים מחו”ל. מבחינת נוחות, הנטבוקים כמו ה-1000HE, שלא לדבר על ה-1008H שצריך לצאת בקרוב, מתחילים להיות מאוד נוחים לשימוש ופחות נראים כקפריזות של יצרני חומרי שמנסים לראות אם הציבור ירכוש את המוצרים או לא.

לסיכום: האם המחשב הזה שווה את הכסף? במחיר שלו (2242 ש”ח) בהחלט כן. עם דיסק 160 ג’יגה (ו-10 ג’יגה מקום לאחסון Online מתנה של ASUS), סוללה שמחזיקה יפה 7-8 שעות של עבודה, לוח מקשים די נוח, מסך טוב, משקל די קל, עושים את הבחירה במחשב זה לדעתי כבחירה קלה: המחשב מצוין כמחשב קטן לדרכים, יש לו את כל אפשרויות החיבור מבחינה אלחוטית כך שניתן להתחבר לאינטרנט מכל מקום, הוא מראה וידאו ומשמיע מוסיקה בצורה טובה ונותן בהחלט ערך לכסף המושקע בו. יש דברים שמעצבנים כמו כמו משטח העכבר, וחלק מהמקשי “תוספת” של ASUS כמו גם כפתור הכיבוי וההדלקה, אבל אלו דברים שניתן להתרגל אליהם בקלות יחסית.

ציון סופי: 90%.

Print Friendly, PDF & Email

14 תגובות בנושא “סקירה: ASUS 1000HE

 1. אין בארץ דגמים עם לינוקס ?
  אם אני רוצה מחשב נישא בשביל תכנות (בין הייתר) האם netbook מתאים או רק מוצרי IBM (קרי lenovo) יעמדו בעבודה כזו ?

 2. היה בעבר, אני לא יודע אם יש כיום, אבל בכל מקרה ההתקנה הראשונית של רוב ההפצות הידועות (פדורה, אובונטו, SUSE) הם מאוד קלות.
  לגבי תכנות, זה מאוד תלוי באיזה שפה אתה מתכנת. אם לדוגמא אתה כותב בשפה שאינה דורשת קומפיילר על המחשב שלך בשביל להריץ (כמו PHP, או סקריפטים), אז נטבוק יכול להספיק, כל עוד המקלדת נוחה עבורך. אם אתה מתכנת ב-C או ++C או כל שפה שדורשת קומפיילר, אז עדיף לך לרכוש מחשב מבוסס Core 2 Duo.

 3. הבעיה היחידה שלי עם המכונות הללו זה המסך נמוך המצח. צריך להתרגל להביט על העולם מבעד לחרך. ואני עם זה סיימתי בצבא, וממש לא מתגעגע.

 4. בקשר לאסוס עם לינוקס, אתמול חיפשתי וחיפשתי בגוגל והגעתי לכמה מסקנות – דגמים עם לינוקס אפשר רק בחו"ל או לבקש במפורש מאחד הייבואנים בארץ. הבנתי גם שהלינוקס שבא עם אסוס הינו ייעודי ולכן אנוס. עדיין לא שמעתי למשל על נטבוק עם דביאן מוכן אפילו בחו"ל לצערי הרב. אני מבין שבכל אופן אם אני רוצה אסוס עם דביאן, אז אצטרך לקנות ולהתקין בעצמי. אז יש לי שאלה לגבי האחריות על החומרה – בארץ יש חברה כזו שלוקחת אחריות על חומרה בלבד בלי קשר למערכת הפעלה? רק הייבואנים?

 5. הלינוקס שמגיע עם ASUS הוא XANDROS, שזה בעצם Debian עם GUI יפה מלמעלה. אתה יכול בשינוי של 2 שורות ולהתממשק לכל Repository עדכני של Debian (לדוגמא: Lenny) ומשם כל מה שנותר לך הוא להתחיל להשתמש ב-APT או אם אתה מעדיף – כלי גרפי.
  בארץ אני לא חושב שמישהו יעשה לך בעיות לגבי אחריות חומרה, לא חשוב איזה מערכת הפעלה תתקין, כל עוד לא תבקש תמיכת Linux (דרייברים, איך לקנפג) על המוצר. אם תבוא לייבואן ותאמר לו שיש לך בעיה בחלק X בנטבוק, הוא יבדוק את החלק ואם צריך, הוא יחליף.
  אגב, אני בניגוד לחבריי, לא ממליץ למחוק את ה-Windows XP שמגיע עם המערכת. אפשר לצמצם את המקום שלה על הדיסק ל-10 ג'יגה בערך ולהשתמש בכל השאר (150 ג'יגה אצלי) בשביל לינוקס, כך שאם חס ושלום תצטרך איזה משהו שלא רץ על לינוקס, תמיד יהיה את XP כמוצא אחרון.

 6. תתחדש. המכונות החמודות האלה הן כיף גדול. הקטנצ'יק איתי כל הזמן (כמעט).
  אני כידוע עם MSI WIND, בעיקר בגלל המקלדת. מלבד HP, היא הכי גדולה בנטבוקים.
  הסוללה חלשה נכון אבל גיליתי שב450 שקל אפשר לקנות סוללה של 9 תאים (לא מקורית). מאחר ושילמתי על שלי 1900 ש"ח (לחיי הקומבינות) אז עדיין זה משתלם.

  עידן, תכנות, כפי שחץ כבר ציין זה עניין מורכב:
  1. ניסיתי לעבוד עם אקליפס. עולה לאט ועובד סביר אבל יש בעיה עם שטח המסך (לפחות בברירות המחדל). ניסיתי לקמפל כמה דברים  (ג'אווה בעיקר)ובוא נגיד שצריך טיפה סבלנות (-: זה מתנהג כמו מחשב מלפני 4-5 שנים.
  2. ניסיתי את לזרוס (בשביל לדווח לך (-:) והיה נורא. יותר מדי בלגן על המסך הקטנצ'יק. כלי RAD דורשים מסך יותר רחב.
  3. פייתון ורובי עובדים יפה מאוד.
  4.מתמודד יפה בלהריץ LAMPP (בשביל PHP).

 7. לא יודע אם שמת לב, אבל המקלדת של 1000HE היא בגודל 92% מהמקלדת הרגילה, בהשוואה ל-HP ששם זה 93% מגודל מקלדת רגילה. אחוז אחד הבדל.
  אחת הבעיות שראיתי גם לגבי ASUS וגם לגבי MSI ו-ACER זה שפשוט אין יחידות הטענה חיצוניות לסוללות, כך שאם ארכוש עוד סוללה, האפשרות היחידה שלי לטעון אותה זה להכניס אותה למחשב, ואחרי שהיא מתמלאת, לפרק מהמחשב הנייד ולהכניס את השניה. אין לי מושג מדוע הם לא מוכרים מטענים שאפשר לחבר את הסוללות שלהם לתוך המטען בנפרד מהמחשב.

 8. האם כדאי לשדרג ל- 2 ג"ב?
  האם אפשר להתקין אופיס 2007 ולעבוד בעיבוד תמלילים, מצגות?
  האם אפשר לראות סרט שהורדנו למחשב?
  בקיצור האם המכונה הזו מחשב!?

 9. יהודה,
  לגבי אופיס 2007, אין לי מושג. אני עובד עם הכלים אוןליין של ZOHO וגוגל, וזה עובד מצוין. אני עובד לפעמים על Windows Live Writer כדי לכתוב פוסטים וגם זה עובד מצוין.
  האם כדאי לשדרג ל-2 ג'יגה? זה לא יקר ואם אתה יכול, למה לא? אני עדיין עם 1 ג'יגה ואני בינתיים לא צריך ג'יגה נוסף.
  האם אפשר לראות סרט שהורדת למחשב? כן, אם הוא לא בפורמט HD.
  וכן, זה מחשב. לא חזק כמו מעבד כפול ליבה עם צ'יפ גרפי עצבני, אבל בהחלט מחשב.

 10. אני עדיין מתלבט אם לרכוש את זה או מחשב נייד Lenovo 3000 N500.
  יותר יקר. נייד בערבון מוגבל.  אבל מחשב בלי פשרות.

 11. הלכתי לבדוק עבורך את ה-N500, ומה אני יאמר לך – הוא מחשב מאוד מאוד זול (יחסית ללאפטופים אחרים), אבל המעבד שלו מאוד חלש, הצ'יפ הגרפי שלו די חלש וגם ויסטה לא ממש "טס" עליו. אני לא הייתי רוכש אותו, ואם הייתי רוכש לאפטופ, הייתי מחפש שיהיה בו מעבד גרפי טוב של NVIDIA או ATI וגם מעבד דו ליבתי עם מינימום זכרון של 2 ג'יגה ומסך מכובד.
  ה-1000HE לא מיועד להיות מחשב עיקרי, אלא מחשב "לדרך", למקומות וזמנים ש-כח אינו דבר די נחוץ. אני משתמש בו בדרכים והוא עושה אחלה עבודה, אבל אני לא יערוך איתו וידאו ואני לא ינסה להריץ עליו תוכנות סופר כבדות כי הוא לא מתאים לזה.

 12. קניתי לאחרונה ASUS 1000HE, ואני מאוד מרוצה.
  ואשמח אם מישהו יענה לשאלתי

  האם למישהו מתחמם הספק בזמן טעינה?
  או אצלי זה כך, ממש מהטעינה הראשונה שמתי לב לכך שספק הכח מתחמם
  מה שמוזר שמסתיימת הטעינה, (אפילו שעדיין בחשמל)….חוזר להיות קר לגמרי.

  אם זה תקלה אצלי, אשמח לדעת.
  תודה

סגור לתגובות.