אנשי היי-טק: אל תאמינו לכל דבר

יצא לי לראות את הוידאו הבא שלקוח מתוך חדשות ערוץ 2: (אזהרה, הוידאו הבא אינו דבר אופטימי לצפיה עבור מובטלים)

מי שיראה את הוידאו הזה והוא מחפש עבודה בימים אלו, עלול להיכנס למצב רוח פסימי בטירוף. הילה יוסט, מנכל”ית משותפת ב-Triple Tec מסבירה (דקה 39 בוידאו) כיצד מי שמקבל עבודה יכול להרגיש “כאילו הוא זכה בלוטו”. זו כמובן התבטאות שאינה במקומה אם זוכרים מי הכי הרבה מובטלים: אנשי היי-טק, וכשאומרים להם משפט כזה, זה כמו לאמר לאיש היי-טק שסיכוייו לזכות הם “אחד לכמה מיליונים”. הכתבה מתאימה לוידאו, שמוריד כל מצב רוח אופטימי, אם היה לאותו אדם מצב רוח כזה טרום צפייה בוידאו.

את האמת? כאחד שנמצא בשוק הזה ומחפש עבודה, והגיעו לי במהלך החודשיים האחרונים 4 הצעות עבודה שהיה אפשר כבר לסגור חוזה, כנראה שיש לי סופר מזל, לא? אולי אני איזה “גורו כל יכול”? אולי השתמשתי באיזה טריק מיסטי/כישוף או משהו?

זהו. שלא. אני עדיין מחפש עבודה, ולא, אני לא גורו כל-יכול וגם לי יש מגרעות ודברים שאינני יודע בדיוק כמו אחרים בשוק. אין לי שום טריק מיסטי ואני לא עושה שום כישוף או דבר רוחני, ובטח שאין לי סופר-מזל.

אין לי פה שום טריק, כל מה שקורה הוא שיש הרבה פחות דרישה, אבל עדיין יש. אסור לאבד תקווה גם כשבטוחים כשאין כלום, כי זהו, יש משקיעים חכמים בכל מיני חברות שהבינו שדווקא עכשיו הזמן לגייס עוד עובדים במקום לפטר עובדים, כי עכשיו זה הזמן הכי מתאים לפתח את הפתרון הבא, הטכנולוגיה של הדור הבא בזמן שהמתחרה שלך עסוק בלהיות בפאניקה מוחלטת ולזרוק את כל עובדיו החיוניים. עכשיו אפשר לקטוף מהשוק כל מיני אנשים היה צריך לשלם להם משכורות עתק, ועתה אתה יכול לשלם להם קצת פחות, אך מצד שני, בגלל שהשוק במיתון, אותו עובד לא צריך להישאר עד אישון לילה בעבודה כי יש זמן ואותו עובד יכול גם לבלות עם משפחתו, וכל הצדדים מרוויחים.

כשמיתון יסתיים (והוא צריך להסתיים מתישהו) המתחרים יהיו עסוקים בלגייס אנשים (אחרי שהם פיטרו בפאניקה), להדריך, לאמן אותם, ואז לפתח ואז להוציא מוצר, בשעה שאלו שהשקיעו עכשיו, יוכלו להציע פתרון מיד עם צאת השוק מהמיתון ולהרוויח כספים ולקוחות חדשים ו”עורקים” מהמתחרים.

חבריי היקרים, גם אני מחפש עבודה ואני יודע בוודאות שכשפסח יגמר, יחזרו החיפושים אחרי אנשים בדיוק כמו לפני פסח. נכון, המצב הוא אינו כמו לפני שנה וחצי, שנתיים שהיו הרבה דרושים אך עדיין מחפשים אנשים. זוהי אינה השעה להתייאש, זו אינה השעה להרים ידיים. נסו להסתכל על הצד החיובי של הדברים:  יש לכם הזדמנות פז להעלות את ערככם, ללמוד דברים חדשים בלי לחץ, להיות יותר עם משפחתכם, וכשתמצאו עבודה, תהיו עם יותר ידע בדברים שאולי יעזרו לכם.

התעלמו מהחדשות והכותרות בעיתונים בנוגע לאבטלה: אלו בדיוק אמצעי המדיה שיודעים לדכא ולצבוע בשחור כל טיפת אופטימיות. אלו בדיוק הדברים שייאשו אתכם מלעשות עוד מאמצים בחיפוש אחר עבודה, ואלו בדיוק הדברים שיזרקו אתכם לייאוש, וכשנמצאים בייאוש, עושים שטויות. וכשעושים שטויות, מתחרטים עליהם מאוחר יותר. חבל. ממש חבל.

רק הצלחה לכולם, וחג שמח.

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות בנושא “אנשי היי-טק: אל תאמינו לכל דבר

 1. התקשורת שמה את עצמה במקרים רבים במגדל זכוכית, כאילו הם באים לחנך אותנו, ובמקרה הזה גורמים לכתבה להיות כאילו הם מבינים בהייטק טוב יותר מהעובדים בתחום עצמם, שכן אם הם היו רוצים להראות את הצד השני של המטבע, הם היו יכולים בקלות להביא גם את עקרי דבריך בצורה כזו או אחרת.

  אסור להסתכל על התקשורת בתור יודעי כל, אלא כבעלי דעה בלבד.

 2. 1. אני מסכים איתך לחלוטין. איך אמר לי עיתונאי אחד פעם: "אסור לתת למציאות להרוס סיפור טוב". כשאין דרמה – מייצרים אותה!
  2. גם אני בין המחפשים, וכששואלים אותי מה קורה אני אומר שחוץ מהקטע הכלכלי להיות מפוטר זו אחלה של תקופה :-).
  אני גם מקווה שדברים יתחילו לזוז קצת אחרי פסח.

  בכל מקרה,
  חג שמח!

  קובי

 3. מי שרוצה לקבל פרופורציות לגבי והחכמה שבעיתונות, שיפשפש בעיתונים שלפני שנתיים ויחפש ואזהרות למשבר הזה מפי כל החכמים.
  ובהצלחה לך ולכל המחפשים!

 4. הסדר סודי או"פ-מל"ל (קיים מאז ינואר 08')

  שלום רב,

  רציתי להודיע לכם שלמקבלי הבטחת הכנסה / דמי-אבטלה מותר לקחת עד 4 קורסים בשנה באו"פ (לא בסמסטר, אלא בשנה).
  כאמור, לקיחת 5 קורסים, או יותר, בשנה באו"פ תגרור העברת שם (דיווח) מן האוניברסיטה הפתוחה למוסד לביטוח לאומי, ובעקבות זאת להצלבה ולשליחת הודעה על חוב !
  …וההוכחה :
  http://www.openu.ac.il/dean/051107.html
   

   

 5. כל הכבוד על המאמר, יש המון צדק בדבריך.
  הייתי רוצה להוסיף ולהרחיב שהמעסיקים כמובן מנצלים זאת ומציעים שכר נמוך משמעותית.
  האם זה לא הזמן – לקום ולחבור מס' אנשים יחד ולנסות להקים Start-Up -אני חושב שמי שמחפש את עצמו ומחכה להצעה צריך ליזום יותר ובמקביל לנסות להקים Start-Up – רעיונות טובים יש הרבה – צריך קצת חזון ותעוזה.

סגור לתגובות.