תכירו: ScreenToaster

דמיינו את עצמכם באחת מהסיטואציות הבאות:

 1. אתם מכינים מוצר חדש/משופר, ואתם רוצים להדגים אותו לציבור הרוכשים הפוטנציאליים באינטרנט.
 2. לקוח (נודניק) שמדווח על באג שאתם לא מצליחים למצוא, גם אם אתם עושים בדיוק מה שהוא אומר לכם שהוא עושה.
 3. אתם רוצים להסביר לאנשים איך לעשות פעולות XYZ / רוצים ללמד שפה / תוכנה

על מנת לבצע את הפעולות האלו עד כה, הייתם צריכים את אחת מהתוכנות מדף שהיו נמכרות החל במחיר של 100$ ועד מחיר של 300$ וצפונה, או שהייתם יכולים להשתמש בשרות כמו JING שעושה את ההקלטה הבסיסית אוןליין דרך הדפדפן (כמובן עם התקנים משלו, תשכח מלנסות לעבוד עם זה בצורה נורמלית בלינוקס), אך מכיוון ש-JING מגיעה מאותו בית של התוכנה המובילה להקלטת מסך (TechSmith), השרות הוא קצוץ כנפיים: אין לך אפשרות לערוך בצורה מקצועית את מה שהקלטת עם תוכנות צד ג', אין לך אפשרות להעלות את ההקלטה שלך מהשרות ישירות ליוטיוב (אלא אם תשלם כמובן), וגם אם תעלה לשרות שלהם את הוידאו שלך, יש לך טווח תעבורה של 2 ג'יגה בחודש, כלומר אם אתה מצפה להרבה אנשים שיראו את הקלטת המסך שלך, תכין גם כרטיס אשראי בהתאם.

יש שרות חדש ושמו ScreenToaster. השרות הזה מאפשר לך באמצעות אפליקציית JAVA פשוטה לבחור אם להקליט חלק מהמסך, מסך מלא, או משהו ממש נחמד: להציג ולהקליט סשן VNC פתוח. אתה יכול להוסיף מצלמת Webcam תוך כדי ההקלטה ואתה יכול להקליט את קולך תוך כדי שאתה מסביר איפה ללחוץ על האייקון במסך ומה צריך להזיז (סתם דוגמאות). לאחר ההקלטה אתה יכול להוסיף הקלטות, אתה יכול להוסיף כיתוב (Subtitles), ומה שהכי נחמד: אתה יכול להעלות ישירות את הוידאו ישירות ל-YouTube באיכות HD או להוריד אליך את הקובץ בפורמט MOV לעריכה עם כלים מקצועיים (כמו Premiere, Avid וכו') וכך להכין סרט וידאו משובח ומקצועי.

יתרון גדול נוסף שיש ל-ScreenToaster הוא שאתה יכול לבקש ממשתמש שלך להקליט וידאו מהמסך אם הוא מוצא באגים, כך אתה רואה בדיוק היכן הבאג ומתי הבאג מופעל. בכל זאת, תמונה שווה אלף מילים.

השרות עצמו הוא שרות די חדש אך ממספר נסיונות שערכתי בו, הכלי להקלטה יציב והוא כל הזמן מתפתח. אפשר להקליט ולהעלות את ההקלטה לאתר ScreenToaster ולאפשר הצגת ההקלטה לכל העולם או רק לאנשים מסויימים שמקבלים ממך URL ישיר. הבעיה העיקרית שיש לי בו (ושנמסר לי שהוא מטופל בימים אלו) הוא הנגן שמשום מה לא כולל בתוכו אפשרות לחזור אחורה או להריץ קדימה, אך שוב, העניין מטופל בימים אלו.

מי שמעוניין לראות איך התוצאה נראית, מוזמן להציץ בוידאו שהקלטתי כאן ושמראה את הבאגים עם אקספלורר 7 תחת גירסה נסיונית של Crossover שעתידה לצאת לציבור בקרוב.

עדכון:ישנה בעיה בהפעלת ה-Applet ב-Linux. הועבר דיווח למפתחים ואני אעדכן בהתאם להתפתחויות.

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות בנושא “תכירו: ScreenToaster

 1. זה נשמע יפה, אבל משום מה זה לא עובד לי כאן (firefox 3.0.7).
  אני לא יודע למה, אבל זה מקריס לי את הדפדפן בזמן עלייה.

 2. הרגע ניסיתי את זה על ה-Centos 5.1 אצלי עם הגירסה האחרונה של JAVA ועם גירסה 10 של Flash. עובד מצוין, אם כי הריבוע לא רואים אותו, כנראה בגלל שאני מחובר ב-VNC 🙂

 3. ואפשר פשוט להשתמש באולר השוויצרי: VLC. בגירסה 0.9.4 אפשר להקליט את המסך ולשמור באיזה פורמט שבא לך. אפשר אפילו לעשות סטרימינג כך שמישהו במקום אחר יראה את המסך שלך. עובד בוינדוס, מק ולינוקס.
  אין, אין על VLC.

 4. אבים, ל-VLC יש כמה וכמה חסרונות:
  1. ההקלטה של VLC מתבצעת על פורמט MPEG-1 או MPEG-TS, או MPEG-PS שהם מקודדים מאוד גרועים עבור הקלטת מסך ב-15 פריימים ומעלה עם רזולוציות שהם די גבוהות (גם 800X600 זה "גבוה"). יש לך תנועה במסך? תכין מקום בדיסק. חושב על קודק אחר? DIVX/XVID נחמדים אבל תצטרך לעשות קידוד בנפרד (VLC לא עושה עבודה טובה בזה. מנסיון), שלא לדבר על כך שגם הם מאוד LOSSY כך שהאיכות לא תהיה איכות שידור טובה.
  2. גם אם הקלטת עם VLC, תצטרך להמיר את התוצאה לאיזה משהו יותר דחוס אם אתה מעוניין לשדר את התוצאה בסטרימינג באינטרנט, וכאן הדחיסה הורגת חופשי אם רזולוציית המסך שלך מעל 800X600 מעל 15 פריימים בשניה ועוד לא דיברתי על צליל. אתה מוזמן לבדוק כמה וידאו קליפי הדרכה ביו-טיוב שהוקלטו כך ולראות את האיכות.
  3. ל-VLC אין אפשרות להוסיף WEBCAM, כתוביות, והקידוד החוצה (Encoding) שלו בקודקים מקצועיים כמו Quictktime היא מאוד גרועה, במיוחד אם אתה מדבר על קידוד מקצועי כמו 4:2:2 ואין לך אפשרות לקבל קובץ נורמלי לעריכה מקצועית עם כלים כמו Premiere וכו', במיוחד כשאתה צריך איכות HD כדי להבין את האותיות והגרפיקה, שלא כמו בסרט וידאו רגיל שאתה יכול לוותר על הרבה דברים.
  4. ה-VLC הוא אחלה כלי לסטרימינג של מסך אם אתה משדר בתוך החברה שלך. אתה יכול גם להשתמש בתמיכת Multi Casting שלו כך שכולם בחברה יכולים להסתכל מבלי לחנוק לעצמך את המחשב, במס' שידורים במקביל ב-Unicast.

  אז יש, יש מקום ל-VLC, אבל אם מחר הייתי מקליט Stress test כמו שנתתי בדוגמא למעלה, מה ש-VLC היה נותן לי זו היתה איכות גרועה, במיוחד שהטקסטים בהקלטה חשובים לקריאה ולאבחון. פה StreamToast עוקף אותו.

 5. אולר שוויצרי הוא לאו דוקא הכלי המתאים ביותר. הוא פשוט נמצא שם ויכול למלא חלק מהפונקציונליות. אם אתה מתכוון להכין סרטי הדרכה מקצועיים, כדאי מאוד להשקיע (אני מעדיף את CAMTASIA) כמה גרושים בתוכנה ייעודית.
  אבל, בVLCאפשר לקודד גם בMPEG4 או H264 וניתן לקבוע גם את הקצב. מעבר לזה, בכל פורמט שלא תבחר, אם אתה רוצה להעביר אותו למערכת עריכה מקצועית, תזדקק להמון מקום בדיסק.
  בנוגע למעלים ליוטיוב-אל שתכח שיש מגבלה של גודל קובץ ולכן אנשים מעדיפים להוריד טיפה באיכות כדי לא לחתוך קבצים.
  החיסרון הגדול של VLC (שעליו לא עמדת) הוא חוסר היכולת להגדיר איזור הקלטה קטן יותר כך שחוסכים בגודל קובץ.
  אבל שוב, זה רק אולר (-8

 6. הנה סרטון קצר שנעשה בVLC להדגמה. הקידוד H.264.


  לדעתי, על מסך מלא הוא יותר איכותי משלך. רואים יותר בבירור.

סגור לתגובות.