פסח 2009

image מי שמציץ בהגדה, ימצא את הטקסט הבא: "בְּכָל דּוֹר וָדוֹר חַיָּב אָדָם לִרְאוֹת אֶת עַצְמוֹ כְּאִלוּ הוּא יָצָא מִמִּצְרַיִם, שֶׁנֶּאֱמַר: (שמות יג ח): "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיוֹם הַהוּא לֵאמֹר, בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה יְיָ לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם" רבים לוקחים זאת כמשל, אולם כשיושבים לשולחן הסדר, דתיים, חילוניים, אתאיסטים ואחרים, הם מוצאים מה זה בעצם לצאת ממצרים..

חג הפסח מתאפיין בכמויות אוכל עצומות, כמיטב המסורת היהודית, וכבר כשיושבים לשולחן (ונפרדים יפה מהדיאטה, שום דיאטה לא מצליחה להחזיק מעמד אחרי ארוחת חג הסדר), מתחילים העינויים בשולחן: הדודות ושאר קרובי משפחה למיניהם שמתארחים לחג ונועצים בכם עיניים ושואלים אתכם שאלות "מנומסות" (תשובות מוצעות בסוגריים המרובעות)

יש לך חברה? אה, אין לך? נו מתי תמצא אחת? אולי אתה רוצה שנכיר לך אחת? כי אני מכירה אחת מאוד מאוד חמודה שתתאים לך [תודה יקירתי, אבל אני מעדיף לחצות את מדבר סהרה ברגל מאשר להכיר את אותה "חמודה"]. יש לך חברה? יפה מאוד!.. מתי אתם מתחתנים? אתה לא נהיה צעיר יותר.. [תודה על ההתעניינות דודה, עקב תהיותייך, החלטנו לדחות את החתונה בשנה]. אתם נשואים? איזה זוג נחמד אתם… מתי תביאו ילד? השעון מתקתק… [תודה על ההתעניינות דודה, אבל ילד בקשר שלנו? הממ, מתי אמרו שהמשיח מגיע? אז בדיוק 2 דקות אחרי זה].. נו, אתם זוג צעיר עם ילד, מתי תיקנו דירה? [הקבלן שבונה ערק לסוריה ובכלל אנחנו מחפשים דירת 10 חדרים ב-20,000 ש"ח לפני הנחה. מכירה משהו אולי?]

ככלל, ארוחת החג (לא לשכוח שיש 2 ארוחות, השניה בעוד שבוע, כפי הנראה עם סט אורחים אחר) היא מתכון בדוק לא רק למחיקת כל תוצאות דיאטה כלשהי (לא זרקת את הבגדים במידות הקודמות, נכון?), אלא גם להריסה שיטתית של כל טיפול פסיכולוגי הקשור במשפחה. אין כמו ישיבה בשולחן ולשמוע את הטרוניות/עקיצות כלפיכם (או ש"משתפים" אתכם במידע… לגביכם כמובן) כדי להחזיר את המצב אחורה טרום טיפול ו/או לפוצץ הדחקות ישנות שעמלתם שנים לקבור אותם עמוק בתוככם (ואנשים חושבים שברגע שזה קבור אז זה נגמר) או להיווכח שהנושא שחשבת שגרמת לטפל בו עם הפסיכולוג ממש חי ובועט כאילו לא טופל בעבר.

אכן, יציאת מצרים מחדש בכל פעם מחדש…

Print Friendly, PDF & Email